Bakalářská práce - Jailbreak - Co se smí či nesmí?

Pre všetky staršie verzie iOS.
Odpovědět
Sepulnation

Bakalářská práce - Jailbreak - Co se smí či nesmí?

Příspěvek od Sepulnation »

Ahoj,

mám bakalářskou práci na téma:

Bezpečnost operačních systémů pro mobilní zařízení a ochrana před neoprávněným přístupem

cíl práce zní takto:

Práce si klade za cíl popsat operační systémy pro mobilní zařízení z hlediska bezpečnosti. Cílem je identifikovat základní způsoby ohrožení a ochrany před těmito způsoby ohrožení. Zvláštní pozornost bude věnována metodám prolomení ochrany zařízení s cílem získat nad zařízením plnou kontrolu bez omezení daných výrobcem. Výsledkem práce bude komplexní doporučení snižující či eliminující rizika vyplývající z možného ohrožení.

Mým cílem je popsat výhody a nevýhody rootu u všech mobilních OS (iOS, Android, Blackberry, Symbian atd atd), popř. rootování daného systému v BP popsat.

Od začátku se s vedoucím BP handrkujeme, co vlastně do BP smím či nesmím napsat. Že prý je od roku 2009 nějaký zákon podle kterého se ve veřejných pracích (BP, diplomky atd.) nesmí uvádět návody ani popisování "nelegálních" činností.

Dohodl jsem se tedy s vedoucím, že práci budu odvíjet od toho, co je legální či nikoli a jak to má daný výrobce OS konkrétně.

Já se tedy ptám jestli někdo neví jak je to s jailbreakem iOS, s custom fw a prostě všelijakými zásahy do telefonu? Smím do zařízení zasahovat a dělat si s ním, co chci nebo ne?

Popřípadě jestli umíte odpovědět na tuto otázku i u ostatních mobilních OS: Android, Symbian, Windows mobile, Blackberry atd.


Moc děkuji za jakoukoliv odpověď. Je to pro mě moc důležité!!!!
Naposledy upravil(a) Sepulnation dne stř črc 18, 2012 6:00 pm, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19653
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: Bakalářská práce - Jailbreak - Co se smí či nesmí?

Příspěvek od rony »

aj na tomto fore ziskas k tomuto:

Od začátku se s vedoucím BP handrkujeme, co vlastně do BP smím či nesmím napsat. Že prý je od roku 2009 nějaký zákon podle kterého se ve veřejných pracích (BP, diplomky atd.) nesmí uvádět návody ani popisování "nelegálních" činností.


len laicke nazory, kedze ide skor o pravnu otazku.

Takze z mojho laickeho pohladu:

treba si ujasnit pojem NELEGALNY.

1. ak si vyrobca nieco nezela a ja to robim, nie je to NELEGALNE pretoze neexistuje zakon, ktory by to vyslovne zakazoval a tak by vyrobca musel najst zakon, ktory mozno na to uplatnit aj ked sprostredkovane (napr. na vykonanie danej neziaducej operacie pouzijes vyslovene nelegalne prostriedky)

To je pripad jailbreaku: mozem pouzit postup jailbreaknutia firmware ale ak by som jailbreaknuty firmware siril len preto, aby som to ludom ulahcil, tak uz je to "nelegalne".

2. existuje konkretny zakon, ktory konkretnu cinnost obmedzuje. konanie nad ramec/rozsah tohto opisaneho konania je nelegalne.

3. je tu otazka ci porusujes obchodny zakonnik, obciansky zakonnik alebo trestny zakonnik.

Moj laicky pohlad na tebou opisany vraj existujuci zakon: pravdepodobne si vymysla, ak o nom vie, musite obaja tuto zakonnu normu poznat a nie ze "asi niekde pocul som".

4. otazka je, nakolko to on a ty vnima, mozno v texte skutocne popisujes nelegalne postupy.

5. Chapem, ze bakalarky sa pisu o comkolvek ale toto je tema skor na pravnicinu ako pre ajtaka..

6. takze ked to odvodim z predoslych bodov: postup jailbreaku JE legalny az do momentu ak by si ten custom firmware chcel sirit, to uz moze byt silne diskutabilne. Napr. este si pritazis, ak do neho vmontujes zlomenie ochrany plateneho softwaru a pod. Samotny cisty jailbreak je vlastne len formalita - vytvorenie vstupu do filesystemu a TO JE VSETKO. Cydia, balicky a pod. to uz su veci, ktore cez tuto branu vchadzaju do filesystemu. Preto je debata o legalnosti jailbreaku vcelku zbytocna, nelegalne moze byt len vsetko dalej. Dokonca podla mna nelegalne aktivity mozu byt aj na uzavretom OS, takze nie je o com debatit :)
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

Sepulnation

Re: Bakalářská práce - Jailbreak - Co se smí či nesmí?

