Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

toncek
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3018
Registrován: pát led 11, 2008 9:21 pm

Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od toncek »

Jak tak projíždím svoji hudební knihovnu, tak jsem zjistil, že dost hudby mám ve formátu Mp3 a to ve kvalitě 128 kbit, což mi nepřijde moc úžasné. Jako minimum bych viděl těch 192kbit. Nevím zda je ještě pro běžného posluchače rozeznatelný rozdíl 192kbit a 320 kbit?

Zkusil jsem jedno své album zkonvertovat pomocí iTunes do AAC taky ve kvalitě 128bit a mě osobně se zdá, že to hraje líp než mp3 v této kvalitě. :idea:

Poslední dobou hodně pozoruju, že se rozmáhá formát FLAC, zjistil jsem o tom pouze krátké info na wiki. Jelikož jde o bezztrátový kodek, tak by ta kvalita té hudby měla být zase lepší. Otázka je jestli to normální člověk pozná. Na druhou stranu jako nevýhoda můžou působit větší nároky na paměťové místo. Osobně jsem zatím nezkoušel, takže nemám zkušenost.

Jak jste na tom vy? Co používáte? :)
iPhone 6 16GB
iPad 4 32GB
MacBook Pro (late 2008, 2.4 GHz, 8GB RAM)

socka

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od socka »

Rozhodne 320kbit u mp3. Vem si lepsi sluchatka a poslechni si rozdil. Poznas ho okamzite, ale jak jsem psal nesmis mit v usich chrastitka ale sluchatka co dokazi zahrat.
S flac zkusenost nemam

j.v.
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 487
Registrován: pát říj 12, 2007 11:01 am

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od j.v. »

FLAC >>> AAC >> MP3

@ MP3) MP3 je evergreen, většinu hudby mám v něm. A musím říct, že 192kbit je naprosté minimum. Cokoliv níže se hodí leda jako ringtone.

@ AAC) Laicky vzato, AAC je MP3 s podstatně lepším algoritmem, takže se u něj dá dosáhnout lepší audio kvality při stejném (nebo nižším) datovém toku než má MP3.
Nevýhodou ovšem je, že AAC dnes stále jště nejde nacpat do pěkné řádky obyčejných MP3 přehráváčů (nemluvě o tom, že 90% hudby na netu je právě MP3-only).
btw: obyčejný přehrávač != iPod, Zune,...

@ FLAC) Co se FLACU týče, je to kodek bezztrátový a otevřený, a tracky v něm jsou skvělé (byť na místo na disku nenažrané). Po zkušenostech s Ghosts I-IV od NiN a pár free albech můžu jen doporučit brát hudbu v tomhle formátu.

btw: převádět MP3 na AAC/FLAC a očekávat lepší výstup je samozřejmě blbost (kdyby to náhodou někdo nevěděl ;) )
iPhone 8GB gen1 | Nějaké ty Androidy | BB Passport
MacBook Pro 13" | 10.10 | SSD

toncek
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3018
Registrován: pát led 11, 2008 9:21 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od toncek »

to j.v.

Tak jsi mi potvrdil to co jsem si tak nějak myslel.

Co se týče AAC a bežný mp3 přehrávačů, tak to se mě netýká. V nejbližší době určitě nebudu mít nic jiného než iPhone popřípadě iPod :)

Právě, že na netu stále častěji narážím na hudbu v tom FLAC. Čili asi zkusím něco stáhnout a poslechnout..V PC je místa dost, tam by mi to až tak nevadilo. Horší to je v iPhonu.. :| (ideální formát pro classic :) )

btw. umí iPhone FLAC?

Takže bych to potom viděl na konverzi pro iPhone FLAC >>> AAC. Ale to zase bude pěkný guláš v té knihovně :mrgreen: (Opačně, by to aspoň mě nenapadlo)

Můžeš srovnat třeba, že 128kbit AAC = 192 kbit Mp3 ? Nebo ještě víc?

