Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Metalgirl
Moderatorka fóra
Moderatorka fóra
Příspěvky: 12973
Registrován: pon úno 15, 2010 8:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Metalgirl »

No ale to jste uz silne OT. Takze se uz dale na tema sluchatka ci repraky nevyjadrujte. Budu to mazat.
Jsme rádi, že dodržujete PRAVIDLA fóra. Jsi zde nový? PAK ZAČNI ZDE.

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od ls8 »

Bezstrátové formáty přehrává i OPlayer (FLAC, WV, APE). Máte někdo možnost porovnat kvalitu výstupu při přehrávání těchto formátů mezi OPlayerem a FLAC Playerem? Má smysl investovat $9.99 do specializovaného FLAC Playeru? Díky.
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

Jirkus
Senior uživatel
Senior uživatel
Příspěvky: 611
Registrován: pát říj 29, 2010 9:42 am

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Jirkus »

Až bude mít iPhone 24 bit D/A úřevodníky a několikanásobně větší úložný prostor než má teď ...

A za předpokladu, že máš dostatečně kvalitní aparaturu (sluchátka), aby ten rozdíl šel vůbec poznat ...

Jinak je to jenom póza (podle mne) ...

Colpeas
iPhone expert
iPhone expert
Příspěvky: 1307
Registrován: ned zář 20, 2009 9:26 am

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Colpeas »

ls8: myslím, že to smysl nemá. Překonvertovat jedno album z FLACu do ALACu je otázka cca 1 minuty.

Jirkus: Rozdíl mezi lossy (mp3/aac) a lossless (ALAC/FLAC) poznáš i na sluchátkách za 1000kč. Podle mne je póza lpění na 24bit audiu - a k tomu ještě v přenosném přehrávači...

2012 MacBook Air 13" 1.8GHz | 8GB RAM | 128GB SSD
2010 MacBook Pro 13" 2.4GHz | 8GB RAM | 750GB - odcizen! S/N: W805312VAPT
2006 Mac Pro 8-Core 2,33GHz | 16GB RAM | 256GB SSD + 3TB RAID0 | ATi HD4870 1GB
2005 PowerMac G5 Quad 2,5GHz | 8GB RAM | 1TB RAID0 | Quadro FX4500 512MB

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od ls8 »

Diky za nazor, samozrejme jsem si vedom toho, ze iPhone neni HiFi prehravac, ale ja jsem se ptal na neco jineho. Slo mi o srovnani dvou konkretnich aplikaci. Hudbu mam v lossless formatech proto, ze to doma posloucham na myslim velmi slusne sestave (CD prehravac Yamaha, zesilovac Rotel, boxy AQ), a jsem liny vsechno jeste znovu prevadet do dalsich formatu pro nahrani do iPhonu. Proste rano si reknu na co mam dneska naladu, vezmu FLAC nebo WV z disku a soupnu to do iPhonu. Druhy den zase treba neco jineho. Jeden den mam naladu na klasiku, druhy den treba na jazz a jindy treba na bigbeat. A ano, z iPhonu posloucham na pomerne slusnych sluchatkach zn. Sennheiser.
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

Jirkus
Senior uživatel
Senior uživatel
Příspěvky: 611
Registrován: pát říj 29, 2010 9:42 am

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Jirkus »

Colpeas:

Taky nemusím pózery, ale 24 bitové převodníky do iPhonu co nevidět přijdou.

Jinak s tebou souhlasím.

Metalgirl
Moderatorka fóra
Moderatorka fóra
Příspěvky: 12973
Registrován: pon úno 15, 2010 8:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Metalgirl »

ls8: No tu jde o to, že naposledy, co jsem tu aplikaci viděla, tak prostě nenabízela ani vytvoření playlistů a celkově byla špatně řešena i co se týče přehrávání. FLAC soubory se synchronizují do iPhonu přes File Sharing a to včetně obrázků, které se tam taky nahrávají stejným způsobem, pokud chceš mít ve FLACu artwork, to samé i s texty písní, nahraješ tam TXT soubor, je to pracné. Jinak aplikace za tu cenu vůbec nestojí za to, co se týče přidané hodnoty, kterou by měla přinést, ta přidaná hodnota je tam nulová, je to osekaný řehrávač, než ten nativní v iPodu. kdyby to aspoň nabízelo stejné funkce nebo podobné, co nativní přehrávač. Navíc nepoznala jsem rozdíl mezi ALAC a FLAC v iPodu. Obojí je na podobné úrovni. V tomto případě už nemá smysl lpět na FLACu oproti ALACu, jedině, z těch důvodů, jak říkáš, že se ti to nechce konvertovat. :)
Jsme rádi, že dodržujete PRAVIDLA fóra. Jsi zde nový? PAK ZAČNI ZDE.

