NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Odpovědět
francesca
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 284
Registrován: čtv bře 31, 2011 7:13 pm

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od francesca »

dik za radu, ale rika mi to, ze server je nedostupny a pritom pres sambu se pripoji..mam OS Maverics.
APPLE MacBook CZ white unibody spring 2010/ C2D 2.4GHz/ 13.3" 1280x800/ 8GB RAM/ GF 320M/ 250GB 5.4k/ DVD/ WF/ BT/ CAM/ MAC OS Maverics

iMessage: vecne.zamilovana[at]gmail.com

iTukan
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3021
Registrován: sob úno 07, 2009 5:54 pm

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od iTukan »

Zkus místo jména NASu dát jeho ip adresu a zkotroluj jestli máš povolený ten souborový systém pro Mac.
Taky mám Mavericks a jede mi to spolehlivně. Ostatně pokud na tom máš TimeMachine, tak AFP musí být v provozu... :unknown:
 MBPR 16"  iPhone 11 Pro  iPad Pro 11"  iPad Mini 2 4G  ATV 4K  Withings SmarScan

francesca
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 284
Registrován: čtv bře 31, 2011 7:13 pm

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od francesca »

mit tak synology...mam zygel 310 a zaboha to nemuzu najit...time machine jsem mela chvilku zaple ale vzhledem k priserne pomalosti jsem ji zas vypla
APPLE MacBook CZ white unibody spring 2010/ C2D 2.4GHz/ 13.3" 1280x800/ 8GB RAM/ GF 320M/ 250GB 5.4k/ DVD/ WF/ BT/ CAM/ MAC OS Maverics

iMessage: vecne.zamilovana[at]gmail.com

iTukan
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3021
Registrován: sob úno 07, 2009 5:54 pm

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od iTukan »

Hledej něco co souvisí s Macem a zapni to. ;) Třeba i tu podporu TM, i když ji nebudeš používat. Ona si nejspíš zapne vše potřebné. Ale jestli to i tak bylo pomalé.... :no:
 MBPR 16"  iPhone 11 Pro  iPad Pro 11"  iPad Mini 2 4G  ATV 4K  Withings SmarScan

francesca
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 284
Registrován: čtv bře 31, 2011 7:13 pm

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od francesca »

iTukan: diky moc, ale ani po povoleni TimeMachine se nepripoji. Mela jsem se na to vyprdnout a koupit si Synology. kazdopadne uz jsem vyresila prehravani - downgradem VLC se mi podarilo zajistit aby mi VLC naslo Nasku jako Plug & Play disk a uz to jde. Tak alespon to.

Rada pro majitele Zyxelu: pro prehravani videii ve VLC musite mit nainstalovany plugin VLC do prohlizece a verzi VLC napsanou v nastaveni Nasu, jinak se neprehraje. data nahravam primo pres webove rozhrani, coz me trochu stve, ale co uz. SMB je na mem Macu proste pomala..a to jsem si nechala zrychlit Upload...
APPLE MacBook CZ white unibody spring 2010/ C2D 2.4GHz/ 13.3" 1280x800/ 8GB RAM/ GF 320M/ 250GB 5.4k/ DVD/ WF/ BT/ CAM/ MAC OS Maverics

iMessage: vecne.zamilovana[at]gmail.com

makomar
Sons of Jailbreak
Sons of Jailbreak
Příspěvky: 82
Registrován: čtv črc 12, 2012 10:29 am

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od makomar »

Dobrý den právě řeším otázku výběru NASu. Už jsem vyloučil TC a rozhodl se pro synology. Využití především pro domácnost tj. Dva disky v raidu rozdělené na zálohu TM a zbytek na data.
Prosím proto ty z vás kdo jsou v téhle problematice zbehlí zda by mi neporadili. Mám dva favority, ale potreboval bych specifikovat jejich rozdíly v praxi a pokud možno vyzvednou problémy spojené s mým výběrem. (Co by mně mohlo později překvapit)
Můj výběr:
http://diskova-pole.heureka.cz/synology ... hdesd214s/

http://diskova-pole.heureka.cz/synology-ds213j/

Předem děkuji za každý TIP
Komar

EDIT: už mi bylo sděleno že má otázka je zcela zcestná neboť ani na jeden z nich nejde zálohovat TM. Tím pádem začínám znovu :-)

iTukan
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3021
Registrován: sob úno 07, 2009 5:54 pm

