Vše o Apple Time Capsule

Zahradník

Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od Zahradník »

Toto vlákno by mělo obsahovat postřehy, rady a zkušenosti uživatelů zařízení Apple Time Capsule.

Uvažuji o nákupu tohoto externího wifi disku pro odkládání dat a zálohy ze SW Time Machine. Time Capsule má kromě jiného i USB port, na který se dá "pověsit" USB hub a do něj pak připojovat další zařízení.

Protože poměrně často používám skener a tiskárnu, zajímaly by mne vaše zkušenosti se skenováním a tiskem "skrze" Time Capsuli.

Díky.
Naposledy upravil(a) Zahradník dne pát bře 27, 2009 5:24 pm, celkem upraveno 1 x.

Pantani
patron iPhone.cz
patron iPhone.cz
Příspěvky: 908
Registrován: ned úno 10, 2008 1:50 pm

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od Pantani »

Tak nebudu váhat a hnedka se zeptám, na co mi nebyli schopni odpovědět pořádně ani v iStylu:

1) Muze timecapsule (TC) fungovat jako router s prekladem adres? = do venku mit verejnou IP a pak preklad na neverejnou IP do wifi a na kabel
2) Lze disk sdilet v Linuxu? Ma nekdo s timhle zkusenosti?
3) Lze se na TC pripojit i nejak vzdalene a vzdalene ji konfigurovat pokud by mela do ven verejnou IP?
4) Lze nastavovat na TC prava a vytvaret nejak uzivatele? napr. chci nechat stahnout kamarada ze sve TC jede
n soubor, ale nechci, aby se mohl koukat co kde mam na disku nebo mu chci nechat dat stahnout jen ten jeden
soubor
5) Umi to port forwarding do vnitrni site?
Pište vaše požadavky ohledně iOS na iPhone feedback popř. iPad feedback a k iCloud na iCloud feedback, jinak si tu nestěžujte že to něco neumí

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od ls8 »

Time Capsule nemam, takze budu psat jen to co mam nastudovano z dostupne dokumentace (http://manuals.info.apple.com/en/TimeCa ... pGuide.pdf):

1/ Ano, je to WiFi router jako kazdy jiny.
2/ Ano. Potvrzeno minimalne v Ubuntu 7.10 a 8.04.
3/ Ano. V nastaveni TC lze povolit vzdaleny pristup.
4/ Ano. TC ma spravu uzivatelu a pristupovych prav.
5/ Ano. U Applu se to jmenuje NAT-PMP (Port Mapping Protocol).
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

Pantani
patron iPhone.cz
patron iPhone.cz
Příspěvky: 908
Registrován: ned úno 10, 2008 1:50 pm

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od Pantani »

Vyčerpávající odpovědi, díky! Já jsem nějakou chvíli pátral, dokonce i na apple.com jsem našel pár náznaků odpovědí, ale přišlo mi, že si tam lidi navzájem občas odporujou, tak jsem se zašel zeptat do iStyle na Andělu. Tam nevěděli prakticky vůbec nic z toho, na co jsem se jich ptal. Přiznávám se, že od té doby jsem to na netu už nehledal.
Pište vaše požadavky ohledně iOS na iPhone feedback popř. iPad feedback a k iCloud na iCloud feedback, jinak si tu nestěžujte že to něco neumí

Zahradník

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od Zahradník »

Paráda, vlákno se začíná rozjíždět. :)

Podle různých informací je tisk přes Time Capsuli bez problémů, ale v případě skenování už nejsou informace tak jednoznačné.

Našel by se někdo šikovný, kdo by vyzkoušel přípojit k TC skener a něco oskenovat?

Díky.

Domy007
Senior uživatel
Senior uživatel
Příspěvky: 653
Registrován: pát pro 28, 2007 4:36 pm

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od Domy007 »

Já skener zkoušel a funkuje. Mě se to nepovedlo nastavit, ale kamarád mi pomohl

Zahradník

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od Zahradník »

Díky moc! Mohl bych tě ješte poprosit o malé upresnění? Např. typ skeneru, zda ho máš připojen do Time Capsule přímo nebo přes hub, apod.