Lincoln Six Echo
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3739
Registrován: pát čer 25, 2010 8:53 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Lincoln Six Echo »

Tak kvalitativní rozdíl mezi ALAC a FLAC není, jelikož jsou to oba bezztrátové formáty. Jen jsou data v každém z nich reprezentována jinak.
  • iPhone 6s
  • Mac mini (Late 2012) | MacBook Pro (Early 2015)
  • AirPort Extreme 5th gen

patofbc

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od patofbc »

Mam taky problem, ked v mojom priečinku hudba dam vlastnosti pesničky, tak tam mi ukazuje bitrate 428 kbps ale v itunes mi ukazuje 56 kbps , prečo to neukazuje rovnako ? v čom je problem ? dik

Colpeas
iPhone expert
iPhone expert
Příspěvky: 1307
Registrován: ned zář 20, 2009 9:26 am

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Colpeas »

dej sem screenshot nebo alespoň napiš, co je to za formát souboru.

2012 MacBook Air 13" 1.8GHz | 8GB RAM | 128GB SSD
2010 MacBook Pro 13" 2.4GHz | 8GB RAM | 750GB - odcizen! S/N: W805312VAPT
2006 Mac Pro 8-Core 2,33GHz | 16GB RAM | 256GB SSD + 3TB RAID0 | ATi HD4870 1GB
2005 PowerMac G5 Quad 2,5GHz | 8GB RAM | 1TB RAID0 | Quadro FX4500 512MB

Beavers
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 5790
Registrován: úte črc 01, 2008 3:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Beavers »

Patofbc: sežeň si do PC program MP3Info a pokud používáš Total Commander, po nainstalování, když na souboru mp3 pravou myší vybereš z roletové nabídky Vlastnosti, ukáže ti rozšířené okno, kde uvidíš jednak ikonu s hodnotou bitrate tohoto souboru a další záložku MP3 Info. Pokud tuto záložku otevřeš, dostaneš se na detailní informace id3 tagů (pokud jsou zapsány), případně si je můžeš v tabulce vyplnit. V každém případě tam ale budou informace o velikosti bitrate (to je to číslo, které je pro tebe záhadou a říká se mu datový tok - čím vyšší, tím méně detailů se při kompresi ztratí a tím blíže je zvuk hodnotám původního CD nebo wave souboru).
Two beer are not too beer. Shakesbeer. Nedostatek sexu způsobuje krátkozrakost.

patofbc

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od patofbc »

Beavers: akosi som to nepochopil .... ved ja ak dam vlastnosti pesničky tak tam už mam napisane bitrate ... ale ide oto že v itunes mi ukazuje ine bitrate ako vo vlastnostiach ... sry ked som nepochopil

ide o pesničku The Lazy Song, je to vo formáte MP3
Obrázek

Uploaded with ImageShack.us

Lincoln Six Echo
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3739
Registrován: pát čer 25, 2010 8:53 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Lincoln Six Echo »

Pokud jsem si dobře vědom, maximální tok u MP3 je 320 kbps. Možná je ten soubor vadný.
  • iPhone 6s
  • Mac mini (Late 2012) | MacBook Pro (Early 2015)
  • AirPort Extreme 5th gen

patofbc

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od patofbc »

tak potom bude pravda to v itunes, čiže 56 kbps ? tak to je dosť zle :D

Lincoln Six Echo
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3739
Registrován: pát čer 25, 2010 8:53 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Lincoln Six Echo »

Však velikost souboru znáš, tak si průměrný bitrate snadno dopočítáš.
(velikost souboru [MB]*8*1024)/délka skladby [s] = datový tok [kb/s]
  • iPhone 6s
  • Mac mini (Late 2012) | MacBook Pro (Early 2015)
  • AirPort Extreme 5th gen

Colpeas
iPhone expert
iPhone expert
Příspěvky: 1307
Registrován: ned zář 20, 2009 9:26 am

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Colpeas »

no to je taky pravda. Ovšem jen pokud má konstantní bitrate. Pošli mi odkaz na stažení té písničky, tohle je pro mne záhada. Vím, že AAC má možný datový tok až 400kbps, ale tohle...