Příspěvek od Sepulnation »

Omlouvám se, že jsem se tak dlouho neozval a zároveň tímto děkuji za vyčerpávající odpověď. :-)

Mám jeden dotaz? Jak se vlastně Apple brání vůči jailbreakům jeho zařízení? Co tam je za security vrstvu? Je to někde popsané? Moc děkuji za info. :)

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19653
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: Bakalářská práce - Jailbreak - Co se smí či nesmí?

Příspěvek od rony »

jailbreak je obecny pojem.

vstup do vnutra suboroveho systemu sa deje VZDY cez nejaku chybu v iOS. Apple sa nijako nebrani, on iba tu chybu opravi.
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

Sepulnation

Re: Bakalářská práce - Jailbreak - Co se smí či nesmí?

Příspěvek od Sepulnation »

Aha, tak tím pádem jsem pěkný jelito a ta moje práce je těžko uchopitelná. Můj cíl byl popsat zabezpečení těch operačních systému vůči neoprávněnému přístupu v podobě získání rootovských práv, ale jelikož tato zabezpečení neexistují, tak o tom těžko něco napíšu.

Bylo mi divný, že jsem o žádným zabezpečení nic nenašel, když jsem přečetl celou NerveGasovu knížku o 356 stránkách, která se tomuto tématu věnuje: http://shop.oreilly.com/product/0636920023234.do

Tím pádem nevím, co mám vlastně psát.... :-)

Pr3dator
Senior uživatel
Senior uživatel
Příspěvky: 996
Registrován: stř zář 15, 2010 7:28 pm

Re: Bakalářská práce - Jailbreak - Co se smí či nesmí?

Příspěvek od Pr3dator »

ionic ma knihu iOS hacker handbook, kde je ochrana a sposoby prelomenia popisane.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2
[Návod] Ako zisťovať aktuálne info o JB
____________
Moje zariadenia:
-iPhone 5S 16GB Space Gray - iOS 7.1
-iPad Mini with Retina display 32GB Space Gray - iOS 7.1
-MacBook Air 13" 2014 - OSX Mavericks

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19653
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: Bakalářská práce - Jailbreak - Co se smí či nesmí?

Příspěvek od rony »

ved ale popis, historicky ake prieniky sa podarili, to moze byt zaujimave. my si ich pamatame len ich uz nepotrebujeme, kedze diery boli zalatane.

vela z nich bolo z podstaty zaujimavych, len treba vela skumat zdroje.

alebo zaujem otocit do systemov ake ios pouziva na ochranu dat vseobecne. cize napr. vpn, wifi, co mozu pouzit na utajenie komunikacie appky... ako funguje sandbox aplikacii ked naopak maju moznost odovzdavat eventy dalsim appkam...
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

Tea Racer
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 4033
Registrován: pon bře 30, 2009 10:25 am

Re: Bakalářská práce - Jailbreak - Co se smí či nesmí?

Příspěvek od Tea Racer »

Uprava SW, což JB je, už má oporu v zákonu a nelegální je. :-)
Je to to samé jako pozměnění díla.
...web o čaji, čajování, motorkách, kaligrafii...
iPhone SE 2022
Děkuji, že nežádáte pomoc po soukromých zprávách.

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19653
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: Bakalářská práce - Jailbreak - Co se smí či nesmí?

Příspěvek od rony »

nechcem zabrdnut do zbytocnej hadky.

cize je nezakonne, ak si vo Worde upravim listu s ikonkami pripadne pridam do Wordu nejaky plugin, ktoreho autora microsoft ani nepozna?

panamariasozakonmi... :-)

klauzula "pre osobnu potrebu mam pravo upravit software " uz vypadava? Ta mala normalny a prakticky zmysel.
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

Tea Racer
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 4033
Registrován: pon bře 30, 2009 10:25 am

Re: Bakalářská práce - Jailbreak - Co se smí či nesmí?

