Co se starým Mac Mini G4?

Odpovědět
Lagger
Host
Host
Příspěvky: 67
Registrován: čtv črc 17, 2008 1:51 pm

Co se starým Mac Mini G4?

Příspěvek od Lagger »

Ahoj,

před nedávnem jsem zdědil stařičký Mac Mini G4 (Late 2005) s procesorem Power PC 1,5 GHz a 1 GB RAM. Nainstalován je tam Leopard.

Chci se zeptat, jestli vidíte nějaké smysluplné využití, na které tento počítač je vhodný v roce 2014?

Zatím jsem jej měl pouze 1krát spuštěný a vše bylo dost pomalé, tak jsem jej zase vypnul :D Jako HTPC asi použít těžko půjde, když nemá IR port, nevím jestli to vůbec zvládne přehrát nějaký 720p rip. Aspoň, že je to relativně tichý :) Jediná věc, co mě napadá, je použít jej např. pro stahování torrentů, email a word.

Máte nějaké lepší nápady, jak jej využít ještě více? Je mi líto jej prodat/vyhodit, aniž bych zkusil pro něj najít nějaké využití, proto jsem založil tuto otázku :)
iPhone 2G 8GB

cuting
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 2259
Registrován: úte čer 07, 2011 8:45 pm

Re: Co se starým Mac Mini G4?

Příspěvek od cuting »

Míval jsem také stařičký macmini a používal jsem jej, jako počítač k ploterům a daším nástrojům ve firmě. Bez wifi, bez internetu , bez pošty atd. Doma vidím využití, jako domácí multimediální centrum ,případně záložní disk , ale nejsem si jistý , jestli jde k němu napojit např. appleTV , nemyslím si, že má HDMI. Osobně jsem jej před dvěma lety prodal jednomu apple fandovi , který jej ale následně rozkuchal na díly a ty prodal.
 Apple hračky 

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19658
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: Co se starým Mac Mini G4?

Příspěvek od rony »

Ponuknut v eBay. Nasilu vymýšľať uplatnenie nemá perspektívu. Nanajvýš skúsiť z neho urobiť iTunes server pre celú domácu sieť ale otázne je, či nebude skôr brzdou ako vylepšením. V tom prípade nepotrebuje monitor pretože si ho obslúžiš vzdialene.
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

Sphyn0x
iPhone expert
iPhone expert
Příspěvky: 2637
Registrován: čtv dub 22, 2010 10:55 am

Re: Co se starým Mac Mini G4?

Příspěvek od Sphyn0x »

:D
Obrázek
///M

parmin
iPhone expert
iPhone expert
Příspěvky: 1286
Registrován: pát bře 28, 2008 11:56 am

Re: Co se starým Mac Mini G4?

Příspěvek od parmin »

Sice nevím, k čemu je to dobré, ale vypadá to zajímavě 8)

Obrázek
iPhone 8 * iPad 6 * Mac Mini * Apple TV * AirPods

Lagger
Host
Host
Příspěvky: 67
Registrován: čtv črc 17, 2008 1:51 pm

Re: Co se starým Mac Mini G4?

Příspěvek od Lagger »

Hah:D díky všem za názory a připomínky, stává se tu z toho docela zajímavé vlákno :D Každopádně asi si s tím zkusím pohrát, stáhnul jsem si už nějaké programy pro PowerPC, tak to asi bude sloužit pro vyřizování e-mailů, word a ty torrenty. Kdyby se někomu doma válel 2,5" IDE disk o kapacitě větší než 80 GB, tak nechť mi napíše PM, rád odkoupím :)

Mám však problém, že mi Mac nerozpozná externí disk, který mám naformátovaný na exFAT, lze to nějak vyřešit kromě formátu disku?

K tomu využití, tak hodně lidí to používá buď jak uvádí rony na Itunes media server a nebo prostý file server, tak uvidím, začnu si s tím o víkendu hrát a třeba vám sem pak postnu fotku jak z něj trčí toaletní papír nebo bude svítit jako lampička :D
iPhone 2G 8GB

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: Co se starým Mac Mini G4?