Řekl bych, že to bude nějaké VBR, ale ukazuje to nějak chybně.

Nebo zkus nainstalovat db Poweramp, ten ti snad ukáže skutečné hodnoty a jestli je to CBR nebo VBR (konstantní/proměnný bitrate)

2012 MacBook Air 13" 1.8GHz | 8GB RAM | 128GB SSD
2010 MacBook Pro 13" 2.4GHz | 8GB RAM | 750GB - odcizen! S/N: W805312VAPT
2006 Mac Pro 8-Core 2,33GHz | 16GB RAM | 256GB SSD + 3TB RAID0 | ATi HD4870 1GB
2005 PowerMac G5 Quad 2,5GHz | 8GB RAM | 1TB RAID0 | Quadro FX4500 512MB

patofbc

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od patofbc »

kašlem nato, stiahol som si to ešte raz, ale tu čo som mal predtym si necham na porovnanie kvality zvuku, dnes mi prídu sluchatka takže si to chcem porovnať

ps.: su tu na servery bany aj za sťahovanie hudby ? -.-

Beavers
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 5790
Registrován: úte črc 01, 2008 3:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Beavers »

patofbc píše:Beavers: akosi som to nepochopil .... ved ja ak dam vlastnosti pesničky tak tam už mam napisane bitrate ... ale ide oto že v itunes mi ukazuje ine bitrate ako vo vlastnostiach ... sry ked som nepochopil

Ano, to jsou vlastnosti, které ti ukazují Windows, prográmek MP3 Info je jakýsi plugin do Total Cmd, který po kliknutí na Vlastnosti rozšíří původní kartu s vlastnostmi souboru. Na prvním obr. vidíš vlevo nahoře ikonu souboru s hodnotou bit rate, druhý obrázek je otevřená záložka MP3 Info. V této tabulce lze editovat ID3 tagy a další věci.
Obrázek Obrázek
Two beer are not too beer. Shakesbeer. Nedostatek sexu způsobuje krátkozrakost.

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od ls8 »

Tak jsem si dal tu práci, a změřil jsem co leze z iPhonu 3GS s iOS 4.3.3 při přehrávání různých souborů v různých přehrávačích.

Testoval jsem bezstrátový FLAC v přehrávačích FLAC Player, Golden Ear, OPlayer, bezstrátový ALAC v aplikaci iPod, a dále MP3 kódované na 320, 256, 160 a 128 kbit/s (LAME 3.98.4) přehrávané v interní aplikaci iPod.

Linkový výstup z iPhonu jsem zachytával přes dock do linkového vstupu MacBooku Pro 15" (late 2008), analýzu spektra jsem prováděl v aplikaci Audacity verze 1.3.13b.

Testovaným vzorkem bylo 60s záznamu z alba Dvořák: Violin Concerto / Suk: Fantasy - Josef Suk, Česká filharmonie, řídí Karel Ančerl - Supraphon 1988.

1/ Analýza zdrojového souboru z CD:
Obrázek

2/ Soubor převeden do bezstrátového formátu ALAC, přehráváno v interní aplikaci iPod v iPhone 3GS, iOS 4.3.3:
Obrázek

3/ Soubor převeden do bezstrátového formátu FLAC, přehráváno v aplikaci Golden Ear verze 1.7:
Obrázek

4/ Tentýž soubor FLAC přehrávaný v aplikaci FLAC Player verze 1.1.1:
Obrázek

5/ Tentýž soubor FLAC přehrávaný v aplikaci OPlayer verze 1.27:
Obrázek

6/ Soubor převedn do ztrátového formátu MP3, datový tok 320 kbit/s, kodek LAME 3.98.4, přehráváno v interní aplikaci iPod:
Obrázek

7/ Soubor převedn do ztrátového formátu MP3, datový tok 256 kbit/s, kodek LAME 3.98.4, přehráváno v interní aplikaci iPod:
Obrázek

8/ Soubor převedn do ztrátového formátu MP3, datový tok 160 kbit/s, kodek LAME 3.98.4, přehráváno v interní aplikaci iPod:
Obrázek

