Update 2024

vše co vás napadne
Odpovědět
jofos
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 248
Registrován: pon úno 02, 2009 11:46 pm

Update 2024

Příspěvek od jofos »

Caute vospolok,
toto forum zaznamenalo velky uspech/navstevnost v casoch ked iPhone bol novinkou v nasich CZ/SK vodach a vela posluzil. Mal vela a ostalo mu zopar vernych clenov. Osobne sa teda s nikym nepoznam, ale musim povedat ze v "tazkych" casoch sme si navzajom pomahali/pomahali novym clenom zanietene. A to bolo a stale je podstatne. S utichom aktivity fora som pochopil, ze firma Apple sa priblizila uzivatelom, urobila produkt ovela viac user friendly a rozsirenym az na taku uroven ze mega lambda user ho vie pouzivat a ze nepotrebuje pomoc fora ale najde odpoved na svoju eventualnu otazku v svojom najblizsom okoli.
Napriklad , tento moj "od veci" prispevok je prvym v 2024 (moj posledny je mozno z 2013-2014, ale pravidelne som sa vracial a cital diskusie. Klobuk dole za odpovede a diskusiu vernych clenov. Ziadna ina otazka/topic za posledne 4 tyzdne.
Ake je z toho ponaucenie? Z mojej strany by som povedal, progres nezastavis. My sme v dobe sputastania Smartfonov radili rovesnikom, starsim, ako sa vyrovnat s progresom v oblasti iPhone, dnes je produkt tak rozsireny a "zdokonaleny" ze radu s pouzivanim nepotrebuju ani novi pouzivatelia aj ked maju +60 rokov.
Ja, coskoro 50tnik, napriklad nemam cas ani chut ani v tom nevidim vyznam, pouzivat sluzby "umelej inteligencie na vyziadanie", ako chat GPT. (nehvorim samozrejme o skrytej, kazdodennej, ktoru nam uz ponukaju v appli, bankach, televiznych sluzbach a pod). Predpokladam teda ze za par rokov sa tato technologia stane vyspelejsou, pristupnejsou, a prinosnejsou. Dnesne fora o vyuzivani sluzieb za par rokov prestanu byt zaujimave.

Na druhej strane, ja mam obavu kam tento vyvoj zajde => vcera mi auto z pozicovne pisalo na displeji ze mam zlozit nohu z plynoveho pedalu, lebo sa blizi kruhovy objazd, kolegyna dostala pokutu ze sla v strednom prude na trojprudovej dialnici a nemala k tomu dovod a nepamata si ze by ju sledovali policajti (tz, pravdepodobne radar schopny odhalit takuto situaciu), hliadkovacie auta mestskej policie s kamerami schopne skontrolovat mnozstvo zaparkovanych aut za minutu, SW firmy schopne naprogramovat algorytmus na kontrolu takmer cohokolvek videneho ka kamere.
Minule som si kladol otazku, je toto vsetko nutne? Vysvetlim.
V ramci programu na chudnutie som chcel spravit aplikaciu na AW ktora by detekovala ze clovek prijima potravu a 75 minut potom by mu pripomenula spravit minutove cvicenie (vid knihu 4-hodinove telo). Toto by ale potreboval zistit pohyby lavej a pravej ruky pri ranajkach/obede/vecere a to roznych narodnosti/zvykov ludi po svete, v zavislosti v ktorych krajinach by som chcel aby aplikacia fungovala.
Riziko aplikacie je take, ze ak by sa k danym datam dostal niekto kto by ich mohol zneuzit, mohlo by to danu osobu/jeho okoli poskodit.
V takom pripade radsej nic nevyvijat aby nebolo potreba ochranovat udaje.
Ale kto vie, mozno za 10 rokov sa nieco take objavi. Uz teraz AW dokaze identifikovat typ sportovej aktivity/sedenie : /

Viem ze moj prispevok je dlhy, dufam ze nie nudny. Rad si precitam pripadne komentare. A urcite sa k nemu vratim, ak bude este forum zive, v, povedzme, roku 2034...