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od iTukan »

Z těch dvou bych vzal DS213j, výkon a hlavně paměť se bude vždy hodit. Ostatní parametry jsou stejné.

A ten kdo ti řekl, že na to nejde zálohovat TM, je zcela mimo a o synology NASech nic neví. Na oba půjde bez problémů záloha TM ukládat. ;)
 MBPR 16"  iPhone 11 Pro  iPad Pro 11"  iPad Mini 2 4G  ATV 4K  Withings SmarScan

makomar
Sons of Jailbreak
Sons of Jailbreak
Příspěvky: 82
Registrován: čtv črc 12, 2012 10:29 am

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od makomar »

Díky to jsi me uklidnil, ještě mě napadá jedna věc a sice, když do switche ve kterém bude NAS nebo před něj dám AirPort Express bude mi to jakoby nahrazovat DS 213air (tj. Ten s WiFi)? Pokud dobře chápu tak výkon WiFi by měl být stejný a AirPort express stejně vyřadit nechci kvůli AirPlay.
Pletu se?

iTukan
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3021
Registrován: sob úno 07, 2009 5:54 pm

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od iTukan »

Jestli se do nasu připojeného do své počítačové sítě budeš dostávat přes jiný aktivní prvek kabelem nebo wifi nemá na funkci vliv. DS213air má vestavěnou wifi, můžeš přistupovat přímo na něj nebo přes kabel. K DS231j když tak můžeš wifi modul přikoupit. Ale rozhodně bych volil připojení kabelem, je stabilnější a bude i rychlejší.
 MBPR 16"  iPhone 11 Pro  iPad Pro 11"  iPad Mini 2 4G  ATV 4K  Withings SmarScan

korwin
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 487
Registrován: sob dub 03, 2010 6:04 am

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od korwin »

Nevím jak tento model, ale mám starší 108j, a vykonově je to dost slabé. Doporučuji se verzi s "j" vyhnout. Do budoucna při větších nárocích OS nemusí stačit.
iPhoneX: 256GB_11.2.2 iPad2: 64GB_WiFi iPad Air2: 64GB_GSM iPad Mini2: 64GB_GSM
MacBook Pro 13"Retina: Late2013 8GB RAM, 256GB SSD Mac mini: Late2014 16GB RAM, 256GB SSD

pistak
iPhone guru
iPhone guru
Příspěvky: 1088
Registrován: pát pro 25, 2009 4:41 pm

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od pistak »

Ahojte, tak táto téma ma zaujala a rozhodol som sa že aj ja si zaobstarám domáce NAS úložisko, ale chcel by som sa s Vami poradiť.
Doma mám:
- MacBook Pro 13 early 2011
- AirPort Extreme 802.11n
- EGREAT EG-M31B
- Modem Arris cm550b

Teda zapojenie:
Mam pripojenie cez Chello na koaxialny modem ARRIS CM550B a nasledne mi ide LAN kabel do AirPort Extreme. Z AP ide kábel do EGREAT do ktorého nahrávam obsah cez sambu. No rýchlosť je kolo 3-4 MB/s na čo som si ako tak zvykol.

