iPad a jeho (ne)použítelnost pro fotografa [TIP]

Pravidla fóra
Platí zde stejná pravidla, jako jinde na fóru. . Julek
Odpovědět
sallvator

iPad a jeho (ne)použítelnost pro fotografa [TIP]

Příspěvek od sallvator »

Zdravím, nakou dobu mam ipad a i fotím až ted jsem si rekl že bych mohl ipad začít používat i k focení ale nejni to moc možné co sem zjistil...
iOS ma uplně nesmyslně resene obrazky kdy se všecko kupí v jedné složce a nejde to presouvat, jen rozkopírovavat, nejde to nak resit ? neni naka aplikace co dela poradek ve fotkach a obrazcích ?

Další vec je camera connection kit, zjistil jsem ze fotky nejdou prohlízet, musí se pretahnout do ipadu, ted jsem na dovolene nafotil 5 GB fotek a musel sem udelat v ipadu 5GB mista abych si je mohl ubec prohlídnout, myslel jsem ze budu moct ipad využít v terenu abych si je mohl pekne prohlídnout a promazat si je pres ipad ale nejde to.

Další problem nastal když jsem chtěl fotky upravit, pouřívám fotoeditor snapseed a photoshop touch, snapseed fotky veme, upraví ale pak to uloží novou fotku, nelze prepsat zdroj tzn musím mít v ipadu dlaších 5 GB místa pro upravene fotky, a jeste se mi to zamíchá do hromadné složky s obrazky ?

Photoshop touch zase za svou užasnou cenu 9 Euro neumí otevrít vsechny fotky, když otevru složku dke mam vsech 1000 fotek z dovolene tak mi to ukaže jen prvních 30 a víc to neukaze tkaze uplně k nicemu :-(

Ptam se daj se tyhle problemy nak resit nebo muzu ipad rovnou odepsat ajko zarizeni pro koukaní, upravu a trideni fotek v terenu ?
Naposledy upravil(a) sallvator dne čtv lis 15, 2012 11:05 pm, celkem upraveno 1 x.

Barberry.pha
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 8245
Registrován: pát dub 09, 2010 11:16 am

Re: Ipad a jeho (ne)použítelnost pro fotografa.

Příspěvek od Barberry.pha »

A kolik jsi mel volneho mista v tom ipadu kdyz jsis chtel ty fotky prohlizet, protoze mi prijde ze ty fotky se po pripojeni prohlizeji(nevim tedka jestli se nezobrazi jenom ty male nahledy, asi jo, coz asi muze byt pro nekoho problem) a az kdyz si oznacim fotky ktere chci, tak ty se pak zacnou nahravat do ipadu.

Tim ze po pripojeni ipadu k pc se zobrazi pouze slozka fotoaparat, tak se vsechny nove nebo upravene fotky nahravaji do te slozky fotoaparat, aby je se pak daly nahrat do pc. V ipadu jsou vytvaret slozky do kterych ty fotky jdou rozdelovat (je to ale zase pouze nahled, ktery nezabira tolik mista jako original ktery zustava ve slozce fotoaparat)

Za to ze mi veskere app na upravu fotografii zachovavaji i original, jsem docela rad. Jednak muzu upravovat ve vice app a vim ze original mam porad.

Nektere veci jsou dane omezenim applu a ios. Takze bud se naucit se s tim v tom duchu pracovat nebo zkusit jinaci, otevrenejsi OS.

Jakou kapacitu ipadu pouzivate?

Ja si prave kvuli moznosti zalohy fotek, videii a pripadnym jejich upravam, poridil ipad 64gb ;)
" Nekdo ma rád vláčky ...někdo Apple Hračky :) "
Manual iPhone
iPhone 5S 32GB SpaceGrey MacBook White 2010 iPad Mini 16GB Black wifi

Lincoln Six Echo
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3739
Registrován: pát čer 25, 2010 8:53 pm

Re: Ipad a jeho (ne)použítelnost pro fotografa.

Příspěvek od Lincoln Six Echo »

Já nevím, přece když na PC upravuješ fotky, tak taky přeci exportuješ nový soubor a originál si necháš, popř. potom smažeš.

Co se týče roztřizování z camera roll – v ostatních albech jsou jen "zástupci", nic se nekopíruje. Holt někam se přece nové fotky musí uložit.

