Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Zahradník

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Zahradník »

1. Zkuste si přečíst tohle: http://en.wikipedia.org/wiki/MP3

2. Pokud znáte někoho ve vašem okolí někoho (např. opraváře TV), kdo má tónový generátor, poproste ho, ať vám pustí nějaké vyšší frekvence (nad 15 kHz), ať slyšíte jak ten zvuk zní a nebo si něco přečtěte o fyzice zvuku (o tónu a jeho harmonických frekvencích)

3. Případně na PC existuje SW SONY Sound Forge, který umí vygenerovat kontinuální sinusovku od 1Hz do 100kHz. Garantuji vám, že nad 15kHz je to jenom takové slabé zvláštní šumění (v kvalitních slchátkách) a frekvence vyšší než 16kHz už nejsou skoro slyšet a reagují na ně jenom zvířata.

Pokud nemáte možnost vyzkoušet ani jednu možnost, zajděte si někam do nemocnice a nechejte si za 30 kč vyzkoušet sluch (ten test funguje tak, že vám do sluchátek pouštějí různé frekvence - podobné těm viz. body 2 a 3 - a tak zjišťují jak "dobře (a co ještě) slyšíte")

Rozdíl mezi mp3 a FLAC samozřejmně existuje ale je velmi malý. Je to dáno především tím, že např. mp3 komprimační algoritlus "lame" používá plovoucí bitrate a tím dokáže při podobné kvalitě jako FLAC vytvořit mnohem menší soubor. Tady je důležité upozornit, že těch kodeků pro komprimaci do mp3 existuje více a liší se i kvalitou. Proto z interneru můžete ztáhnout několik vezí jedné skladby (se stejným bitrate) a každá ta skladba bude hrát "trochu jinak".

Pokud jste takoví audiofilové, že na konzumním přístroji jako je iPhone vyžadujete nekompromisní kvalitu (kterou s konzumními sluchátky ani nemůžete slyšet), tak raději používejte formát wav který je přímo 1:1 k originálnímu CD (1CD = 650MB).

Já chci mít při slušné kvalite hudby na cestách větší výběr, proto používám formát mp3 (1CD = cca. 65 - 85MB). Větší výběr znamená, že do svého iPhonu naláduji 10x více muziky než vy, potože ty moje písničky jsou desetkrát menší. :)

Neberu vám vaše pocity, ale to co tady píšu, jsou snadno ověřitelná fakta ..
Naposledy upravil(a) Zahradník dne sob kvě 22, 2010 3:51 pm, celkem upraveno 2 x.

Metalgirl
Moderatorka fóra
Moderatorka fóra
Příspěvky: 12973
Registrován: pon úno 15, 2010 8:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Metalgirl »

OT: Jirkus, tak ti můžu říct, že místo v iPodu mě tedy zcela vůbec netrápí. Mám tam v ALAC naházeno 900 písní a stále mám 30 GB volných. :)

Jinak FLAC=wav. Akorát je tam navíc k tomu komprese, která ale neubere na kvalitě hudby, ale ubere na MB, které pak výsledný soubor zabírá. Proto FLAC zabírá většinou méně místa, než originál CD nebo samotné wavky. Ale kvalita je 1:1 CD.

Jinak nevyvracím tady nikomu jeho názory. Je mi jasné, že lidské ucho slyší jen do určité frekvence, sice kdysi uváděli 20 kHz, dnes už jen 16 kHz, asi se věda posunula opět dál. Jen prostě říkám, že na svém zařízení ten rozdíl prostě slyším. Zkoušela jsem si prostě do iPoda i do počítače dát hudbu v mp3 i v lossless a ten rozdíl tam slyším, v opačném případě, kdybych to neslyšela, tak neužívám lossless, jen pro svůj dobrý pocit, v tom případě by lossless kvalita byla pro mě bezpředmětná. Poslouchala jsem kdysi takové Nightwish (a nejen ty, více skupin) v mp3, pak jsem je poslechla v lossless a je to rozdíl. Jsem si pak říkala, jo tak tohle jsem tam v mp3 neslyšela a např. ten backing vocal mi tam taky unikl, tam je nějaké cinknutí, kde se tam najednou vzaly ty klávesy a jakto, že je tam najednou v pozadí i akustická kytara zároveň s elektrickou? (napsáno jen ilustračně). V mp3 jsem prostě takové detaily neslyšela.

Takže závěr takový. Mohli bychom se tu o tom dohadovat do nekonečna. Jak už jsem psala dříve, vnímání zvuku je velmi subjektivní věc. Ten, co rozdíl mezi mp3 a lossless slyší, ať prostě užívá lossless. Ten, který to neslyší, je pro něj lossless bezpředmětný. Ať poslouchá mp3 a navíc pokud mu jde o místo v přehrávači, na disku, zálohování atd., tak je to pro něj vhodnější formát hudby. To je asi tak k tomu vše. Myslím dobrá střední cesta. :)
Jsme rádi, že dodržujete PRAVIDLA fóra. Jsi zde nový? PAK ZAČNI ZDE.

