Upgrade RAM u Mac Mini late 2012

Odpovědět
Pantani
patron iPhone.cz
patron iPhone.cz
Příspěvky: 908
Registrován: ned úno 10, 2008 1:50 pm

Upgrade RAM u Mac Mini late 2012

Příspěvek od Pantani »

Mám zmíněný počítač a chci upgradovat RAM. Staré moduly nejspíš vyhodím, bo to jsou staré moduly 2x 2 GB. Dle specifikací na stránkách applu tenhle Miník umí 2x 8 GB. Mám ale otázky:

1) Jak hodně bude znát rozdíl mezi 1x 8 GB a 2x 4 GB (rozdíl mezi jedním a dvěma paměťovými moduly a celkově stejnou kapacitou)
2) Mám tam Yosemite. Bude znát rozdíl mezi 8 a 16 GB RAM? Nepoužívám ho na nic krom webu a běžných kancelářských úloh, nic náročného. Zatím spíš tipuju, že rozdíl bude minimální a spíš bych ušetřené prostředky vrhnul na nákup SSD. Na druhou stranu v případě že budu mít SSD, nechce se mi ho stresovat zbytečným swapováním systému kdyby byla malá ramka
3) Má někdo zkušenost s tímhle nebo s tímhle?

Děkuji všem za postřehy
Pište vaše požadavky ohledně iOS na iPhone feedback popř. iPad feedback a k iCloud na iCloud feedback, jinak si tu nestěžujte že to něco neumí

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: Upgrade RAM u Mac Mini late 2012

Příspěvek od ls8 »

1/ Při použití popisovaném v bodu 2/ asi ne.
2/ Při popisovaném použití bude bez pochyb stačit 8GB.
3/ Kingtony jsou taková střední třída pamětí. Velmi dobré za rozumnou cenu. Tyhle jsou navíc přímo určené pro Apple, takže budou v pohodě.
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

lemon84sky
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 155
Registrován: čtv říj 06, 2011 10:59 am

Re: Upgrade RAM u Mac Mini late 2012

Příspěvek od lemon84sky »

K bodu 1.: apple priamo odporuca insalovat dve rovnake ram do dualu, takze kup kit 2x4 GB for apple (1600). Laka kupit 1x8 GB a nechat si jeden slot volny do buducna ale vsade na forach aj samotny apple odporuca dat dual ram, je to myslim koli rychlosti pristupu k pamati.

K bodu 2: rychlost pocitis hlavne vymenou za ssd. 16 GB ram by pomohlo pri narocnejsich aplikaciach ( foto, video ) alebo ak chces mat aj na macu windows

K bodu 3: poriadne si pozri specifikacie buducej ram, aby bola plne kompatibilna s mac mini late 2012 ( vyrobca ta ma vacsinou v popise ) cenu rataj okolo 75 eur za kit 2x4 GB, znacka vpohode kingston alebo crucial. Nekupoval by som dve single ale rovno kit ( kde su dve v jednom baleni ), lepsie mat ram z jednej serie
 iPhone 7 32GB, vzdy aktualny OS, nonJB
 iPad Air Wi-Fi 64 GB, vzdy aktualny OS nonJB
 Mac Mini late 2012, vzdy aktualny OS
 Airport extreme 4.gen

Pantani
patron iPhone.cz
patron iPhone.cz
Příspěvky: 908
Registrován: ned úno 10, 2008 1:50 pm

Re: Upgrade RAM u Mac Mini late 2012

Příspěvek od Pantani »

Diky za nazory. Zrejme budu mit snahu koupit 2x 4 GB, protoze tech 16 GB v cene stroje za nejaky cas mi nikdo nezaplati. Pro zamysleny pouziti bude tech 8 GB zrejme dostacujicich, i kdyz jsem si rikal, ze kdyz uz to delam... A je pravda, ze obcas jsem mel snahu neco tvorit v XCode a to je bumbrlicek, kterej tej ramky sezere opravdu hromadu a ma snahu bejt pomalej. Ale XCode uz jsem dlouho neotevrel a nevim kdy zase otevru a ta ramka nestoji svet. A podstatne vetsi sluzbu mi co se tyce rychlosti systemu odvede zamysleny Intel SSD 520 180 GB (vyuzivam asi 60 GB na disku).
Pište vaše požadavky ohledně iOS na iPhone feedback popř. iPad feedback a k iCloud na iCloud feedback, jinak si tu nestěžujte že to něco neumí

