Všeobecný postup upgrade firmware jailbreaknutého telefónu

Pravidla fóra
V tejto sekcií nájdete hotové návody. Povolené sú len reakcie na znenie návodov (opravy, doplnenia a pod.). Do tejto sekcie moderátori presúvajú tie návody, ktoré sú najdôležitejšie.

Všetky vaše problémy a požiadavky o pomoc smerujte do vhodných sekcií alebo do Poradny.
Odpovědět
Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19653
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Všeobecný postup upgrade firmware jailbreaknutého telefónu

Příspěvek od rony »

Na fóre máme postupy ako jailbreaknúť telefón, no pre prípad, že chcem prejsť z používaného jailbreaknutého telefónu plného dát nemáme všeobecné rady, čo kde z neho uchovať a ako, aby ste manuálne obnovovanie novojailbreaknutého telefónu mali čo najľahšie.

Popíšem môj postup s tým, že:

- používam iTunes každý deň a vždy ho uprednostňujem ak vie riešiť veci jednoduchšie ako čokoľvek v telefóne
- synchronizujem si kontakty s programom v počítači (nie zálohuje, skutočne synchronizujem tak, aby som mal neustále identické sady kontaktov v počítači aj v iDevice - veľmi dobre viete, ako vám na fóre nadávam, keď to nerobíte)
- aplikácie "zbieram" v iTunes
- hudbu mam v solídnej knižnici v iTunes

Čo preverím a prezriem v telefóne ešte pred upgradom a následným jailbreakom:

1. zoznam programov na springboarde: naozaj si prebehnem telefón a spíšem si aplikácie, ktoré v ňom mám (v iTunes ich mám ďaleko viac, aby som neskôr nemusel premýšľať, čo tam dať, prípadne robím vyhadzovy zbytočností) a na tomto mieste si všímam aplikácie, ktoré môžu mať v sebe dôležité dáta, premýšľam ako ich uchovať,

2. zoznam balickov v Cydia; ja nerobím zoznam všetkých lebo už viem, že väčšina sa natiahne sama ale viem dobre, ktoré som tam dával ja

3. zoznam zdrojov v Cydia; veľmi dôležité lebo niektoré balíčky sú zo zdrojov, ktoré v Cydii po nainštalovaní nie sú, musím vedieť ich URL

4. zaloha SMS, bookmarks cez Phoneview; jediný väčší problém je zálohovanie SMS, používam Phoneview, kde si ich aspoň odložím do počítača ale do novoupgradnutého telefónu ich nevkladám. Existuje možnosť zálohovať súbor s databázou ale nikdy som ho neprepisoval po jailbreaku,

5. skopirovanie fotiek v iPhoto; jednoduchá operácia, ide o NAFOTENÉ obrázky, albumy sa kopírujú opačným smerom, na ne nemusím myslieť,

6. zaloha dat programov (bod 1.); tu urobím všetky zálohy dát appiek, ktoré takú funkciu majú. V mojom prípade je to len BillMinder

7. synchronizacia cez iTunes (backup, kontakty, ipod); jedna z posledných synchronizácii, pre istotu. Mohol by som ešte v adresári v počítači odložiť kontakty exportom (keby sa naozaj niečo vážne stalo)

8. karty Info, atd.; tu si prebehnem všetky karty a odpíšem si ako som nastavil synchronizácie kontaktov (aké skupiny), Apps (viď. overím si zoznam z bodu 1.), Ringtones, Music (hlavne aké playlisty mám zafajknuté), Movies, TV Shows, Podcasts, Books, Photos (aké albumy si synchronizujem)

9. Settings telefónu; tu je to zložitejšie, mal by som si zapísať nastavenia e-mailových účtov a všetky ďalšie možné zložitejšie nastavenia (ale zrejme je najdôležitejší ten mail a kalendár - ten syncujem cez internet s Google službami gMail a Calendar)

Toto celé mi môže zabrať hodinu, možno dlhšie, ak viem presne, čo kde hľadať. Ak by ste to chceli robiť takto prvýkrát, tak záleží len na tom, či ste predtým svoj telefón vôbec vedeli dobre používať a poznáte veci, ktoré popisujem.

[edit=RONY]Až v tomto bode robím jailbreak telefónu. Neobnovujem z iTunes zálohy a mám prázdny telefón.[/edit]

OBNOVA DÁT

Teraz si prejdem predošlé body a začnem tým, čo som mal v bode 8., po synchronizácií si overím kontakty, či sú tam (ak som niečo zmrvil a zmazal som kontakty v počítači, tak ich obnovím - nestalo sa mi to ešte, podľa vašej šikovnosti ako čítam na fóre, tak nieto takého, ktorý by to nedomrvil). Potom zaklikám appky podľa bodu 1. Dám synchronizáciu, ktorá bude chvíľu trvať. :-)

Nabehnem do Cydia a nechám ju updatnúť všetko, čo zahlási.

