Správná klávesnice v češtině od whisky96

Odpovědět

Jakemu rozlozeni klavesnice na iPhonu byste dali prednost?

QWERTY
32
38%
QWERTZ
53
62%
 
Celkem hlasů: 85

Filosof
patron iPhone.cz
patron iPhone.cz
Příspěvky: 111
Registrován: pon říj 13, 2008 1:02 pm

Správná klávesnice v češtině od whisky96

Příspěvek od Filosof »

Ahoj všem,
použil jsem návod od whisky96 na jailbreak a češtinu (moc díky, šlo to jak víno), ale vadí mi rozložení klávesnice QWERTY. Správně je totiž QWERTZ. QWERTY je tzv. česká programátorská. Mám s tím problém a musím kvůli tomu používat německou klávesnici a němčinu fakt nesnáším :x .
Vím, že je několik češtin a snad některá má QWERTZ, ale já teď netuším, zda a jak to mohu změnit, abych v systému něco nedodrbal.
Uvítám radu pro lamu, kterou zatím jsem (nejlépe step-by-step).
Díky.
Iphone 3G/16GB, orig od Vodafone, FW 4.2.1 JB untethered; Iphone 4/32GB, orig od Vodafone, FW 5.0.1 JB redsn0w_win_0.9.10b2; iPad 32GB 3G verze EU, FW 5.0.1 JB redsn0w_win_0.9.10b3; iPad 64GB 3G verze US, FW 5.0.1 JB - redsn0w_win_0.9.9b8 + Corona

harken

Re:Správná klávesnice v češtině od whisky96

Příspěvek od harken »

aj ja sa pripajam, bohuzial som si uz zvykol na qwertz
Naposledy upravil(a) harken dne stř říj 15, 2008 8:48 pm, celkem upraveno 2 x.

johny03

Re: qwertz

Příspěvek od johny03 »

njn..tak si budeš muset odvyknout :)

Filosof
patron iPhone.cz
patron iPhone.cz
Příspěvky: 111
Registrován: pon říj 13, 2008 1:02 pm

Re: Re:Správná klávesnice v češtině od whisky96

Příspěvek od Filosof »

Nechápu. To jako že většina národa jede na na QWERTY? :roll: No to snad ne.
Iphone 3G/16GB, orig od Vodafone, FW 4.2.1 JB untethered; Iphone 4/32GB, orig od Vodafone, FW 5.0.1 JB redsn0w_win_0.9.10b2; iPad 32GB 3G verze EU, FW 5.0.1 JB redsn0w_win_0.9.10b3; iPad 64GB 3G verze US, FW 5.0.1 JB - redsn0w_win_0.9.9b8 + Corona

whisky96
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 980
Registrován: stř úno 13, 2008 9:47 pm

Re: Správná klávesnice v češtině od whisky96

Příspěvek od whisky96 »

Filosof píše:Vím, že je několik češtin a snad některá má QWERTZ, ale já teď netuším, zda a jak to mohu změnit, abych v systému něco nedodrbal.
Uvítám radu pro lamu, kterou zatím jsem (nejlépe step-by-step).
Díky.



rozlozenie klaves QWERTY je v ceskej klavesnici original od Apple, nie je to vec mojho FW ...

ak chces, mozem sa pozriet, ci by sa to nedalo nejako obist, aby si mal priamo v cestine QWERTZ (napada ma nahradit cesky layout nemeckym a pozriet sa na tie pop-up znaky s diakritikou, nech to neponuka nemecke hluposti), ale az ked na to budem mat trochu casu (ktoreho teda v tychto dnoch vela nemam ...)

ygy
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 1802
Registrován: stř srp 06, 2008 12:04 am

Re: Správná klávesnice v češtině od whisky96

Příspěvek od ygy »

mozem ti dohodit kurzy nemciny :D ...ozvi sa

whisky96
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 980
Registrován: stř úno 13, 2008 9:47 pm

Re: Správná klávesnice v češtině od whisky96

Příspěvek od whisky96 »

nie je nic treba prekladat, len sa musim pozriet na artworky jednotlivych klavesnic a ci sa daju zamenit ...