Jinak nejsem žádný audiofil, dokonce bych o sobě řekl, že mám absolutní hudební hluch :D Ale přece jenom chrastící mp3 poznám..A co se týče sluchátek, myslím že sennheiser cx300 není žádné ořezávátko. :)

Doma mám u PC Genius home Theater 5.1 a v obyváku sloupovky od Dulcet (u nás nepříliš známa firma z USA) dopněné surround reproduktory a subwooferem od Jamo + zesilovač od Pioneeru :mrgreen:

Na to, že jsem praktický hluchý toho je nějak moc :mrgreen:
iPhone 6 16GB
iPad 4 32GB
MacBook Pro (late 2008, 2.4 GHz, 8GB RAM)

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od ls8 »

Bohuzel iPhone FLAC nepodporuje. Souhlasim ze s kvalitnimi sluchatky to chce mp3 192kbit/s nebo lepsi, aac 128kbit/s nebo lepsi.
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

toncek
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3018
Registrován: pát led 11, 2008 9:21 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od toncek »

Škoda, koukám na specifikaci classica a ten taky FLAC neumí. Ale vidím nějaký Apple Lossless. To by podle názvu měl být taky bezztrátový kodek, ne? Ale taky podle názvu, mě napadá, že to nepůjde přehrát na ničem jiném než přístroji od apple.
iPhone 6 16GB
iPad 4 32GB
MacBook Pro (late 2008, 2.4 GHz, 8GB RAM)

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od ls8 »

Ano, Apple Lossless je format ktery pokud vim nepodporuje nic jineho nez iPod / iPhone. Na pocitaci to lze prehrat i pod Windows, kodek je obsazen v balicku libavcodec (VLC, MPlayer).

http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

socka

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od socka »

ano cx300 jsou sluchatka ktera patri do obstojne hrajicich. Jsou to sluchatka ktera bych si minimalne koupil jako nejlacinejsi tunnig prehravace. Cenove levnejsi (mene kvalitni) bych si nikdy nekoupil.

Carabei
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 964
Registrován: ned srp 24, 2008 3:15 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Carabei »

co se tyka bitratu, tak tedy osobne se snazim o 320, vic je pro iphone zbytecne, tak dobre zase nehraje. navic k cemu bezztratove formaty kdyz stejne doma v kresilku budete poslouchat radsi z nejake te apratury :wink:

jinak co se tyce tech cx300, drive to pro me byla best volba, zvuk se mi libil, jenze po zmene sluchatek jsem zjistil ze jejich zvuk je zastreny, separace nastroju taky pokulhava, coz zamrzi, jsem si rikal jestli ten rozdil mezi sluchatky bude znat i na iphonu a je a sakra velkej, takze jak tu nekdo tvrdil ze se nevyplati k iphonu kupovat sluchatka za x tisic, tak to nebude uplne pravda, jen se musi clovek naucit poslouchat, plus trosku si na dana sluchatka zvyknout
MacBook Pro Retina 15 10.10
iPhone 6 8.1.2, Etymotic hf5
iPad mini Retina 32GB 8.1.2

Podmasli
Host
Host
Příspěvky: 27
Registrován: sob črc 19, 2008 10:42 am

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Podmasli »

Tak origoš cédéčko jsem dal do kompu ...v WMP 11 jsem nahrál do počítače formátem WAV...dal do iTunes dal do iPhona 3G...mám Kossky Porta Pro a při velký hlasitosti je slyšet šumění, je to normální?nebo si mám nějak pohrát s equalizérem bo co je špatně?ďajk :wink:

tillit
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 193
Registrován: ned bře 08, 2009 11:45 am

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od tillit »

Já používám pokud možno ALAC, a jak tak koukám na velikost zbývajícího místa v paměti, asi znovu opráším svůj ipod :D

harken

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od harken »

ls8 píše:Bohuzel iPhone FLAC nepodporuje. Souhlasim ze s kvalitnimi sluchatky to chce mp3 192kbit/s nebo lepsi, aac 128kbit/s nebo lepsi.


Treba si stiahnut z Cydie preportovane vlc4iphone, v nom by to malo ist (neskusal som)

cheer
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 331
Registrován: pon pro 22, 2008 12:00 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od cheer »

Rozhodne bezztratova komprese, tedy FLAC, APE, SHN i Apple lossless (m4a), vse ve Win prehraje Foobar2000 s prislusnymi volne dostupnymi plug-iny. Pro iP konvertuji do Apple lossless, v 16GB verzi je mista dost, tak proc prichazet o informace v hudbe? Rozdily slyset jsou, nezalezi na tom, zda je posluchac "bezny", ale na kvalite sluchatek (nebo jine reprodukce) a na kvalite puvodni nahravky na CD. Nakonec proc rozdily resit? Pokud je misto, tak proc riskovat ztratu kvality, kdyz je tu moznost zachovat vsechny informace.
whited00r - stále vyvíjený custom iOS pro starší zařízení
Files - zaheslované adresáře, prohlížení a přehrávání
T-Pot - USB kopirovani Win <-> iPhone

Mac mini 2009/2,26GHz nebo pracovní Oknousy

tillit
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 193
Registrován: ned bře 08, 2009 11:45 am

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od tillit »

cheer píše:...Apple lossless (m4a), vse ve Win prehraje Foobar2000 s prislusnymi volne dostupnymi plug-iny...