Zadám adresy zdrojov z bodu 3. a posťahujem Cydia balíčky, ktoré som mal predtým podľa bodu 2. U kupovaných balíčkov je treba len príhlásenie v Cydia Store.

Fotky z bodu 5. pretriedim a zaradím do iPhoto do albumov - čo chcem to dám synchronizovať do telefónu ale už len ako albumy.

Obnovím dáta programov viď. bod 6. postupmi aké umožňujú.

Zosynchronizujem znovu telefón. Pokiaľ som zabudol zosynchronizovať najskôr Ringtones, tak ma čaká editovanie kontaktov a opätovné priraďovanie zvonení.

Neviem odhadnúť čas obnovy ale v hrubom odhade takú hodinku s tým, že časť z nej je aj pomerne dlhá synchronizácia.

Keďže mám čerstvé skúsenosti z prechodu zo 4.0.1 na 4.3.2, tak mám svoj čas:

Vyhraďte si na to kľudne celý večer. Ja som zlyhal hneď pri upgrade firmware, kde som sa trápil s chybou iTunes, ktorý odmietal upgrade (1301 error ak sa nemýlim). Pátranie mi zabralo vyše hodiny, kým som prišiel na to, že stačilo nešpekulovať a len pripojiť telefón a kliknúť na Update a nie Restore ako píše návod na jailbreak. V čase, keď najnovší firmware je zároveň aj jailbreaknuteľný je to výhoda, ktorá končí výjdením nového firmware. Využite ju hneď.

Záloha mi zabrala asi hodinu času, aj preto, že som mal jediný program, kde som zálohoval jeho dáta. Uložiť SMSky nie je náročné (Phoneview stojí asi 19 dolárov, počítajte s tým).

Obnova je zdĺhavejšia ale rozložil som si ju aj do druhého dňa. Najdlhšie trvalo čakanie na synchronizáciu hudby. Potom piplanie sa v Cydia, naťukávanie adries zdrojov a vyhľadávanie balíčkov. Potom mi chvíľu trvali bežné konfigurácie v telefóne, zvonenia v kontaktoch.

Celkovo aj so zamotaním sa pri upgrade som strávil takmer 4 hodiny a to berte ako údaj človeka, ktorý funguje s iPhone pár rokov :-)

Život s jailbreakom nie je razdva :-) a to ho chcem mať teraz vlastne len kvôli SBsettings.

V diskusií uvítam obsiahlejšie príspevky, ktoré budú skutočne podrobne dopĺňať či popisovať postupy iných ľudí. Bezcenné krátke hlúposti nepíšte, toto je sekcia s Návodmi nie trepanie pri pive.
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

parmin
iPhone expert
iPhone expert
Příspěvky: 1286
Registrován: pát bře 28, 2008 11:56 am

Re: Všeobecný postup upgrade firmware jailbreaknutého telefó

Příspěvek od parmin »

rony píše:4. zaloha SMS, bookmarks cez Phoneview; jediný väčší problém je zálohovanie SMS, používam Phoneview, kde si ich aspoň odložím do počítača ale do novoupgradnutého telefónu ich nevkladám. Existuje možnosť zálohovať súbor s databázou ale nikdy som ho neprepisoval po jailbreaku,


Při upgrade z iOS 3.X na iOS 4.X stačilo zálohovat soubor sms.db z adresáře /var/mobile/library/sms a po restore telefonu tento soubor nakopírovat zpět do telefonu.

Postupoval jsem stejně i při upgrade z iOS 4 na iOS 5, nicméně výše uvedené již nešlo aplikovat (telefon po přepsání souboru sms.db nepřijímal ani neodesílal SMS). Problém je pravděpodobně v zavedení podpory iMessage, alespoň takové vysvětlení lze nalézt na netu.

Zde tedy funkční postup:

1. Před restore telefonu si zálohujte soubor sms.db do PC (v tomto souboru jsou Vaše SMS)
2. Po restore jděte v iFile do adresáře /var/mobile/library/sms a smažte všechny tři soubory, které zde najdete (tedy sms.db + sms.db-shm + sms.db-wal).
3. Nahrajte do /var/mobile/library/sms Váš původní soubor sms.db - já použil WinSCP, ale jsou i jiné způsoby
4. Změňte v iFile oprávnění - "Vlastníka" změňte z "root" na "mobile"
5. Restartujte telefon
6. DŮLEŽITÉ - během výše uvedeného nespouštějte aplikaci "Zprávy"
7. Nyní můžete aplikaci otevřít, měly by zde být všechny Vaše SMS :)

Je parné, že budete potřebovat aplikaci iFile - tuto najdete v Cydii, stojí 4$.

Good luck!
iPhone 8 * iPad 6 * Mac Mini * Apple TV * AirPods

Odpovědět