9/ Soubor převedn do ztrátového formátu MP3, datový tok 128 kbit/s, kodek LAME 3.98.4, přehráváno v interní aplikaci iPod:
Obrázek

Závěr: Z bezstrátových formátů iPhone nejkvalitněji přehrává ALAC (Apple Lossless Audio Codec) v interní aplikaci iPod, rozdíl proti FLAC je ale naprosto minimální. Při přehrávání FLAC souboru je kvalita výstupu shodná u všech testovaných aplikací (Golden Ear, FLAC Player, OPlayer, zjištěné rozdíly mezi výstupy jednotlivých aplikací jsou na hranici statistické chyby měření). Ztrátový formát MP3 při použití kvalitního kodeku LAME dává na 320kbit/s celkem uspokojivé výsledky, i když už zde jsou patrné známky ztráty kmitočtů nad 17kHz, s klesajícím datovým tokem ještě rychleji ubývá výšek, při 160kbit/s je pásmo zcela oříznuto již na 16kHz.

Při výběru přehrávače FLAC souborů doporučuji vybírat podle funkcí, zvuková kvalita je u všech shodná. Osobně doporučuji Golden Ear kvůli podpoře CUE souborů, kromě FLAC přehrává také ALAC a APE. OPlayer jako jediný přehrává i WavPack (WV) soubory.
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

Beavers
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 5790
Registrován: úte črc 01, 2008 3:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Beavers »

Hezké porovnání. Osobně si myslím, že ztráta vysokých kmitočtů od 13 - 15 kHz není nic, čeho je nutno litovat. Na grafech vidím, že oproti referenčnímu signálu z CD, všechny komprese způsobily v rozmezí těchto kmitočtů snížení hladiny max o cca -10 dB, což není tak drastické a v tomto problém nevidím. Sluch dospělého člověka je schopen zřídka rozpoznat kmitočty nad 12,5 kHz, i když existuje menšina jedinců, kteří slyší podstatně vyšší kmitočty, nikoli však plných 20 kHz. Ve vysokých kmitočtech nehrají běžně žádné nástroje, jsou tam zastoupeny pouze jejich vyšší harmonické. U ztrátových kompresí se ale využívá nedokonalosti sluchu, který není schopen rozlišit některé zvuky a ty jsou při kódování odstraňovány. Běžný posluchač tak nemá možnost nějaký rozdíl zaznamenat.
Prováděl jsem pokusy s osobou, která má vynikající sluch a slyšela i kmitočty okolo 15 kHz. Pouštěl jsem synchronně stejnou nahrávku z CD a z MP3, potom z CD a kazetového tape decku s DolbyC a přepínal jsem pouze mezi vstupy. Po několika přepnutích již pokusná osoba nevěděla, který zdroj signálu právě poslouchá a nedokázala to určit. Použil jsem domácí aparaturu vyšší střední třídy. Chybných odpovědí bylo čím dál více. Totéž jsem donutil absolvovat jednoho skeptického kamaráda, který neustále tvrdil, že mp3 jsou ořezané, že tam chybí nástroje atd. Ani on po chvíli nedokázal určit, co poslouchá. Jistě, datový tok 64 kbps je poznatelný, ale u BR 128 kbps už s tím má mnoho laických posluchačů (rozuměj těch, co nepitvají každý tón, šum a brum, ale poslouchají především hudbu) a 160 a 320 kbps je již sluchem nezjistitelné. Při tom závisí na mnoha faktorech, třeba na tom, jak je nahrávka namíchána, jak si s ní zvukař vyhrál, protože i CD audio může mít zvuk bez šťávy a dynamiky a podobá se nahrávce z magnetofonu (i to je zavádějící, protože dobře seřízený magnetofon hraje při rychlosti 19 cm/s nebo kvalitní gramofonová deska mnohdy lépe než digitální audio z CD, protože tam se jedná o analogový signál, který je lidskému uchu bližší. Proto si myslím, že podobná srovnávání jsou, tak jako od nepaměti, pouze teoretické pokusy, jak přesvědčit o tom, co je to kvalitní zvuk. Jenomže hudba nejsou grafy, ale tóny a zvuky a ty vnímáme sluchem. A lidský sluch vždycky bude konečným soudcem při hodnocení nahrávek.
Proto je poněkud zbytečné, pachtit se po exotických názvech zvukových formátů a raději se věnovat poslechu hudby ve kvalitě, která nám vyhovuje, nikoli v té tabulkové a normované. Pochopitelně, že datové toky pod 128 kbps jsou u hudby již nepřijatelné a bude je poslouchat jen člověk, který má sluchovou vadu. Ale o těch se tady nebavím. To by bylo podobné jako kdysi dávno, když se šetřilo místem na pásku a nahrávalo se u magnetofonů na rychlost 4,75 nebo dokonce 2,37 cm/s.
Tak, a nyní se do mě můžete, audiofilové, pustit.
Skrytý text (Ctrl-A)