Příspěvek od Tea Racer »

Rony, víš o čem mluvím, ale pokud upravis word tak že nabourás jeho kod aby ti v nem slo otvirat buh ví co. Už se to nebude nikomu libit....
Zákony takové jsou, s tím jsi si ten telefon kupoval, a nelíbí se ani mě ani Tobe. Ale JB je proste nelegální a tím to hasne.
...web o čaji, čajování, motorkách, kaligrafii...
iPhone SE 2022
Děkuji, že nežádáte pomoc po soukromých zprávách.

Sepulnation

Re: Bakalářská práce - Jailbreak - Co se smí či nesmí?

Příspěvek od Sepulnation »

Já myslel, že jailbreak legální je.... http://www.redmondpie.com/jailbreak-unl ... lly-legal/

Nebo jestli se bavíme o České republice? V ČR je ale povolené vše! :)

Tea Racer
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 4033
Registrován: pon bře 30, 2009 10:25 am

Re: Bakalářská práce - Jailbreak - Co se smí či nesmí?

Příspěvek od Tea Racer »

Možná v USA, ale jsi v CR a tady není legální.
http://www.[BULVAR: odkazujte na jiné zdroje]/2010/09 ... jen-v-usa/
...web o čaji, čajování, motorkách, kaligrafii...
iPhone SE 2022
Děkuji, že nežádáte pomoc po soukromých zprávách.

Jadro
iPhoneHolik
iPhoneHolik
Příspěvky: 2350
Registrován: pát bře 30, 2012 5:37 pm

Bakalářská práce - Jailbreak - Co se smí či nesmí?

Příspěvek od Jadro »

Sorry, ale v tom clanku, na ktery jsi dal odkaz se nepise nic o nelegalnosti na jinych uzemich... Je tam pouze to, ze je nelegalni delat JB za ucelem nahravani cracknutych app, ale o legalnosti JB nic...
Zasadni je stejne cesky zakon o autorskych pravech a ten, pokud vim, je velmi slaby...

EDIT: ono by to bylo jeste slozitejsi, nejsem si ted jisty jestli se to ridi nasim pravem, nebo je nadrazene pravo USA, jakozto zeme vyrobce produktu... Ale myslim, ze nase... Nicmene tohle by museli posoudit pravnici, my se muzeme jen domnivat...

Tea Racer
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 4033
Registrován: pon bře 30, 2009 10:25 am

Re: Bakalářská práce - Jailbreak - Co se smí či nesmí?

Příspěvek od Tea Racer »

Článků je hodne, u nas plati že nesmis pozmenovat SW. A to JB dělá, tak je to proste nelegální. To že mas v telefonu cracknute aplikace je jina vec. JB udela to že naruši OS-SW. To stačí k tomu že to je nelegální. Tohle neplati jen u apple, ale u jakéhokoliv SW. At to jsou win nebo cokoliv.
...web o čaji, čajování, motorkách, kaligrafii...
iPhone SE 2022
Děkuji, že nežádáte pomoc po soukromých zprávách.

Jadro
iPhoneHolik
iPhoneHolik
Příspěvky: 2350
Registrován: pát bře 30, 2012 5:37 pm

Re: Bakalářská práce - Jailbreak - Co se smí či nesmí?

Příspěvek od Jadro »

Fakt nelegalni jo? To znamena, ze kdyz mam JB, spachal jsem trestny cin jo? To se mi moc nezda... (cimz nechci rict, ze to tak nemuze byt). Nechce se mi verit, ze nas slaby autorsky zakon, by chranil zrovna toto :) Dneska uz to nedavam, ale zkusim zapatrat (myslim primo v zakonech), docela me to zajima... Kdyz na neco narazim, tak to sem dam

Tea Racer
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 4033
Registrován: pon bře 30, 2009 10:25 am

Re: Bakalářská práce - Jailbreak - Co se smí či nesmí?

Příspěvek od Tea Racer »

Bohužel je to tak. Nelegálně jsi upravil SW telefonu. Ano je to protizákonné. Štve to Tebe i mě, ale nic s tím neuděláme. Je to jako že jsi vniknul do trezoru, už to je vloupání ( to že jsi nic neukradl je jina vec ). Proste jsi poškodil SW, tím že jsi ho JBknul. :-) Pokud by na to někdo prisel pri reklamaci, okamžitě máš po záruce.
...web o čaji, čajování, motorkách, kaligrafii...
iPhone SE 2022
Děkuji, že nežádáte pomoc po soukromých zprávách.

Marek
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 4941
Registrován: pon led 04, 2010 11:19 am

Re: Bakalářská práce - Jailbreak - Co se smí či nesmí?

