Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Beavers
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 5790
Registrován: úte črc 01, 2008 3:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Beavers »

Trošku jste sklouzli od tématu a pokud se chcete bavit o sluchátkách, tak se přesměrujte do patřičných vláken, např: viewtopic.php?f=86&t=5493&p=254101&hilit=sluch%C3%A1tka#p254101
:arrow: Sweet22: pro zajímavost si přečti (pokud jsi je nečetla) příspěvky na výše uvedeném odkazu, ale i zde viewtopic.php?f=86&t=27986&p=248302&hilit=sluch%C3%A1tka#p248302
Jinak s tebou, sweet22, vcelku souhlasím, je vidět, že o zvukové technice a poslouchání něco víš, horší je to s mým zrakem, který trpí, když musí sledovat tvoje řádky, hemžící se hrubkami, což bych od - zřejmě dost kultivované osoby - víceméně nečekal, ale ber to jako přátelské upozornění, nikoli výtku.

flatliners
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 377
Registrován: úte lis 27, 2007 9:25 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od flatliners »

OT:ještě poslední zpráva pro "split" pak už s ot končim...
dyť píšu ze všech "přenosnejch" playerů,o profi nepadla zmínka...
Metal/HC/Punk
iPhone 6s Plus 64GB+Westone 4R
MacBook Pro Retina late 2013

McDog

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od McDog »

No takže u mňa je to tak,že FLAC prekonvertujem do ALAC,čo je Apple Lossless a je to super:)

Naozaj ta kvalita je bezchybna.....proste nadhera....320 MP3 sa moze strcit

Colpeas
iPhone expert
iPhone expert
Příspěvky: 1307
Registrován: ned zář 20, 2009 9:26 am

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Colpeas »

@McDog: plně souhlas, jenže:

1. Ne všechny skladby se dají sehnat v bezztrátovém formátu - speciálně ty, co nevyšly na CD
2. Na svojí hudební sbírku (myšleno všechno, ne jen celá alba) bych potřeboval alespoň 160GB, což je velké mínus, i když za kvalitu to stojí
3. Přiznávám, že ne všechnu muziku mám úplně poctivě (mimo jiné z důvodu níže uvedéno), takže ty skoro 3000 skladeb by mě stály majland, i kdybych za každou platil bídnej 1$ a hudba, která je na webu/iTunes k mání je většinou mp3 128kbps :(
X. Takže ani kdybych se snažil jako vůl, nikdy nebudu mít svoje blíbené písničky ve FLAC/ALAC, ba ani v mp3 320kbps, jednodušše proto, že se v takové kvalitě sehnat nedají :(

2012 MacBook Air 13" 1.8GHz | 8GB RAM | 128GB SSD
2010 MacBook Pro 13" 2.4GHz | 8GB RAM | 750GB - odcizen! S/N: W805312VAPT
2006 Mac Pro 8-Core 2,33GHz | 16GB RAM | 256GB SSD + 3TB RAID0 | ATi HD4870 1GB
2005 PowerMac G5 Quad 2,5GHz | 8GB RAM | 1TB RAID0 | Quadro FX4500 512MB

McDog

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od McDog »

Ja sa aspoň snažím zohnať čo sa dá v tej najvyššej kvalite a mám aj pár mp3 v naozaj nízkej kvalite.Ale tak keď to nejde tak to nejde.Ale tak skoro kompletná discografia Muse v ALAC proste nemá chybu a pocutto už len vtedy keď pustam hudbu s chrciaka v iPhone:)

Metalgirl
Moderatorka fóra
Moderatorka fóra
Příspěvky: 12973
Registrován: pon úno 15, 2010 8:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Metalgirl »

Je fakt, že stále hodně internetových obchodů nabízejí pořád hudbu jen v mp3 formátu. Málokteré nabízejí hudbu i ve FLAC, proto nerada nakupuji hudbu přes internet. Jedním z takových mála jsou musicishere. Člověk si tam může vybrat z různých formátů. Když to porovnám, dát $10 přes iTunes za album v kvalitě 256 kbps VBR mp3 nebo za stejné album $10 ve FLAC kvalitě, je to rozdíl.
Jsme rádi, že dodržujete PRAVIDLA fóra. Jsi zde nový? PAK ZAČNI ZDE.

Colpeas
iPhone expert
iPhone expert
Příspěvky: 1307
Registrován: ned zář 20, 2009 9:26 am

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Colpeas »

jasně, musicishere.com nabízí FLAC, jenže má tak žalostně ubohou databázi, že tam ani Linkin Park nenajdeš... Mně se tedy osvědčuje metoda koupit CD na eBay a ripnout ho do PC. obvykle tě nevyjdou o tolik dráž - do 400Kč obvykle seženeš všechno