Filosof
patron iPhone.cz
patron iPhone.cz
Příspěvky: 111
Registrován: pon říj 13, 2008 1:02 pm

Re: Správná klávesnice v češtině od whisky96

Příspěvek od Filosof »

Kdybys na to položil oko, to by se hodilo. To, že má Apple takto dodrbané rozložení by mne ani ve snu nenapadlo. To jsou tedy fakt divoši. Ono i ta jejich podpora českých znaků je zvláštní, když tam je hejno znaků, které čeština vůbec nepoužívá.
Možná by nebylo od věci tady udělat anketu, kdo je zvyklý na QWERTZ a kdo na QWERTY, ať vidíme, kolik lidí to vlastně prudí. Ale dle mého názoru by se mělo vycházet z rozložení psacího stroje.

Anketa pridana.
ls8
Iphone 3G/16GB, orig od Vodafone, FW 4.2.1 JB untethered; Iphone 4/32GB, orig od Vodafone, FW 5.0.1 JB redsn0w_win_0.9.10b2; iPad 32GB 3G verze EU, FW 5.0.1 JB redsn0w_win_0.9.10b3; iPad 64GB 3G verze US, FW 5.0.1 JB - redsn0w_win_0.9.9b8 + Corona

Glendon

Re: Správná klávesnice v češtině od whisky96

Příspěvek od Glendon »

Samozrejme QWERTY !!!

johny03

Re: Správná klávesnice v češtině od whisky96

Příspěvek od johny03 »

qwertz yeah !

ygy
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 1802
Registrován: stř srp 06, 2008 12:04 am

Re: Správná klávesnice v češtině od whisky96

Příspěvek od ygy »

Qwerty

johny03

Re: Správná klávesnice v češtině od whisky96

Příspěvek od johny03 »

nn qwerty

Paly
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 3976
Registrován: pon říj 29, 2007 8:08 pm

Re: Správná klávesnice v češtině od whisky96

Příspěvek od Paly »

qwerty samozrejme, nic ine nepripada do uvahy :D od prveho PC mam qwerty je to lepsie :) aj strojopis som sa takto ucil :D
iPhone XS white iOS 13.x,
 iPhone #1 3.1.3
Orange

MacBook Pro retina 2,5 GHz; 8GB RAM
Čítajte pravidlá fóra!

Almi
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 1052
Registrován: pon pro 10, 2007 7:12 pm

Re: Správná klávesnice v češtině od whisky96

Příspěvek od Almi »

jednoznačne qwerty 8)
iPhone X space gray 64 GB,
Apple Watch 44mm space gray,
MacBook white 2.1GHz, OS X Lion 10.7.5
iPhone.cz

Diablo

Re: Správná klávesnice v češtině od whisky96

Příspěvek od Diablo »

QWERTY .... bez debat :) ....

Filosof
patron iPhone.cz
patron iPhone.cz
Příspěvky: 111
Registrován: pon říj 13, 2008 1:02 pm

Re: Správná klávesnice v češtině od whisky96

Příspěvek od Filosof »

Oooaaahhh! Tak to jsem tedy válcován. Norma však říká něco jiného. Citace z Wiki:

V České republice je, v souladu s mezinárodní normou, stanoven národní standard, jenž vychází z uspořádání QWERTZ. Jedná se o ČSN 36 9050 z roku 1994, která stanovuje rozmístění znaků na 48 klávesách (vychází z typu QWERTZ) ve dvou úrovních, tj. základní a po stisknutí Shiftu. Tedy není zde řešeno umístění např. znaku obrácené lomítko (na různých klávesnicích je na různém místě), znaků generovaných pomocí klávesy Alt Gr (3. úroveň), ale umístění ?Z? a ?Y? ano.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Po%C4%8D%C ... %A1vesnice
Iphone 3G/16GB, orig od Vodafone, FW 4.2.1 JB untethered; Iphone 4/32GB, orig od Vodafone, FW 5.0.1 JB redsn0w_win_0.9.10b2; iPad 32GB 3G verze EU, FW 5.0.1 JB redsn0w_win_0.9.10b3; iPad 64GB 3G verze US, FW 5.0.1 JB - redsn0w_win_0.9.9b8 + Corona