Příspěvek od Marek »

Nieje to náhodou tak, že šírenie upraveného SW je nelegálne, preto sa robia programy, aby si si ho mohol upraviť ty sám - čiže na vlastné použitie? Ty si môžeš zasahovať do SW mobilu, máš na to plné právo no nesmieš to šíriť ďalej. Preto jailbreak sám o sebe nieje nelegálny, nelegálne je napr. dávať na net custom firmwares - to už nieje pre vlastné použitie ale na stiahnutie druhým
MacBook Air
Magic Mouse
iPhone 5

Jadro
iPhoneHolik
iPhoneHolik
Příspěvky: 2350
Registrován: pát bře 30, 2012 5:37 pm

Bakalářská práce - Jailbreak - Co se smí či nesmí?

Příspěvek od Jadro »

Reklamace a nelegalnost jsou dve veci, to spolu nesouvisi. Ze prijdes o zaruku je jasne, delas nepovoleny zasah. Ale nepovoleny zasah nemusi byt nelegalni. To co rika Marek uz mi dava vetsi smysl.

Tea Racer
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 4033
Registrován: pon bře 30, 2009 10:25 am

Re: Bakalářská práce - Jailbreak - Co se smí či nesmí?

Příspěvek od Tea Racer »

2 Marek: Ne není to jak si myslis. Jsou tu nekde thready kde se cituje primo zakon. Me to nezajíma, najdi si to :-)
2 Jadro: Ano, dává Ti to smysl jelikož se Ti to více líbí. Ale je to hovadina. Když máš na hdd nelegálni SW ikdyž ho nemas nainstalovany už to je nelegální. ( když ted pomineme JB ) Reklamace a nelegálnost spolu velmi uzce souvisí. Kdyby to bylo legální nemelo by to na reklamci žádny vliv přece ;-)
HW je tvuj, tedy iPhone ale OS tedy SW, mas jako licenci a tam musis dodrzovat co a jak :-)
...web o čaji, čajování, motorkách, kaligrafii...
iPhone SE 2022
Děkuji, že nežádáte pomoc po soukromých zprávách.

Pr3dator
Senior uživatel
Senior uživatel
Příspěvky: 996
Registrován: stř zář 15, 2010 7:28 pm

Re: Bakalářská práce - Jailbreak - Co se smí či nesmí?

Příspěvek od Pr3dator »

Reklamacne podmienky a zakon nesuvisia. V reklamacnych podmienkach mas, ze zaruka sa nevstahuje napr. na utopeny telefon, ale to neznamena, ze js nelegalne ho utopit... Rovnako aj JB.

//Rovnako je hlupost to zo stiahnutym SW. Mat na disku ho mozes. Nemozes ho crackovat/pouzivat proti podmienkam ktore pri instalacii odsuhlasis.
[Návod] Ako zisťovať aktuálne info o JB
____________
Moje zariadenia:
-iPhone 5S 16GB Space Gray - iOS 7.1
-iPad Mini with Retina display 32GB Space Gray - iOS 7.1
-MacBook Air 13" 2014 - OSX Mavericks

Tea Racer
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 4033
Registrován: pon bře 30, 2009 10:25 am

Re: Bakalářská práce - Jailbreak - Co se smí či nesmí?

Příspěvek od Tea Racer »

2 Pr3dator: Ne není to jak rikas. Stačí mit nelegalni SW ne složce na disku a už je to protizakonné. Napr filmy ne, mp3 ne, ale SW ano.
Neříkam že souvisi zakon a reklamace, to zase jsi zle pochopil. Ale díky JB Ti padá zaruka, to je bez debat. Kdyby JB byl legální jako napr. v USA tak ti nepada zaruka. Takže to uzce souvísí jak vidís.
...web o čaji, čajování, motorkách, kaligrafii...
iPhone SE 2022
Děkuji, že nežádáte pomoc po soukromých zprávách.

Metalgirl
Moderatorka fóra
Moderatorka fóra
Příspěvky: 12973
Registrován: pon úno 15, 2010 8:17 pm

Re: Bakalářská práce - Jailbreak - Co se smí či nesmí?

Příspěvek od Metalgirl »

Aha, takže v podstatě nahrání vytvořeného tématu do mobilu od někud z netu by vlastně taky byl nezákonný zásah do SW.
Jsme rádi, že dodržujete PRAVIDLA fóra. Jsi zde nový? PAK ZAČNI ZDE.

Tea Racer
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 4033
Registrován: pon bře 30, 2009 10:25 am

Re: Bakalářská práce - Jailbreak - Co se smí či nesmí?

