Není wifi jako wifi

Odpovědět
cuting
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 2259
Registrován: úte čer 07, 2011 8:45 pm

Není wifi jako wifi

Příspěvek od cuting »

Narazil jsem na nepríjemný problém s wifi . Doposud jsem měl pocit, že wifi routery jsou víceméně podobné, ale není to pravda. A nejenom to. Po té, co jsem měl na UPC problém s velmi pomalým netem - platím 120 ale nevymáčknul jsem z Asusu více, než 30, jsem na radu známého pořídil Linksys s tím, že je nejen rychlejší, ale jede i na frekvenci 5 Ghz. Rychlost na 2,4 Ghz se sice trochu zvedla - nyní jede na ca 50 , ale ouha - když jsem chtěl využít 5 Ghz, tak jsem zjistil, že můj Airbook z loňského roku -model 2012 , tuto frekvenci nepodporuje a router puštěný na 5 Ghz nevidí. Po přepnutí routeru na 2,4 jej ale vidí a nemá problém. Což mne nemile překvapilo, myslel jsem,že Apple má toto již vyřešené. Co je také pikantní - když na airbooku nabootuji win7 , tak v něm tu 5Ghz síť vidím a jede na cca 80 :) Takže problém je evidentně u Apple, který ve svém systému frekvenci 5 ghz nepodporuje a není nikde žádná možnost mezi frekvencemi přepínat. Na rozdíl od externího airport extreme, která ve své utilitě toto umožňuje.Ale ten nemám a nic jiného, než wifi, v airu použít nemohu-nemá síťovou ethernet díru. Interní airport v macbooku 5ghz nepodporuje. Ale jen v prostředí OSX. V nabootovaných windech ano. :) Je tady nějaký zkušený síťař, který se v tom orientuje a dovedl by tento rébus rozplést ? :) Nechci nic jiného, než tu linku 120 na wifi "n" využít co nejlépe. Nebo chci příliš ? :)

Ještě takový bonbónek - na airbooku mi měřák Speedtest ukazuje download například 18 mega , ale na iPhonu mi hned vzápětí na to ukazuje stejný Speedtest 60 mega..... Vždy v airbooku ukazuje výrazně méně , než v iPhonu . Tomu také nerozumím .... :)
 Apple hračky 

Lukáš Valenta
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 512
Registrován: stř bře 21, 2012 1:23 am

Re: Není wifi jako wifi

Příspěvek od Lukáš Valenta »

Pokud vím, tak Apple to má udělamé tak, aby Macy byly na 2.4Ghz a na 5Ghz iOS zarizeni. A tim padem by se zatížení rozmělnilo.
iPhone 5 64GB černý - iOS 8
iPad Mini s retina displejem 64GB cellular bílý - iOS 8
iMac 21.5" 2012 i5 4x2.9Ghz, Fusion drive, 8GB RAM - 10.9.3/10.10
Píšu si svůj blog o podnikání a využívání Apple produktů.

iTukan
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3021
Registrován: sob úno 07, 2009 5:54 pm

Re: Není wifi jako wifi

Příspěvek od iTukan »

Lukáš Valenta:
Možná tak doporučuje, ale jak si to nastaví uživatel je jeho věc. Já mám doma iOS zařízení zapojena na 5GHz. MBP sice kabelem, ale bez problému komunikuje po 5GHz také, když potřebuji.

Cuting:
Tvůj Air 5GHz podporuje a evidentně komunikuje (ve win), ale je divné že nekomunikuje pod OSX na na 5GHz. Chtělo by to vyzkoušet někde, kde to má někdo rozchozené pro macbook na 5GHz pod OSX a funguje mu připojení. Stále může být problém s wifi routerem, který by nějak odmítal OSX na 5GHz (což je divné).
Jinak se můžeš připojit i kabelem - http://store.apple.com/cz/product/MD463 ... t?fnode=51 nebo http://store.apple.com/cz/product/MC704 ... e?fnode=51
 MBPR 16"  iPhone 11 Pro  iPad Pro 11"  iPad Mini 2 4G  ATV 4K  Withings SmarScan

mberdych
patron iPhone.cz
patron iPhone.cz
Příspěvky: 168
Registrován: pon kvě 10, 2010 11:56 am

Není wifi jako wifi

Příspěvek od mberdych »

Apple 5GHz uz podporuje pekne dlouho. Bud ma problem a Linksysem a nebo je neco spatne v systemu. Mel sis koupit airport extreme.