Přehraje i winamp, stačí stáhnout a použít tento plugin:
http://forum.videohelp.com/images/guide ... ac.w5s.zip

BlazingUFO
iPhone expert
iPhone expert
Příspěvky: 1485
Registrován: ned zář 07, 2008 12:00 am

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od BlazingUFO »

ja pouzivam mp3 192kbit/s a staci mi to, mam koss spurk plug a ten zvuk je fak kvalitny, je sice pravda ze aac na tom istom bitrate znie trochu lepsie(plnsie), ale to sa da vsimnut fakt iba ked sa chce, no a lossless? naco?
iPhone 3G 16GB white iOS 4.2.1, NoJB
iPhone 4 16GB black iOS 6.1.2, NoJB
iPhone 5 32GB black iOS 6.1.2, NoJB
iPad 2 64GB 3G white iOS 6.1.2 NoJB
MacBook Pro Mid 2010 2,66GHz 13" 8GB RAM 10.8.2
MacBook Pro Late 2011 i7 2,2GHz 15" 8GB RAM 10.8.2
GameCenter - BlazingUFO

harken

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od harken »

pri "normalnych" sluchatkach bezstratove formaty nemaju zmysel (imho)

toncek
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3018
Registrován: pát led 11, 2008 9:21 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od toncek »

blazingufo píše:...no a lossless? naco?


Protože to je lossless :D

To je to samý, jako se ptát proč HD když mám DivX nebo ještě něco horšího..
iPhone 6 16GB
iPad 4 32GB
MacBook Pro (late 2008, 2.4 GHz, 8GB RAM)

cheer
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 331
Registrován: pon pro 22, 2008 12:00 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od cheer »

blazingufo píše:ja pouzivam mp3 192kbit/s a staci mi to, mam koss spurk plug a ten zvuk je fak kvalitny, je sice pravda ze aac na tom istom bitrate znie trochu lepsie(plnsie), ale to sa da vsimnut fakt iba ked sa chce, no a lossless? naco?

192 nestačí, porovnej s mp3 constant bitrate 320 a pokud nejsou původní nahrávka a sluchátka úplně zadekovaný, tak rozdíl uslyšíš. Podobný vvýsledek jako CBR 320 dá CBR 256 nebo VBR high (kolem 256). Schválně vynechávám lossless, aby se neřešil ideový rozpor, zda komprimovat se ztrátami dat nebo bez nich.

harken píše:pri "normalnych" sluchatkach bezstratove formaty nemaju zmysel (imho)

Proti těm 192kbps mají, pokud nejsou sluchátka zcela zvukově "nenormální". Pokud myslíš pouze pro iPhone a třeba oproti mp3 CBR 320, tak losssless zvukově skoro smysl nemá, ale já když to mám ve FLAC, to raději převedu do Apple lossless, protože místo na to mám, trvá to stejmě dlouho a vlastně bych převodem do mp3 nic nezískal.
whited00r - stále vyvíjený custom iOS pro starší zařízení
Files - zaheslované adresáře, prohlížení a přehrávání
T-Pot - USB kopirovani Win <-> iPhone

Mac mini 2009/2,26GHz nebo pracovní Oknousy

harken

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od harken »

cheer píše:
harken píše:pri "normalnych" sluchatkach bezstratove formaty nemaju zmysel (imho)

Proti těm 192kbps mají, pokud nejsou sluchátka zcela zvukově "nenormální". Pokud myslíš pouze pro iPhone a třeba oproti mp3 CBR 320, tak losssless zvukově skoro smysl nemá, ale já když to mám ve FLAC, to raději převedu do Apple lossless, protože místo na to mám, trvá to stejmě dlouho a vlastně bych převodem do mp3 nic nezískal.