Paly
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 3976
Registrován: pon říj 29, 2007 8:08 pm

Re: Správná klávesnice v češtině od whisky96

Příspěvek od Paly »

Normy su kopy papierov, ktore vymyslela skupina ludi (mala) a chce to aplikovat na dalsej skupine (vacsej)

Povedz mi ako mna donuti niekto priznat, ze je nieco co povie nejaky papier (ktory vymyslel), ze je lepsie ako to co mam ja najradsej? Nijako. Preto su podla mna normy len zbytocny zdrap papiera a dokonca by som ich zrusil.

QWERTY je celosvetova klavesnica a len v CR a SR si povedali, ze urobime inu klavesnicu a dali QWERTZ a povedali si, ze urobia aj normu. No nevyslo im to podla vsetkeho nejak :).

Pisem to len tak obrazne, aby som Ta trocha upokojil. Neber to tragicky.
iPhone XS white iOS 13.x,
 iPhone #1 3.1.3
Orange

MacBook Pro retina 2,5 GHz; 8GB RAM
Čítajte pravidlá fóra!

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: Správná klávesnice v češtině od whisky96

Příspěvek od ls8 »

CR/SR neni jedina vyjimka, obcas mame hosty z Nemecka nebo Francie, a jejich rozlozeni klavesnic je take ruzne. Napriklad Francouzi a Belgicani pouzivaji AZERTY, v Italii se pouziva nekdy QZERTY.

QWERTZ se krome CR a SR pouziva v ruznych obmenach tez v Nemecku, Rakousku, Svycarsku a na Balkane.

O zbesilostech typu Dvorak (PYFGCRL) nemluve...
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

Paly
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 3976
Registrován: pon říj 29, 2007 8:08 pm

Re: Správná klávesnice v češtině od whisky96

Příspěvek od Paly »

Vseobecne sa po celom svete vyuziva QWERTY, vsak?

S tymi dalsimi klavesnicami to je dost smutne :), ze takto su pomenene :D
iPhone XS white iOS 13.x,
 iPhone #1 3.1.3
Orange

MacBook Pro retina 2,5 GHz; 8GB RAM
Čítajte pravidlá fóra!

Filosof
patron iPhone.cz
patron iPhone.cz
Příspěvky: 111
Registrován: pon říj 13, 2008 1:02 pm

Re: Správná klávesnice v češtině od whisky96

Příspěvek od Filosof »

Tragedie se nekoná, chápu to v domácím prostředí, tam si asi každý nastaví co chce a na co byl z dřívějších let zvyklý (PCčka). Ale problém je ve firemním prostředí, kde jsou na PC QWERTZ klávesnice a zaměstnanci chca nechca musí psát na nich (většinou IT oddělení neřeší individuální úlitby). A lidé, kteří nebyli na QWERTY zvyklí (resp. začínají) se dneska učí na QWERTZ.
Můj názor je, že by oficiální čeština měla být v souladu s normou (a to nejsem normožrout), případně by k ní mohla být VOLITENÁ varianta QWERTY. Nyní hovořím o české klávesnici od Apple. Whisky96 udělal pro nás češtinu neoficiální (bezva práce!) a může si tam dát co chce, protože je to jeho dítě a je jen na nás, zda to použijeme.
Nechci jít proti davu se svým asi ojedinělým problémem, ale po těch letech na QWERTZ mám nyní hejna překlepů a alespoň jako volitelná varianta v neoficiálním balíku by mě to potěšilo.
Iphone 3G/16GB, orig od Vodafone, FW 4.2.1 JB untethered; Iphone 4/32GB, orig od Vodafone, FW 5.0.1 JB redsn0w_win_0.9.10b2; iPad 32GB 3G verze EU, FW 5.0.1 JB redsn0w_win_0.9.10b3; iPad 64GB 3G verze US, FW 5.0.1 JB - redsn0w_win_0.9.9b8 + Corona

maTTew

Re: Správná klávesnice v češtině od whisky96

Příspěvek od maTTew »

jak můžete používat qwerty???dycky to bylo qwertz, dneska ve škole sem bal na pc a někdo to tam přehodil...když sem pak psal y místo z tak mě to tak dožralo!

