Optimalizované nabíjení 80% - iPhone 15 Pro

Odpovědět
Zabral68
Host
Host
Příspěvky: 18
Registrován: ned črc 19, 2020 6:17 pm

Optimalizované nabíjení 80% - iPhone 15 Pro

Příspěvek od Zabral68 »

Zdravím všechny na fóru.

Nedávno jsem si zakoupil nový "iPhone 15 Pro".
Chtěl jsem se jen ujistit v nabíjení, abych byl co nejšetrnější k nové baterii.
iPhone vlastním asi 14 dní a od počátku jeho užívání jsem nastavil optimalizované nabíjení baterie na 80%.
iPhone nechávám každý den vybít užívaním na 30% a pak ho nechám optimalizovaným nabíjením dobít na 80%.
Denně nejvíce volám a občas hraji hry (celkově hraji cca hodinu denně).
Můžete mi někdo poradit, jak ještě dlouho mám mít nastavené optimalizované nabíjení baterie na 80%?
Kdy si mám nastavit bezlimitovaný limit nabíjení?
Popř. mi můžete poradit obecný postup do budoucna aby baterie netrpěla a vydržela co nejdéle.
Budu každému vděčný za užitečnou radu.

:no:

mirmo80
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 3513
Registrován: stř srp 08, 2012 1:00 pm

Re: Optimalizované nabíjení 80% - iPhone 15 Pro

Příspěvek od mirmo80 »

Funkcia optimalizované nabíjanie nefunguje tak, že batéria sa nabíja len do 80%. Táto funkcia, ak je povolená, robí to, že nabíjanie batérie sa pri 80% preruší a na plných 100% sa dobije neskôr. Ale vždy sa nabije doplna, samozrejme pokiaľ telefón z nabíjačky neodpojím.

No a tie časy, kedy ma telefón nabíjanie pri 80% prerušiť a kedy opäť pokračovať a dobiť batériu na plných 100%, sa musí naučiť. A naučí sa to z vašich zvykov. Ak je táto funkcia povolená, tak sleduje v akých časoch telefón na nabíjačku pripájate a kedy ju odpájate. Ak po nejakom čase (cca 14 dní) zistí pravidelnosť, a ma na to dostatok času, tak začne nabíjať takto prerušovane.

Príklad: chodievam spávať okolo 22:30 a vstávam o 6:00. V tom čase pripájam telefón na nabíjačku. On sa po čase naučí, že sa pravidelne nabíja v čase medzi 22:30 - 6:00 a že má na nabitie batérie na plných 100% 7,5 hodiny. Ak sa toto opakuje, tak po čase telefón začne batériu nabíjať optimalizovane. Vidno to potom v grafe nabíjania ako symbol puazy. V konkrétnej hodine sa nabíjanie pozastaví a opäť pokračuje neskôr.

Teda aby táto funkcia fungovala, musím telefón nabíjať v pravidelných časoch a nejaký minimálny čas (nestačí, ak ho vždy v tom istom čase pripojím na 1,5 hodiny). Ak to takto budete robiť, tak budete batériu nabíjať pomocou optimalizovaného nabíjania.

Ale vo všeobecnosti má telefón slúžiť vám, a nie vy jemu. Takže treba to brať s rezervou. Ak vám nevyhovuje nabíjanie len v určitých časoch, tak to tak nerobte a nabíjajte telefón vtedy, keď to potrebujete/kedy to vám to vyhovuje. Čítal som články, kde porovnávali rovnako staré telefóny nabíjané s a bez optimalizovaného nabíjania a žiadne mega rozdieli v zdraví batérie neboli. Je to ale strašne individuálne. Ako telefón používam, ako často, ako ho nabíjam a pod. Ako píšem, v prvom rade ma telefón slúžiť mne a nemám sa ja prispôsobovať jemu. Dovolím si tvrdiť, že baterke viac škodí nabíjanie len rýchlonabíjaním, ako nepravidelne.

Ale ak tú možnosť máte, tak tým samozrejme nič nepokazíte a batérii to určite aspoň trošku prospieva :)
iPhony, iPady, AirPods, AW SE 40/44, ATV 4K (1. gen), MacBook Air (M1, 2020), AirTag. SW väčšinou aktuálny.

pegas
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 1525
Registrován: úte říj 07, 2014 8:10 am

Re: Optimalizované nabíjení 80% - iPhone 15 Pro

Příspěvek od pegas »

Nene. U 15 Pro se nabijí skutečně jen do 80% a jednou za čas se dobije do 100%. Takhle to funguje i u AW Ultra. Tak jak popisujes optimalizované nabíjení, tzn. do 80% tam vydrz a pak teprve do 100%, to funguje u starších iPhonů. Nicméně s tím učením to je pravda a platí to i pro nabíjení do 80%.

mirmo80
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 3513
Registrován: stř srp 08, 2012 1:00 pm

Re: Optimalizované nabíjení 80% - iPhone 15 Pro

Příspěvek od mirmo80 »

Aha, tak to sa ospravedlňujem, teraz som si dohľadal, že iP15 má naozaj viac možností. Beriem teda späť môj sloh :), teda jeho časť :D.
Tak potom by som povedal, že ak vám kapacita do 80% na celý deň stačí, tak by som to nevypínal. Sám mam na Macu nastavené nabíjanie do 80% batérie.
iPhony, iPady, AirPods, AW SE 40/44, ATV 4K (1. gen), MacBook Air (M1, 2020), AirTag. SW väčšinou aktuálny.

pegas
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 1525
Registrován: úte říj 07, 2014 8:10 am

Re: Optimalizované nabíjení 80% - iPhone 15 Pro

Příspěvek od pegas »

Jj, taky doporučuji ponechat trvale, pokud stačí 80% na den a snažit se nabijet ve stejnou dobu, což je předpoklad pro fungování optimalizovaného nabíjení.

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19659
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: Optimalizované nabíjení 80% - iPhone 15 Pro

Příspěvek od rony »

to ucenie je najlahsie ak budete robit toto:

pred spanim date mobi na kabel a rano ho z neho odpojite.

potom to optimalizovane nabijanie sa nauci najlepsie.

vo vseobecnosti s tym nabijanim - cim MENEJ okolo toho tancujete, tym je vlastne lepsie. Su len DVA faktory, na ktore pamatajte

bateria NEZNASA teplo -> napr na pristrojovke auta na slnku -> nenavratne sa degraduje.
bateria NEZNASA dlhsie zotrvanie vo vybitom resp. v nizko nabitom stve -> takze v skutocnosti nabijajte VZDY, ked mate moznost telefon odlozit a je jedno ci nabijate 5 minut, hodinu alebo pol dna.
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

Odpovědět