Beavers
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 5790
Registrován: úte črc 01, 2008 3:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Beavers »

Jirkus: Myslím, žes to řekl zcela přesně a alespoň pro mě, srozumitelně. Neposlouchám hudbu tak, že v ní záměrně hledám šumy a jiné paskvily, ale pro potěšení a dobrý pocit. Sledování křivek spektrálních analyzérů je již něco podobného, jako bych se snažil poslouchat hudbu očima. Pouze děti a mladí lidé slyší kmitočty do 15 kHz, ale běžně do 12 kHz. Neznám nástroj, který by vytvořil takový kmitočet. Snad jen trinagl. Ale hudba se skládá ze zvuků a ty mají své vyšší harmonické, čili i kontrabas má v sobě vysoké kmitočty. Komprese do mp3 využívá nedokonalosti lidského sluchu a je-li v hudbě hodně nástrojů, vyřadí odtamtud signály, které ucho není schopné zaznamenat. Podobně je to jako u obrázků bmp a jpg, konverzí do jpg nedojde prakticky k viditelným ztrátám a soubor může být mnohonásobně menší. Ani lidský zrak není dokonalý. A také CD disky nejsou všemocné. Když si načtu wave soubory do editoru a vidím křivku a vidím, jak je záznam většinou podmodulovaný, anebo má každý kanál jinou úroveň, tak mně to hovoří za všechno. Zvukař se na to prostě vyfláknul. Poslední, co jsem prohlížel, byly letos vydané nově remasterované desky Beatles. Divím se, že něco takového může George Martin - věhlasný to nahrávací režisér - pustit na trh. Oproti vydání z konce 80. let (tam jsou nahrávky bez dynamiky a podmodulované až o 30%), u nových remasterů došlo pouze k vyrovnání hlasitosti (normalizaci), možná ekvalizaci, leč většinou je jeden kanál slabší o 10 - 15 %. Takto se vyrábějí CD a vy tady z toho děláte vědu, když už prvotní nahrávky stojí za houby. Howgh!

Zahradník

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Zahradník »

Možná jsem mohl napsat ještě jednodušeji, že když natvrdo ořežu z nahrávky všechny harmonické nad 18kHz, s nahrávkou se nic nestane, jenom některé zvuky (např. cinknutí zvonečku nebo zvuk činelu orchestru) bude mít trochu jinou barvu zvuku (pokud mám kvalitní sluchátka a dobrý sluch). :)

Když ale použiji inteligentní kompresi s VBR - skladba se "ořeže" pouze tam, kde to nevadí a v místě se zvonečkem nebo s činelem nebude skladba vůbec komprimována (a nebo tam bude "ufiknuto" jiné (nízké) pásmo, které nebude zvuku zvonečku vůbec chybět).

Beavers: Magnetický pás teoreticky umožňuje zaznamenat kmitočty až do 100kHz, proto ty staré nahrávky (třeba Beatles), které se na těch původních studiových pásech ještě zachovaly a nyní se remástrují do digitální podoby, obsahují něco, co ty nové nahrávky z počátku "digitální éry" nemají.

Ale nejmodernější profesionální studiové systémy už pracují s nahráváním v 32 a snad i 64 bitovém rozlišení a právě tím obrovským rozlišením se těm analogovým nahrávkám už hodně (ne-li úplně) přibližují.

Ale je to studiová záležitost (nic pro nás obyčejné smrtelníky) a ty soubory o velikostech desitek GB na jednu skladbu - to je taky síla. :)

Beavers
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 5790
Registrován: úte črc 01, 2008 3:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Beavers »

Používám zásadně VBR a to z důvodů, jak je zde uvádí Jirkus.

Zahradník

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Zahradník »

OT:

Add sluch: Na starém noťasu (se starou verzí programu Sound Forge) jsem zjistil zajímavou věc: Sinusový signál jsem slyšel pouze do frekvence cca 15Khz, ale např. signál trianglový je možné slyšet i na frekvenci 22.050 Hz (sluchátka by mohly ještě víc, ucho asi taky, ale ten program FM vlnu s vyšší frekvencí už vygenerovat neumí). :)

Na spodku je ve sluchátkách něco slyšet až od 3Hz.

Colpeas
iPhone expert
iPhone expert
Příspěvky: 1307
Registrován: ned zář 20, 2009 9:26 am

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Colpeas »

No co se týče popmusic, tam se nedá mluvit ani o kvalitě interpretů natož o kvalitě hudby. Jinak zkus si poslechnout takový metal v mp3 a v lossless. Tam ten rozdíl jde taky znát a nemusí to být jen klasická hudba.

Přesně! (jinak ten test je na skladbě White unicorn od Wolfmother -> heavy rock)

Já chci mít při slušné kvalite hudby na cestách větší výběr, proto používám formát mp3 (1CD = cca. 65 - 85MB). Větší výběr znamená, že do svého iPhonu naláduji 10x více muziky než vy, potože ty moje písničky jsou desetkrát menší. :)

OT: do iPhonu tahám zásdaně jen a pouze mp3 skladby, které nejsou nijak k dispozici ve FLAC. Zbytek je v iPodu classic 160GB, takže nedostatem hudby rozhodně netrpím...

Poslouchala jsem kdysi takové Nightwish (a nejen ty, více skupin) v mp3, pak jsem je poslechla v lossless a je to rozdíl. Jsem si pak říkala, jo tak tohle jsem tam v mp3 neslyšela a např. ten backing vocal mi tam taky unikl, tam je nějaké cinknutí, kde se tam najednou vzaly ty klávesy a jakto, že je tam najednou v pozadí i akustická kytara zároveň s elektrickou? (napsáno jen ilustračně). V mp3 jsem prostě takové detaily neslyšela.

To přesně vystihuje moje pocity přechodu na FLAC: například někde slyším drobnou ozvěnu, o které jsem vůbec nevěděl, atd. Poslouchání hudby v Lossless je mnohem příjemnější!