Domy007
Senior uživatel
Senior uživatel
Příspěvky: 653
Registrován: pát pro 28, 2007 4:36 pm

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od Domy007 »

Mam něco od Canonu, ale co, to ti nepovím. Mam to napojený na hubu

Beavers
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 5790
Registrován: úte črc 01, 2008 3:17 pm

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od Beavers »

OT: Říká se na ústa. :lol:

xslide
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 2674
Registrován: sob led 19, 2008 12:37 pm

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od xslide »

Zdravím, tak jsem si jej dnes taky objednal, protože mi dnes shořel obyčejný síťový disk, tak jsem potřeboval náhradu.

Chci se zeptat, jestli je možné nějaké automatické zálohování i z WIN?

Aby se třeba jednou týdně synchronizovaly vybrané složky v PC a na disku.


Díky za rady
Obrázek MacBook Pro 13" 2018, Touch bar
Obrázek iPhone XS Max, black, iOS 12
Obrázek Apple Watch 4, black, 44mm


xslide
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 2674
Registrován: sob led 19, 2008 12:37 pm

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od xslide »

ještě se asi blbě zeptám, jde doufám disk namapovat normálně ve WIN jako obyčejný, síťový HDD?
Obrázek MacBook Pro 13" 2018, Touch bar
Obrázek iPhone XS Max, black, iOS 12
Obrázek Apple Watch 4, black, 44mm

Zahradník

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od Zahradník »

TC jako síťový disk pod WIN by snad teoreticky mohl fungovat, ale vzhledem k tomu, že na Win notebooku máme pouze wifi-g (pomalý přenos dat) a nechci riskovat jak?koli poškození záloh pro MAC, řeším odkládání souborů z Windows jinak.

xslide
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 2674
Registrován: sob led 19, 2008 12:37 pm

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od xslide »

Díky, no snad to půjde.Objednával jsem poněkud v časové tísni, tak jsem ani neměl moc času to pořádně přečíst :-)
Obrázek MacBook Pro 13" 2018, Touch bar
Obrázek iPhone XS Max, black, iOS 12
Obrázek Apple Watch 4, black, 44mm

Zahradník

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od Zahradník »

Snad nebudeš zklamaný. Hezky to vypadá a wifi router, bezdrátové zálohování (Time Machine v OS X) nebo bezdrátový tisk jsou super.

Na odkládání velkých souborů (např. filmů) je ale lepší něco mnohem rychlejšího (firewire nebo USB 2.0 disk).

xslide
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 2674
Registrován: sob led 19, 2008 12:37 pm

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od xslide »

Mac (zatím) nemám, tak doufám, že se mi to podaří nastavit i na WIN.

No věřím, že to bude ok za tu cenu skoro 10 000.
Obrázek MacBook Pro 13" 2018, Touch bar
Obrázek iPhone XS Max, black, iOS 12
Obrázek Apple Watch 4, black, 44mm

nh4k45i
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 175
Registrován: čtv říj 11, 2007 8:53 pm

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od nh4k45i »

Pánové super vlákno o TC, už dost dlouho uvažuji a teprve teď jsem se zde dozvěděl to co jsem potřeboval k tomu bych se rozhoupal a koupil.

Díky všem

Jirkus: Jak řešíš to odkládání dat pro win? Mám bootcamp s WIN7 a 1TB disk WD - naformátoval jsem ho 500 HFS+ Time machine /500 NTFS a funguje v pohodě, je možnost si koupit TC a nechat si i ten WD to jistě, ale kvůli ceně TC bych ho radši prodal a na TC nechci provádět takovou prasárnu :). Jak to řešíš ty?
Kuju
iPhone 8Gb Listopad 07, iPhone 16Gb Květen 08, IPhone 3G 16Gb červen 10, iPhone 3Gs 16Gb červenec 10, iPhone 4 16Gb Prosinec 10, iPhone 5 Listopad 12, Macbook Pro 15'' 2.0 GHZ i7 16GB RAM 120GB SSD, Apple TV 2 Leden 12

Zahradník

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od Zahradník »

nh4k45i: Používám obyčejný 3,5 palcový HDD (320GB) v šuplíku připojený přes FireWire. Větší kapacita není potřeba - pouze tam data ukládám a třídím a důležité setříděné soubory pak vypaluji na DVD.

Rozdělit HDD v TC na dva logické disky (HFS pro TM a NTFS pro Win) by vyžadovalo rozebrat Time Capsuli a disk rozdělit a naformátovat na nějakém kompu.