1/ Chcem si ale zakúpiť NAS, nech mám kvalitné dátové úložisko, a nech sa dá na neho pristupovať aj z iPhonu, či notebooku aj ked budem mimo domu, či príklad vytvorím tam zložku na filmy ktoré bude môcť pozerať, či sťahovať moja sestra ktorá je v inom meste (samozrejme ich môže len pozerať či sťahovať, mazať ich nebude schopná, čo si myslím že sa dá nastaviť v NASe) ..:) (chápeme sa)
2/ Ďalej chcem aby sa mi automaticky zálohoval macbook.
3/ Prehrávač EGREAT EG-M31B by som chcel spojiť cez sieť aby prehraval filmy priamo z NASu.
4/ Teda všetok obsah by som mal v NASe a zariadenia ako macbook, EG-M31B, iPhone, či iné PC ktoré sú aj mimo siete mohli pristupovať k obsahu NAS.
5/ A to všetko sa mi bude zálohovať na ten druhý HDD čo bude v NASe, teda to znamená že som sa zameral s hľadaním na tú, kde sa dajú vložiť 2HDD.

Moje otázky sú:
1/ Stíhal by prehravať ten EG-M31B filmy z NAS?
2/ Aké by boli asi rýchlosti pri čítani či zapisovani na NAS cez wifi? (Tam ale zrejme len budem ukladať filmy a programy, či proste veci ktoré tam budú ako by odložené a v notebooku by zbytočne zaberali miesto. V prípade filmov tie tam budú nato, aby sa dali napojiť na ten EG-M31B prehrávač ktorý by to ako dúfam mohol prehrať. (tak ma teraz napadlo, že aj v notebooku vlastne Finder/shared/network mám zobrazený HDD obsiahnutý v EG-M31B a filmy z neho v pohode prehrám na notebooku, a tak isto by som to vlastne chcel že ten prehrávač prehrá filmy z HDD čo bude v NASe (pri otázke prečo teda nedávam filmy len na to HDD v prehrávači je odpoved tá, že sa tam už nevojdu, a chcem ich na miesto kde budú v bezpečí, teda budú sa zálohovať prípadne ak to pôjde nastaviť tak NAS zálohuje priamo aj HDD čo obsahuje prehrávač EG-M31B...)

Čo sa týka rýchlosti tej mojej domácej siete, sa chcem opýtať..:
Ono záleží aj na rýchlosti pripojenia? teda.. sedím doma, a cez macbook prenášam film do NAS, som teda na tej istej sieti... Ale... rýchlosť pripojenia UPC Fiber Power 30 teda 30Mb/s ... táto rýchlosť ma bude obmedzovať? Zrejme by to nemalo mať vplyv, kedže už len cez tú sambu do EG-M31B to ide rýchlejšie... A ak budem dávať na začiatku do NASu ohromné množstvo dát, tak to napojim notebook ethernet káblom k AirPort extreme, a rýchlosť prenosu by sa mala zvýšiť, že? Síce netuším na koľko sa asi môže vyšplhať, ale tak to záleží už aj od NASu ktorý kúpim.

Chápem to zatiaľ dobre? Prečítal som celu túto tému, a čo to pregooglil, ale tak hádam som to ako tak pochopil..:)

A teraz čo by ste mi odporučili kúpiť? zaujímal som sa o tieto Synology DS:


Synology DiskStation DS214+ Moc nechápem rozdiel oproti ds214play
Synology DiskStation DS214play Táto ma zaujala asi najviac, aj výkon až na tú spotrebu
Synology DiskStation DS214 tu je oproti 213j verzii 2jadro
Synology DiskStation DS213j A tu máme najlacnejší model, najmenší, spotreba je nízka, ale aj výkon je nízky - teda najnižší

Vedeli by ste mi poradiť teda ktoré by mi postačovalo? dosť premýšľam aj nad tým najlacnejším modelom čo som tu dal link, ale bude to zvládať všetko čo chcem? teda hlavne ten prehrávač či bude zvládať ťahať tie videa z toho NASu...