2012 MacBook Air 13" 1.8GHz | 8GB RAM | 128GB SSD
2010 MacBook Pro 13" 2.4GHz | 8GB RAM | 750GB - odcizen! S/N: W805312VAPT
2006 Mac Pro 8-Core 2,33GHz | 16GB RAM | 256GB SSD + 3TB RAID0 | ATi HD4870 1GB
2005 PowerMac G5 Quad 2,5GHz | 8GB RAM | 1TB RAID0 | Quadro FX4500 512MB

flatliners
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 377
Registrován: úte lis 27, 2007 9:25 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od flatliners »

na přenosnejch playerech stejně neni rozdíl mezi mp3 320 kbps a flac poznat.ten má cenu jen na kvalitní domácí sestavě...
Metal/HC/Punk
iPhone 6s Plus 64GB+Westone 4R
MacBook Pro Retina late 2013

McDog

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od McDog »

Keby si čítal lepšie,tak by si sa dočítal,že je rozdiel.Pri mp3 s 320 ti to stále chrci a zvuk je skresleny,ale pri ALAC to hrá pekne.A tak isto aj v sluchátkach.Ja používam také no name,pretože mi jediné držia v ušiach a občas aj tie origoš k iPhonu a je to doooooosť poznať na zvuku.

flatliners
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 377
Registrován: úte lis 27, 2007 9:25 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od flatliners »

to bych se hádal.možná na tvejch noname to poznat je :lol: na mejch audiofilskejch za desítku to nepoznam a mp3 mi na nich rozhodně nechrčej :roll: ...a ani náročnější lidi z avmania to nepoznaj.
http://avforum.zive.cz/viewtopic.php?f= ... &sk=t&sd=a

bavíme se tady samozřejmě o přenosnejch zařízeních :wink:
Metal/HC/Punk
iPhone 6s Plus 64GB+Westone 4R
MacBook Pro Retina late 2013

Metalgirl
Moderatorka fóra
Moderatorka fóra
Příspěvky: 12973
Registrován: pon úno 15, 2010 8:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Metalgirl »

A já bych právě řekla, že na těch dražších sluchátkách jdou ty ztráty slyšet více. Něco jako ve stylu s televizemi. Na klasické staré analogové televizi s CRT obrazovkou vypadá i špatnější signál pořád skvěle, čistě, jenže když ten samý signál pustíš na LCD nebo plasmě, tak už vidíš v tom přenosu ty chyby, čárky, tečky atd. Podle mě by to s těmi sluchátky mělo být stejné, pokud mají lepší podání zvuku, tak v nich musíš ty ztráty přece slyšet více, než u obyčejnějších, to neznamená, že čím lepší sluchátka, že tím lepší výstup dostaneš z již špatného vstupu, blbost.

Takový případ, kdysi jsem došla ke kamarádovi a pustila jsem mu tam mp3, kterou jsem měla staženou z internetu a jak už to tak chodí, tak i tím stažením dochází k dalším ztrátám díky přenostu dat přes internetové sítě. No doma jsem to poslouchala na obyčejných bedýnkách u PC, neslyšela jsem nic, u něho jsem to pustila na jeho audiofilské sestavě a vady v té mp3 se projevily, neslyšel to jenom můj kamarád, který mě na to upozornil, ale dokonce i já a to jsem si do té doby myslela, že ta mp3 je bez jakýchkoliv ztrát. Takže to samé funguje i pro ty sluchátka.

Jinak rozdíl mezi ALAC a mp3 jde slyšet, aspoň u té mojí hudby, co poslouchám. Zkoušela jsem si překonvertovat FLAC na mp3 i ALAC a ten rozdíl tam byl slyšitelný. Hlavně na kytarách, které jsou zkreslené, nejsou tak čisté, jak při ALAC, hrají více do basostředů, jsou takové, jak kdyby před ně někdo dal sklo a poslouchala bych ty kytary přes to sklo, nevím, jak to lépe popsat. No vadí mi přesně to, co jsi poslal v tom odkazu, ustřihnuté frekvence u mp3 v těch vyšších polohách. Aspoň můj individuální názor. U taneční hudby si myslím, že to je jedno, tam jsou stejně hlavní basy a zbytek je doplněk. :D
Jsme rádi, že dodržujete PRAVIDLA fóra. Jsi zde nový? PAK ZAČNI ZDE.

Colpeas
iPhone expert
iPhone expert
Příspěvky: 1307
Registrován: ned zář 20, 2009 9:26 am

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Colpeas »

@ flatliners: pokud ve svých "audiofilských sluchátkách za destítku" nepoznáš rozdíl mezi mp3 a FLAC/ALAC, tak těch 10k pro tebe byla naprosto zbytečná investice. FLAC má totiž bitrate >1000kbps takže dokáže zaznamenat i 3-4x více detailů než mp3. Takže pokud to ani s takovouhle technikou nepoznáš, tak jsi buď hluchej anebo tvoje supr-dupr sluchátka stojí za bačkoru...