2012 MacBook Air 13" 1.8GHz | 8GB RAM | 128GB SSD
2010 MacBook Pro 13" 2.4GHz | 8GB RAM | 750GB - odcizen! S/N: W805312VAPT
2006 Mac Pro 8-Core 2,33GHz | 16GB RAM | 256GB SSD + 3TB RAID0 | ATi HD4870 1GB
2005 PowerMac G5 Quad 2,5GHz | 8GB RAM | 1TB RAID0 | Quadro FX4500 512MB

ronny

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od ronny »

Nechápu co všichni mají proti OGG. Já jsem s OGG dosáhl mnohem lepší kvality s mnohem menší velikostí souboru.

phaeton_esc
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 520
Registrován: úte srp 05, 2008 1:43 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od phaeton_esc »

V dobách když byly disky malé a drahé, tak jsem měl většinu hudby ve 128kbit a přišlo mi to jako luxus. Dneska mám na hudbu externí disk, takže mě to tolik netrápí = všechno co jde mám aspoň v 192kbit, nejlépe 256-320kbit.

FLAC a ostatní bezztrátové formáty mě nějak neberou - neposlouchám na nijak extrémně kvalitních aparaturách. V podstatě jenom iPhone a buď Apple sluchátka, nebo špunty Sony MDR EX85, případně aparatura v autě (ta hraje z toho všeho asi nejlíp). U PC mám 2.1 sestavu od Logitechu, která mi stačí

Navíc si přijdu trochu nahluchlý, takže osobně nevidím význam v tom, mít muziky v extrémní (FLAC etc.) kvalitě a mít sluchátka za X tisíc. V podstatě jediný kvalitativní skok pro mě byla kdysi koupě Koss Porta Pro (které už ale nepoužívám), tam jsem opravdu slyšel rozdíl mezi 128 a 256kbit (a bůhví jestli to nebyl jenom placebo efekt ze, ve své době docela drahých, sluchátek)
Hack Pro, 10.9.x
iPad 3 WiFi 32GB (iOS 7)
iPhone 4 32GB (iOS 7)

na PM odpovídám podle nálady

Stoky

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Stoky »

Nejak jsem zabrou sil na tenhle topic, protoze vybiram nova sluchatka. A co jsem se tu docetl je komedie. Registroval jsem se jen kvuli tomu. Vite jak zvuk a komprese funguji?

Muzu vam rict ze rozdil mezi 192kbps a 320kps v MP3 nepozna nikdo z vas, protoze tam proste neni. Poznat se da jen na kvalitnich nahravkach klaviru, kytary, a mozna smyccu a koncertnim zpevu. Ve chvili kdy poslouchate Rock, Punk, Metal, Trance, Techno, Pop, Hip Hip a nevim co jeste tak tim ze se pouziva zkreslovani nastroju (viz. distorted guitar) a hraji bici, ktere casto kryji vysky. Uz pri zaznamu zanika klacicka a cista sinusoida zvuku a vyrazne se osekava, coz je pro pocitac jen dobre protoze se "hranaty" zvuk lepe komprimuje. Takze kdo rika ze slysi rozdil mezi 192 a 320 a nebo dokonce nekomprimovany zvuk a 320kbps (coz je mimochodem prakticky neslysitelne...jen si vezmete rozsah MP3 az do 44kHz a vsechna bezna sluchatka i za par tisic se dostanou sotva na 20kHz a to nemluvime o spodni hranici kolem 15-20Hz, coz dela ve vyskach oktavu, kterou sluchatka neprehraji a o kterou muze komprese zvuk pripravit). Tak ze sebe nedelejte snobiky co slysi kazdy prd, posledni rozsah kde se da neco beznym i nadprumernym sluchem slyset je 128-192kbps.

Zdravim iPhonaky, kteri nevedi nic o hudbe ;)

Colpeas
iPhone expert
iPhone expert
Příspěvky: 1307
Registrován: ned zář 20, 2009 9:26 am

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Colpeas »

Hmm, je fajn, že jsi nám sem napsal teoretické pojednání o zbytečnosti vyšších bitratů u audioformátů, ale zkusil jsi to vůbec v praxi někdy porovnat? Zdá se, že ne, protože jinak bys nemohl popřít rozdíl mezi mp3 a FLAC ani kdyby já nwm co :!: Dokonce i v Apple sluchátkách je ten rozdíl znát a po přechodu na Lossless stále nacházím v nahrávkách detaily, které v mp3 prostě nebyly slyšet. A bezztrátové formáty jsou (alespoň z mé vlastní zkušenosti) příjemnější pro uši, protože těch 44kHz u mp3 je uměle vyladěno aby se zakryly ještě větší ztráty kvality, kdežto FLAC/ALAC mají tenhle rozsah nativně a tím pádem je zvuk "hladší". To je vidět i na renderu z Audition, který jsem již postnul. Nechci se nijak dotknout tvého přesvědčení, ale lossless formáty nejsou zbytečný výmysl chorého mozku nudícího se programátora....