Možná čekáš od iPadu hodně, resp. nedostačuje tvým požadavkům. iPad podle mě není zařízení vhodné pro úpravu 1000 fotek. Ty bys spíš potřeboval MacBook Air s Aperture.
  • iPhone 6s
  • Mac mini (Late 2012) | MacBook Pro (Early 2015)
  • AirPort Extreme 5th gen

sallvator

Re: Ipad a jeho (ne)použítelnost pro fotografa.

Příspěvek od sallvator »

mam 32 GB verzi, ale plnou, prijde mi skoda ze nejde promazavat kartu, proste nafotim, lupnu do ipadu a fotky prohlížim ze zdroje, nwm proc je muset kopcit do ipadu, a rovnou bych je i mazal npř...je to lepší než to delat na malem displei fotaku.

to trideni me stve v tom ze se tim dela dost bordel a vsude mam vsecko potom a hlavn e ze musim nakopit do camera rollu, potom to kopcit do slozky a ne rovnou do nake slozky

celkove spravce souboru iOSku chybý

naka aplikace co by aspon nak resila tyhle problemy není ?

laka me udelat si jailbraik kvuli iFile aby sme mohl rpiojovat externí HDD a USB na filmy atd, ale nenašel sme JB na iOS 6, zatím není ocividne pro ipad 2

jeste me napadlo co kdby sem používal iCloud ? jde to i s Windows ? mam od applu jen iphone a ipad nemám MAC...

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19652
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: Ipad a jeho (ne)použítelnost pro fotografa.

Příspěvek od rony »

ja si myslim, ze ipad nie je pre ten typ fotografa, ktory si chce z neho spravit upravnu fotiek a zaroven finalny sklad zalbumovanych fotiek, ktory by bol jeho primarnym uloziskom na dlhsi cas, kym dojde do civilizacie.

podla mna sa vyznamne hodi pre pripady, kedy si fotky fotis ako obvykle na svoju sadu SD kariet a nijako zvlast ich nespracuvas - nanajvys az doma po navrate. ale pocas tripu chces robit aspon resers nafoteneho materialu a trebars par ukazok rychlo odoslat do internetu.

no a asi najvhodnejsi by bol pre take akcne typy fotografov - na rovinu rozni paparazi - ktory nafoti material, naozaj narychlo vyberie a rychlo odosiela pricom mu je ukradnute, ze neposiela a nepracuje s RAW a obrovskymi objemami a podstatna je pre neho rychlost ako veci posunie dalej.

taki mozu byt trebars bloggeri alebo redaktori webzinov, ktori su kdesi na vyjazde a robia reporty, ktore sa zverejnuju priamo z miesta.

Naopak ludia, ktori su taki ortodoxnejsi fotografi, tak ti by sa mali zamerat na laptopy, externe disky a tak. Takze ak mas naroky na miesto, potom macbook air 11", k nemu externy disk alebo potom naozaj retina macbook ako nekompromisny stroj, ktory ti umozni na vyjazde stravit cele hodiny cumenim do obrazovky a plnou finalizaciou materialu.

nie som Fotograf len vas obcas pocuvam ako sa snazite z ipadu urobit nieco, co je velmi tazke urobit :-) a ja by som ani sekundu nezvazoval veci ako jailbreak, pretoze napriek aure "bozieho zasahu" vlastne nic velke nevyriesi. Osobne by som ho vyuzil snad iba na nejaku pardnovu akciu s tym, ze by som si par fotiek dovolil poslat mailom alebo sa nimi pochvalil na facebooku :-)
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

Barberry.pha
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 8245
Registrován: pát dub 09, 2010 11:16 am

Re: Ipad a jeho (ne)použítelnost pro fotografa.

Příspěvek od Barberry.pha »

Nevim jak by si ten icloud chtel pouzit, tam jedine fotostream a sdileny fotostream, ale ten fotostream funguje jako zaloha fotek ktere se nahraji do slozky fotoaparat a ipad musi byt pripojeny k wifi aby se fotky do fotostreamu nahrali.
Sdileny fotostream je idealnu pouzivat v iphonu na sdileni fotek lidem co maji iphone nebo vytvarenim alb a posilanim odkazu, treba pres mail lidem co nemaji zadne idevice a ukaze se jim to jako webova stranka, treba rodine.