Dúfam že som to teda vysvetlil zrozumiteľne, a nájde sa niekto ochotný pomôcť, poradiť, ale nakoľko sa tu už nejaký ten rok pohybujem tak viem že mi poradíte a poradíte dobre... a vopred ďakujem za rady a názory.

hanessh4
Host
Host
Příspěvky: 13
Registrován: čtv črc 26, 2012 9:58 am

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od hanessh4 »

Rozhodne doporucuji zapojit a nastavit oba hdd tak (aspon z casti kapacity) aby se choval jako zrcadlo a automaticky byly novy data na obou hdd zaroven. Nejhorsi co totiz muzes udelat je nahrat vse ze vsech hdd a pc na jeden nas kerej pak klekne (hdd). Leda bys tam mel jen veci na kterych nezalezi, pak si muzes koupit jednosachtovej.

Ohledne rychlosti - kabel lan tam je limit samotny kabel a rychlost zapisu hdd, u wifi neni limit vnejsi upc rychlost ale tvuj vlastni router (ten te limituje z vne tve site napr sestra bude mut rychlost tveho upc) Airport extreme s wifi ac by snad pomohla...
Naposledy upravil(a) hanessh4 dne pon črc 25, 2016 11:59 am, celkem upraveno 1 x.

Saddako
iPhone guru
iPhone guru
Příspěvky: 1099
Registrován: stř čer 18, 2008 8:08 pm

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od Saddako »

Mám a doporučuji Synology. Osobně mám doma ještě staší 211j a proto doporučuji koupit něco bez "j". V případě propojení NAS a mediálního centra (osobně mám Novatron IAMM NTR82) je vždy lepší kabel než WiFi. Synology má ještě nějaké VideoStation (http://www.synology.com/cs-cz/dsm/home_ ... eo_station) což může být také sranda.
Motto: Udělat cokoli blbuvzdorným je zhola nemožné, neboť blbci jsou ohromně vynalézaví

iPhone 11 Pro 256GB Midnight Green - TM - 13.7
iMac 27" 3.0GHz/32GB/256GB SSD (2019) CTO - 10.15.7
Macbook 12" 1.2GHz/8GB/256GB (2017) - 10.15.7

sony123
Senior uživatel
Senior uživatel
Příspěvky: 752
Registrován: úte srp 19, 2008 9:30 am

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od sony123 »

Ja mám 213j , pripája sa na to macbook, 2 win notebooky, ipad, iphony, pred ndávnom ešte aj MMC na filmy a všetko vpohode.

Zálohuje sa mi tam macbook na Time Machine.

Najslabší článok je wifi router. Ten prenáša okolo 3-4mb, ale stačí to aj na fullhd filmy do 10gb, ale je to len tak tak. Nad to už občas sekne, ale keďže to používam hlavne cez kábel, tak je to ok.

Z vonku som sa nepripájal, tu je dôležitá rýchlosť uploadu doma kde je NAS a naopak downloadu tam kde budeš pripojený.

Spotreba je ok, okolo 5W-7W s jedným green WD diskom. Po nejakej dobe nečinnosti sa uvedie do spánku, kde sa ešte zníži, už si nepamätám presne na kolko.

Rýchlosť systému nie je najvyššia, ale dá sa to, úplne vpohode. V rýchlosti prehliadania fotiek, kopírovanie dát... ťa nebude brzdiť, všetko obmedzuje wifi, v prípade káblu zas rýchlosť čítania disku. Neviem čo ponúkajú vyššie spomenuté modely ale ja môžem 213j len odporučiť. :)

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19658
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od rony »

ak uz mas NAS, tak co najviac veci k nemu tahaj cez GIGABITOVY ETHERNET = natahana kabelaz. Len ti klienti, ktori nepotrebuju maximalnu prenosovu rychlost tj. napr. pozeranie filmu ulozeneho na NAS postaci aj cez WiFi, aj ked prehravac filmov by mal byt spojeny s NASkou cez kabel - preco? aby si si nehltil wifi pasmo zbytocnymi prenosmi (pocitaj, ze kazdy prenos cez Wifi sa deli medzi vsetky zariadenia).