pedro007

Re: Správná klávesnice v češtině od whisky96

Příspěvek od pedro007 »

Jak tu již někteří psali, jde o zvyk. Já jsem zvyklý na qwertz, ale při programování je to náročnější. Každopádně na iphone bych uvítal qwertz.(Mám i na notebooku).
Pokud nebude, budu si muset zvyknout :cry: pokud bude, budu šťastnej :D

johny03

Re: Správná klávesnice v češtině od whisky96

Příspěvek od johny03 »

já taky....

IPeIPa

Re: Správná klávesnice v češtině od whisky96

Příspěvek od IPeIPa »

A proč si nezvyknout podle stoje doma na pc píšu qwertz přjdu na iphone a píšu bez problémů qwerty a ve škole píšu opět qwertz. Tohle mi problém nedělá.
Avšak podle mýho názoru by měla být všude stejná a to QWERTZ příjde mi nesmyslný vytvořit 2 klávesnice

Filosof
patron iPhone.cz
patron iPhone.cz
Příspěvky: 111
Registrován: pon říj 13, 2008 1:02 pm

Re: Správná klávesnice v češtině od whisky96

Příspěvek od Filosof »

Tak poměr v anketě máme skoro vyrovnaný (51% QWERTZ). Nenašlo by se řešení na QWERTZ českou klávesnici s úpravou pop-up (přebytečných) znaků od whisky96?
Iphone 3G/16GB, orig od Vodafone, FW 4.2.1 JB untethered; Iphone 4/32GB, orig od Vodafone, FW 5.0.1 JB redsn0w_win_0.9.10b2; iPad 32GB 3G verze EU, FW 5.0.1 JB redsn0w_win_0.9.10b3; iPad 64GB 3G verze US, FW 5.0.1 JB - redsn0w_win_0.9.9b8 + Corona

whisky96
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 980
Registrován: stř úno 13, 2008 9:47 pm

Re: Správná klávesnice v češtině od whisky96

Příspěvek od whisky96 »

ale ano, ked na to budem mat trochu casu, tak sa na to pozriem... najrychlejsie riesenie bude uprava nemeckej klavesnice, s tym ze pop-up znaky s diakritikou tam budu ceske ...

EDIT: tak trvalo to asi 5 minut, tu je navod: http://drsny.net/forum.iphone.cz/viewtopic.php?f=13&t=10667

Filosof
patron iPhone.cz
patron iPhone.cz
Příspěvky: 111
Registrován: pon říj 13, 2008 1:02 pm

Re: Správná klávesnice v češtině od whisky96

Příspěvek od Filosof »

To asi nepůjde. Někde je uloženo, že pro CZ layout má být QWERTY. Funguje bezpečně to, že Tvoji upravenou Keyboard-cs.plist nakopíruješ jako Keyboard-de.plist a v mezinárodní klávesnici vybereš jen německou. To jsem už vyzkoušel. Pak je vše OK, ale připadá mi to dost nesystémové řešení.

Naopak když vezmeš origoš německou Keyboard-de.plist a nakopíruješ jako Keyboard-cs.plist a v mezinárodní klávesnici vybereš jen českou, máš kompletní německou klávesnici (to bych čekal, že) ale QWERTY!!!

Je tedy potřeba změnit ten základní layout klávesnice asi někde jinde. Zatím netuším kde, hledám.