Lupp
Host
Host
Příspěvky: 3
Registrován: sob lis 29, 2014 11:43 am

Re: Upgrade RAM u Mac Mini late 2012

Příspěvek od Lupp »

Resil jsem stejne dilema a nekde byl aji test. Rozdil na mac mini s 8 a 16 gb ram byl zanedbatelný. Pokud ovsem nepotrebujes parallels. Pokud potrebujes windows a nechces bootovat tak asi 16gb.

marseli
Senior uživatel
Senior uživatel
Příspěvky: 721
Registrován: ned črc 20, 2008 5:22 pm

Re: Upgrade RAM u Mac Mini late 2012

Příspěvek od marseli »

Ja to resim tak, ze jsem koupil jednu 8gb a az budou penize dokoupim druhou.

Pantani
patron iPhone.cz
patron iPhone.cz
Příspěvky: 908
Registrován: ned úno 10, 2008 1:50 pm

Re: Upgrade RAM u Mac Mini late 2012

Příspěvek od Pantani »

Koupil jsem zatím 1x 8 GB a nechal v počítači 8 + 2 GB tedy 10 GB RAM dohromady. Počítač sviští jako nikdy předtím. Paměť je znát částečně i na obyčejném načítání stránek a trochu při startu systému. Rychleji se načítá Java (občas ji někde musím použít). Celkově spokojenost a řekl bych celkově, že pro můj účel je 8 GB dostatek.

OT: objednal jsem na iFixit.com Mac Mini dual drive upgrade kit abych měl SSD + původní disk, jenže místo šroubováku T6 poslali v té sadě 2x T5, takže sada je nepoužitelná, protože pro mac mini potřebuju bezpodmínečně T6. Jsem naštvanej, protože jsem se těšil na SSD a nemám si kde postěžovat, tak to píšu sem :-) Odepsal jsem jim aspoň co se stalo včetně fotky té sady, jsem teďka zvědav na reakci...
Pište vaše požadavky ohledně iOS na iPhone feedback popř. iPad feedback a k iCloud na iCloud feedback, jinak si tu nestěžujte že to něco neumí

slezacekm
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 510
Registrován: čtv kvě 05, 2011 12:30 pm

Re: Upgrade RAM u Mac Mini late 2012

Příspěvek od slezacekm »

pokud máš cestu kolem Chrudimi, nějakou sadu doma mám.

iPod Shuffle 2GB stříbrný 6th gen
Ipad Mini 16 GB WIFI iOS 7
Iphone4 16 GB iOS 7
MacBook Air 13' [2013] 1,3GHz Intel Core i5, 4 GB RAM, 128 SSD
Apple TV 3.

Pantani
patron iPhone.cz
patron iPhone.cz
Příspěvky: 908
Registrován: ned úno 10, 2008 1:50 pm

Re: Upgrade RAM u Mac Mini late 2012

Příspěvek od Pantani »

Děkuju, ale koupil jsem si tady už samostatnej šroubovák a půjdu na to.
Z iFixit odepsali, že mi posílají samostatnej "pindík" T6. To jsem nečekal, navrhoval jsem jim totiž slevu. Takže nakonec v pořádku.

edit:
Takže to mám hotový. Je v něm teďka těch 10 GB RAM a SSD Intel 530 + starý Hitachi 500 GB na data a nejsou přitom v režimu Fusion drive. Můžu hlavně říct to, že jsem nadšenej z přenosu dat ze starý instalace na disku v rámci jednoho počítače a tudíž to bylo celý vlastně bez práce. Bylo jen potřeba povolit Trim.
Předtím jsem o počítači věděl, že běží, protože disk občas kvůli něčemu hrabal, teďka o tom počítači nevím vůbec. Systém rychle nabíhá, všechno se otevírá rychleji, nikde nic nebrzdí. Ale z toho si na zadek nesednu, jisté zrychlení bylo totiž znát už při upgrade ram a časová úspora při běžný práci není určitě extra velká. Co mě ale dostalo byla ta migrace a pořád mě ještě překvapuje to ticho - pořád mám tak nějak zažitý, že počítač vydává zvuky :-)
Pište vaše požadavky ohledně iOS na iPhone feedback popř. iPad feedback a k iCloud na iCloud feedback, jinak si tu nestěžujte že to něco neumí

Odpovědět