2012 MacBook Air 13" 1.8GHz | 8GB RAM | 128GB SSD
2010 MacBook Pro 13" 2.4GHz | 8GB RAM | 750GB - odcizen! S/N: W805312VAPT
2006 Mac Pro 8-Core 2,33GHz | 16GB RAM | 256GB SSD + 3TB RAID0 | ATi HD4870 1GB
2005 PowerMac G5 Quad 2,5GHz | 8GB RAM | 1TB RAID0 | Quadro FX4500 512MB

Carabei
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 964
Registrován: ned srp 24, 2008 3:15 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Carabei »

Už tolik lidí říkalo, jak poznají rozdíl, ale u slepého testu pak bylo všechno jinak :wink:
MacBook Pro Retina 15 10.10
iPhone 6 8.1.2, Etymotic hf5
iPad mini Retina 32GB 8.1.2

Metalgirl
Moderatorka fóra
Moderatorka fóra
Příspěvky: 12973
Registrován: pon úno 15, 2010 8:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Metalgirl »

Stoky píše:jen si vezmete rozsah MP3 az do 44kHz a vsechna bezna sluchatka i za par tisic se dostanou sotva na 20kHz


OT: no nevím, ale nedokážu si představit metal bez distorzí kytar tzv. distortion effect. :mrgreen: Ono je to prostě nejběžnější užívaný efekt kytar v metalu. A když už jsme u toho, nejlepší bude, jak odpojíme elektrické kytary od zesilovačů a budeme si potichoučku jen tak vybrnkávat. Zesilovače taky přeci zkreslují.

Jinak frekvence 44,1 kHz není o frekvenčním pásmu slyšitelné lidským uchem, i když je od toho odvozena (je to vlastně 2 x 20 kHz tedy max. slyšitelná frekvence lidským uchem). Ale je to vzorkovací frekvence používáná pro záznam na audio cd, která dokáže 44100 x za sekundu odečíst analogové hodnoty (analogový vstup). U gramofonových desek to je 96 kHz/s, u některých audií i více 192 kHz/s (high definition audio). Tzn. čím větší vzorkovací frekvence (čím hustší zápis vstupních hodnot za vteřinu), tím podobnější bude digitální signál analogovému spojitému signálu, tzn. zachytíme věrohodnější a kvalitnější zvuk.

Takže to neznamená, že mp3 hraje ve frekvenčním pásmu od 20 Hz do 44 kHz. Příště, když už tu chceš machrovat, tak by bylo dobré, kdyby si tomu opravdu rozuměl.
Jsme rádi, že dodržujete PRAVIDLA fóra. Jsi zde nový? PAK ZAČNI ZDE.

cicolably
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 3277
Registrován: pon pro 22, 2008 10:31 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od cicolably »

nieeee SWEET22
STOKA je ten audiofil ty tomu nerozumieš
taku kopu nezmyslov čo napísal ten človek
no " sme še pobaveli " :D
iPad Mini 16GB
iPhone 5 16GB

Metalgirl
Moderatorka fóra
Moderatorka fóra
Příspěvky: 12973
Registrován: pon úno 15, 2010 8:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Metalgirl »

Já jsem se pobavila taky a ještě k tomu jsem mu vysvětlila, aby si nepletl kozy a vozy. :mrgreen: Někdo mu to musel "natřít" zpět. :D
Jsme rádi, že dodržujete PRAVIDLA fóra. Jsi zde nový? PAK ZAČNI ZDE.

Zahradník

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Zahradník »

Stoky jenom shání nová sluchátka, jednou ve svém prvním příspěvku se splete a vy ho takhle "natíráte". :) No fuj! :)

Pokud nejste lamy, jejichž zkušenosti končí u stažení nějaké písničky v ALAC z appstore, pojďme vyzkoušet ty (podle vás slyšitelné) rozdíly mezi CD audio, ALAC a kvalitní empétrojkou s bitrare 320 kbps. :)

PS: ALAC je výmysl firmy Apple, aby bylo technicky možné s písničkami obchodovat v appstore.

Colpeas
iPhone expert
iPhone expert
Příspěvky: 1307
Registrován: ned zář 20, 2009 9:26 am

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Colpeas »

Jirkus píše:PS: ALAC je výmysl firmy Apple, aby bylo technicky možné s písničkami obchodovat v appstore.


já jsem až doteď žil v domnění, že na iTunes je všechna muzika v AAC 128kbps chráněné DRM. Silně pochybuju, že by standartně nabízel lossless formát, když zvážím kapacitu jejich přehrávačů - samozřejmě vyjma iTouch 64GB a iPod Classic 160GB...

2012 MacBook Air 13" 1.8GHz | 8GB RAM | 128GB SSD
2010 MacBook Pro 13" 2.4GHz | 8GB RAM | 750GB - odcizen! S/N: W805312VAPT
2006 Mac Pro 8-Core 2,33GHz | 16GB RAM | 256GB SSD + 3TB RAID0 | ATi HD4870 1GB
2005 PowerMac G5 Quad 2,5GHz | 8GB RAM | 1TB RAID0 | Quadro FX4500 512MB

Zahradník

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Zahradník »

Máš pravdu. :wink:

http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding

Nějak jsem si ALAC a appstore spojil se zprávou Apple, že ALAC je bezestrátový fotmát, který tím, že méně zatěžuje procesor přehrávače, šetří jeho baterku a přehrávač může přehrávat delší dobu než v případě mp3.

Ale myslet neznamená vědět a já se za tu mystifikaci omlouvám. :)

cheer
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 331
Registrován: pon pro 22, 2008 12:00 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od cheer »

Muzu vam rict ze rozdil mezi 192kbps a 320kps v MP3 nepozna nikdo z vas, protoze tam proste neni. Poznat se da jen na kvalitnich nahravkach klaviru, kytary, a mozna smyccu a koncertnim zpevu.