Dakujem tym co to tu zivia, prispeivaju a citaju ^^
Vsetko najlepsie, vela zdravia, kopec IT bezpecia a dakujem za "zive" forum !
iP X
MBP 13" M1, MBP 13" 2010 + 2011 / TC 1TB / aTV4

mirmo80
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 3513
Registrován: stř srp 08, 2012 1:00 pm

Re: Update 2024

Příspěvek od mirmo80 »

jofos píše:
ned led 14, 2024 2:04 am
ze firma Apple sa priblizila uzivatelom, urobila produkt ovela viac user friendly a rozsirenym az na taku uroven ze mega lambda user ho vie pouzivat a ze nepotrebuje pomoc fora ale najde odpoved na svoju eventualnu otazku v svojom najblizsom okoli.
Môj názor je skôr taký, že potreby/záujmy mnohých užívateľov sa obmedzili na také minimum, že za prvé nepotrebujú riešiť nejde/nefunguje a za druhé, ich to moc ani netrápi. Veď len taká blbá záloha, mnohých nie len že nezaujíma, ale ani len netušia, že niečo také existuje. Ide mi fb, viem postovať/zdieľať, to je to najdôležitejšie.

Už som zažil fóra okolo smartphonov, ktoré jednoducho vypli. V jednom to aspoň oznámili, kde sme si skalní aspoň mohli zapriať všetko dobré. Bojím sa, že aj tu sa raz takýto post objaví :(. Bodaj by som sa mýlil.
iPhony, iPady, AirPods, AW SE 40/44, ATV 4K (1. gen), MacBook Air (M1, 2020), AirTag. SW väčšinou aktuálny.

pegas
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 1525
Registrován: úte říj 07, 2014 8:10 am

Re: Update 2024

Příspěvek od pegas »

Já si úplně nemyslím, že by uživatelé přestali hledat odpovědi na jejich problémy, ale hledají je jinde než na diskuzních fórech, protože strejda Google odpoví i bez registrace, hned bez čekání, najde odpovědi v jakémkoliv jazyce, formátu (web, videa, obrázky) atd. Navíc s rostoucí popularitou AI to pro fóra bude ještě těžší. Uvidíme ...

honza.mac
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: čtv bře 22, 2018 4:16 pm

Re: Update 2024

Příspěvek od honza.mac »

A nebo Apple opouštějí jelikož zjišťují že platit za značku “nakousnutého jablka” se v poměru výkon/cena nevyplatí.
Já už jsem také 70% iZařízení opustil.
Chytré hodinky jsem nahradil značkou Suunto a Huawei Watch, iPady Samsung Galaxy Tab S9, iPhony nahrazuju Samsungy S23 a když vyjde S24 jdu do ní. No a 15”a 16”MacBooky Pro nahrazuji 17” Dell XPS 17 a MB Air nahrazuji 14” Dell Inspiron. Vše s 64GB RAM a 2-8TB SSD a s NVidia grafikou.
Já sám mám 17” Dell XPS 17 v max konfiguraci s poslední Fedora linux Desktop a Mate GUI.
Takže až doslouží posledních pár kousků Apple železa budou nahrazené non Apple zařízeními.
MacOS budu provozovat jen ve VMware stejně jako Windows.
Vše mi vyšlo o 60% levněji než produkty od Apple.
Až se Apple zase dostane do finančních problémů stejně jako na počátku milénia nebudu váhat a zase rád pomohu ….
Chci mít poklidné stáří a nechci při každé rozdílové aktualizaci MacOS trávit 3-5 dní zkoumáním proč mi přestalo fungovat toto či ono a co zas Apple přichystal za “vylepšení”.
Čas s rodinou a věnování se mým koníčkům je pro mě to nejdůležitější. Čím je člověk starší tím chce mít spokojenější život bez stresu.
Technika má lidstvu sloužit a ne naopak.
Apple se to jeho “Think different” za posledních 15 let podařilo otočit o 360 stupňů.
Honza.Mac
iPhone 11 128GB
iPad Air 2 64 GB
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/1TB SSD OWC
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 8TB WD Red

mirmo80
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 3513
Registrován: stř srp 08, 2012 1:00 pm