Pripadne rozepis jak si myslel to pouziti icloudu.

Jinak souhlasim s Ronym, ipad v terenu muze slouzit jako uschovna pro fotky (pokud ma clovek dostatenou kapacitu ipadu) a nejake mensi upravy fotek a nahrani na web pri pripojeni na netu. Pripadne ty sdilene fotostreamy.

Edit: doplnil jsem info o sdilenem fotostreamu ;)
" Nekdo ma rád vláčky ...někdo Apple Hračky :) "
Manual iPhone
iPhone 5S 32GB SpaceGrey MacBook White 2010 iPad Mini 16GB Black wifi

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19652
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: Ipad a jeho (ne)použítelnost pro fotografa.

Příspěvek od rony »

zdielany fotostream mozu vidiet na webe aj ludia, co nemaju iOS :)
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

sallvator

Re: Ipad a jeho (ne)použítelnost pro fotografa.

Příspěvek od sallvator »

no, dělám v reklamě a casto si musim někde v terenu fotit plochy kam příjde reklama, udělat navrh (dasadit přímo do fotky) a ukazat klientovi jak to bude +- vypadat.

to je v poho tam ten ipad použiju dobre

ale ted jsem prijel z dovolene a mám 1000 fotek co chci rychle upravit (jas, kontrast, satur) a upravovaní na tabletu je bezkonkurencni, npř snapdseed, otevru fotku 4 posuvníky upravim barvy a uložim, hotovo, lepší než furt otvírat photoshop a vsecko pracne pres křyvky upravovat a pak export do vysledneho souboru... jen ta zprava samotnejch souboru je v ipadu problem, Kdby to aspon slo prepisovat rovnou ty zdroje, tech 5GB místa už skousnu, ale ted musim udelat místo pro dalších 5 GB upravenejch fotek :-/

airmt
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 327
Registrován: ned lis 06, 2011 10:28 pm

Re: Ipad a jeho (ne)použítelnost pro fotografa.

Příspěvek od airmt »

Díky za tohle téma. Zvažoval jsem taky využití iPadu na podobné účely, ale asi to bude skutečně vhodné hlavně k prohlížení finálních alb, které tam natlačím doma z počítače po protřídění a úpravě. Hlavně je škoda, že přes ten camera connection kit nejdou fotky na cestách ani prohlížet bez zkopírování do ipadu. Tím odpadá jeden významný argument proč jej s sebou vláčet na cestovatelské expedice.
Nevíte, jestli jde tohle prolomit jailbreakem a jak rychlé je načítání cca 5 MB souborů přes ten connection kit?

Barberry.pha
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 8245
Registrován: pát dub 09, 2010 11:16 am

Re: Ipad a jeho (ne)použítelnost pro fotografa.

Příspěvek od Barberry.pha »

Ja prave vidim vyhodu v tom, ze do toho ipadu ty fotky nahraji, ty nepovedene smazu, povedene si tam tim padem zalohuji a fotky z karty muzu smazat a fotim dal, pripadne pokud fotim nebo natacim iphonem, tak nejsem omezeny kapacitou iphonem. Rozhodne bych radeji sebou tahal ipad nez nejaky notas ;)
Pokud nekdo uvazuje ze bude ipad takhle pouzivat, tak si koupi prinejmensim 64gb aby mel dostatek mista, beru ze 16gb verze je v tom dost limitujici a pro takove pouzivani asi nedostacujici.


Jako cloveka co by k tomu mel co rict beru Honzu Brezinu z Digitu, ktery mel i nejake clanky o vyuzivani ipadu pri foceni, trideni fotek a ktere app k upravam fotek treba pouzit.
" Nekdo ma rád vláčky ...někdo Apple Hračky :) "
Manual iPhone
iPhone 5S 32GB SpaceGrey MacBook White 2010 iPad Mini 16GB Black wifi

sallvator

Re: Ipad a jeho (ne)použítelnost pro fotografa.