Problem so zle navrhnutou sietou, kde mavnes rukou a ides po WiFi pride vzdy, ked to naozaj treba :-) a obcas treba napr. preniest narazovo viac ako 10 giga dat... predpokladam, ze medzi pocitacom a NASkou to bude castejsie ako "obcas preniest film".

To len na dokreslenie :)
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

pistak
iPhone guru
iPhone guru
Příspěvky: 1088
Registrován: pát pro 25, 2009 4:41 pm

NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od pistak »

Tak už som teda kúpil NAS Synology DS214+ a som max spokojný, je tichý, mám tam zatiaľ 1x 4TB a frčí to úžasne...
Zálohuje mi to Macbook kde som vyhradil 1TB
Egreat M31B mi funguje aj bez HDD a filmy si ťahá priamo z NASu
Z Macbooku tam pekne pristupujem ako by som mal HDD v notebooku, a rýchlosť je tiež skvelá... cez wifi nie až tak, ale aj tak to je dostačujúce... presné čísla ale neviem... Pripojením cez kábel to bolo podstatne rýchlejšie.

Z iphonu sa pomocou synology aplikácii jednoducho pripojím do NASu aj z inej siete, ale problémy som mal s pripojením z iných aplikácii ako je goodreader, či ifile, tie mi to nechcú vziať..
Z macbooku som rozbehol SMB, FTP, FTPS, ale napríklad webdav mi nejde, a neviem prečo... a to mám tu návod http://www.synology.com/cs-cz/support/tutorials/570 neviete mi niekto poradiť?

xslide
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 2674
Registrován: sob led 19, 2008 12:37 pm

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od xslide »

Nečetl jsem to celý, ale nenašel jsem to.

Jde nějak jednoduše připojit síťový disk k Macbooku (podobně třeba jako ve Windows), aby se vždy po zapnutí macbooku (a zjištění, že je ve stejné síti jako disk) automaticky k němu připojil a mohl jsem ho využívat jako další disk?

Takhle to po mně chce skoro vždy už. jméno, heslo a musím disk vyhledat a ručně připojit. Z tohoto důvodu disk téměř nepoužívám, protože mě nebaví disk pokaždé složitě připojovat. Na Windows to funguje parádně.

Mám také Synology s nejnovějším FW. Díky za rady
Obrázek MacBook Pro 13" 2018, Touch bar
Obrázek iPhone XS Max, black, iOS 12
Obrázek Apple Watch 4, black, 44mm

pistak
iPhone guru
iPhone guru
Příspěvky: 1088
Registrován: pát pro 25, 2009 4:41 pm

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od pistak »

Ok, tak ja som to už vyriešil... Blokoval mi to firewall v NASe... už všetko ide tak ako má.

UPDATE:

Ako máte vyriešené zabezpečenie? Včera som vo firewale povolil prístup do DS z netu, a teraz na mňa útočia čínania... vyhadzuje mi to že :
User (root) from (xx.xxx.xx.xx IP...) failed to log in via (SSH) due to autorization failure.

ked dám ip do googlu tak ukazuje že je z číny...

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19658
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od rony »

zablokovanim pristupu zvonku.

1. bud router,,ktory vie na poziadanie otvorit porty alebo si nastavis okna a inak mas blok

2. velmi premyslena ochrana, rozne nestandardne nastavenia celej soete, investicia do sofistikovanejsich prvkov soete.


mne sa nechce s nimi hrat, dosiel som na to, ze nepotrebujem zvonku kukat do domacej NAS. a mat to otvorene do internetu neprinieslo ziadny benefit co by vyvazil tu hrozbu.
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

pistak
iPhone guru
iPhone guru
Příspěvky: 1088
Registrován: pát pro 25, 2009 4:41 pm

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od pistak »

Tak zablokoval som SSH a nastavil auto blok tak že ak 2x sa niekto neuspešne prihlási, tak ho natrvalo blokne. A moju ip som dal ako stále povolenú. no ktovie.. už mi nič neútoči.. teda zatiaľ je všetko ok. Uvidíme ako dlho to vydrží.
A ja zvonku pozerám do nas, teda na HDD ved aj to je dôvod prečo som to kúpil, aby som mal prístup na HDD aj z iného miesta. Dá sa nastaviť že z vonku sa dostanem len na HDD a nikde inde? teda žiadné nastavovanie a tak...?