Pokud "rozdíl prostě není", nebylo by ho možné poznat ani na kvalitních nahrávkách.
Někteří z nás poslouchají i z iPhone kvalitní nahrávky na kvalitních sluchátkách, soráč že nejedu v technu.

jen si vezmete rozsah MP3 az do 44kHz a vsechna bezna sluchatka i za par tisic se dostanou sotva na 20kHz a to nemluvime o spodni hranici kolem 15-20Hz

Někteří již vysvětlili, že 44,1kHz u CD-audio (resp. 48kHz u DVD-video) nejsou frekvence zaznamenaného zvuku, ale počty datových vzorků za vteřinu (analogie třeba s počtem snímků za sec. u videa).
Skutečné rozsahy reprodukovatelných zvukových frekvencí pro mp3 jsou třeba naměřené zde: http://www.patheticcockroach.com/mpam4/index.php?p=16
Nad 18kHz je to dost špatné, ale to moc nevadí, protože tyto frekvence: 1) málokdo slyší 2) málo sluchátek věrně přehraje 3) jsou na málo CD kvalitně zaznamenána.

Problém nižších bitrate u ztrátových kompresí není ani tak v ořezání okrajových frekvencí slyšitelného pásma ale ve vynechání detailů a zvuků domněle přikrytých hlasitějšími zvuky kvůli úspoře dat.

ALAC je výmysl firmy Apple

Je to jeden z nejméně 18 lossless formátů: http://en.wikipedia.org/wiki/Lossless_d ... sion#Audio. Lossless není pouze FLAC, ten nebyl ani první.
ALAC je podporován nativně core audio vrstvou Mac OS X, iTunes a všemi přenosnými přehrávači od Apple navíc s hardwareovou podporou v procesorech, což šetří baterku. http://en.wikipedia.org/wiki/Alac
Kolik přehrávačů či telefonů podporuje skutečně plynulé netrhané přehrávání FLAC či jiné lossless komprimace? Vůbec nějaký bez nutnosti dodatečné instalace programů? HW podpora mobilními procesory neexistuje asi vůbec.

na iTunes je všechna muzika v AAC 128kbps chráněné DRM

Od května 2007 je hudba od EMI a od dubna 2009 už všechna hudba na iTunes bez DRM v AAC 256 kbit/s.
http://en.wikipedia.org/wiki/ITunes_Store#File_format
Naposledy upravil(a) cheer dne čtv kvě 27, 2010 2:57 pm, celkem upraveno 1 x.
whited00r - stále vyvíjený custom iOS pro starší zařízení
Files - zaheslované adresáře, prohlížení a přehrávání
T-Pot - USB kopirovani Win <-> iPhone

Mac mini 2009/2,26GHz nebo pracovní Oknousy

Colpeas
iPhone expert
iPhone expert
Příspěvky: 1307
Registrován: ned zář 20, 2009 9:26 am

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Colpeas »

pardon, tak jsem trochu pozazu :wink: zdvojnásobili bitrate a smazali DRM? to na Apple museli uživatelé hoooooodne tlacit!

2012 MacBook Air 13" 1.8GHz | 8GB RAM | 128GB SSD
2010 MacBook Pro 13" 2.4GHz | 8GB RAM | 750GB - odcizen! S/N: W805312VAPT
2006 Mac Pro 8-Core 2,33GHz | 16GB RAM | 256GB SSD + 3TB RAID0 | ATi HD4870 1GB
2005 PowerMac G5 Quad 2,5GHz | 8GB RAM | 1TB RAID0 | Quadro FX4500 512MB

cheer
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 331
Registrován: pon pro 22, 2008 12:00 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od cheer »

Ne, to musel hodně tlačit Apple na vlastníky autorských/vydavatelských práv tzn. hlavně na vydavatelkou "velkou pětku", kteří udělují obchodníkům práva jejich nahrávky v jakékoli formě prodávat. Ti vyžadují DRM nebo nižší kvalitu (bitrate), neb se bojí kopírování u downloadovaných souborů ještě více než u CD, které je přece jen třeba před sdílením nagrabovat do počítače. Nakonec nasazují různé ochrany i na CD.

EMI očividně svolilo k uvolnění o dva roky dříve než ostatní.
whited00r - stále vyvíjený custom iOS pro starší zařízení
Files - zaheslované adresáře, prohlížení a přehrávání
T-Pot - USB kopirovani Win <-> iPhone

Mac mini 2009/2,26GHz nebo pracovní Oknousy

Martynez
Host
Host
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 11, 2010 2:49 am

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Martynez »

Jednoznacne doporucuju Apple loseless... pro poslouchani v iPhonu. Celou kolekci FLAC jsem si prevedl do iTunes a jsem spokojenej... Jedine problem je s 24/96 FLAC souborama, ktery jsou jeste kvalitnejsi nez klasicky FLAC soubory, protoze maji jeste vyssi datovej tok. Tam je al problem, ze to nejde narvat do iPhounu, protoze ten to nezvlada, ale v iTunes na pocitadle to hraje v poho.
Nasel jsem jeden web, kde jsou ke stazeni jen 24/96 FLAC, ripy z vynilů a to je totální nádhera... Schválně jsem si porovnal pár rock'n'rollu od AC/DC, Rolling Stones atd... A opravdu me prekvapil rozdil od klasickyho FLAC souboru... Strasnej narez. Jinak pro audiofily je na trhu spoustu vychytavek...jako mobilnich zesiku pro iPod/iPhone, a nektery z nich dokonce pouzivaj USB vystup a ne 3.5mm Jacka, coz je dalsi posun pri vystupu. Taky je na trhu prenosnej prehravac, kterej umi i FLAC 24/96...
iPhone 3Gs 32GB > iPhone 4 32GB > iPhone 4s 64GB > iPhone 5 64GB > iPhone 5s 64GB > iPhone 6 plus 128GB > iPhone 6s plus 128GB
iPad 2 32GB
Macintosh IIvx > Power Macintosh 7100/66 > G4 > Mac Pro > iMac 27"
Apple TV2 > Apple TV3 > Apple TV4