2012 MacBook Air 13" 1.8GHz | 8GB RAM | 128GB SSD
2010 MacBook Pro 13" 2.4GHz | 8GB RAM | 750GB - odcizen! S/N: W805312VAPT
2006 Mac Pro 8-Core 2,33GHz | 16GB RAM | 256GB SSD + 3TB RAID0 | ATi HD4870 1GB
2005 PowerMac G5 Quad 2,5GHz | 8GB RAM | 1TB RAID0 | Quadro FX4500 512MB

Carabei
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 964
Registrován: ned srp 24, 2008 3:15 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Carabei »

A nebo se tu do něj prostě přestaň navážet, u některé hudby nepoznáš rozdíl mezi mp3 320 a flac třeba už jen proto, že je už ve studiu nahraná mizerně. S tím už pak nic nenaděláš.
MacBook Pro Retina 15 10.10
iPhone 6 8.1.2, Etymotic hf5
iPad mini Retina 32GB 8.1.2

Colpeas
iPhone expert
iPhone expert
Příspěvky: 1307
Registrován: ned zář 20, 2009 9:26 am

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Colpeas »

OT: klídek, nemyslel jsem to jako urážku, jenom jako lehce provokativní komentář :)

Zase na druhou stranu musím uznat, že disco, dance a live nahrávky nemá smysl mít v Loseless, protože tam duď nejsou žádný detaily k záznamu nebo je ten záznam - jak už jsi uvedl - nekvalitní. Každopádně jsem za posledních 10 let nedostal do ruky CD, který by bylo mizerně nahraný ze studia...

2012 MacBook Air 13" 1.8GHz | 8GB RAM | 128GB SSD
2010 MacBook Pro 13" 2.4GHz | 8GB RAM | 750GB - odcizen! S/N: W805312VAPT
2006 Mac Pro 8-Core 2,33GHz | 16GB RAM | 256GB SSD + 3TB RAID0 | ATi HD4870 1GB
2005 PowerMac G5 Quad 2,5GHz | 8GB RAM | 1TB RAID0 | Quadro FX4500 512MB

flatliners
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 377
Registrován: úte lis 27, 2007 9:25 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od flatliners »

na přenosnym zařízení to prostě poznat neni,na tom sme se s lidma z avmanie shodli a nebo ty máš prostě uši jak netopýr :lol: na kvalitní domácí sestavě je to samozřejmě něco jinýho...
taky to ale může bejt třeba jen o pocitu,že to hraje líp,já ten pocit zkrátka nemam a to si přijdu občas náročnej až až.anebo sem fakt hluchej :| už to necham radši bejt :D
Metal/HC/Punk
iPhone 6s Plus 64GB+Westone 4R
MacBook Pro Retina late 2013

Beavers
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 5790
Registrován: úte črc 01, 2008 3:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Beavers »

A kdo má dneska z těchto lidí doma kvalitní a opravdu Hi-Fi vybavení? Dnes se říká Hi-Fi věž všemu, co hraje, čili od cenové hranice 1000 Kč a výše (neomezeně). Kdysi dávno platila pro označení Hi-Fi norma DIN 45500 a ta musela splňovat přísné technické podmínky. Jestliže v dnešní době mají lidé domácí kino all-in-one s receiverem a DVD přehrávačem, který přehraje div ne i lívanec a pouštějí si "kvalitní" (domněle) hudbu z CD v tomto přehrávači a do bedýnek s jedním 8cm repráčkem a subwooferem, tak chraň bůh jejich sluch. Ne nadarmo existují CD přehrávače v cenových hladinách řádu desetitisíců korun a zesilovače za statisíce. Současné povědomí je takové, že automaticky vše, co umí přehrát disk CD, je automaticky Hi-Fi a bohužel je smutnou pravdou i to, že obchody s elektronikou nazývají takto veškerou elektroniku. Tento termín se tak vžil, že dnes nepřekvapí, když slyším od kdejaké báby od plotny, že mají doma Hi-Fi věž. A stála málo! Jen 1500 korun! Dobře jim tak.
Velmi populární jsou mezi mládeží mp3 přehrávače a totéž integrováno v mobilu už za nějakých 2000 korun. Pro ně je to vrchol techniky a špičková kvalita. O ničem jiném nevědí a nezajímá je to. Dříve si prznili sluch walkmany, pak přišly discmany (to byl pokrok), potom minidisc s kompresním formátem ATRAC - podobným przničem zvuku, jako je mp3 a pak přišly na řadu oblíbené miniaturní paměťové přehrávače mp3 formátů. Je to pohodlné, skladné, hodně se tam toho vejde, nežere to baterky, nic se tam netočí = je to nezmar. Kam se poděla kvalita zvuku je nezajímá. Oni žádnou lepší nepoznali.

Metalgirl
Moderatorka fóra
Moderatorka fóra
Příspěvky: 12973
Registrován: pon úno 15, 2010 8:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Metalgirl »

Náhodou já jsem poznala staré, výborné LP. Na jedné straně 5 písní, na druhé dalších 5. Na systému tesla jsme to měli, staré papírové repráčky a starý tesla NZC 150 gramofon, ach jo, zvuk jehly nic nenahradí, to prostě bylo super + k tomu i to praskání, co bych za to znova dala, i všechny CD bych do koše hned hodila. :twisted:
Jsme rádi, že dodržujete PRAVIDLA fóra. Jsi zde nový? PAK ZAČNI ZDE.

