Iphone XR - zrni fotoaparat

Máte iPhone chvilku? Jste tu nový? Nevíte kam dotaz zařadit? Potřebujete poradit? Tak všechno sem.
Odpovědět
cuir
Host
Host
Příspěvky: 5
Registrován: stř úno 27, 2019 10:46 pm

Iphone XR - zrni fotoaparat

Příspěvek od cuir »

ahoj,
Apple Iphone XR 128gb
IOS 13.1.3
po zhruba ročním používání iphone XR se mi začal objevovat problém se zrněním fotoaparátu.
Telefon mi hned druhý den po koupi spadl z parapetu na kovové roštové schody v dílně. K mechanickému viditelnému poškození nedošlo. Telefon byl v obalu, který odnesl poškození. Na displayi mam nalepené ochranné sklo.
Zhruba za týden mi telefon vypadl z ruky na display a v rohu prasklo ochranné sklo.
Na konci léta jsem natáčel syna v bazénu, když se naučil plavat a zhruba 30 vteřin záběru bylo pod vodou, těsně pod hladinou.
Telefon také používám v držáku na motorce jako navigaci a jednou jsem jel zhruba hodinu hustou mlhou, která by se dala přirovnat k jemnému mrholení a na telefon dá se říci stále pršelo, protože telefon v držáku není chráněn žádným štítkem.

Jelikož mám telefon od novoty tak víc eskapád nezažil.

Zhruba dva dny po jízdě v mlze se začal objevovat tento problém.
Zrnění a ten praskavý a pisklavý zvuk, který je na videu vychází ze sluchátka.
Tato závada je zcela náhodná. Týden to funguje bez problémů, pak zas několik dní zrnění hned po zapnutí fotoaparátu.
zrnění se zvukem se děje jak v režimu fotografování tak v režimu natáčení videa. Když zrnění začne hned po otevření aplikace, tak rozmazané fotky je možné pořídit, ale video natočit nelze. Pokud se zrnění objeví až v průběhu nahrávání, tak se záznam normálně natočí a uloží.

Vzhledem k tomu, že telefon má Hodnocení IP67 (až 30 minut v hloubce do 1 metru) podle specifikace IEC 60529, očekávám, že žádná z výše popsaných situací by neměla způsobit vniknutí vody a jeho poškození.

Proto jsem aktualizoval OS na nejnovější verzi a doufal, že problém zmizí. Za roky používání Apple telefonu jsem vysledoval, že když dlouho neaktualizuji telefon, tak po nějaké době začne zařízení vykazovat vadu. U starších telefonů se mi stalo, že jednou přestal telefonovat, pak se změnilo jeho zobrazení, že jsem viděl na displayi jen levou horní čtvrtinu a spousta jiných závad, které uživatele donutí provést aktualizaci OS. Po aktualizaci vždy problém zmizel a již se neobjevil.
Zjevně nějaké SW kurvítko aby uživatel musel přijmout nové podmínky a aktualizaci.
Takže jsem si myslel, že je to stejné. Aktualizoval jsem tedy na nejnovější verzi a 14. dní byl pokoj. Jenže nyní se závada opět ukázala.
Zkusil jsem telefon uvést do továrního nastavení a bez apple ID ho začít používat a závada i na zcela čistém telefonu stále je.
Nahrál jsem si tedy zpátky data ze zálohy a nevím co s tím.
Reklamace = 30 dni bez telefonu. Což u dvousimkového telefonu kde jedna je virtuální je krapet problém.
jsem schopen telefon i rozebrat a podívat se dovnitř a zkontrolovat dotažení šroubků a usazení konektorů, ale moc se mi do toho nechce, protože je zařízení v záruce. Ale zase vím jak se servisy chovají. Napíšou, že bylo zařízení poškozené vodou a nazdar. Takže bych nejprve sám rád viděl, jestli tam ta voda skutečně vnikla nebo ne.
Jakou máte zkušenost s reklamacemi?
Setkali jste se s tímto problémem?
Jaký by byl Váš postup?

děkuji.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=eTBaigvO2bY&feature=youtu.be[/youtube]

cuir
Host
Host
Příspěvky: 5
Registrován: stř úno 27, 2019 10:46 pm

Re: Iphone XR - zrni fotoaparat

Příspěvek od cuir »

tak at to tu neni bez odpovedi....
rozhodl jsem se, ze zaruka a reklamace je sice pekna vec, ale kvuli praci nemuzu byt 30 dni bez dvou telefonich cisel. Bez navigace ,kterou denne pouzivam a spousty dalsich funkci, ktere resim pres telefon. Zkratka resenim bylo koupit druhy telefon, tento nechat opravit a nasledne pak jeden z nich prodat. Nebo si ho opravit sam.
Rozhodl jsem se pro druhou variantu.
Telefon jsem rozebral a podival se jaky typ fotoaparatu ma XR uvnitr..zaroven jsem zkontroloval, ze v telefonu neni ani naznak koroze nebo vniknuti vody.
Originalni novy dil jsem objednal pres ebay za cca 1000kč a dnes jsem telefon znovu otevrel a kamerku vymenil. Jelikoz zavada s fotakem byla jiz tak spatna , ze se projevovala jiz ne nahodile, ale temer okamzite, tak to vypada, ze je opraveno. Par dni to budu jeste testovat. Pote telefon znovu otevru, dam tam novou tesnici pasku pod display a nove tesnici krouzky ke sroubkum a nalepim nove panzerglass ochranne sklo...
tim bych toto tema a tento problem povazoval za vyreseny. Treba to nekomu pomuze v rozhodovani. Vymena neni nijak slozita, na telefonu muj zasah neni vubec poznat. Nedoslo k zadnemu poskozeni.
Na puvodni kamerce, takze neni patrno zadne poskozeni, ale bohuzel vadnej kus... stava se.

Odpovědět