No myslel som to tak, ze ak mas mp3@320cbr a sluchatka trebars apple alebo koss porta pro tak to pocutelna strata urcite nebude.
Miesta je sice dost, ale co ak budem chciet niekedy prejst na iny telefon? 50GB konvertovat?

cheer
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 331
Registrován: pon pro 22, 2008 12:00 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od cheer »

Souhlasím, že mp3@320cbr je pro iP+Koss dostatečné.

Jiný telefon než od Applu mě moc nehrozí :-) Navíc si samozřejmě nechávám i zdrojové soubory ve FLAC, APE a SHN, hadry jsou dneska bezedné.
whited00r - stále vyvíjený custom iOS pro starší zařízení
Files - zaheslované adresáře, prohlížení a přehrávání
T-Pot - USB kopirovani Win <-> iPhone

Mac mini 2009/2,26GHz nebo pracovní Oknousy

sony123
Senior uživatel
Senior uživatel
Příspěvky: 752
Registrován: úte srp 19, 2008 9:30 am

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od sony123 »

Nazdar. Keď si mp3 s bit rate 128kbps prekonvertujem v iTunes na ACC, tak to ACC má potom 256kbps (VBR).
Bude to kvalitnešie? Nevadí, že pôvodne to bolo len 128kbps? Ono si to nejako "dopočíta"?
Dik.

House_MD
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 2797
Registrován: úte čer 09, 2009 12:41 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od House_MD »

já hlasuju pro DTS :-D ale já mám většinu v Apple Lossless, i když asi záleží na kvalitě zdroje... u mp3 sem měl při větší hlasitosti pocit, že to není ono
Nejhorší je, když je chudoba způsobena neschopností a leností.

toncek
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3018
Registrován: pát led 11, 2008 9:21 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od toncek »

sony123:

Tak to sice s určitostí nevím, ale logicky pokud tam ty informace nejsou, tak se tam asi samy nevykouzlí :D Kvalitnější to podle mě určitě nebude, já bych dokonce řekl, že to bude ještě míň kvalitnější...Přeci jenom stále dokola něco překonvertovávat, tak se ty informace ztrácejí..

Pokud chceš kvalitu vem originál a ten si převeď do AAC.
iPhone 6 16GB
iPad 4 32GB
MacBook Pro (late 2008, 2.4 GHz, 8GB RAM)

visionar007

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od visionar007 »

Jak tak koukám, tak ste asi všichni spadli na hlavu. S těma neztrátovýma kodekama to je nesmysl. Zkuste si poslechnout originál CD a pak AAC 128 kbps nebo maximálně 160 kbps pro symfonickou hudbu a nepoznáte rozdíl. Vy, co ho slyšíte, tak to si jenom domýšlíte. Ve skutečnosti ho slyšíte, protože chcete, ale ve skutečnosti tam není. Jenom skuteční audiofilové potřebujou mít hudbu bit po bitu stejnou jako na CD. A pro nevěřící tu mám článek (anglicky): http://www.kenrockwell.com/apple/itunes.htm. A pak si to taky sami vyzkoušejte na nějaké kavlitní zvukotechnice. Plýtváte diskovým místem na počítačích a přehrávačích a to všechno zbytečně. Někdo vám řekne, že komprese ničí kvalitu hudby (vždycky) a vy tomu veříte. Ale nemusí, stačí používat ty správné kodéry.

House_MD
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 2797
Registrován: úte čer 09, 2009 12:41 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od House_MD »

Mně to tak na diskošce přišlo a nebyl sem sám :-) ale toť můj názor ;-)
Nejhorší je, když je chudoba způsobena neschopností a leností.

h4wk3y
iPhone expert
iPhone expert
Příspěvky: 821
Registrován: sob bře 28, 2009 8:44 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od h4wk3y »

na Win jsme pouzival FLAC...

na MACu pouzivam zase jen MP3 vyhradne 320kbps, protoze iTunes FLAC nechroupe...
Posilene dlouhe dobe zpet u iPhonu - iP5 16GB White, odblok s R-SIM 8+
Macbook Pro 13'' 2.26 GHz