Očekávám reakci od MG.Obrázek
Two beer are not too beer. Shakesbeer. Nedostatek sexu způsobuje krátkozrakost.

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od ls8 »

Ten pokles o 10db je dan nastavenou hlasitosti nahravani v MacBooku, to o nicem nevypovida.
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

Lincoln Six Echo
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3739
Registrován: pát čer 25, 2010 8:53 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Lincoln Six Echo »

Co se týče rozsahu sluchu – slyším normálně 20-20000 Hz. Těch 20 Hz je příjemné bručení a 20 kHz strašně nepříjemné pištění (jako např. rušička na kuny). Je mi 22 let, čili ještě slyším výborně.

MP3 s bitrate 128 kbps je opravdu neposlouchatelná záležitost. Tolik artefaktů a zkreslených tónů opravdu není nic příjemného na poslech. 256 kbps už je OK, ale stejně dávám přednost ALACu, neboť disky mají dostatečné kapacity a já vím, že nebudu (téměř) šizený.

edit: Takže jsem se otestoval pořádně a slyším v rozsahu 10-21000 Hz. 10 Hz je takový zvuk jako když se pomalu roztáčí rotor vrtulníku. 21 kHz už slyším jen při vyšší hlasitosti, prostě slabý pískot.
http://www.noiseaddicts.com/2009/03/can ... ring-test/
http://homerecording.about.com/od/homes ... _tones.htm
Naposledy upravil(a) Lincoln Six Echo dne čtv črc 21, 2011 1:25 pm, celkem upraveno 2 x.
  • iPhone 6s
  • Mac mini (Late 2012) | MacBook Pro (Early 2015)
  • AirPort Extreme 5th gen

Colpeas
iPhone expert
iPhone expert
Příspěvky: 1307
Registrován: ned zář 20, 2009 9:26 am

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Colpeas »

Tak či tak, stejně si nechám ALAC. Jinak plně souhlasím s eRiper

2012 MacBook Air 13" 1.8GHz | 8GB RAM | 128GB SSD
2010 MacBook Pro 13" 2.4GHz | 8GB RAM | 750GB - odcizen! S/N: W805312VAPT
2006 Mac Pro 8-Core 2,33GHz | 16GB RAM | 256GB SSD + 3TB RAID0 | ATi HD4870 1GB
2005 PowerMac G5 Quad 2,5GHz | 8GB RAM | 1TB RAID0 | Quadro FX4500 512MB

Beavers
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 5790
Registrován: úte črc 01, 2008 3:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Beavers »

eRiper: a jaké zařízení ti dokáže přehrát mezní kmitočty 10 Hz a 21 kHz? To musíš mít asi nějaké High End vybavení, nehledě na to, že je asi moc málo zdrojů signálů s těmito kmitočty a v hudbě neexistuje žádný nástroj, který by je uměl vyloudit. Takže buď rád, že slyšíš to, co tvrdíš (i když si o tobě mohu myslet, že jsi netopýr - nebo snad upír?) a šetři si sluch. Jinak je to to, o čem jsem mluvil: realita je jiná než tabulkové hodnoty a testy. Když si ale musíš zesílit kmitočet 21 kHz, tak také můžeš slyšet všechny nectnosti koncového zesilovače, pokud vůbec jsou tvé reproduktory nebo jiné měniče schopny takové výšky přehrát. Vlastnosti elektroakustických zařízení jsou dány tím, jak vyrovnaná je křivka kmitočtové charakteristiky. Ona může začínat u 20 a končit u 20 000 Hz, ale záleží na tom, zda je na těchto krajních hodnotách ve stejné decibelové úrovni. Odpovím, že není.
EDIT: jinak ty kmitočty, které jsi "přibalil" ke svému příspěvku jsou tak dobré na otestování zvukové karty, pokud je tedy nějak nedostaneš do kvalitního zesilovače. "Testoval" jsem si také podle nich svůj sluch a vyjma přenosu nízkých frekvencí, které byly poměrně identifikovatelné, vysoké kmitočty od 15 kHz již byly nepravdivé a zvukovka mi přenášela jakési jiné, které se podobaly cca 8 až 10 kHz kmitočtům. Takto jsem tedy "slyšel" i 22 kHz. Poslední zcela zřetelný byl kmitočet 12,5 k, pak už se nedozvím nic, jak jsem na tom se sluchem - vždycky tam slyším tón, ale nepravdivý. Poslouchal jsem na špičková DJ sluchátka. Takže nevím, jak jsi to zkoušel ty, ale pochybuji, že na to máš takové vybavení, které by nelhalo.
Two beer are not too beer. Shakesbeer. Nedostatek sexu způsobuje krátkozrakost.