Teoreticky by šel připojit i další disk do USB portu Time Capsule.

AberF

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od AberF »

Jirkus píše:Teoreticky by šel připojit i další disk do USB portu Time Capsule.


jde to i prakticky. avsak pokud file system neni friendly s MAC OS X tak z nej budes schopen maximalne cist, ale i to obcas staci. obcas to pouzivam kdyz k tomu pripojuju 32GB lahev

nh4k45i
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 175
Registrován: čtv říj 11, 2007 8:53 pm

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od nh4k45i »

No ono s tím čtením je to jedno, disk s NTFS vidím a můžu z něj číst a stahovat do OSX, samozřejmě nelze zapisovat. Pokud ale stáhnu např. exe a nechám si ho uložený na HDD v Macu, switchnu na W7 tak na disk v pohodě vlezu a soubor si otevřu. Easy

Díky všem za rady
iPhone 8Gb Listopad 07, iPhone 16Gb Květen 08, IPhone 3G 16Gb červen 10, iPhone 3Gs 16Gb červenec 10, iPhone 4 16Gb Prosinec 10, iPhone 5 Listopad 12, Macbook Pro 15'' 2.0 GHZ i7 16GB RAM 120GB SSD, Apple TV 2 Leden 12

Zahradník

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od Zahradník »

Zkuste tohle:

http://superapple.cz/2009/10/jak-povolit-vestavenou-podporu-pro-zapis-na-ntfs-jednou-a-naporad/

A nebo externí HDD (Flashku) naformátujte na FAT. :)

Boog
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 248
Registrován: pon dub 14, 2008 2:47 pm

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od Boog »

takze jak to tak vidim, tak time capsule vubec nedoporucujete? mam sikoupit neco jineho, treba neco od Iomega?
iWoz.cz - Apple svět v základech
iPhone4 16Gb
iPod nano 3rd gen. 8GB blue
iPod Classic 160 GB Black
iPad 2 64 GB wifi only
MacBook Pro (unibody) 2,53 GHz 15,4", Mountain Lion 10. 8.
MacBook Pro retina 15", 2,3 GHZ, 16 GB ram, 512 GB SSD (na ceste)

toncek
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3018
Registrován: pát led 11, 2008 9:21 pm

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od toncek »

Já bych ti doporučil nějaký NAS disk. Osobně mám Netgear Stora a jsem s ním spokojen. Za ty peníze opravdu super.

Více třeba tady :arrow: http://superapple.cz/2009/12/netgear-stora-s-dvema-disky-na-data-zkusenosti/
iPhone 6 16GB
iPad 4 32GB
MacBook Pro (late 2008, 2.4 GHz, 8GB RAM)

SteveJSF
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 1923
Registrován: úte lis 04, 2008 1:37 am

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od SteveJSF »

Je možné standardně používat část disku TC pro zálohování Macbooku přes TM a část jako úložiště vlastních dat? Jak se to dá nastavit? V manuálu se hovoří pouze o zálohování, ale o žádných volbách tam není řeč.

V situaci, kdy mám k TC připojený kabelový modem s internetem a tedy používám TC jako router pro domácí wifi - můžu se přes internet (Macbook připojený někde k internetu) dostat k datům na disku v TC? A k datům na disku, který je k TC připojený přes USB?


Pokud si pořídím MobileMe účet - v čem se rozšíří možnosti mojí TC? Co mi bez MobileMe účtu nepůjde?

Děkuju za všechny odpovědi.
Několik iPhonů, iPadů, MacBooků, Time Capsule, Apple TV, iPod Nano, AR.Drone...

SteveJSF
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 1923
Registrován: úte lis 04, 2008 1:37 am

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od SteveJSF »

...chjooo... Koukám, že jednodušší je dojít si to koupit a vyzkoušet.
Několik iPhonů, iPadů, MacBooků, Time Capsule, Apple TV, iPod Nano, AR.Drone...

Kaunaz
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 252
Registrován: pát bře 07, 2008 3:49 pm

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od Kaunaz »

Rozdeleni interniho HDD na vice partition tak aby jedna byla pouzitelna napr. na Time Machine a druha na sdilene dokumenty Time Capsule oficialne nepodporuje.