Carabei
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 964
Registrován: ned srp 24, 2008 3:15 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Carabei »

visionar007: těší mě, Audiofil :mrgreen:
MacBook Pro Retina 15 10.10
iPhone 6 8.1.2, Etymotic hf5
iPad mini Retina 32GB 8.1.2

harken

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od harken »

visionar007 píše:Jak tak koukám, tak ste asi všichni spadli na hlavu. S těma neztrátovýma kodekama to je nesmysl. Zkuste si poslechnout originál CD a pak AAC 128 kbps nebo maximálně 160 kbps pro symfonickou hudbu a nepoznáte rozdíl. Vy, co ho slyšíte, tak to si jenom domýšlíte. Ve skutečnosti ho slyšíte, protože chcete, ale ve skutečnosti tam není. Jenom skuteční audiofilové potřebujou mít hudbu bit po bitu stejnou jako na CD. A pro nevěřící tu mám článek (anglicky): http://www.kenrockwell.com/apple/itunes.htm. A pak si to taky sami vyzkoušejte na nějaké kavlitní zvukotechnice. Plýtváte diskovým místem na počítačích a přehrávačích a to všechno zbytečně. Někdo vám řekne, že komprese ničí kvalitu hudby (vždycky) a vy tomu veříte. Ale nemusí, stačí používat ty správné kodéry.


ciastocne to je pravda, ale ked mas naozaj kvalitne audio, tak ver tomu, ze ten rozdiel tam je..a nie maly - vlastna skusenost

cheer
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 331
Registrován: pon pro 22, 2008 12:00 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od cheer »

sony123 píše:Nazdar. Keď si mp3 s bit rate 128kbps prekonvertujem v iTunes na ACC, tak to ACC má potom 256kbps (VBR).
Bude to kvalitnešie? Nevadí, že pôvodne to bolo len 128kbps? Ono si to nejako "dopočíta"?
Dik.
Nic se nedopocita, bude to stejna sra*ka jako predtim jen s nevyuzitymi daty. Kde nic neni, ani smrt nebere.

Visionar007: Ty jsi hustej :-) Takove zoufale pokusy me zajimaly mozna pred 15 lety. Neposlouchas CD pres sluchatkovy vystup pocitacove mechaniky :?)

Podmasli: mozna je sum i na tom CD, jen to poslouchas pres sluchatka hlasiteji. Nebo tvoje sluchatka maji zvyraznene vysky, coz je bezna snaha vyrobcu o "vylepseni" spatne reprodukce, no a to ti zvyrazni sum na vyskach.

h4wk3y: a proc ne ALAC kdyz je to nativni lossless kodek OS X audio core vrstvy?
whited00r - stále vyvíjený custom iOS pro starší zařízení
Files - zaheslované adresáře, prohlížení a přehrávání
T-Pot - USB kopirovani Win <-> iPhone

Mac mini 2009/2,26GHz nebo pracovní Oknousy

h4wk3y
iPhone expert
iPhone expert
Příspěvky: 821
Registrován: sob bře 28, 2009 8:44 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od h4wk3y »

tak jelikoz jsme strasnej pirat a dost muziky mam natahane, kde se vyskytuje mp3 nebo FLAC nebo maximalne APE+CUE, tak se mi nechce vse jeste prevadet... a jelikoz synchronizuju hudebni slozku i s WIN kompama, tak pro me ALAC je zcela nevhodne reseni...
Posilene dlouhe dobe zpet u iPhonu - iP5 16GB White, odblok s R-SIM 8+
Macbook Pro 13'' 2.26 GHz

cheer
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 331
Registrován: pon pro 22, 2008 12:00 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od cheer »

S tim prevodem to chapu, ale se synchronizaci s win problem neni - pro ITunes na win je to nativni format a Foobar2000 a jak tu bylo psano i WinAmp s nim pracuji bez problemu.
whited00r - stále vyvíjený custom iOS pro starší zařízení
Files - zaheslované adresáře, prohlížení a přehrávání
T-Pot - USB kopirovani Win <-> iPhone

Mac mini 2009/2,26GHz nebo pracovní Oknousy

h4wk3y
iPhone expert
iPhone expert
Příspěvky: 821
Registrován: sob bře 28, 2009 8:44 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od h4wk3y »

aha, tak to jsem netusil, muj omyl...
Posilene dlouhe dobe zpet u iPhonu - iP5 16GB White, odblok s R-SIM 8+
Macbook Pro 13'' 2.26 GHz

Colpeas
iPhone expert
iPhone expert
Příspěvky: 1307
Registrován: ned zář 20, 2009 9:26 am

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Colpeas »

já mám tedy všechno ve formátu aac/112kbps a sluchátka KOSS KEB24 a kvalita je obstojná. nakonec i téhle kompresi mi 14.6GB v iPhonu na hubu přestává stačit :) FLAC bych si dovolil dát jedině do 160GB classicu, s přihlédnutím k tomu, že jedna skladba v tomto formátu má běžně kolem 30MB...
a pro vás, lovce perfektního zvuku: poslední mp3 bitrate, který se dá považovat za poslouchatelný je 112kbps mp3 aac je o chlup lepší. mezi 112 a 160/192 kbps je pro běžného uživatele rozdíl pouze ve velikosti souboru ----> toť můj názor na věc.