Lincoln Six Echo
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3739
Registrován: pát čer 25, 2010 8:53 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Lincoln Six Echo »

Já to beru s rezervou a nebral bych tyto krajní hodnoty věrohodně. Navíc hraničí, jak říkáš, s možnostmi aparatury. Nicméně 20-20000 Hz slyším opravdu zřetelně při "běžné" hlasitosti. Určitě nebudu výjimka (MG pomóc :D ).
  • iPhone 6s
  • Mac mini (Late 2012) | MacBook Pro (Early 2015)
  • AirPort Extreme 5th gen

Beavers
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 5790
Registrován: úte črc 01, 2008 3:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Beavers »

Přečti si můj edit a odpověz mi. A ještě mě zajímá, kde jsi vzal těch 10 Hz, já je tam nikde nevidím, začíná to na 20.
Two beer are not too beer. Shakesbeer. Nedostatek sexu způsobuje krátkozrakost.

Metalgirl
Moderatorka fóra
Moderatorka fóra
Příspěvky: 12973
Registrován: pon úno 15, 2010 8:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Metalgirl »

OT: Na reakci nemám sílu. Jen říkám, a budu to stále opakovat, v mp3 jsou utopené, ztracené detaily, které člověk slyšíš v bezztrátovém formátu. Jakmile jsem před těmi 4 lety poprvé pustila FLAC, jsem si říkala, ty jo, tam je další vokál? Tam jsou další klávesy? Ty jo tam hraje další kytara? Atd. Ve zdroji mp3jek jsem u těch samých písniček tyto detaily předtím nikdy neslyšela, nebyly obsaženy v tom daném souboru. Navíc bezztrátové formáty hrajou o něco čistěji. Mp3 mi připadají více basové, asi díky ztrátám na vyšších frekvencí. Prostě jsou více, nevím, jak to popsat, nechci říci více dunivé, nebo více plechovkové, prostě tam ty výšky postrádají a jde to poznat. Neříkám, že to musí být na hranici 20 KHz.
Jsme rádi, že dodržujete PRAVIDLA fóra. Jsi zde nový? PAK ZAČNI ZDE.

Colpeas
iPhone expert
iPhone expert
Příspěvky: 1307
Registrován: ned zář 20, 2009 9:26 am

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Colpeas »

Ano, ano. ztrátová komprese neignoruje pouze tóny o frekvencích, které, Beaversi, nazýváš "pro člověka neslyšitelným", ale detaily napříč celým spektrem.
Po dobu reklamace mého iPhonu jsem byl nucen poslouchat hudbu v AAC/256kbps - tedy kvalitativně odpovídající souborům z iTunes. Sluchátka jsem i s náhradním přehrávačem používal stejná a musím říct, že to ani zdaleka nebylo stejný poslech. A nebylo to přehrávačem, pro jistotu jsem to zkusil i pustit přes počítač - výsledky byly obdobné. Něco tam prostě chybí.
Lossless je zkrátka luxus, na který si snadno a rád zvykneš a věř mi, po vyzkoušení mi to i dřívější lossless-skeptici potvrdili.