harken

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od harken »

sweet22
tak i tím stažením dochází k dalším ztrátám díky přenostu dat přes internetové sítě
no to je trochu dost blbost :)

samozrejme ze medzi mp3 320 a flacom je rozdiel, aj ked pokym clovek nepocuje flac cez poriadne sluchatka/zostavu tak mu to nedojde..ani mne nedoslo..a co je horsie, uz nie je cesty spat :D a mozme tu mi pisat o kvalite, ked vacsina ludi nepocula nikdy nic lepsie ako radio a sluchatka k iphonu

Beavers
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 5790
Registrován: úte črc 01, 2008 3:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Beavers »

sweet22 píše:Náhodou já jsem poznala staré, výborné LP. Na jedné straně 5 písní, na druhé dalších 5. Na systému tesla jsme to měli, staré papírové repráčky a starý tesla NZC 150 gramofon, ach jo, zvuk jehly nic nenahradí, to prostě bylo super + k tomu i to praskání, co bych za to znova dala, i všechny CD bych do koše hned hodila. :twisted:


Děvče, to neeee! Že to nemyslíš vážně? http://elektro.bazos.cz/inzerat/5750998 ... STEREO.php Magnetodynamická přenoska naší výroby? Desky Supraphonu nebo Pantonu? S omezeným kmitočtem hlavně na basech, aby prý chudákům posluchačům nepřeskakovaly přenosky s nepoddajnými chvějkami! Pantoňácké desky se slabě modulovanou nahrávkou a se slyšitelným hukotem povrchu výlisku?! To vše odhalily až gramofony s magnetodynamickou přenoskou (ta teslácká i tak byla hrůza hrůzoucí a nahrazovali jsme je nejlevnějšími Shure z Tuzexu za cca 300 Kč, lepší přenosky stály tehdy v 70. letech kolem 1500 Kč a to pořád nebyla špička) Tak to už bych tehdy radši poslouchal tu mp3. Praskaly totiž jen nekvalitní desky, specielně naše, které po čase začaly praskat samy od sebe - nebyly třeba ani hrané. Hmota, ze které se lisovaly, byla podřadná. Správná deska na špičkovém gramofonu totiž vůbec nesmí praskat, není-li poškozená. Ona se totiž ani nemůže na kvalitním gramofonu ohrát. A pak je takový poslech opavdu požitkem. Ale kdo měl u nás takovou aparaturu? A kdo ji vůbec slyšel? I dnes existují audiofilové, kterým CD nesmí do baráku.

Metalgirl
Moderatorka fóra
Moderatorka fóra
Příspěvky: 12973
Registrován: pon úno 15, 2010 8:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Metalgirl »

To harken: Hm tak si představ, že se může stát, že při přenostu dat z USA sem k nám do CR se může pár kB nebo dokonce i pár packetů ztratit, z důvodu nekvalitního či nestabilního spojení. V tom lepším případě ti síťová karta na nejnižší úrovni dopočítá těch pár chybějících kB na základě jakéhosi algoritmu, soubor ti pojede v pořádku, ani nepoznáš, že je vlastně poškozený, že mu pár dat chybí, v případě ztrát packetů se ti může stát, že dokonce rar soubor, který stáhneš, tak třeba nerozbalíš. Nemluvím o ztrátě kvality jako u ripování, ale ztrátě přenosu dat, která se může stát kdekoliv cestou mezi 1-3 vrstvou ISO/OSI modelu.

To Beavers: No to není přesně on, ten náš byl gramofon s magnetofonem dohromady. Vím akorát, že tesla 150 a ty písmena už nevím s jistotou. Jinak kupovaný v 80. letech. Děda má dodnes novější gramofon, už z 90. let a nikdy mi nezněl tak dobře, jak ten náš. Nevím, byla jsem jen dítě, tenkrát jsem se nezajímala, jak zní přenosky, akorát vím, že jsme kupovali tenkrát ty lepší, diamantové, jestli krystalová a diamantová je rozdílná. A nám teda ty desky moc nepraskaly, pokud se nepoškrábaly. A jelikož jsem s tím manipulovala jako dítě, mezi 7-12 lety, tak ti můžu říct, že ty desky vydržely teda hodně. Jinak moje zkušenosti s gramofonem nesahají až tak daleko, u mě 90. léta.

A jinak nám to basovalo dost, do dneška ani z žádné mp3 takové basy nemůžu dostat. Nejvíce se mi líbilo album od madonny like a virgin, to basovalo úchvatně.
Jsme rádi, že dodržujete PRAVIDLA fóra. Jsi zde nový? PAK ZAČNI ZDE.