2012 MacBook Air 13" 1.8GHz | 8GB RAM | 128GB SSD
2010 MacBook Pro 13" 2.4GHz | 8GB RAM | 750GB - odcizen! S/N: W805312VAPT
2006 Mac Pro 8-Core 2,33GHz | 16GB RAM | 256GB SSD + 3TB RAID0 | ATi HD4870 1GB
2005 PowerMac G5 Quad 2,5GHz | 8GB RAM | 1TB RAID0 | Quadro FX4500 512MB

Metalgirl
Moderatorka fóra
Moderatorka fóra
Příspěvky: 12973
Registrován: pon úno 15, 2010 8:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Metalgirl »

Já poslouchám metalovou hudbu a tam celkem kvůli těm kytarám a navíc symfonickým částem potřebuji lepší kvalitu. Takže hudbu z FLAC nebo APE převádím do ALAC. Mám na to rychlý a skvělý prográmek xrecode II. Využívá i multithreading. Navíc tento program je i jako plně funkční freeware.

Rozdíl mezi mp3 a ALAC jde opravdu poznat, aspoň u toho metalu. Ten kdo poslouchá taneční hudbu, tam je to celkem dost jedno. Těch pár kláves, jedno dunění a zpěv, na tom není ani u mp3 co zkazit. Podotýkám, že proti taneční hudbě nic nemám. :D V mp3 ty kytary jako u metalu a rocku jsou dost zkreslené, navíc většina detailů je někde utopena, ani je nejde slyšet. U ALAC je celkově zvuk prokreslený, čistý, plný detailů. Osobně si myslím, že iPod má skvělý zesilovač v sobě, který hraje velmi dobře, proto poslouchat z něj hudbu v mp3 považuji snad i za hřích. :) Pro poslech k iPodu používám Sennheiser sluchátka. Mám nyní Mx 760. U poslechu se mi hlavně jedná o čistý zvuk a ne o basy, to je důvod, proč mám tyhle.

Takže můj závěr takový, že mezi bezztrátovou hudbou a mp3 je rozhodně značný rozdíl. Jednou jak si zvyknete na bezztrátovou hudbu, tak se k mp3 budete těžko vracet a hlavně se vám budou potom těžko poslouchat. Mluvím z vlastní zkušenosti, víc jak před dvěma roky jsem přešla z mp3 na ALAC (zkonvertovaný z FLAC nebo z APE) a už mp3 nemůžu ani slyšet. Toť můj názor na celou věc.
Jsme rádi, že dodržujete PRAVIDLA fóra. Jsi zde nový? PAK ZAČNI ZDE.

split
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 471
Registrován: pát zář 12, 2008 3:58 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od split »

Nic v zlom, ale hodnotit kvalitu zvuku a zosilovac iPodu v sluchatkach za 800 korun mi pride velmi vtipne :) Uznavam vsak ze kompresia sa moze na gitarach pekne prejavit.

Kazdemu odporucam spravit si test z tejto stranky a sam bude vediet co potrebuje
http://www.scm-music.com/workshops/various/mp3-showdown-hq

A este aby som dodal, ja pouzivam vacsinou Mp3 192 kbps a vyssie a sluchatka mam M-Audio IE 40, Sennheiser HD 600 a obcas Koss Porta Pro (moja sdrckovka ;) )

A nakoniec: iPhone podla mna hraje strasne vela vysok a minimum solidnych basov. Ziadne EQ v tom ich suchom vybere nepomoze k tomu aby to znelo vyrovnane.

flatliners
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 377
Registrován: úte lis 27, 2007 9:25 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od flatliners »

iPhone hraje nejlíp ze všech značek přenosnejch přehrávačů co se daj u nás koupit.měl sem jich mraky(Cowon i7,S9,Sansa clip,Sony x-1050 apod.)a v čistotě a zábavnosti projevu se žádnej nechytá.a málo basů?řek bych že jich má dost,naopak jeho projev je trochu hutnější než má většina playerů.ale pokud seš basshead,tak to chápu,těm basy chyběj vždycky :) jinak sluchátka mam v podpisu a 90% mp3 mam v 320kbps...
Metal/HC/Punk
iPhone 6s Plus 64GB+Westone 4R
MacBook Pro Retina late 2013