Takze je v siti videt jako jeden disk. Pokud se pouzije na Time Machine, tak se na nej daji samozrejme porad zapisovat i jina data. Nejde ale nijak omezit velikost prostoru pro Time Machine.

Na vzdaleny pristup k datum se podivam az budu doma.

EDIT:
Tak disk se da sdilet i do Internetu. Staci povolit v nastaveni "Share disks over WAN" a mit verejnou IP adresu.

majkltorrent

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od majkltorrent »

Ahojte
Rozmyslam, ze by som si TC kupil
Chcem ho vyuzit v byte ako wifi router, ale hlavne ako sietovy disk (na filmy, fotky, hudbu, ...) Zatial to vsetko drzim v MacBooku, ale tam by som chcel dat SSD disk max 200GB s tym, ze by som taketo data mal na TC
Rad by som vsak mal na tieto data na TC pristup i z iPadu i z iPhonu cez wifi, na kt. By som si prehraval hudbu, pozrel film, ...

Je toto mozne?

SteveJSF
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 1923
Registrován: úte lis 04, 2008 1:37 am

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od SteveJSF »

Takze TC uz mam. Je to tak, jak pise Kaunaz - disk v TC je v moji wifi siti na Macbooku videt a jde vyuzivat bez ohledu na to, jestli na nem jede i ukladani zaloh z Time Machine nebo ne. Casti pro Time Machine se neda urcit, jak muze byt maximalne velika, protoze proste zadna cast neni, je to jeden disk, ktery muzu vyuzivat i k ukladani sveho obsahu nezavysle na Time Machine. Ovsem k TC se da pripojit externi disk, coz jsem udelal. Ten je na wifi siti z Macbooku taky videt, neni v tom problem. Jestli na nej jde presmerovat Time Machine, to jsem jeste nezkousel, v podstate jsem Time Machine jeste nezacal pouzivat. Ale chystam se na to.

Co se tyce pristupnosti disku v TC pres internet, zrejme by to melo jit tak, jak pise Kaunaz, ovsem ja mam internet z kabeloveho modemu od UPC, takze jestli tomu dobre rozumim, nemam zadnou pevnou IP adresu - ta je proste pridelovana dynamicky DHCP serverem. Coz asi vylucuje pristupnost me TC mym Macbookem nekde pres internet - nebo se pletu? Kdyz budu znat aktualni IP, slo by to? Pokud nekdo znate odpoved nebo nejake reseni, dejte vedet. A ja to zkusim nejak ... vyzkouset. Zacnu hledanim toho "Share disks over WAN". :-)

Co se tyce pristupnosti obsahu v TC mym iPhonem na lokalni wifine, tj. doma - nenasel jsem zatim zpusob, jak se k nemu dostat. Mam iPhone 4 bez JB. Existuje nejaky zpusob?

Dalsi otazky me cekaji ve spojeni s Apple TV, ale tu jeste cekam.
Několik iPhonů, iPadů, MacBooků, Time Capsule, Apple TV, iPod Nano, AR.Drone...

Kaunaz
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 252
Registrován: pát bře 07, 2008 3:49 pm

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od Kaunaz »

Ja mam taky UPC a dynamicky prirazovanou IP adresu. Uz mam ale asi rok porad stejnou, takze se moc casto nemeni. Obzvlast pokud router nevypinas.
IP adresa je verejna, takze jen staci zjistit si jaka je a muzes se pripojit.

SteveJSF
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 1923
Registrován: úte lis 04, 2008 1:37 am

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od SteveJSF »

Tak to je fajn, vyzkouším to. A jak že to mám nastavit, aby to bylo z netu přístupné? A je to nějak zabezpečené? Myslím jestli to chce heslo.
Několik iPhonů, iPadů, MacBooků, Time Capsule, Apple TV, iPod Nano, AR.Drone...