Beavers
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 5790
Registrován: úte črc 01, 2008 3:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Beavers »

Sweet, pak tedy musel ten gramec nést jiné označení než jsi uvedla, ale to je fuk, všechny byly na jedno brdo. Pokud uvádějí, že se jednalo o Hi-Fi gramofon, měl přenosku s diamantovým hrotem (krystalové měly safírový hrot). Ten praskot jsi naštěstí neslyšela a jak vím tak toho znáš o audio dost, proto víš, že vestavěný zesilovač a bedýnky (mimochodem, tuzemské reproduktory nebyly zase tak špatné, obzvláště ty hlubokotónové, jejichž obvodová guma na koši nezpuchřela ani za mnoho let, zatímco NDR a maďarské výrobky odcházely velmi brzy) nemohly přenést požadované frekvenční pásmo a jehla, ač diamantová, nebyla tak citlivá jako u 10x dražších přístrojů. Ale tím tě již nebudu zatěžovat a snižovat tak tvé pocity z jistě krásných vzpomínek na bezstarostné dětství. :)

Metalgirl
Moderatorka fóra
Moderatorka fóra
Příspěvky: 12973
Registrován: pon úno 15, 2010 8:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Metalgirl »

Náhodou ty repráky žijou ještě dnes :P :D Jako neříkám, že to bylo to nejlepší, co jsme měli, to rozhodně ne. Ale prostě tenkrát v té době byl pro mě z toho lepší hudební zážitek, než z dnešních CD a mp3, toť vše. Už nikdy v životě se mi nepodaří prostě navázat tu hudební atmosféru a z CD mě nikdy nebude ta hudba tak bavit, jak z desek, které sem tam praskaly. No a co, když poslechneš dnešní DJské sety, mixované z gramofonů, tak praskají jim ty desky taky. :) A mě se to prostě líbí.
Jsme rádi, že dodržujete PRAVIDLA fóra. Jsi zde nový? PAK ZAČNI ZDE.

Zahradník

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Zahradník »

Používám zásadne mp3 soubory s datovým tokem 128-320kbit. Rozdíl v kvalitě v porovnání s nahrávkami s dokonalejším komprimačním algoritmem je tak zanedbatelný a "komplikace" s jejich pořizováním a skladováním jsou tak "velké", že používat FLAC apod. pro mne vůbec nemá cenu.

Hudba je buď dobrá (působí na naše emoce, subjektivně ji vnímáme jako přijemnou) nebo špatná (opak té dobré). Dobrá hudba si uchová svou kvalitu i při "horší" technické kvalitě nahrávky a špatné hudbě nepomůže ani sebelepší technická kvalita nahrávky. A to pomíjím fakt, že některé nahravky bych označil spíš jako hluk. :)
Naposledy upravil(a) Zahradník dne úte kvě 25, 2010 3:36 pm, celkem upraveno 1 x.

Beavers
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 5790
Registrován: úte črc 01, 2008 3:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Beavers »

Ten tvůj známý s drahou aparaturou je člověk, kterým se říká snobové a ten druhý se stříbrnými kabely je audiofil teoretik. Plně ti dávám za pravdu v tom, co píšeš o muzice.

Zahradník

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Zahradník »

Snob je podle mne člověk, který si něco koupí a pak všem ukazuje ...

Ten první pán je chirurg, který miluje vážnou hudbu a kdyby věděl, jak ho tady pomlouvám, asi by mi dal do zubů. :)

Metalgirl
Moderatorka fóra
Moderatorka fóra
Příspěvky: 12973
Registrován: pon úno 15, 2010 8:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Metalgirl »

Colpeas píše:@ flatliners: pokud ve svých "audiofilských sluchátkách za destítku" nepoznáš rozdíl mezi mp3 a FLAC/ALAC, tak těch 10k pro tebe byla naprosto zbytečná investice. FLAC má totiž bitrate >1000kbps takže dokáže zaznamenat i 3-4x více detailů než mp3. Takže pokud to ani s takovouhle technikou nepoznáš, tak jsi buď hluchej anebo tvoje supr-dupr sluchátka stojí za bačkoru...


Neomlouvej se za to, máš prostě pravdu. Jestli si pustí na přenosném zařízení mp3 v low kvalitě na high end sluchátkách a neslyší v tom ty ztráty a to zkreslení, tak něco potom není v pořádku. Asi nikdy v životě ty sluchátka nepíchl do něčeho lepší s lepší kvalitou hudby, to by potom mluvil jinak. Není totiž možné tvrdit, že 192 kbps mp3, která je puštěná ještě k tomu na iPhone, v tom zní skvěle. A stejně si budu pořád stát za tím, že kupovat k iPhone tak drahá sluchátka nemá prostě smysl, mine se to účinkem. Lepší zvuk z toho iPhonu samotného do těch sluchátek nikdy v životě nepoleze, jen kvůli tomu, že ty sluchátka jsou lepší, než je vstupní kvalita hudby a výstup zesilovače z iPhonu. Tím lepší kvalitu neuděláš, akorát musíš více slyšet zkreslení a případné vady té mp3.

To je prostě jak kdybych já si koupila strašně drahou FULL HD 1920x1080 OLED televizi a pouštěla si doma na tom videa z youtube v rozlišení 320x240 a tvrdila bych, že ten obraz je stejně skvělý a se stejnou kvalitou, jak HD video v rozlišení 1920x1080 z blue-ray disku.

