HDD (nie len) pre NAS - výber, rady, diskusia

Odpovědět
mirmo80
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 3510
Registrován: stř srp 08, 2012 1:00 pm

HDD (nie len) pre NAS - výber, rady, diskusia

Příspěvek od mirmo80 »

@admins: preložili by ste, prosím, túto časť diskusie viewtopic.php?p=703055#p703055 sem?
iPhony, iPady, AirPods, AW SE 40/44, ATV 4K (1. gen), MacBook Air (M1, 2020), AirTag. SW väčšinou aktuálny.

mirmo80
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 3510
Registrován: stř srp 08, 2012 1:00 pm

Re: HDD (nie len) pre NAS - výber, rady, diskusia

Příspěvek od mirmo80 »

Narazil som na zaujímavý názor. Jeden recenzent, ktorý vraj nakúpil už množstvo diskov tvrdí, že disky s kapacitami 12TB a vyššie, sú obecne tichšie ako tie s tými menšími kapacitami. Síce nie som expert, ale neviem prečo by kapacita mala mať technický vplyv na hlučnosť.

Eštš k tej hlučnosti. Čo tak sledujem rôzne videa ohľadne "nois level" tak áno, riešia sa tam aj HDD, ale pomerne často sa rieši aj hlučnosť samotných NAS. A ako hlučnejšie vychádzajú tie, ktoré majú zasúvacie šachty na disky. Ako disky prirodzené vibrujú, môžu "triasť" s úchytným mechanizmom. Ak sú v NAS stanici naraz štyri, môže to byť celkom slušný randál. Takže samotná hlučnosť samotného HDD je jedna vec, no výsledný "hluk" môže závisieť aj od toho, v akej NAS stanici budú použité.
iPhony, iPady, AirPods, AW SE 40/44, ATV 4K (1. gen), MacBook Air (M1, 2020), AirTag. SW väčšinou aktuálny.

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19658
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: HDD (nie len) pre NAS - výber, rady, diskusia

Příspěvek od rony »

tak zasa by som to nehrotil :) ale ak uz to skumas, tak jeden hluk je trvaly = disk je pod prudom, toci sa a nejaky hluk ide von. a potom ten hluk, ktory robi napr. pri prebudeni. a este dalsi level je, ze povedzme v idealnych podmienkach je vsetko v pohode. strcis to do nejakej skrinky a odrazu pocujes vibracie :) v noci o druhej :) z druhej izby :)
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

honza.mac
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: čtv bře 22, 2018 4:16 pm

Re: HDD (nie len) pre NAS - výber, rady, diskusia

Příspěvek od honza.mac »

No …
DS 216 + DS218 oba osazené WD Red 4TB.
Neslyším a nevím o nich.
Pravidelně 1x za 1/2 roku údržba tedy vyluxování a promáznutí větráčků stopovým množstvím “lékařské” vazelíny.
Disky mám v šachtách uchycené a podložené gumovými podložkami pro HDD.
Ticho jako v lese a až HDD vyměním za SSD tak o nich budu vědět jen když mi pošlou notifikaci o update.
Honza.Mac
iPhone 11 128GB
iPad Air 2 64 GB
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/1TB SSD OWC
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 8TB WD Red

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19658
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: HDD (nie len) pre NAS - výber, rady, diskusia

Příspěvek od rony »

honzo asi ma zabijes, ja som prvu Synology prakticky nechytil cca 10 rokov :-) cize ani ziadna udrzba :-) DS-112 alebo tak nejako :)

no a sucasnu mam pocit ze je to model 218plus(???) mam uz hodne dlho. Mne sa to nechce vypinat, odpajat a riesit :)
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

honza.mac
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: čtv bře 22, 2018 4:16 pm

Re: HDD (nie len) pre NAS - výber, rady, diskusia

Příspěvek od honza.mac »

Jsem z “oboru” a nemám rád nepořádek ani prach.
Je to jako s autem, taky jezdíš do servisu na servisní prohlídky.
Když nepojedeš budeš jezdit do doby až se ti to někde zadře.
V serverovnách které spravuji, by se dalo z podlahy jíst a nenajdeš tam ani smítko prachu.
V rackové skříni doma kde mám NASy DS + RS81X nenajdeš smítko prachu.
Výpadek nehrozí pokud odpojím jeden NAS, je to otázka 20 minut a je zase up.
Vyluxuji, zkontroluji větráky, promáznu větráky + vyměním gumové podložky + zkontroluji jejich stav a jedu.
Horší je to z RS815 tam mi běží mnoho virtuálek tak ji kontroluji a dělám údržbu 1x za rok.
Honza.Mac
iPhone 11 128GB
iPad Air 2 64 GB
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/1TB SSD OWC
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 8TB WD Red

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19658
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: HDD (nie len) pre NAS - výber, rady, diskusia

Příspěvek od rony »

ja vzdy hovorim, ze pocit ako vsetka tato technika a software slapu je postaveny na tom, ze nepretrzite sa o to niekto stara, aby to neskapalo :)
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

mirmo80
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 3510
Registrován: stř srp 08, 2012 1:00 pm

Re: HDD (nie len) pre NAS - výber, rady, diskusia

Příspěvek od mirmo80 »

Tak deň D je tu a nové disky sú doma :). Resp. už sú v mašinke a spokojne si chrumkajú :). Nakoniec som vzal WD Red Pro 8TB - WD8003FFBX. Už som nejako nešpekuloval na niečim iným. S týmto som bol spokojný aj pred tým. Čo sa týka "hluku" je to podľa mňa takmer to isté ako tie predchádzajúce.

Prekvapila ma ale obnova konfigurácie zo zálohy. Prišla mi hodne okresaná mnoho nastavení sa neprenieslo. Pomaly si to prechádzam a vždy niečo nájdem.

Na a ak si niekto ešte spomína na moju diskusiu ohľade toho, čo s pôvodnými diskami. A ako ich premazať tak, aby sa nedali obnoviť, tak predávať ich nebudem. Použijem ich v ďaľšom NAS, ako záloha zálohy :D.

No proste pacient :crazy:
iPhony, iPady, AirPods, AW SE 40/44, ATV 4K (1. gen), MacBook Air (M1, 2020), AirTag. SW väčšinou aktuálny.

Odpovědět