Lincoln Six Echo
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3739
Registrován: pát čer 25, 2010 8:53 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Lincoln Six Echo »

Většinu hudby v PC mám ve FLACu nebo MP3 320 kbps. MP3 strčím do iPhonu tak jak jsou, FLAC překonvertuju do AAC Quality 114 (~285 kbps). ALAC by byl v přenosném zařízení zbytečný, jelikož v tramvaji apod. je značný hluk. Doma už raději preferuju loseless.
  • iPhone 6s
  • Mac mini (Late 2012) | MacBook Pro (Early 2015)
  • AirPort Extreme 5th gen

vilczech

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od vilczech »

Zdar, a tak co treba skusit dat FLAC do nejakyho AppStore prehravace napr. AVPlayer nebo neco podobneho? Nic neni? BTW: AVPlayer prehrava AVI tzn ze by mohl umet i FLAC ne? Nebo nejaka jina Appka? Treba i z Cydie?

Napr: http://itunes.apple.com/us/app/flac-pla ... 32592?mt=8

Colpeas
iPhone expert
iPhone expert
Příspěvky: 1307
Registrován: ned zář 20, 2009 9:26 am

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Colpeas »

myslím, že tahle appka nepodporuje syncování hudby z iTunes - musíš písničky tahat manuálně přes File transfer... Navíc věci ve FLACu nemůžeš v iTunes ani přehrávat a ALAC ti zachová celou kvalitu zdroje stejně jako FLAC, takže radši obětuju 5 minut na konverzi a tagování.

2012 MacBook Air 13" 1.8GHz | 8GB RAM | 128GB SSD
2010 MacBook Pro 13" 2.4GHz | 8GB RAM | 750GB - odcizen! S/N: W805312VAPT
2006 Mac Pro 8-Core 2,33GHz | 16GB RAM | 256GB SSD + 3TB RAID0 | ATi HD4870 1GB
2005 PowerMac G5 Quad 2,5GHz | 8GB RAM | 1TB RAID0 | Quadro FX4500 512MB

vilczech

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od vilczech »

Samozdrejme ze to neripuje primo z iPodu to by Apple neschvalil ale aplikace se iPodu dost podoba a razeni podle tagu taky podporuje, ale kdz nekdo chce v iPhone FLAC tak nema jinou moznost..(co ja vim) a neco kvalitnejsoho nez FLAC uz neni?

BTW: Pry se ted rozjizdi zas gramofony kvuli kvalite zvuku - zrejme to bude trochu upraveny gramofon ale zaklad tam asi je.. Mate nekdo s timhle nejaky skusenosti / imformace?

Colpeas
iPhone expert
iPhone expert
Příspěvky: 1307
Registrován: ned zář 20, 2009 9:26 am

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Colpeas »

tys asi nepochopil, co jsem napsal. ALAC (Apple lossless) je to samý jako FLAC (Free losslesss), jenom je to kodek přímo od Applu, kterej iPhone i iTunes podporují naprosto nativně. konverze celého alba z FLACu do ALACu zabere několik desítek vteřin, a proto nevidím žádný důvod, proč nechávat hudbu ve FLACu - přišel bys tím o Genius, play county, a spoustu dalších vychytávek...

A ano, gramofony jsou zase v kurzu hlavně u audiofilů, kteří jsou si chotni připlatit za vinylovou desku a 192kHz zvuk. Osobně radím z vinylů neripovat do digitálu za účelem poslechu na cestách, zvuk není tak čistý jako z CD a je slyšet šum, praskání a výkyvy hlasitosti pro vinyl typické (a mě to šíleně vytáčí, hlavně v případech, kdy je na CD zpackaný digitální mastering a na desce zůstal v pořádku, protože se to ve sluchátkách nedá poslouchat tak ani tak).
Na doma je to ale fajn poslech, třeba Arcade Fire, Radiohead nebo Oasis z vinylů poslouchám rád. Jestli o něčem takovém přemýšlíš, připrav se na to, že solidní gramce začínají na 10.000 kč. Myslím ale, že Pioneer nebo Denon za cca 7.000 by ale byly vcelku dostačující.

2012 MacBook Air 13" 1.8GHz | 8GB RAM | 128GB SSD
2010 MacBook Pro 13" 2.4GHz | 8GB RAM | 750GB - odcizen! S/N: W805312VAPT
2006 Mac Pro 8-Core 2,33GHz | 16GB RAM | 256GB SSD + 3TB RAID0 | ATi HD4870 1GB
2005 PowerMac G5 Quad 2,5GHz | 8GB RAM | 1TB RAID0 | Quadro FX4500 512MB

Metalgirl
Moderatorka fóra
Moderatorka fóra
Příspěvky: 12973
Registrován: pon úno 15, 2010 8:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Metalgirl »

vilczech píše:Zdar, a tak co treba skusit dat FLAC do nejakyho AppStore prehravace napr. AVPlayer nebo neco podobneho? Nic neni? BTW: AVPlayer prehrava AVI tzn ze by mohl umet i FLAC ne? Nebo nejaka jina Appka? Treba i z Cydie?