Pak už by z toho mohly být vyvozeny jen dva závěry:
1) buď bych si tu televizi koupila zbytečně, protože bych byla slepá a nepoznala bych rozdíly v kvalitě mezi youtube videem a HD filmem přehrávanými na této FULL HD OLED televizi,
2) nebo by to taky mohlo být tak, že bych nikdy v životě film v HD rozlišení z blue-ray disku na této televizi nepřehrála, tak bych nikdy nevyužila její potenciál na 100%, nikdy bych nevěděla, jak skvělá obrazová kvalita filmu na té televizi může být přehrána, v tom případě by mi klidně stačila na videa z youtube malá, přenosná, analogová telka.

Ať tak či tak, v obou případech by to byla zbytečně vyhozená investice do drahé OLED televize, její koupě by se pro mě stala úplně bezpředmětná. Tak samo je to i s drahými sluchátky k iPhone. Buď je ten člověk hluchý, nebo prostě nikdy v životě na těch sluchátkách nepřehrál nic lepšího a nepřipojil je ke kvalitnějšímu výstupu, než je jen iPhone zesilovač. Drahá sluchátka u iPhone=zbytečně promrhaný potenciál těch sluchátek a tudíž jejich pořízení bezpředmětné. Dá se to aspoň trochu kompenzovat tím, že zlepšíš tu kvalitu přehrávané hudby, to znamená, že vyhodíš mp3 a budeš poslouchat hudbu v bezztrátové kvalitě. Aspoň jeden slabý článek k těm high end sluchátkám odpadne.

Prostě low quality mp3+mainstream zesilovač+high end sluchátka se nemůže rovnat
high end zesilovači+high end sluchátka+bezztrátová kvalita hudby, to nelze.
Jsme rádi, že dodržujete PRAVIDLA fóra. Jsi zde nový? PAK ZAČNI ZDE.

Marthin
iPhone expert
iPhone expert
Příspěvky: 1238
Registrován: pon bře 09, 2009 11:42 am

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Marthin »

sweet22 píše:Lepší zvuk z toho iPhonu samotného do těch sluchátek nikdy v životě nepoleze, jen kvůli tomu, že ty sluchátka jsou lepší, než je vstupní kvalita hudby a výstup zesilovače z iPhonu..


Možná budu trochu OT, ale nevěděl by někdo co je v iPhone za zesilovač :?:
Zajímá mě prostě ten kus HW, která má na starosti to, že zvuk prostě hraje a jak je na tom s porovnáním s jinými "mp3" ;-)
Slyšel jsem něco o kusu Samsung..

Metalgirl
Moderatorka fóra
Moderatorka fóra
Příspěvky: 12973
Registrován: pon úno 15, 2010 8:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Metalgirl »

OT: Co se mi povedlo najít na internetu tak u 3gs by to měl být Cirrus Logic CS42L61, u 3G pak Wolfson WM6180C a u 2G Wolfson WM8758.
Jsme rádi, že dodržujete PRAVIDLA fóra. Jsi zde nový? PAK ZAČNI ZDE.

ronny

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od ronny »

Colpeas: Tak to jsi neslyšel album Death Magnetic od Metallicy. Viz
Zobrazit video na http://youtu.be/DRyIACDCc1I
Kód do fóra: [youtube]DRyIACDCc1I[/youtube]

Návod na vkladanie videa do príspevkov a to tam není nahrané v 720p, kde je vždy ještě lepší zvuk.

Zahradník

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Zahradník »

Přidám dva obrázky z praxe, na kterých je jasně vidět velké rozdíly mezi velikostí jednotlivých audioformátů při minimálních rozdílech ve zvukové kvalitě.

Vytvořil jsem minutovou "studiovou" nahrávku ve formátu wav (mono, 16Bit/44,1kHz), kterou jsem poté komprimoval do formátů o kterých je tady řeč.

Nahrávky jsem pak porovnával se sluchátky Sennheiser HD-600 a mohu zodpovědně prohlásit, že rozdíly v kvalitě komprimovaných nahrávek (viz. druhý obrázek) jsou minimální a troufnu si říct, že na obyčejných sluchátkách rozdíl nepoznáte. :)

Obrázek Obrázek

Formát ogg lze přirovnat k formátu mp3.

Závěr: Rozdíly ve zvukové kvalitě jsou minimální, ale rozdíly ve velikosti souborů jsou velké ...

McDog

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od McDog »

V praxi s tebou nesuhlasim.
Napr ked počúvam Muse,RATM....pri hlasnejšie pustenej hudbe počuť pri 320 MP3 skreslenie,akokeby chrčanie.No pri ALAC to už nieje počuť.Tam je zvuk čistý aj na maximálnej hlasitosti.Ďalej ALAC hrá o cca 30% hlasnejšie než mp3.Čiže pustiť si Muse-Knights of Cydonia na max hlasitosť v ALAC je dosť brutálne.Miestami strácam koordináciu počas chôdze:)

PeterKiss

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od PeterKiss »

Mosochista :twisted:

Metalgirl
Moderatorka fóra
Moderatorka fóra
Příspěvky: 12973
Registrován: pon úno 15, 2010 8:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Metalgirl »