Příspěvek od Tea Racer »

Stejně jako komprimace do DivX, je už udajná zmena díla, degradace kvality.
Taky se mi to zdá divné, ono vse co je v zakonech se mi zdá divné, už jen proto že nekomu projde vrazda, loupež a jiny sedí za ublízeni a za to že ukradl hrušky od sousedů.
Zákony tvoří ti které my volíme...
...web o čaji, čajování, motorkách, kaligrafii...
iPhone SE 2022
Děkuji, že nežádáte pomoc po soukromých zprávách.

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19653
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: Bakalářská práce - Jailbreak - Co se smí či nesmí?

Příspěvek od rony »

Tea Racer píše:Rony, víš o čem mluvím, ale pokud upravis word tak že nabourás jeho kod aby ti v nem slo otvirat buh ví co. Už se to nebude nikomu libit....
Zákony takové jsou, s tím jsi si ten telefon kupoval, a nelíbí se ani mě ani Tobe. Ale JB je proste nelegální a tím to hasne.



viem, o com hovorim. ak naburam word a budem ho pouzivat, nic nelegalne na tom nie je.

ina vec je ak takto naburanu kopiu budem distribuovat.

ak niekomu poviem ako si nabura word, tak som na hrane ale stale sa to nijako netyka samotneho wordu, ten musi dotycny mat svoj vlastny, ja mu ho nedam.

na tomto ak sa za poslednych par dni nieco zmenilo, tak ma zaujima prislusna legislativa :-)

naozaj nepliest reklamacny poriadok a podobne zalezitosti so zakonmi statov. jedno je obchodna vec, obchodne dohody, nimi kryte licencne podmienky ale nad tym su este zakony.

a tie zatial, dufam, mi umoznuju pouzivat software. a to ak inak nejde aj po uprave spojenej s tym, ze ja chcem ten sw pouzivat. slovo uprava je siroky pojem. definuj, co je ta nejaka uprava, ktora by bola nelegalna, tj. nelegalna v zmysle porusenia zakonov. nie nejakych reklamacnych podmienok, vsetci vieme, ze u sw neexistuju takmer ziadne, nemozem sw prakticky nikdy vratit a dostat peniaze naspat, najma OEM ale aj krabicovy.

Ja velmi dobre viem, co su to nelegalne praktiky pri sireni sw - ak sa legislativa menila, bolo by dobre ju citovat ak o tom niekto viete.

zaver: jb je legalny vo vsetkych smeroch, nelegalna moze byt pridruzena cinnost, pouzivanie kradnutych kopii sw, sirenie pozmeneneho softwaru, co je defacto znova kradnuta kopia.

mozeme mat vyhrady voci jb, no treba mat aj sudnost.
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19653
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: Bakalářská práce - Jailbreak - Co se smí či nesmí?

Příspěvek od rony »

sorry2post som na edge, blbo edit

k tomu ulozneemu software. pokial je to kopia, ktoru som ziskal stiahnutim a nie kupenim, vtedy mate pravdu.

lenze ak je to legalne ziskany sw, mozem ho mat na disku nainstalovany a upraveny podla mojej lubovole. cize mozem mat aj jailbreaknuty iphone. ten bod, kde sa to lame je distribucia.


ziadne pravo usa nie je nadradene pravu v cz preboha.
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

Tea Racer
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 4033
Registrován: pon bře 30, 2009 10:25 am

Re: Bakalářská práce - Jailbreak - Co se smí či nesmí?

Příspěvek od Tea Racer »

Pokud srovnávas word s iOS, tak už se ničemu nedivím ;-)
JB není legální v CR, jestli je to na Slovensku jinak nevím. Je to nabourání systemu ( cracknutí ). Porušení licenčních podmínek atd... to že to zlegalizovali v USA, tam je to neco jineho, jiné zákony, cela legislativa. To nemá cenu tu o tom psát... bylo to tu napsáno v nekolika threadech a zmizí časem jako tento. Mě se ty zakony také nelibí že když si neco koupím nesmim s tím zachazet jak chci.
...web o čaji, čajování, motorkách, kaligrafii...
iPhone SE 2022
Děkuji, že nežádáte pomoc po soukromých zprávách.

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19653
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: Bakalářská práce - Jailbreak - Co se smí či nesmí?