Peko00001
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 164
Registrován: pát zář 12, 2008 2:36 pm

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od Peko00001 »

ako obmedzim velkost zalohy na Time Capsule???

dakujem

suri
Host
Host
Příspěvky: 73
Registrován: stř lis 11, 2009 10:09 pm

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od suri »

Připojil jsem k TC USB disk (dřív používaný ve win, filmy a hudba na něm zůstaly), ale v Macbooku vidím pouze tu capsuli. Nikde žádný další disk. V nastavení Airport taky nic není...
Poradí někdo co s tím? Díky
...dále iPad a AppleTV2

nh4k45i
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 175
Registrován: čtv říj 11, 2007 8:53 pm

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od nh4k45i »

Disk je naformátovaný pravděpodobně na NTFS a proto se ti zobrazí pouze když ho připojíš do USB počítače, přes kapsuli bohužel.....teda aspoň já jsem disk přeformátoval na HFS+ a jede to v pohodě.
iPhone 8Gb Listopad 07, iPhone 16Gb Květen 08, IPhone 3G 16Gb červen 10, iPhone 3Gs 16Gb červenec 10, iPhone 4 16Gb Prosinec 10, iPhone 5 Listopad 12, Macbook Pro 15'' 2.0 GHZ i7 16GB RAM 120GB SSD, Apple TV 2 Leden 12

suri
Host
Host
Příspěvky: 73
Registrován: stř lis 11, 2009 10:09 pm

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od suri »

Aha, takže ppřipojit k Macu, nahrát vše na interní disk, pak naformátovat a nahrát tam vše zpět? Hmmm zkusím, když tak pak ještě poděkuju jednou :)

Takže, disk byl ve FAT32, Mac ho nepřečetl (přímo na USB), naformátoval jsem ho na NTFS, taky nebyl vidět.
Dále jsem naformátoval na exFAT a disk byl v USB Macu čitelný. Poté jsem naformátoval disk na Macu (pokud se tak dá říct funkci "SMAZAT" v disk utility) do formátu Mac OS rozšířený (to je to HFS+ ?)...
Připojil k time capsuli.... a nic :-(
...dále iPad a AppleTV2

matista028
Host
Host
Příspěvky: 54
Registrován: sob pro 26, 2009 12:41 pm

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od matista028 »

chcem sa spýtať užívatelov TC že aké rýchlosti dosahujete pri zapisovani dát na TC alebo sietový disk (pripojený do TC) ked ste pripojený cez n-kové wifi?

Pantani
patron iPhone.cz
patron iPhone.cz
Příspěvky: 908
Registrován: ned úno 10, 2008 1:50 pm

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od Pantani »

Přiznávám se, že nemůžu pochopit, proč se na to ptáš, protože podle mýho odpověď na tvoji otázku nemůže bejt jiná, než zavádějící a subjektivní. Odpověděl bych ti otázkou: "Jakou maximální rychlostí je schopný jet tvoje auto?". :-))
Pište vaše požadavky ohledně iOS na iPhone feedback popř. iPad feedback a k iCloud na iCloud feedback, jinak si tu nestěžujte že to něco neumí

matista028
Host
Host
Příspěvky: 54
Registrován: sob pro 26, 2009 12:41 pm

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od matista028 »

ked to nemožeš pochopit tak nespamuj :)

Design
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 416
Registrován: úte zář 23, 2008 5:11 pm

Re: Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od Design »

To by mě taky zajímalo z důvodu bezdrátových záloh.
Practice makes perfect
Twitter @Gabrieluss

SteveJSF
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 1923
Registrován: úte lis 04, 2008 1:37 am

Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od SteveJSF »

Ja pres Time Capsuli normalne zalohuju, ale nejakou rychlost vubec neresim, nemam o ni vubec predstavu. Zalohuje to samo, nemam tuseni kolik dat to pri tom chce prenaset, proto ani ta rychlost prenosu pro me neni podstatna. K te TC mam pripojeny jeste externi disk, na kterem mam jeste dalsi data (instalacky apod.).
Několik iPhonů, iPadů, MacBooků, Time Capsule, Apple TV, iPod Nano, AR.Drone...

mrzic
iPhone expert
iPhone expert
Příspěvky: 2264
Registrován: ned dub 20, 2008 2:18 pm

Vše o Apple Time Capsule

Příspěvek od mrzic »

SteveJSF: mluvis mi z duse. Prvotni zaloha samozrejme trva dost dlouho, tam doporucuji pripojit kabelem, pokud nechces cekat par hodin. Dalsi denni inkrementalni jsou zalezitost par minut.
MacBook Pro 2018 Touch Bar, macOS 11.0
iPad Pro 10.5, iPadOS 14
iPhone 12 Pro Max, iOS 14
Apple TV4

Odpovědět