Metalgirl
Moderatorka fóra
Moderatorka fóra
Příspěvky: 12973
Registrován: pon úno 15, 2010 8:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Metalgirl »

To split: Tak si mě pobavil no. Právě že tyhle špunty od sennheiseru patří k jednim z lepších na trhu. Jako oproti takovým sennheiser street line například, plugům od kossu, nebo oproti Koss Porta Pro. Však ty jsem měla taky a hodila jsem je do koše. Z toho lezou jen samé basy a to ještě zkreslené, středy jsou zkreslené taky, detaily co jsou ve středním pásmu zvuku jsou utopené a výšky nikde, ty tam škoda hledat. Takový poslech mi byl čert dlužen. Tyto sluchátka jsou dobré akorát tak pro taneční hudbu a to ještě hodně s odřenýma ušima. Nepatřím totiž mezi vybasované hlavy. Navíc ten, kdo řekne, že Porta Pro hrají skvěle, tak podle mě nemá vůbec hudební sluch. O těchto sluchátkách se dá říct cokoliv, ale hlavně ne, že hrají skvěle. Navíc vnímání zvuku je velmi subjektivní. Někdo slyší detaily hudby na sluchátkách za 800, někdo k tomu potřebuje sluchátka za tisíce. Ale to je prostě podle vkusu každého. :) A navíc pořizovat k iPodu dražší sluchátka nemá prostě smysl. Neznamená, že čím dražší sluchátka, že tím lepší zvuk z toho vymáčkneš, právě naopak, už se to dost míjí účelem. Ty tvoje HD 600 jsou skvělé pro kvalitní zesilovač s kvalitním cd přehrávačem a ne k iPodu nebo iPhonu s mp3 formátem v kvalitě 192 kbps. No tfuj při téhle kvalitě bych to nevydržela ani poslouchat mimochodem. To je zase prznění těch sluchátek. Prostě sluchátka se mají pořizovat úměrně k zařízení, na kterém jsou používány. Tak samo to je i s bednami a zesilovači. Nemůžeš mít zesilovač za desítky tisíc a k tomu bedny za 1500. Navíc jsi nejspíš hudebník, tak by si to měl znát.

S flatliners souhlasím. Já měla taky více těch mp3 přehrávačů a co se týče kvality zvuku, tak iPod Touch jasně vítězí.
Jsme rádi, že dodržujete PRAVIDLA fóra. Jsi zde nový? PAK ZAČNI ZDE.

Carabei
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 964
Registrován: ned srp 24, 2008 3:15 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Carabei »

sweet22: No hlavně že jsou to pecky a ne špunty :wink: Porta Pro vynikají neskutečnou dynamikou, přebasovanost je tam ale hodně velká, aspoň než se pořádně zahoří, ale i tak. Fakt si ale nejsem jistej, jestli MX 760 patří k lepším sluchátkům, možná do výše jejich ceny ano. Rozdíly ve zvuku můžeš poznat na téměř jakýchkoliv sluchátkách, ale s jejich cenou se zvyšují i poslouchatelné rozdíly.

O smyslu pořizovat pro iPod respektive iPhone dražší sluchátka bych měl jiný názor, když uslyšíš sluchátka za 500 a pak za 5000, rozdíl ti nepřijde tak markantní, dokud s těmi dražšími něco nenaposloucháš, cesta zpět je pak mnohem obtížnější.

To přirovnání repráků a sestavy je trefné, ale přijde mi, že repro za 1500 jsou možná právě MX760, i když proti nim absolutně nic nemám :wink:
MacBook Pro Retina 15 10.10
iPhone 6 8.1.2, Etymotic hf5
iPad mini Retina 32GB 8.1.2

Metalgirl
Moderatorka fóra
Moderatorka fóra
Příspěvky: 12973
Registrován: pon úno 15, 2010 8:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Metalgirl »