Příspěvek od ls8 »

exFAT je podporovaný až od OS X 10.6.5
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

Lagger
Host
Host
Příspěvky: 67
Registrován: čtv črc 17, 2008 1:51 pm

Re: Co se starým Mac Mini G4?

Příspěvek od Lagger »

Tušil jsem to :/ Neexistuje nějaké řešení, jak jej připojit? Mám na něm veškeré data, ale připojuji jej i k windows počítačům.
iPhone 2G 8GB

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: Co se starým Mac Mini G4?

Příspěvek od ls8 »

exFAT je podporovaný až od OS X 10.6.5, jak jsem již psal o příspěvek výše. Pokud na tvého starého Maca Mini nejde 10.6.5 nainstalovat, tak budeš muset změnit filesystem na externím disku na něco, čemu budou rozumět oba systémy. Nejjednodušší bude FAT32.
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

jackherrer
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3737
Registrován: ned úno 01, 2009 10:40 am

Re: Co se starým Mac Mini G4?

Příspěvek od jackherrer »

Lagger píše:Mám však problém, že mi Mac nerozpozná externí disk, který mám naformátovaný na exFAT, lze to nějak vyřešit kromě formátu disku?


bohužel nevím přesně jako to je na starších OS X, ale já nemám žádný ze svých externích disků formátován na exFat, ale všechny na NTFS a mac mi je vidí.. je na to více utilit, ale já používám MacFUSE + NTFS-3G..
I will maintain an attitude of open-mindedness.

Tonda512
Host
Host
Příspěvky: 102
Registrován: sob dub 19, 2014 12:49 pm

Re: Co se starým Mac Mini G4?

Příspěvek od Tonda512 »

Ahoj,

nechci zakládat nové téma tak to připíši sem.

Momentálně jsem uživatel Linuxu, ale jelikož doma máme oba iPhone, je čas přejít na Mac. Vzhledem k tomu, že naše využití bude internet, torrenty, hudba, iTunes, streamování videa do TV, mám dotaz.

Vzhledem k výše popsanému využití bych chtěl investovat co nejméně peněz. Mac Mini G4 je starý co tu tak čtu, co tento(odkaz na aukro)?

Případně pokud by tento nestačil, jaká je +- minimální konfigurace pro naše využití?

http://aukro.cz/apple-mac-mini-1-83ghz- ... 78230.html

fAUSt
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 347
Registrován: pon dub 11, 2011 11:16 am

Re: Co se starým Mac Mini G4?

Příspěvek od fAUSt »

Mac mini G4 je označován Mac Mini, který využíval procesory PowerPC (G4), Mac Mini který je v tvém odkazu na aukru běží již na Intelu, čili tam je mnohem lepší podpora aplikací.

Na tebou popsané využití by to mělo být v pohodě, ale i když za ty peníze bych si raději pořídil Mac Mini, který má procesor alespoň Core 2 Duo a ne pouze Core Duo, kvůli kompatibilitě s novějšími systémy. Taky si nejsem jistý, jak se streamováním videa do TV, ale s tím tady někdo poradí.
iPhone 6S 128 GB Space Grey
iPad Mini 2 16 GB WiFi Silver
MacBook Air 13" Early 2014, OS X El Capitan

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19658
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: Co se starým Mac Mini G4?

Příspěvek od rony »

za minimum by som povazoval macy s intelom. cize u mac mini 2009 modely a viac.
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: Co se starým Mac Mini G4?

Příspěvek od ls8 »

Pouze takový model, na který lze nainstalovat OSX 10.10. Starší, a tedy už nepodporovaný, bych nekupoval.
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

Tonda512
Host
Host
Příspěvky: 102
Registrován: sob dub 19, 2014 12:49 pm

Re: Co se starým Mac Mini G4?

Příspěvek od Tonda512 »

Děkuji za rady.

Takže tenhle by měl vyhovovat dle všech zmíněných rad. Procesor Core 2 Duo, 2009 a je tam OSX 10.10.1.

Takže tenhle bude vyhovovat?

http://jablickar.cz/bazar/mac-stolni/ap ... 2duo_15191



fAUSt: Rád bych Ti odpověděl na Tvoji SZ ale mám ještě schvalování příspěvků a tudíž odesílání SZ zakázané :(

Odpovědět