Takze bych napred zkusil upgrade firmwaru Linksysu a pak jiny router. Sam jsem sveho casu Linksys mel, ale Airport je vyrazne lepsi.

cuting
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 2259
Registrován: úte čer 07, 2011 8:45 pm

Re: Není wifi jako wifi

Příspěvek od cuting »

Ten problém nemám podle diskusí na apple zdaleka jen já.Ano, měl jsem pořídit externí Airport Extreme , ale netušil jsem, že bude s tímto takový problém.
Jinak to, že na iPhone teče 5Ghz bude asi pravda. O tom jsem nevěděl. Zkusím ještě juknout na web Linksys , jestli tam najdu řešení. Díky.
 Apple hračky 

mberdych
patron iPhone.cz
patron iPhone.cz
Příspěvky: 168
Registrován: pon kvě 10, 2010 11:56 am

Re: Není wifi jako wifi

Příspěvek od mberdych »

Iphone 5 umi 5GHz, sam to pouzivam. Verim ze to spravi update firmware linksysu.

cuting
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 2259
Registrován: úte čer 07, 2011 8:45 pm

Re: Není wifi jako wifi

Příspěvek od cuting »

s iPhonem problem nemam,ten jede na 5GHz bez problemů. Problem je s macbook Air .

Zkusil jsem udelat update firmware Linksysu , ale nepomohl. Prostě system OSX v airu 5GHz sit nevidí a když vypnu dual a nechám jen 5GHz , tak je počítač bez sítě....Naštěstí to jde pak zapnout přes iPhone, který na té 5GHz síti jede, tímto jsem si to potvrdil. Proto je také iPhone výrazně rychlejší, než počítač.

Zkoumal jsem kanály, ale 5GHz frekvence na Linksysu podporuje jen kanály 36,40,44,a 48. V systémovém profilu macbooku ale je, že interní Airport Extreme podporuje mnoho kanálů, ale žádný z těch pro frekvenci 5 GHz...... Ale je skutečně zvláštní, že po nabootování do win7 5GHz frekvence jede :)

No nic. Uvidíme, jestli s tím něco udělá Apple. Podle reakcí lidí na diskusi apple, kteří řeší stejný problém , je zakopaný pes v systemu OSX , kde není možné kanály nijak přidávat a editovat , musí se prostě počkat, až Apple tyto kanály do systému přidá sám. Možná.
 Apple hračky 

iTukan
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3021
Registrován: sob úno 07, 2009 5:54 pm

Re: Není wifi jako wifi

Příspěvek od iTukan »

To je slušnej nesmysl. V sytému žádné kanály nastavovat ani editovat nepotřebuješ, to je věcí HW wifi na jakém kanálu bude vysílat. Nebo snad na těch woknech nějaký kanál nastavuješ? OSX 5GHz podporuje, jak jsem psal, jedu na 5GHz bez problému, ale s MBP.
Taky je otázkou kde ten router máš, jestli není někde daleko, jelikož 5GHz má horší průchody přes překážky. Pokud jsi s iPhonem u něj a macbook máš někde hodně mimo, může to dělat taky problémy.
Ještě zkus nastavit SSID na každou frekvenci jiné, pokud to tak nemáš. Pak nemusíš nic vypínat a mělo by jít přepnout na jinou SSID (frekvenci) v zařízení, jejím výběrem a zařízení by mělo vidět obě sítě.
 MBPR 16"  iPhone 11 Pro  iPad Pro 11"  iPad Mini 2 4G  ATV 4K  Withings SmarScan

cuting
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 2259
Registrován: úte čer 07, 2011 8:45 pm

Re: Není wifi jako wifi

Příspěvek od cuting »

BINGO !!! Tak jsem na routeru zmenil to SSID - jméno te 5 GHz sitě , heslo jsem ponechal stejné a je to ono :) MBA ji nyní skutečně vidí a ted mi lítá na 94 . Nikdy by mne nenapadlo, že řešení je tak triviální. Asi se ta stejná jména nějak hádali .... Problém je vyřešený. :) MOC DĚKUJI :)
 Apple hračky 

iTukan
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3021
Registrován: sob úno 07, 2009 5:54 pm

Re: Není wifi jako wifi

Příspěvek od iTukan »

Hádat se to nemusí, ale použije se stabilnější připojení, což 2.4GHz je.
Tak hlavně že to jede. ;)
 MBPR 16"  iPhone 11 Pro  iPad Pro 11"  iPad Mini 2 4G  ATV 4K  Withings SmarScan

cuting
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 2259
Registrován: úte čer 07, 2011 8:45 pm