Napr: http://itunes.apple.com/us/app/flac-pla ... 32592?mt=8


Do tohohle programu je skoda vrazet penez. Jestli neudelali update, ve kterem by uz konecne pribyly aspon playlisty, tak jedine, co tato app umi je prehravat, zobrazit artwork a text. Vsechno se taha pres file transfer (hudba, artworky i text) a jestli to dle tagu nerozezna, o ktere album se jedna, tak v nazvu mas akorat datum, kdy to bylo importovano do iP. Pak tam je jakasi zahadna funkce bookmark, u ktere jsem se puvodne domnivala, ze nahrazuje playlisty, ale ono ne. To radsi fakt obetuji par minut na konverzi do ALAC, vyjde to kvalitou na stejno a uzivam vsechny funkce nativni app v iPodu.
Jsme rádi, že dodržujete PRAVIDLA fóra. Jsi zde nový? PAK ZAČNI ZDE.

Colpeas
iPhone expert
iPhone expert
Příspěvky: 1307
Registrován: ned zář 20, 2009 9:26 am

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Colpeas »

@ MG: přesně tak, u mě to samé. Opravdu nevidím žádný důvod k ponechání hudby ve FLACu...

2012 MacBook Air 13" 1.8GHz | 8GB RAM | 128GB SSD
2010 MacBook Pro 13" 2.4GHz | 8GB RAM | 750GB - odcizen! S/N: W805312VAPT
2006 Mac Pro 8-Core 2,33GHz | 16GB RAM | 256GB SSD + 3TB RAID0 | ATi HD4870 1GB
2005 PowerMac G5 Quad 2,5GHz | 8GB RAM | 1TB RAID0 | Quadro FX4500 512MB

vilczech

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od vilczech »

Mate pravdu.. Ja sem totiz teprve vcera narazil na FLAC a u ALAC sem jeste nebyl.. Ale kdyz konverze trva jen chvili tak to asi bude lepsi..;-) Mam vetsinu pisnicek v MP3 cca 320kbps a myslim ze tam uz sou ty rozdily male, a v tom programu FLAC player zvuk nebyl lepsi, rekl bych, ze iPod s MP3kou mel zvuk lepsi. Ale ma to vubec cenu z iPhone prehravat FLAC nebo ALAC? Neni to ze zvukovky 7.1 v PC lepsi?

Lincoln Six Echo
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3739
Registrován: pát čer 25, 2010 8:53 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Lincoln Six Echo »

Počet kanálů v tom roli nehraje. Hlavní podmínkou je mít kvalitní sluchátka (2000+ Kč) abys mohl o porovnávání ztrátových a bezztrátových formátů vůbec uvažovat. Jak jsem psal výše - v PC mám (skoro) vše v ALACu, do iPhonu si nechávám vše překonvertovat pomocí iTunes do AAC 128 kbps a na cesty to úplně stačí. Však zkoušej, testuj a uvidíš co je pro tebe nejlepší. Někdo říká, že rozdíl slyší ihned, druhý zase, že je to zbytečnost.
  • iPhone 6s
  • Mac mini (Late 2012) | MacBook Pro (Early 2015)
  • AirPort Extreme 5th gen

Metalgirl
Moderatorka fóra
Moderatorka fóra
Příspěvky: 12973
Registrován: pon úno 15, 2010 8:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Metalgirl »

Jak jsem psala ja uz davno a myslim, ze v tomto tematu primo. Hodne zalezi na tom, jestli ty rozdily vubec slysis nebo ne. Potom ma smysl si nechavat hudbu v lepsi kvalite nebo ne. Vyzkousej si to a uslysis. Pokud ti to bude vse pripadat stejne, tak nema smysl mit hudbu v ALAC.

Take dost zalezi na typu hudby. U tanecni hudby, kde je jen par nastroju, tam se moc detaily neschovaji, rozdil je symfonicky orchestr, vazna hudba nebo i takovy metal. Tam jde rozdil mezi mp3 a bezztratovou kvalitou poznat uz a to hlavne v tech detailech, ktere pri konverzi na mp3 zmizi. Takze u tanecni hudby mi staci 320 kbps mp3ky, ale metal mam v ALAC.

Jinak pri venkovnim poslechu se sice ta hudba ztrati v tom hluku, ale zase AAC 128 kbps, to uz ne, to by ty kytary v tom znely pekne hnusne. Ale verim, ze na tanecni hudbu to do techto podminek staci.
Jsme rádi, že dodržujete PRAVIDLA fóra. Jsi zde nový? PAK ZAČNI ZDE.

Colpeas
iPhone expert
iPhone expert
Příspěvky: 1307
Registrován: ned zář 20, 2009 9:26 am

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Colpeas »

Já si ani tak moc nemyslím, že záleží ani tak na žánru, jako spíš na kvalitě zdroje a případně jeho masteringu.
Například album Californication od Red Hot Chili Peppers je rock, ale má mastering tak zpackanej, že nemá smysl nechávat si ho v bezztrátovém formátu, protože chrastit bude vždycky.
Naopak třeba Black Light od Groove Armady je electronica, ale rozdíl je znát i mezi mp3/320 a ALACem, a to solidní.

A není ani tak potřeba disponovat sluchátkama za X tisíc, i když je to výhoda. Rozdíl poznáš i některých modelech okolo tisíce Kč. Nedávno jsem pořizoval Sony XB20EX za asi 850Kč a ALAC od mp3 by nich rozeznalo i malé dítě.