Ono když zajdu ještě víc do detailů, tak je to v dnešní době v podstatě úplně jedno na čem hudbu posloucháte. Masová výroba hudby za účelem prodeje co nejvíce alb už zabila kvalitu hudby dávno. Minimálně již před 20 lety s nástupem CDček. Špatný mastering, ořezávání frekvencí, špatné lysování CD, z linky vycházejí jen samé průměry. Takže si stále můžeme myslet dál, jak kvalitní hudbu na kvalitních zařízení neposloucháme, ale tím, čím jsme krmeni ze strany hudebníků a vydávacích společností, se dávno nedá říkat kvalita. S nástupem CD nosičů jim jde spíše o kvantitu a ne kvalitu. Po poslechu LP s původním masteringem z 80 let mi připadá kterákoliv hudba v hrozné kvalitě a to i poslouchanou přímo z CD. Ano je to fakt, uši si na lepší kvalitu zvyknou rychleji.

Jinak neříkám, že dražší sluchátka nejsou lepší. Ono většinou za kvalitu se připlácí a ten rozdíl je i znát. Ale prostě jak pustíš na sebelepších sluchátkách mp3 v kvalitě 192 kbps, jak tady psal kolega nad námi, tak se to prostě míjí účelem. Kvalitu vstupu nezlepšíš kvalitnějším výstupem. To je tak samo, jak kdyby sis mp3 převáděl zpět na wav a myslel si, že máš lepší kvalitu srovnatelnou s originálním CD. Nebo z AVI videa udělal DVD a myslel si, že máš kvalitu srovnatelnou s originálním DVD. Jak jsem řekla, on ten zesilovač v iPodu Touch je více jak solidní, ale zase ne až tak, aby ti sluchátka za 6500 udělaly z toho lepší kvalitu hudby. Tam je to prostě limitováno už tím samotným iPodem a jeho výstupem a použitými komponenty. Tím, že uděláš na škodě 120 tunning, tak z ní ferrari nebude.

Ale jak jsem již řekla, vnímání zvuku je velmi subjektivní. Každý stejnou písničku slyší jinak, každému sedí něco jiného. Takže názory ostatních tady nechci nijak hanit a ani nechci hanit ty, co poslouchají hudbu na Koss Porta Pro. To, co tu uvádím, je pouze můj názor. Stejně jak mě připadá šílené poslouchat hudbu na Portech, tak ostatním zase připadá šílené poslouchat hudbu na MX 760. Stejně jak podle mě mi připadá ten, kdo poslouchá hudbu na Portech, tak nemá hudební sluch, tak stejně se můžu jevit i já někomu jinému. Je to opravdu velmi subjektivní a nechci tady nikomu nic vnucovat, jen vyjadřuji svůj názor. Já jen, aby se tu nespustil flame. :wink:

Jinak mě ještě napadlo, jak zjistit, jestli používat lepší formát hudby nebo ne. Jednoduché, ripnout z CD jednu písničku v bezztrátové kvalitě a pak tu samou písničku ripnout i v mp3, strčit obojí do přehrávače, obojí si v něm přehrát a pokud slyšíte mezitím rozdíl, tak pak má smysl přejít k lepšímu formátu. Pokud ne, tak zůstat u toho, co máte. Asi nejlepší způsob, jak si být jistý. :)
Jsme rádi, že dodržujete PRAVIDLA fóra. Jsi zde nový? PAK ZAČNI ZDE.

split
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 471
Registrován: pát zář 12, 2008 3:58 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od split »

Ja mam len jedno kriterium a to je ze ma to pocuvanie musi cez tie sluchatka bavit. A koss porta pro su sice lacne smejdy, ale jednoducho ma bavia. Neviem ako to suvisi s hudobnym sluchom (som profesionalny hudobnik a zivim sa z casti aj ako producent a zvukovy inzinier) Tie M-audio (rebrandovane Ultimate Ears triple.fi 10) stoja 10x tolko a je to na nich pocut, ale nieje to s nimi taka sranda.

Skusil si niekto vypocut tie ukazky na ktore som dal link a spravne detekoval vsetky mp3? Schvalne ma zaujima sweet22 ci sa ti to podarilo :)

A este pre flatliners. Fakt mas pocit ze je tam dost basov? Ja ked som porovnaval vystup s profi zvukovych kariet a s iphonu tak som fakt narazil nato ze basy strasne malo a vysky strasne ciste a vela. Mna z toho jednoducho bolia usi. Mame inak tie iste sluchatka tak by sme mohli mat podobny nazor. Ja si k tomu niekedy sadnem a cele to zmeram a bude.

Odpovědět