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19658
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od rony »

to je otazka na moznosti tvojho routeru.

mozes vystrcit synology do dmz ale to je mozno moc, ak len forwardujes konkretne porty na konkretny stroj, tak je all ok ale nejde o to, ide o moznost kompromitacie. neskor si kompromitovany stroj utocnik moze pouzit ako zakladnu napr. na sledovanie prevadzky siete.

principialne musis zvazit benefity a realne moznosti kompromitacie siete. miesto jedineho stroja vystrceneho von (routeru) mas odrazu dva.
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

pistak
iPhone guru
iPhone guru
Příspěvky: 1088
Registrován: pát pro 25, 2009 4:41 pm

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od pistak »

Chápem čo myslíš, len netuším ako to spraviť.. to je už nad moje schopnosti.. :(
Používam AirPort extreme, predtým mám ešte modem, a za AE mám ten NAS. V NASe používam DDNS miesto tých čísel.


UPDATE:
Ok, tak idem teda zapnúť DMZ na airport extreme, vraj to apple má ako nejakú svoju vlastnú verziu DMZ. je to v nastavení pod názvom "enable default host at"
ale tam mi vyhodí nejakú adresu a neviem čo dalej... Hm, Rony, poradíš mi?
Naposledy upravil(a) pistak dne sob úno 15, 2014 3:47 pm, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19658
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od rony »

musis to riesit v ramci moznosti routra. forwarding portov by mozno mala mat vacsina routrov.
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

pistak
iPhone guru
iPhone guru
Příspěvky: 1088
Registrován: pát pro 25, 2009 4:41 pm

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od pistak »

Tak som v air port extreme nastavil "enable default host at" na ip svojho NAS a všetko ide ako aj predtým, len s tým že mi vyhodilo v DSM žltý trojuholník s hláškou: router port conflict occurred for 21
Teraz mám ako by svoj NAS v DMZ?

Skúšal som aj ten port forward podľa tohoto návodu: LINK a neviem či je to celé, či tam treba ešte niečo..lebo mi to príde dosť jednoduché.
samozrejme že som nespravil obe veci naraz, to je: aj vsunutie NASu do DMZ, a aj PORT FORWARD.
teraz mám len zapnuté "enable default host"+moju ip NASu. (a vyhodenú hlášku o conflict occurred for 21)

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19658
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od rony »

Nemam Airport. Skus Google: port forwarding apple airport extreme Toto ani nie je problem NAS ako tvojho setupu tvojej domacej siete a tvojho domaceho routra a navodov pren. Osobne som mal ambiciu "kukat sa na subory na NAS" odhocikadial. Prislo mi to uzasne, no casom ma to preslo - neprisiel som na nic konkretne, co by som potreboval a zaroven riskoval otvorenu siet.
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

toncek
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3018
Registrován: pát led 11, 2008 9:21 pm

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od toncek »

xslide píše:Nečetl jsem to celý, ale nenašel jsem to.

Jde nějak jednoduše připojit síťový disk k Macbooku (podobně třeba jako ve Windows), aby se vždy po zapnutí macbooku (a zjištění, že je ve stejné síti jako disk) automaticky k němu připojil a mohl jsem ho využívat jako další disk?

Takhle to po mně chce skoro vždy už. jméno, heslo a musím disk vyhledat a ručně připojit. Z tohoto důvodu disk téměř nepoužívám, protože mě nebaví disk pokaždé složitě připojovat. Na Windows to funguje parádně.