Já teda mám všechnu hudbu v ALACu (včetně mizerně masterovanejch alb) minimálně kvůli pořádku, abych v tom neměl zmatek. Koneckonců místa k archivaci mám dostatek.

Ale pozor! Při rozhodování, jestli přejít na lossless v sobě zkuste potlačit placebo efekt, zejména tady se u spousty lidí projeví.

2012 MacBook Air 13" 1.8GHz | 8GB RAM | 128GB SSD
2010 MacBook Pro 13" 2.4GHz | 8GB RAM | 750GB - odcizen! S/N: W805312VAPT
2006 Mac Pro 8-Core 2,33GHz | 16GB RAM | 256GB SSD + 3TB RAID0 | ATi HD4870 1GB
2005 PowerMac G5 Quad 2,5GHz | 8GB RAM | 1TB RAID0 | Quadro FX4500 512MB

Metalgirl
Moderatorka fóra
Moderatorka fóra
Příspěvky: 12973
Registrován: pon úno 15, 2010 8:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Metalgirl »

Colpeas: S tím masteringem souhlasím. Ono většinou ten zpackaný mastering jde poznat na rocku, metalu, tam jak kdyby ti inženýři za mix pultem měli prasečí uši snad. Ale i tak, i v tom zpackaném masteringu jsou detaily, které se konverzí na mp3 ztratí a zpackaný mastering zní pak ještě zpackaněji a hrozněji. Je to lepší opravdu mít v lossless kvalitě.

Mě osobně na taneční hudbu vždy stačily mp3. Tam nejsou nějaké hudební složitosti a moc se tam toho nepřekrývá. Ale u každého je to jinak. Jediný rozdíl, co jsem kdy poznala, tak to 128 kbps mp3ky a ještě tenkrát byla móda ogg formát, obojí zní hrozně i u taneční hudby.

Co se týče sluchátek, to jsem taky psala, je zbytečné pořizovat moc drahá sluchátka k takovým přenosným zařízením jako je iPod či iPhone, mine se to prostě účinkem. Ta sluchátka nemají magickou moc udělat z horšího výstupu brilantní výstup. Jak to prostě z toho iPodu či iPhonu leze, tak to tak vyleze i v těch sluchátkách, nic lepšího z toho přehnaně drahými sluchátky nebude.
Jsme rádi, že dodržujete PRAVIDLA fóra. Jsi zde nový? PAK ZAČNI ZDE.

Lincoln Six Echo
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3739
Registrován: pát čer 25, 2010 8:53 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Lincoln Six Echo »

ALAC bude vžycky lepší, ale zatím iPhone nemá potřebnou kapacitu, abych v něm mohl mít všechna alba. Potřeboval bych těch 64 GB. Proto do iPhone cpu ztrátový formát a když už ztrátový, tak AAC. Mohl bych ještě zkusit AAC Q128 (384 kbps), což je ekvivalentní s teoretickými 500 kbps u MP3. Mno, hned po zkouškách se vrhnu na testování.
  • iPhone 6s
  • Mac mini (Late 2012) | MacBook Pro (Early 2015)
  • AirPort Extreme 5th gen

Lipon
Senior uživatel
Senior uživatel
Příspěvky: 615
Registrován: čtv zář 03, 2009 3:04 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Lipon »

do iP dávám hudbu k AAC 320kb/s VBR; pro domácí účely (archivace, vypálení a přehrání na domácí sestavě) má uloženou povětšinou ve FLAC
k iP jsem nedávno pořídil lepčí sluchátka (Jays Q-jays); a subjektivně mám zatím pocit, že proti domácí sestavě sem si nijak slyšitelně nepohoršil (zato oproti původním Kossům PortaPro se to zlepšilo o desítky procent)

To protože Koss portapro nejsou sluchátka, ale hrající popelnice. :D MG

Colpeas
iPhone expert
iPhone expert
Příspěvky: 1307
Registrován: ned zář 20, 2009 9:26 am

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Colpeas »

a stejně každej den potkám 10 lidí, co jsou přesvědčeni o opaku. Kam na to chodí nepochopím....

To protože mají hudební hluch a ne sluch. MG

2012 MacBook Air 13" 1.8GHz | 8GB RAM | 128GB SSD
2010 MacBook Pro 13" 2.4GHz | 8GB RAM | 750GB - odcizen! S/N: W805312VAPT
2006 Mac Pro 8-Core 2,33GHz | 16GB RAM | 256GB SSD + 3TB RAID0 | ATi HD4870 1GB
2005 PowerMac G5 Quad 2,5GHz | 8GB RAM | 1TB RAID0 | Quadro FX4500 512MB

vilczech

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od vilczech »

Myslim ze u prepraku Genius HT 5.1 v5050 to uslysim¨, kdyz k tomu zapojim vez Panasonic SB-AK 360

Lipon
Senior uživatel
Senior uživatel
Příspěvky: 615
Registrován: čtv zář 03, 2009 3:04 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Lipon »

já ty Kossy nezatracuju ani neproklínam; v dob, kdy jsem je kupoval (někdy v polovině devadesátých let), tak se tady podobně hrající sluchátka prodávaly za násobky ceny Kossů; oproti jiným portable sluchátkám hrály furt líp

vilczech

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od vilczech »

Ja upredsnostnuju repraky. Mate nekdo Logitech z=5500?

Odpovědět