Re: Není wifi jako wifi

Příspěvek od cuting »

Až neskutečně. Teď jsem naměřil 142 , a to jsem ještě nezažil . I můj dodavatel a technik z Applu tomu nechce věřit :) Hlavně přiznal, že takové řešení by jej vůbec nenapadlo. Ještě jednou MOC DÍK :)
 Apple hračky 

iTukan
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3021
Registrován: sob úno 07, 2009 5:54 pm

Re: Není wifi jako wifi

Příspěvek od iTukan »

Mě by zase nenapadlo dávat stejné SSID na v podstatě dvě různé sítě. :)
 MBPR 16"  iPhone 11 Pro  iPad Pro 11"  iPad Mini 2 4G  ATV 4K  Withings SmarScan

Metalgirl
Moderatorka fóra
Moderatorka fóra
Příspěvky: 12973
Registrován: pon úno 15, 2010 8:17 pm

Re: Není wifi jako wifi

Příspěvek od Metalgirl »

Já zas nechápu ten rozdíl v rychlosti na síti 2,4 GHz a 5 GHz.
Jsme rádi, že dodržujete PRAVIDLA fóra. Jsi zde nový? PAK ZAČNI ZDE.

iTukan
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3021
Registrován: sob úno 07, 2009 5:54 pm

Re: Není wifi jako wifi

Příspěvek od iTukan »

Pásmo 2,4GHz je již strašně zasekané téměř všude, i na dědinách. Jede v něm kde co i mimo wifi, takže tam je dost problém s rušením. Používáš BT myš? Pak si rušíš wifi sama... 5GHz je ještě volnější.
 MBPR 16"  iPhone 11 Pro  iPad Pro 11"  iPad Mini 2 4G  ATV 4K  Withings SmarScan

Metalgirl
Moderatorka fóra
Moderatorka fóra
Příspěvky: 12973
Registrován: pon úno 15, 2010 8:17 pm

Re: Není wifi jako wifi

Příspěvek od Metalgirl »

Já právě takové problémy nemám, že bych na wifi 2,4 GHz měla tak sníženou rychlost a to přitom v okolí je dost routerů od sousedů. Proto se divím.
Jsme rádi, že dodržujete PRAVIDLA fóra. Jsi zde nový? PAK ZAČNI ZDE.

cuting
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 2259
Registrován: úte čer 07, 2011 8:45 pm

Re: Není wifi jako wifi

Příspěvek od cuting »

Upřímně,o tom rozdílu a defacto ani o existenci 5GHz sítě jsem ještě nedávno sám neměl ani tušení. Dovedla mne k tomu naštvanost, že mi 120 linka běhá tak zoufale pomalu (někdy i třeba 10-12) a první zmínku o 5 GHz jsem slyšel od technika UPC, který mi řekl, že na 5GHz to bude běhat výrazně rychleji .Tak jsem se začal zajímat a koupil ten duální Linksys. Dnes jsem jej díky Ťukanovi i dobře nastavil a lítá to neskutečně. Zcela vyjímečně to jede pod 100 ale většinou mam skutečně těch deklarovaných 120. A někdy i více - rekord je zatím 148 a upload 24 . Jsem spokojený.
Ještě jsem zvědavý, jestli to tak pěkně bude běhat i na 3 roky starém iMacu doma. U něho si nejsem jistý, jestli i on podporuje 5 GHz. Zkusim a pokud ano, tak stejný Linksys koupím i domů a stávající Asus RT-N12 půjde za pár stovek do světa.
 Apple hračky 

Smrdaky
Suspect
Suspect
Příspěvky: 1436
Registrován: stř dub 24, 2013 3:59 pm

Re: Není wifi jako wifi

Příspěvek od Smrdaky »

Na 4 roky starem lenovu mam 5ghz podporovano :-)
Jenze 5 ghz samo o sobe je to same jako 2ghz pokud jse o rychlost, je potreb doplnkove featury jako je MIMO (vice Rx anten) a 40MHz channel. Pak lze hovorit o papirove rychlosti 300mbit a prakticke rychlosti tak do tech 150Mbit..