Příspěvek od sallvator »

ikdyž se to na apple forum nehodí a sám bych asi nikdy konkurenci nevolil (ty plastaky s andoidem jsou odpudive) ale pro zajímavost, konkurecni tabelty co maj ctesku karet a maj androdi umoznujou prohlizeni rovnou s karty ? (ze bych treba sahl po nakem levnem bazarovem Andorid tabletu pro focení ...)

ipad bych nikdy nevyměnil i když nesplnuje 100% mej pozadavku ale rad bych měl skopletovanou zbirku zarizeni tak aby sem mohl delat vse co potrebuji.

Zatím se mi nejlepe volí mít Tablet + ultrabook... nejlepe obojí od applu kvuli snadnemu propojení...

Npř ted se dost resi zda neni nejlepší npž naký ten hibrit s Win8 ale já osobne v tom nevidim zadne +... naopak ultrabook s 10" který se da predelat na 1,5 Kg tablet, dekuji nechci

airmt
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 327
Registrován: ned lis 06, 2011 10:28 pm

Re: Ipad a jeho (ne)použítelnost pro fotografa.

Příspěvek od airmt »

Sice nemohu říct, že iPhone je jednoznačně nejlepší telefon, ale v oblasti tabletů to pro Apple myslím platí beze zbytku. Má to své omezení (viz toto téma), ale pokud koupíš Android tablet s kvalitním displejem a dostatečně výkonným procesorem na prohlížení a úpravu mnohamegových souborů, dáš za něj skoro stejný balík jako za iPad. Byť pravda velkou výhodou je ten SD slot. Nevím ale jak by se ty fotky třídily a upravovaly na nějakém levnějším tabletu (multidotyk, procesor, odezva OS, aplikace). Pokud by ti šlo jen o místo na 32 GB ipadu, levněji tě vyjde upgrade na 64 GB (bazar).

Honza Březina jezdí občas do podobných destinací jako já. A nevím jestli bych vyloženě přesouval na cestě fotky do iPadu a mazal z karet. Pokud by mi tablet ukradli nebo se rozbil, mohlo by být i po fotkách (zkušenost). SD karty vydrží třeba i nedobrovolnou koupel v řece (opět zkušenost). A ty fotky mají pro člověka někdy větší hodnotu než ten tablet.

iSaryk
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 176
Registrován: sob lis 19, 2011 10:06 am

Re: Ipad a jeho (ne)použítelnost pro fotografa.

Příspěvek od iSaryk »

Vzdyt ty fotky mazat nemusis, muzes si je nechat i na te karte a mas tak rovnou zalohu, kdyby se ti stalo neco s iPadem, nebo SD kartou. Ja pak stejne vsechny fotky vykydam do Macka a v iPadu mam pak jen upravena alba.
iPhone 5S 32GB SG, MacMini 2010, iPad3 32GB, AppleTV3

parmin
iPhone expert
iPhone expert
Příspěvky: 1286
Registrován: pát bře 28, 2008 11:56 am

Re: Ipad a jeho (ne)použítelnost pro fotografa.

Příspěvek od parmin »

Mě zaujala tato série článků o iPadu ve službách fotografa
iPhone 8 * iPad 6 * Mac Mini * Apple TV * AirPods

Barberry.pha
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 8245
Registrován: pát dub 09, 2010 11:16 am

Re: iPad a jeho (ne)použítelnost pro fotografa [TIP]

Příspěvek od Barberry.pha »

Pekny clanek a jedna app na ipad pro fotografy vysel na Jablickari.
http://jablickar.cz/aplikace-filterstor ... a-cestach/
" Nekdo ma rád vláčky ...někdo Apple Hračky :) "
Manual iPhone
iPhone 5S 32GB SpaceGrey MacBook White 2010 iPad Mini 16GB Black wifi

mara399
Host
Host
Příspěvky: 1
Registrován: úte led 26, 2021 1:32 pm

Re: iPad a jeho (ne)použítelnost pro fotografa [TIP]

Příspěvek od mara399 »

Zdravím, doba se trochu změnila a přiznám se, že dnes je pro mě jako pro profesionálního fotografa iPad Pro naprosto nezbytný nástroj. Používám ho hned na několika frontách. Napsal jsem o tom článek na této adrese https://marektopolar.cz/ipad-jako-pomocnik-fotografa/
Naposledy upravil(a) rony dne čtv led 28, 2021 9:55 pm, celkem upraveno 1 x.
Důvod: vdaka a fakturku za reklamu hned z fleku z prveho prispevku posielame postou :-)

Odpovědět