Mám také Synology s nejnovějším FW. Díky za rady


Ano jde to. Jakmile máš ten síťový share připojený (vidíš ho ve Finderu), tak si otevři system preference, tam pod users & groups máš vše co se ti spustí po zapnutí macbooku. Jen do toho seznamu přetáhni ten share, který chceš aby se ti automaticky připojil.
iPhone 6 16GB
iPad 4 32GB
MacBook Pro (late 2008, 2.4 GHz, 8GB RAM)

SilverSurfer
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 438
Registrován: čtv dub 08, 2010 2:17 pm

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od SilverSurfer »

Ahojte, nahodil som na NAS photo station, a s tym sa vytvoril aj novy priecinok photos, do ktoreho je potrebne ukladat fotky, aby sa potom v tej fotogalerii zobrazovali. Zaujimalo by ma avsak, ci sa da ten priecinok zmenit, odkial to ma brat, alebo resp odkial to ma indexovat. Neviem to nikde najst. Dakujem.

manasek-cze
Host
Host
Příspěvky: 149
Registrován: pát led 28, 2011 7:57 pm

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od manasek-cze »

Rekl bych ze je to v: Ovladaci panel - Medialni knihovna - Indexovana slozka a tam Vyrvorit. Zadas cestu a co je to za obsah - foto, hudba, video. Ale nikdy jsem to nezkousel.
iPhone 8 Plus 64 White
iPad Pro 64 GB White
Apple Watch 3
Apple TV 4k
HomePod

korwin
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 487
Registrován: sob dub 03, 2010 6:04 am

NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od korwin »

Systémové složky pro hudbu, videa, fotky, web apod. Měnit nelze - je možné ale přidávat - mediální knihovna > indexovaná složka > vytvořit. Zvolíš ještě typ medií
iPhoneX: 256GB_11.2.2 iPad2: 64GB_WiFi iPad Air2: 64GB_GSM iPad Mini2: 64GB_GSM
MacBook Pro 13"Retina: Late2013 8GB RAM, 256GB SSD Mac mini: Late2014 16GB RAM, 256GB SSD

matista028
Host
Host
Příspěvky: 54
Registrován: sob pro 26, 2009 12:41 pm

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od matista028 »

to xslid: https://www.youtube.com/watch?v=9sUzTtDrBvM sleduj od 4:45

EDIT:

Zdravím, chcem poprosiť o radu hlavne tých skúsenejších majitelou NAS.

čisto teoreticky, vec sa má takto:
mám 8-bay NAS, mám v ňom dva 4TB disky v RAID 1 zaplnené na cca 80%, chcem dokúpit dalšie tri rovnaké 4TB disky, budem mocť spraviť z týchto 5 diskou zapojenie RAID 5 ale s tým že neprídem o dáta ktoré mám uložené na prvích dvoch diskoch v RAID 1, že vlastne len rozšírim úložisko a zmením RAID zapojenie?

iTukan
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3021
Registrován: sob úno 07, 2009 5:54 pm

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od iTukan »

Nenapsal jsi jaký NAS máš. NASy od Synology migraci RAID 1 do RAID 5 podporují.
 MBPR 16"  iPhone 11 Pro  iPad Pro 11"  iPad Mini 2 4G  ATV 4K  Withings SmarScan

matista028
Host
Host
Příspěvky: 54
Registrován: sob pro 26, 2009 12:41 pm

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od matista028 »

Plánujem si zaobstarať QNAP TS-870 Pro (http://www.qnap.com/i/en/product/model.php?II=108)

Saddako
iPhone guru
iPhone guru
Příspěvky: 1099
Registrován: stř čer 18, 2008 8:08 pm

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od Saddako »

Konečně se mi povedlo najít způsob jak snížit verzi DSM 5.1 na nižší u Synology :) Dal jsem tam opět verzi 3.2 a je to zase rychlý jak prase :)
Motto: Udělat cokoli blbuvzdorným je zhola nemožné, neboť blbci jsou ohromně vynalézaví

iPhone 11 Pro 256GB Midnight Green - TM - 13.7
iMac 27" 3.0GHz/32GB/256GB SSD (2019) CTO - 10.15.7
Macbook 12" 1.2GHz/8GB/256GB (2017) - 10.15.7

fantozzi
Host
Host
Příspěvky: 94
Registrován: úte čer 17, 2008 3:05 pm

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od fantozzi »

Take premyslim o NAS serveru.