Re: Update 2024

Příspěvek od mirmo80 »

To si zase nemyslím ja. Skalní sklamaní užívatelia po x rokoch asi áno, ale dnes kde sa pozriem, vidím v ruke iPhone, najmä mladí ľudia. Takže tá užívateľská základňa tu asi ešte stále bude. Ako píše @pegas, bude to aj tým, že to ľudia nájdu inde.
honza.mac píše:
pon led 15, 2024 4:17 pm
Apple se to jeho “Think different” za posledních 15 let podařilo otočit o 360 stupňů.
Podľa takéhoto prepočtu ide Apple teda stále správnym smerom :D
iPhony, iPady, AirPods, AW SE 40/44, ATV 4K (1. gen), MacBook Air (M1, 2020), AirTag. SW väčšinou aktuálny.

honza.mac
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: čtv bře 22, 2018 4:16 pm

Re: Update 2024

Příspěvek od honza.mac »

@mirmo: Jo najdou se tu skalní Apple fans (iOvce) kterým to nevadí a jedou “obměny” rok co rok.
Radši “chatu” v Řecku a spokojené stáří.
“Think different” bylo Jobsovo heslo od jeho smrti jde Apple jinou cestou než v jeho vizích. Proto ta rotace jiným směrem o 360 st.
Honza.Mac
iPhone 11 128GB
iPad Air 2 64 GB
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/1TB SSD OWC
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 8TB WD Red

mirmo80
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 3513
Registrován: stř srp 08, 2012 1:00 pm

Re: Update 2024

Příspěvek od mirmo80 »

Určite, je mnoho tých, ktorí si povedali papa . Ale ja si myslím, že je ich menej ako viacej a užívatelia skôr pribúdajú. Napriek tomu to tu v poslednom období stagnuje. Preto si myslím, že to bude skôr nezáujem o niečo a ako píše @pegas, hľadaním prípadných informácií inde.
iPhony, iPady, AirPods, AW SE 40/44, ATV 4K (1. gen), MacBook Air (M1, 2020), AirTag. SW väčšinou aktuálny.

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19659
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: Update 2024

Příspěvek od rony »

Dakujem za uvodny prispevok ;-)

Dokazuje na iphone to, co autor pise neskor. Najprv prebieha adaptacia technologii a dnes su to proste ine, ciastocne nepredstavitelne v dobe okolo roku 2007-2010 tak ako iPhone sa nedal dobre predstavit trebars v casoch 1995-1998.

Utlm diskusnych for je evidentny, no nesuvisi s lahkou adaptaciou. Podrazil ich Facebook, koniec koncov adminujem par “apple” skupin prave tam. Musim povedat, ze phpbb fora su zufalo pomale a fb skupiny az priamo bezprostredne.

Konkretnu obavu z “jedlikovskej” appky nezdielam, dokonca si myslim, ze je to zaujimava idea a vsetky obavy by som smeroval skor k spolahlivosti identifikacie.

Poznamka k tej pokute za stredny pruh - proste sla v blizkosti vozu policie, ta uz nemusi vodica zastavit (na dialnici je to skor nebezpecne) a staci zadokumentovanie. Cely proces nerealizovalo nic svetoborne - puhy clovek ;-) so zaznamovou technikou.


Mirmo80: zatial sa snazime aby to nenastalo.


Vsetko, co sa s iphonom udialo je len to, ze jeho prinos bol jeho vznik a objektivne neda svetu uz dalsiu porovnatelnu revoluciu.
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

Odpovědět