Jinak v Tvém Keyboard-default.plist Ti vypadlo písmenko L v předposledním řádku (o nic nejde, jen pro úplnost)
<key>Roman-Accent-L</key>
<dict>
<key>Direction</key>
<string>left</string>
<key>Keycaps</key>
<string>L</string>
<key>Strings</key>
<string></string>
</dict>
Iphone 3G/16GB, orig od Vodafone, FW 4.2.1 JB untethered; Iphone 4/32GB, orig od Vodafone, FW 5.0.1 JB redsn0w_win_0.9.10b2; iPad 32GB 3G verze EU, FW 5.0.1 JB redsn0w_win_0.9.10b3; iPad 64GB 3G verze US, FW 5.0.1 JB - redsn0w_win_0.9.9b8 + Corona

djlucas
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 614
Registrován: ned dub 27, 2008 7:19 pm

Re: Správná klávesnice v češtině od whisky96

Příspěvek od djlucas »

QWERTY na -Z nepujde asi zmenit u ceske klav...
Macbook pro
iPhone 5S 16GB White iOS 9

sidelko
Host
Host
Příspěvky: 89
Registrován: ned srp 24, 2008 7:33 pm

Re: Správná klávesnice v češtině od whisky96

Příspěvek od sidelko »

Cus lidi todle me stvalo strasne dlouho az sem an to psrisel upe jednoduchy ale uz si presen nepamatuju ty cesty.Normlane sem chytl nejakej soubor z ty cestiny (vim ze je to moc obecny ale kdyby to nekoho zajimalo bliz zjistim) prejmenoval sem to na to jak se menoval ten nemeckej a nahradil to ted mam nahozenou nemeckou ale je vlastne ceska a hlavne je to qwertz.
iPlacka 3G 3.0 FW redsnow

Paly
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 3976
Registrován: pon říj 29, 2007 8:08 pm

Re: Správná klávesnice v češtině od whisky96

Příspěvek od Paly »

idelko, uz je to vyriesene :) v Navodoch je postup
iPhone XS white iOS 13.x,
 iPhone #1 3.1.3
Orange

MacBook Pro retina 2,5 GHz; 8GB RAM
Čítajte pravidlá fóra!

cheer
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 331
Registrován: pon pro 22, 2008 12:00 pm

Re: Správná klávesnice v češtině od whisky96

Příspěvek od cheer »

Já jsem si zvykl na QWERTY, aby se mi při přepínání US/CZ klávesnice neměnila poloha Z a Y. Jakmile se to otočí, píšu úplné kraviny. Takže pro mě je štěstí, že to má Apple poamericku a bude to pravděpodobně jediný důvod, proč to tak má :-)
whited00r - stále vyvíjený custom iOS pro starší zařízení
Files - zaheslované adresáře, prohlížení a přehrávání
T-Pot - USB kopirovani Win <-> iPhone

Mac mini 2009/2,26GHz nebo pracovní Oknousy

H0NZ1K
Senior uživatel
Senior uživatel
Příspěvky: 868
Registrován: čtv lis 06, 2008 7:45 pm

Re: Správná klávesnice v češtině od whisky96

Příspěvek od H0NZ1K »

QWERTY

pouzivam vzdy pokud nepisu neco s hackama :)... takze skoro furt, ve hrach to tak obvykle taky je atd, i zde na foru pisu s QWERTY...

jak zde vsichni pisou, je hrozny si uvedomit ze to pak je naopak...
iPhone mam v Aj, a jsem naprosto spokojenej :)

S474N
Sons of Jailbreak
Sons of Jailbreak
Příspěvky: 896
Registrován: pát kvě 30, 2008 10:55 am

Re: Správná klávesnice v češtině od whisky96

Příspěvek od S474N »

Osobne mam defaultni klavesnici anglickou QWERTY a pri prepnuti ceskou programatorskou, tzn. taktez QWERTY. Nechapu, kdo kdy vymyslel to prehazovani Y/Z :roll:
Obrázek

iPhone 7 128GB Silver, v10.1.1 CZ nonJB :(
iPad Air 2 64GB Cellular Black, v9.0.2 CZ JB

Odpovědět