HDD (nie len) pre NAS - výber, rady, diskusia

Odpovědět
mirmo80
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 3502
Registrován: stř srp 08, 2012 1:00 pm

HDD (nie len) pre NAS - výber, rady, diskusia

Příspěvek od mirmo80 »

@admins: preložili by ste, prosím, túto časť diskusie viewtopic.php?p=703055#p703055 sem?
iPhony, iPady, AirPods, AW SE 40/44, ATV 4K (1. gen), MacBook Air (M1, 2020), AirTag. SW väčšinou aktuálny.

mirmo80
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 3502
Registrován: stř srp 08, 2012 1:00 pm

Re: HDD (nie len) pre NAS - výber, rady, diskusia

Příspěvek od mirmo80 »

Narazil som na zaujímavý názor. Jeden recenzent, ktorý vraj nakúpil už množstvo diskov tvrdí, že disky s kapacitami 12TB a vyššie, sú obecne tichšie ako tie s tými menšími kapacitami. Síce nie som expert, ale neviem prečo by kapacita mala mať technický vplyv na hlučnosť.

Eštš k tej hlučnosti. Čo tak sledujem rôzne videa ohľadne "nois level" tak áno, riešia sa tam aj HDD, ale pomerne často sa rieši aj hlučnosť samotných NAS. A ako hlučnejšie vychádzajú tie, ktoré majú zasúvacie šachty na disky. Ako disky prirodzené vibrujú, môžu "triasť" s úchytným mechanizmom. Ak sú v NAS stanici naraz štyri, môže to byť celkom slušný randál. Takže samotná hlučnosť samotného HDD je jedna vec, no výsledný "hluk" môže závisieť aj od toho, v akej NAS stanici budú použité.
iPhony, iPady, AirPods, AW SE 40/44, ATV 4K (1. gen), MacBook Air (M1, 2020), AirTag. SW väčšinou aktuálny.

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19653
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: HDD (nie len) pre NAS - výber, rady, diskusia

Příspěvek od rony »

tak zasa by som to nehrotil :) ale ak uz to skumas, tak jeden hluk je trvaly = disk je pod prudom, toci sa a nejaky hluk ide von. a potom ten hluk, ktory robi napr. pri prebudeni. a este dalsi level je, ze povedzme v idealnych podmienkach je vsetko v pohode. strcis to do nejakej skrinky a odrazu pocujes vibracie :) v noci o druhej :) z druhej izby :)
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

honza.mac
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 312
Registrován: čtv bře 22, 2018 4:16 pm

Re: HDD (nie len) pre NAS - výber, rady, diskusia

Příspěvek od honza.mac »

No …
DS 216 + DS218 oba osazené WD Red 4TB.
Neslyším a nevím o nich.
Pravidelně 1x za 1/2 roku údržba tedy vyluxování a promáznutí větráčků stopovým množstvím “lékařské” vazelíny.
Disky mám v šachtách uchycené a podložené gumovými podložkami pro HDD.
Ticho jako v lese a až HDD vyměním za SSD tak o nich budu vědět jen když mi pošlou notifikaci o update.
Honza.Mac
iPhone 11 128GB
iPad Air 2 64 GB
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/1TB SSD OWC
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 8TB WD Red

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19653
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: HDD (nie len) pre NAS - výber, rady, diskusia

Příspěvek od rony »

honzo asi ma zabijes, ja som prvu Synology prakticky nechytil cca 10 rokov :-) cize ani ziadna udrzba :-) DS-112 alebo tak nejako :)

no a sucasnu mam pocit ze je to model 218plus(???) mam uz hodne dlho. Mne sa to nechce vypinat, odpajat a riesit :)
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

honza.mac
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 312
Registrován: čtv bře 22, 2018 4:16 pm

Re: HDD (nie len) pre NAS - výber, rady, diskusia

Příspěvek od honza.mac »

Jsem z “oboru” a nemám rád nepořádek ani prach.
Je to jako s autem, taky jezdíš do servisu na servisní prohlídky.
Když nepojedeš budeš jezdit do doby až se ti to někde zadře.
V serverovnách které spravuji, by se dalo z podlahy jíst a nenajdeš tam ani smítko prachu.
V rackové skříni doma kde mám NASy DS + RS81X nenajdeš smítko prachu.
Výpadek nehrozí pokud odpojím jeden NAS, je to otázka 20 minut a je zase up.
Vyluxuji, zkontroluji větráky, promáznu větráky + vyměním gumové podložky + zkontroluji jejich stav a jedu.
Horší je to z RS815 tam mi běží mnoho virtuálek tak ji kontroluji a dělám údržbu 1x za rok.
Honza.Mac
iPhone 11 128GB
iPad Air 2 64 GB
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/1TB SSD OWC
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 8TB WD Red

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19653
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: HDD (nie len) pre NAS - výber, rady, diskusia

Příspěvek od rony »

ja vzdy hovorim, ze pocit ako vsetka tato technika a software slapu je postaveny na tom, ze nepretrzite sa o to niekto stara, aby to neskapalo :)
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

Odpovědět