První Mac

Odpovědět
jnw
Host
Host
Příspěvky: 87
Registrován: pon zář 30, 2013 7:23 am

První Mac

Příspěvek od jnw »

Dobrý den,
chtěl bych přejít z Windows na Macbook. S produktem jsem teoreticky seznámen, má ho ošahán a u známéno se i probral prostředím. Nedokázal mi však odpovědět na otázku (má ho asi 2 roky a taky přešel z Win), co se stane s macOS po ukončení podpory (v prodejně říkali cca 5 let)?

U iPhonu to vím, mám ještě starou 4ku už jen na přehrávání hudby. Nicméně pokud nevyžaduji nové/aktualizace aplikace (sociální sítě, banka, ... protože už nejsou podporovány ) tak je plnohodnotně použitelný pro běžný provoz (maily, volání, sms, počasí).

Ale jak se pak bude chovat MacBook. Uvážím, že nebude nová verze OS, čili patrně nebudou nové opravy a zabezpečení systému. Ale co aplikace, co funkčnost?

Děkuji

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19652
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: První Mac

Příspěvek od rony »

macOS vies nainstalovat novsi. Presne ako u iPhone sa po rokoch stane, ze na dany HW uz novsi macOS nejde nainstalovat. U macu je ta doba povedzme 10 rokov.
Zaroven je ten mac kludne pouzitelny, s obmedzenim, ze novsie veci bezia len na novsich OS. Moze ta to casom obmedzit ale to uz dojde k uplnemu zastaraniu HW a nutnosti ho uz aj vymenit. Moze sa vsak aj stat, ze niektore aplikacie nepojdu. Je to obdobne ako u iPhone ale na macOS je mozne instalovanie aplikacii aj cestou, ze si ju kupis u vyrobcu, on ti da instalacny subor a on povie, ci na tvojej verzii OS to pojde alebo nie.

V kazdom pripade, nejake prakticke uzitie HW je tak 10 rokov a potom sa uz FAKT musi vymenit.
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

jnw
Host
Host
Příspěvky: 87
Registrován: pon zář 30, 2013 7:23 am

Re: První Mac

Příspěvek od jnw »

Super.

A jak je to s běžnými aplikacemi? Na iPadu nebo iPhone používám jen pár aplikací zdarma (jízdní řády, pár app od obchodních řetězců, radar počasí, bankovnictví a nějaké hry na nudu).
Ovšem bez toho dokážu žít.

Je na Macu něco, co se musí určitě stáhnout nebo koupit? Je uvnitř ostatek aplikací pro běžného uživatele?
Kromě, asi co mě napadá, Adobe Photoshopu, ten bych využíval občas na fotky.
Co třeba anitiviry? PDF prohlížeče? Jak jsou na MS Office (ikdyž Apple má svoje balíky - jak kompatibilita?)? Videopřehrávače na avi, mov? Prohlížeče tiff, bmp?

Děkuji

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19652
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: První Mac

Příspěvek od rony »

opacne. ak budes potom nieco presne vediet, co potrebujes, prides sem opises, aku ulohu chces robit. a povieme ti, cim.

obecne aj ja po 10 rokoch nemam zasa v Macu privela SW. Obvykle je to uzitny software - ziadne servisne utilitky a iny bordel. Takze mam Transmit (lebo pouzivam FTP, SFTP), Mam textovy editor (nie na pisanie dokumentov ale cisto text) lebo v nom pisem kod (webky). Nejaky rozbalovac na rar a spol (KEKA). Ale obecne je to naozaj skor tak, ze po rozbaleni to ma v sebe hodne. Stiahnes si iWork, ktory obvykle bohate poskytuje kancelarske veci. Ak citis, ze chces prejst na organizaciu fotiek, tak siahnes na iLife skupinu (Photos, Garageband, iMovie)..

MS Office nepouzivam, co mozem otvaram v iWork. Ale mozes si kupit Office365.

Prehravac na videa hlavne tie mkv a spol je asi dnes najlepsi IINA. Obrazky pozeras vo Finderi. Stlacis medzernik a mas nahlad. Netreba ziadny SW

Mac je domovska platforma Adobe, takze co ine ak nie jeho produkty?

Antiviry? Len sa preboha nenechaj nachytat na MacKeeper - to ak ta napadne, ze si to nainstalujes, tak si to cele poriadne pokazis. Je to mor. Takze BACHA na "antivir"
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

jnw
Host
Host
Příspěvky: 87
Registrován: pon zář 30, 2013 7:23 am

Re: První Mac

Příspěvek od jnw »

OK
takže teoreticky není třeba vůbec nic? :)

Ještě myšlenka - co třeba filmy z uložto. Dá se běžně stáhnout na disk a pustit?

Antiviry se tedy nemusejí používat žádné?
Předpokládám že nějaké "ladění" registrů asi taky odpadne?

A teď k HW:
u Win se dá dnes odhadnout, kolik GHz je potřeba CPU, kolik RAM a td. je potřeba na to co chci.
Ale jak to má Mac? Kapacita HDD je jasné, tam není o čem polemizovat. Ale jak RAM a procesor?
Tabulkově mi 1,4 přijde málo, stejně jak 8GB RAM. Mám mám 16 a sotva stačí. Ovšem když to vezmu na iPhone, tak je taky tabulkově hluboko pod Androidem s mega RAM a kdoví čím, ale nikdy jsem nezaznamenal ani na iP8 potřebu víc výkonu. Ale u Mac nemohu posoudit.

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19652
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: První Mac

Příspěvek od rony »

na zaciatku preskumaj platformu az potom hladaj.

ulozto ano stahujes bud rucne z prehlaidaca alebo jDownloader2

registry v os neexistuju macos je zalozeny na unixe

hw: poradie dolezitorsti: RAM, SSD, grafika, procesor.

osem ram je totalne minimum, optimum 16.
ssd minimum 256
cpu je pre mna uplne fuk, rozlisujem nanajvys pocet jadier a inak mi je to fuk ale optimum je i5?
ak kupujes najnovsie modely, tak neurobis hlupost s nicim, len si vyberies podla poradia ako pisem vyssie.
ak profesionalne robis strih videa tak uz vies velmi dobre co je dolezite, takze ak teraz nevies tak mozes vynechat asi aj spekulacie o tom aka grafika ci procesor

pri porovnavani to tak strasne nemixuj ani hw medzi iphone a androidmi nejde porovnavat navzajom.
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

Odpovědět