Jak můžeš říct, že v ogg a FLAC není rozdíl? Však ogg je hrozný formát, zabírá sice skoro o polovinu méně než mp3 při stejném bitrate, ale taky to jde poznat. Jako rozdíl tam je, jestli při komprimovaném formátu jsou ořezány vyšší frekvence a nejsi člověk, který právě je na ty basy, ale spíše na ty výšky, tak to poznat jde. Mp3 hraje více do středů, které jsou i tak zkreslené a více basují než originál ve 100% kvalitě. Moje netopýří uši reagující na vyšší frekvence prostě tam tu absenci vyšší frekvencí poznají. Navíc ztráta informací v komprimovaném souboru poznat jít musí. Pozná se to i tak, že přicházíš s mp3 o spoustu detailů, které v nekomprimovaném 100% originálu slyšet jdou. Jde to poznat i sem tam na stereu.
Jsme rádi, že dodržujete PRAVIDLA fóra. Jsi zde nový? PAK ZAČNI ZDE.

Zahradník

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Zahradník »

McDog píše:V praxi s tebou nesuhlasim.
Napr ked počúvam Muse,RATM....pri hlasnejšie pustenej hudbe počuť pri 320 MP3 skreslenie,akokeby chrčanie.No pri ALAC to už nieje počuť.Tam je zvuk čistý aj na maximálnej hlasitosti.Ďalej ALAC hrá o cca 30% hlasnejšie než mp3.Čiže pustiť si Muse-Knights of Cydonia na max hlasitosť v ALAC je dosť brutálne.Miestami strácam koordináciu počas chôdze:)


Jedna věc je formát a druhá věc je kvalita progranu, kterým tu skladbu z CD komprimuješ.

Ten můj test se snažil být objektivní v tom, že na jednom zařízení (iPhonu) jsem tu nahrávku vytvořil a zároveň stejným "profi" programem převedl (do AAC, FLAC a OGG) a pro testování jsem použil kvalitní profi sluchátka.

Je jesné, že pokud si někde z internetu stáhneš "nekvalitně udělanou" empétrojku, že může ten mp3 soubor třeba i "chrčet".

sweet22 píše:Jak můžeš říct, že v ogg a FLAC není rozdíl? Však ogg je hrozný formát, zabírá sice skoro o polovinu méně než mp3 při stejném bitrate, ale taky to jde poznat. Jako rozdíl tam je, jestli při komprimovaném formátu jsou ořezány vyšší frekvence a nejsi člověk, který právě je na ty basy, ale spíše na ty výšky, tak to poznat jde. Mp3 hraje více do středů, které jsou i tak zkreslené a více basují než originál ve 100% kvalitě. Moje netopýří uši reagující na vyšší frekvence prostě tam tu absenci vyšší frekvencí poznají. Navíc ztráta informací v komprimovaném souboru poznat jít musí. Pozná se to i tak, že přicházíš s mp3 o spoustu detailů, které v nekomprimovaném 100% originálu slyšet jdou. Jde to poznat i sem tam na stereu.


Nebudu ti brát tvoje pocity a je mi jasné, že sluch je subjektivní (navíc lidské ucho neslyší všechny frekvence stejně "nahlas") záležitost.

Ale věř mi, že slyším docela dobře, v tom testu jsem se snažil být naprosto objektivní a hlavně jsem chtěl ukázat ty prokazatelné a naprosto jasné rozdíly ve velikosti výsledných souborů.
Naposledy upravil(a) Zahradník dne pát kvě 21, 2010 6:05 pm, celkem upraveno 3 x.

McDog

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od McDog »

To nieje vec jednej mp3....keby je jedna,tak neriešim.Podotykam,že sa jedná o 320 kbps....44 100khz......no čo sa týka live albumov,tak tam je FLAC a ALAC zbytočný.No pokiaľ sa jedná o kvalitnú gitarovú,akustickú alebo orchestrálnu hudbu,tak tam je to citeľné

Zahradník

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Zahradník »

V tom s tebou a se sweet22 plně souhlasím. Mám pár CD, která když si chci vychutnat, vůbec nijak nekomprimuji a originální CD poslouchám na svém "kvalitním" aparátu doma. :)

Ale řeč byla o těch zkomprimovaných skladbách, které posloucháme na přenosných zařízeních typu iPhone (venku) ...
Naposledy upravil(a) Zahradník dne pát kvě 21, 2010 6:48 pm, celkem upraveno 3 x.

Beavers
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 5790
Registrován: úte črc 01, 2008 3:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Beavers »

Protože jsem se kdysi chtěl přesvědčit o tom, co je pravdy na ztrátě informací u komprimovaných formátů (konkrétně MP3), udělal jsem test s mým zetěm, který je mlád a má ještě sluch nezkažený. Vyrobil jsem MP3 s bitrate 128 z CD a pak jsem to oboje dal do přehrávačů a sesynchronizoval jsem obě nahrávky tak, aby hrály obě současně (řeknu vám, že to byla dost piplačka). Pak jsem na zesilovači pouze přepínal vstupy. On byl zády otočen, takže neviděl, co právě zapínám. Nejprve jsem mu řekl, že teď je to MP3 a teď CDA. Pak už jsem mlčel a přepínal namátkově. Řeknu vám, že po chvíli poznal houby (!) co hraje. Dělali jsme i jiný test a to porovnávání CDA a stejnou nahrávku na špičkové chromdioxidové kazetě s Dolby C. Opět jsem je sesynchronizoval a zavolal ho k poslechovému testu. Po chvíli poslouchání už byl v rozpacích. Takže je zcela zbytečné to zde rozebírat. Verdikt: dobře udělaná MP3 a z dobrého zdroje a v BR alespoň 192-320 je k nerozeznání od originálu, ale i těch 128 ještě stačí (pro iPhone a jiné přehrávače se sluchátky tedy rozhodně). Za tím si stojím, protože jsme to přísně testovali (můj zeť je navíc IT odborník a fanda do audia a videa).