Příspěvek od rony »

asi chapes ako nelegalne aj porusenie licencnych podmienok. to je asi ten rozdiel kde si nerozumieme.

ale to nelegalne nie je :-) nelegalne = protizakonne. ja tie pojmy chapem takto.

zadny zakon ma nezavrie do basy ak zmenim bajt v binarke wordu a budem ho mat len u seba v pocitaci.

k tomu je nutna ta distribucia a. zatial plati, ze tu musia najprv dokazat.

cize ak mi dokazu pozmenenie spftware, tak nedokazali nic protizakonne. iba sa voci mne vyrobca zbavil zodpovednosti za funkcnost takto upravenej kopie.

celkom by ma zaujimalo, co sa teda presne stane, ked si teda pozmenim binarku wordu. porusil som zakony cr alebo sr? ktore?

ak nikto nevie, tak potom tazka debata.


kto ma zaujem o akademicku debatu kde rozoberieme na drobne a dokazeme stav, tak zacnime takto nejako:


1. Existuje explicitny zakon, ktory vyslovne zmienuje vykonanie jailbreak iOS a zakazuje ho vratane uvedenia sankcie?
Staci ho uviest. Je fuk, ci cr alebo sr alebo usa.

2. Existuje explicitny zakon, ktory dovoluje upravu software pre osobnu potrebu, pripadne s uvedenim konkretnej podmienky aka musi byt dodrzana?

3. Existuju pravne normy, ktore je mozne v kontexte vnimat ako zakony tykajuce sa jailbreakovania iOS? Staci ich uviest.

4. Existuju pravne normy, ktore je mozne v kontexte vnimat ako zakony tykajuce pouzivania software, prav a povinnosti jeho pouzivatelov a vztahov software k jeho vlastnikom, uzivacim prava, atd.?

5. Su licencne podmienky sukromnej firmy k uzivaniu jej produktu rovnocenne pravnym normam akehokolvek statu? Akym sposobom sa riadi ich vzajomny vztah?

6. Platia pravne normy jedneho statu na uzemi ineho? Ako sa v praxi prejavuje spolupraca statov ak dojde ich poruseniu cudzim statnym prislusnikom?


moj amatersky nazor je, ze v sukromi si mozem trebars cely word, ktory som si kupil hociaj rozobrat, pozmenit a ak som s tym spokojny, nema to koho co zaujimat az do momentu, kedy by som sa rozhodol taku domrvenu binarku sirit. Mozem sa dokonca verejne pochvalit, ze som to urobil a nebude to nezakonne. Dokonca mozem poskytnut postup ale musim si dat pozor, aby som v nom nepouzil chranene diela alebo jeho casti. Myslim, ze nazory hocako zaujimave alebo protirecive au nezaujimave :-) staci zacat hovorit s citovanim paragrafov.

Rozdiel medzi mp3 a sw je jasny, ale nepovsimli ste si, ze sa to netyka uprav ale hlavne distribucie a pouzivania distribuovanych diel. Mozno by bolo nacase mrknut do autorskeho zakona :-)
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

mefistos

Re: Bakalářská práce - Jailbreak - Co se smí či nesmí?

Příspěvek od mefistos »

Oddíl 1

Licenční smlouva

§ 51

Omezení nabyvatele licence

Nabyvatel nesmí upravit či jinak měnit dílo, jeho název nebo označení autora, ledaže bylo sjednáno jinak, nebo jde-li o takovou úpravu či jinou změnu díla nebo jeho názvu, u které lze spravedlivě očekávat, že by k ní autor vzhledem k okolnostem užití svolil; ani v takovém případě nabyvatel nesmí dílo nebo jeho název změnit, pokud si autor svolení vyhradil i pro tyto změny a nabyvateli je taková výhrada známa. To platí obdobně i při spojení díla s jiným dílem, jakož i při zařazení díla do díla souborného.

takze zakony cr to porusuje.. ale stejne jako u upravovani PSP pokud ti nikdo nekouka na ruce jak delas jailbreak tak ti to nikdo nedokaze

Tea Racer
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 4033
Registrován: pon bře 30, 2009 10:25 am

Re: Bakalářská práce - Jailbreak - Co se smí či nesmí?

Příspěvek od Tea Racer »

2 Rony: Nemám sílu to číst, už odvadíš diskusi opet jinam.... mefistos to rozluskl..

2mefistos: Díky :-)
Jasne, pokud jedu 60km/h na 50tce tak když me nemeri, je jasný že se nenapraskam :-)
...web o čaji, čajování, motorkách, kaligrafii...
iPhone SE 2022
Děkuji, že nežádáte pomoc po soukromých zprávách.

Odpovědět