Pri 3 antenach je tusim mozno 450 Mbit (mezkousel jsem). Jde o i ve 2,4GHz

Jaky asus jsi mel? Zrejme jen 54Mbit (technologie 11 let stara)? To tezko pojede pres 30Mbit...

cuting
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 2259
Registrován: úte čer 07, 2011 8:45 pm

Re: Není wifi jako wifi

Příspěvek od cuting »

Mám Asus RT-N12, necelý rok starý ,který podporuje až 300.
Jinak jsem to asi trochu přechváˇil. Dnes, když jsem zapnul svuj MB Air, tak najednou tu 5GHz síť neviděl. Přitom iPhone i iPad ji viděli a svištěˇi kolem 80 . Ta původni 2,4GHz vidět v macbooku je. Pak se mi nějak po x resetech a restartech počítače, routeru i modemu objevila a šlapala, ale když počítač po nějakém čase nečinnosti usnul, tak po probuzení opět byla ta 5GHz síť neviditelná.... Evidentně má MB air v systému nějaký bug. Zkoumal jsem různé discuse na apple.com a nejsem s těmito problémy ani zdaleka jediný. Snad to Apple opraví v příštím updatu. Jen na okraj-zjistil jsem, že v iMacu system podporuje všechny 5GHz kanály 36-48 , ale MB Air podporuje jen 2,4 GHz kanály 1-13 . Tam je myslím onen softwarový problém. No, uvidím v pondělí, jestli se ta 5 GHz síť chytne . Ale moc tomu nevěřím....
 Apple hračky 

Clon
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 2782
Registrován: stř črc 11, 2012 4:29 pm

Re: Není wifi jako wifi

Příspěvek od Clon »

iTukan píše:Mě by zase nenapadlo dávat stejné SSID na v podstatě dvě různé sítě. :)

No kluci mě by to asi nenapadlo taky. Mám ale Airport Expres, při jeho zprovozňování jsem pěkně tápal, jelikož bylo vše v angličtině. Nicméně mám 2,4 GHz síť stejného SSID jako 5GHz. Na nějaký druhý název se mě to vůbec neptalo.
Moc rád bych to změnil, ale netuším jak. Jelikož řeším taky problém s "pomalostí" wifiny.
A k výběru mám taky jen tu síť s tím jedním názvem.

Jak vy to vlastně tedy děláte, že píšete třeba že s iVěcima jedete na 5 GHz?

Hrabu se v programu AirPort - je tam sice ledacos, ale nic kde bych tu 5 GHz síť nějak mohl oddělit či zviditelnit.
Takže spíš jen předpokládám, že jedu na 2,4 GHz než že bych měl nějaký důkaz.
iPhone X iOS 13.3, iPad Pro 11" iOS 13.3, ATV 4
(+ starsi kousky iPad 3 (NEW) 64 GB + cellular, iOS 7.1.1 + JB Pangu China, iPhone 5 64 GB, iOS 9.3.3 NO JB, iPad Air + Cellular 128 GB, iOS 9.3.3 NO JB)

Slimák
Senior uživatel
Senior uživatel
Příspěvky: 746
Registrován: stř črc 02, 2008 1:28 pm

Není wifi jako wifi

Příspěvek od Slimák »

Nevim, zda to jine AP ci routery umoznuji, ale u Airport Extreme mam moznost zvolit jiny nazev pro 5GHz Wifi, takze vidim v seznamu vyhledanych jak 2.4, tak 5GHz a mohu si sam zvolit, ke ktere se pripojim, pokud to dane zarizeni podporuje, mam tu i starou sunku NB a ten logicky bez podpory 5GHz ji ani ve vyhledanych nevidi. Airport mam v rezimu rozsireni stavajici site a prebira to podle nej.

Obrázek
Obrázek iPad Air 128GB Cellular | iPhone 5S 16GB
Obrázek Unikátní Macbook Pro 15" Retina Midd 2014 "Core i7, 16GB, 512 SSD, GT750"
Obrázek Apple TV 3g | Airport Extreme 5g | Express

Clon
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 2782
Registrován: stř črc 11, 2012 4:29 pm

Re: Není wifi jako wifi

Příspěvek od Clon »

Je mi jasné, že POKUD by se mi podařilo zvolit pro 5 GHz název JINÝ, že pak bych tu síť viděl podobně jako ty na obrázku.
Ale já to na Airport Expresu nemůžu a nemůžu najít. Takže buď jsem slepý, nebo blbý, a nebo toto Expres neumožňuje.
Pokud ano - prosím cestu, kde přesně toto nastavení najdu (mám program AirPort v češtině)
iPhone X iOS 13.3, iPad Pro 11" iOS 13.3, ATV 4
(+ starsi kousky iPad 3 (NEW) 64 GB + cellular, iOS 7.1.1 + JB Pangu China, iPhone 5 64 GB, iOS 9.3.3 NO JB, iPad Air + Cellular 128 GB, iOS 9.3.3 NO JB)

Odpovědět