Zahradník

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Zahradník »

Přesně tak, na kvalitu nahrávky a její přehrávání má vliv nejenom SW a komprimační kodek použitý pro vytvoření nahrávky, ale také A/D a D/A převodníky ve vašich zvukových kartách a CD nebo MP3 přehrávačích.

Většina soudobé popmusic je až na pár vyjímek mixována na efekt (aby dobře zněla i na levných konzumních přístrojích) a CD přehrávač za 50 tisíc si dneska koupí jenom opravdový fanda (klasické hudby).

Proto ten rozdíl např mezi ogg a FLAG zaznamenáte jenom někde a jenom slabě. :)

Colpeas
iPhone expert
iPhone expert
Příspěvky: 1307
Registrován: ned zář 20, 2009 9:26 am

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Colpeas »

Ale Jirkusi, v žádném případě s tebou nemůžu souhlasit. Znatelný rozdíl mezi mp3 a FLAC se dá i dokázat (k Vorbis formátu se ani nebudu vyjadřovat, to snad ani není formát k poslouchání hudby -> proč jsou např. v PC hrách SFX nahraný do OGG?)

1. Máš-li, otevři si v Adobe Audition (s FLAC filterm) písničku v Lossless a potom v mp3 a porovnej co vidíš - mp3 nemůže nikdy dosáhnout takového výsledku jako flac - nad 16000Hz prostě nejde ani kdybys já nevím co...

2. někde jsem vytáhnul svoje sociální sluchátka od apple a pustil do toho "Florence + The Machine - Blinding" nejdříve v mp3 a pak v lossless a i moje máti, které táhne na 50 poznala rozdíl.

X. jednodušše: pokud posloucháš hudbu jenom proto, aby ti něco hrálo v metru, nebo jinde, když ti ještě sluchátka pustí dovnitř jakýkoli zvuk okolí, pro mně za mně si poslouchej třeba OGG. Já si ale hudbu snažím užít a na velikost souboru kašlu, protože na FLAC hudbu mám samostatný HDD a (zatím) dobrý sluch.

EDIT:

Zde screen z Audition pro mp3
Obrázek

a zde pro FLAC a neříkej mi, že to není vidět
Obrázek

2012 MacBook Air 13" 1.8GHz | 8GB RAM | 128GB SSD
2010 MacBook Pro 13" 2.4GHz | 8GB RAM | 750GB - odcizen! S/N: W805312VAPT
2006 Mac Pro 8-Core 2,33GHz | 16GB RAM | 256GB SSD + 3TB RAID0 | ATi HD4870 1GB
2005 PowerMac G5 Quad 2,5GHz | 8GB RAM | 1TB RAID0 | Quadro FX4500 512MB

Metalgirl
Moderatorka fóra
Moderatorka fóra
Příspěvky: 12973
Registrován: pon úno 15, 2010 8:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Metalgirl »

Jirkus, je dobré, že jsi si udělal s tím tu práci a snažil si se být objektivní. No co se týče popmusic, tam se nedá mluvit ani o kvalitě interpretů natož o kvalitě hudby. Jinak zkus si poslechnout takový metal v mp3 a v lossless. Tam ten rozdíl jde taky znát a nemusí to být jen klasická hudba.

Jinak souhlas, že pokud poslouchám někde venku, kde jsou ostatní hluky, tam na kvalitě nesejde. Doma ale to už je něco jiného.

Co se týče testu Beaverse, na cizím zařízení, na které nejsou moje uši navyklé bych taky nic nepoznala. Navíc když člověk poslouchá hudbu za zády, tak jí vnímá jinak, než když k němu přichází zepředu.

Poslouchala jsem mp3 dlouhou dobu, celkem asi 7 let, no poslední 3 roky jsem přešla na lossless. Moje uši jsou tedy navyklé jen na lossless, před nedávnem jsem vytáhla svoje staré cd ripy, které jsem dělávala v roce 2001-2003 a pustila si to, no málem se mi vlasy zježily. Už tenkrát mi jeden člověk říkal, proč neděláš kopii cd 1:1 a děláš to v mp3, ztrácíš tak tím kvalitu hudby. Jsem mu tenkrát také nevěřila, nyní už mám stejný názor jako on.
Jsme rádi, že dodržujete PRAVIDLA fóra. Jsi zde nový? PAK ZAČNI ZDE.

Odpovědět