Nyni mam doma iMac s 2TB diskem temer plnym HD filmu pro deti v iTunes. Chtel bych iMac zrychlit vymenou disku za SSD - to mi ale nasledne bude chybet kapacita.

Vyuziti NAS:
- zalohovani Time Machine
- sdilena iTunes knihovna
jinak nic :-)

A ted dotaz. Pokud budu chtit poustet HD film z NASu pres zapnuty iMac (iMac-router pres WiFi, Apple TV3-router pres WiFi) bude to plynule?

Nebo je lepsi/rychlejsi nechat v iMacu HDD?

Pokud bych sel do NAS, tak nejakeho zakladniho reseni (jako Lacie Cloud nebo Synology 115j).

Diky za radu,
--
David

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od ls8 »

Bude to plynulé. Mám Synology DS212 zapojený do WiFi routeru Netgear WNDR3700 a v pohodě přehrávám přes WiFi na MacuMini (Mid 2011), který je připojený k televizi, i untouched BD ripy s bitratem až 40Mbit/s.
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

fantozzi
Host
Host
Příspěvky: 94
Registrován: úte čer 17, 2008 3:05 pm

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od fantozzi »

Dekuji za odpoved. A nejake doporuceni ktery z techto 2 na takove to "domaci zvykani"?

LaCie CloudBox (1 GHz, RAM 256 MB)
https://www.alza.cz/lacie-cloudbox-2tb-d426863.htm

Synology DS115j (800 MHz, RAM 256 MB)
https://www.alza.cz/synology-diskstatio ... 171242.htm

Diky,
--
David

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od ls8 »

Budeš tam mít jen ty filmy pro děti, takže ti je jedno, když se s diskem něco stane a o data přijdeš? Já bych do jednodiskového asi nešel kvůli bezpečnosti dat (RAID-1), ale to je samozřejmě otázka financí. Se Synology mám vynikající zkušenosti, mám doma, ale i v práci (máme dvou, čtyř, osmi i dvanáctidiskové stanice), jsou rychlé, spolehlivé a snad i bezpečné, ale jedná se o vyšší řady než ten tebou odkazovaný. Do nižší verze než DS214 (nebo radši DS214+) bych nešel.
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19658
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od rony »

pozn. DS115 je novsi model (z tohto roku). Inak rozdiel medzi + a neplus je v tych multimedia funkcii, plus k tomu adekvatrny vykon a aj cena.

Tazko radit ak budes komunikovat filmy cez WiFi...
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od ls8 »

Ano, první číslo je počet diskových šachet, další dvojčíslí je modelový rok. Ale modely končící písmenem "j" jsou nižší řady s poměrně výrazně ořezaným hardwarem, sám bych proto volil klidně loňský, ale vyšší (výkonnější) model. Máme několik kusů DS212+ a DS412+ (tedy modelová řada 2012), a stále jsou nejméně dvakrát výkonnější (CPU 2.0 resp 2.13GHz, RAM 512MB resp. 1GB) než letošní DS115j. Jediné omezení je v podpoře disků jen do 4TB, letošní už všechny podporují až 6TB disky.
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

fantozzi
Host
Host
Příspěvky: 94
Registrován: úte čer 17, 2008 3:05 pm

Re: NAS, Ethernet sietove disky, LAN - vyhody, otazky, rady

Příspěvek od fantozzi »

Dal jsem si vnitrni limit 5.000,- Kc, zkusim se podivat po nejakem starsim provedeni (2012-2014).
--
D.

P.S. Jak poznam slaby vykon NASu pro mnou popisovane ucely (Time Machine pres WiFi, iTunes server)?

Odpovědět