2012 MacBook Air 13" 1.8GHz | 8GB RAM | 128GB SSD
2010 MacBook Pro 13" 2.4GHz | 8GB RAM | 750GB - odcizen! S/N: W805312VAPT
2006 Mac Pro 8-Core 2,33GHz | 16GB RAM | 256GB SSD + 3TB RAID0 | ATi HD4870 1GB
2005 PowerMac G5 Quad 2,5GHz | 8GB RAM | 1TB RAID0 | Quadro FX4500 512MB

Beavers
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 5790
Registrován: úte črc 01, 2008 3:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Beavers »

2 Colpeas:
U ztrátových kompresí se ale využívá nedokonalosti sluchu, který není schopen rozlišit některé zvuky a ty jsou při kódování odstraňovány.
Já jsem totiž nepsal o tom, že komprese ignoruje neslyšitelné frekvence, nýbrž o zvucích, rozuměj takových, které vydávají nástroje - viz citace.
Proto komprese není ořezem kmitočtů (to by se toho moc nezkomprimovalo), ale vynecháním zvuků, které není ucho schopné identifikovat. Čím nižší bitrate, tím více detailů je odstraněno. Nebavme se ale o BR 64 a 32 kbps, tam už jde do háje i kmitočtové pásmo. Je to přesně tak, jak píše MG a pokud nemá posluchač skladbu pořádně naposlouchanou, tak si běžně ničeho nevšimne, navíc ani úbytku výšek, pokud nemá s čím srovnávat. A málokdo má tak kvalitní vybavení, aby mu "rovný" zvuk ze zesilovače bez použití tónových korekcí a ekvalizérů připadal dynamický a šťavnatý. Jinde jsem psal o tom, že lidské ucho má malou setrvačnost a pokud není možnost přepínání mezi zdroji signálu, je velmi obtížné až nemožné říci, co z testovaných zdrojů hraje lépe nebo, který právě hraje.
Popisuješ, jak jsi poslouchal přes počítač, abys vyloučil, že je chyba na straně přehrávače. Ale počítač přeci není vůbec žádné špičkové audiozařízení, abys na něm mohl takto testovat. Je to totéž, o čem se zmiňuje eRiper - testoval (zřejmě přes zvukovku) svůj sluch. Pokud nemá kvalitní zesilovač a reprosoustavy plus nějaký generátor kmitočtů, tak se není o čem bavit. Sluch je tak nedokonalý orgán, že se dá oklamat čímkoli.
(Malá příhoda z vlastní zkušeností: poslouchávám hudbu z CD přes kvalitní ekvalizér, protože mám rád když to "šlape" (neřešme teď otázku, zda je to prznění zvuku, o tom také něco vím). Pak jsem nějak přepojoval aparaturu a po delším čase jsem opět poslouchal hudbu. Pochvaloval jsem si, jak mi to krásně hraje. Asi po hodině poslechu koukám, že mám sice EQ zapnutý, ale není přepnut na monitoring, čili jsem hrál bez něj a přesto jsem nic nepoznal. Když jsem jej přepnul, pak teprve jsem slyšel ten rozdíl. Můj sluch si prostě nepamatoval to, jak to hrálo před týdnem.)
Two beer are not too beer. Shakesbeer. Nedostatek sexu způsobuje krátkozrakost.

Colpeas
iPhone expert
iPhone expert
Příspěvky: 1307
Registrován: ned zář 20, 2009 9:26 am

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Colpeas »

Věř mi, u většiny skladeb rozdíl poznat byl, a nebyl to placebo efekt....

Vím, jak to má znít, ale to AAC znělo rozdílně. Opakuji to už asi po stopadesáté čtvrté: nepotřebuješ extrémně kvalitní audiovybavení k tomu abys dokázal určit, co je flac a co mp3...

2012 MacBook Air 13" 1.8GHz | 8GB RAM | 128GB SSD
2010 MacBook Pro 13" 2.4GHz | 8GB RAM | 750GB - odcizen! S/N: W805312VAPT
2006 Mac Pro 8-Core 2,33GHz | 16GB RAM | 256GB SSD + 3TB RAID0 | ATi HD4870 1GB
2005 PowerMac G5 Quad 2,5GHz | 8GB RAM | 1TB RAID0 | Quadro FX4500 512MB

Metalgirl
Moderatorka fóra
Moderatorka fóra
Příspěvky: 12973
Registrován: pon úno 15, 2010 8:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Metalgirl »

To jsem psala, že jak člověk nemá oposlouchané dané skladby v horší a lepší kvalitě, tak je jasné, že nepozná, které detaily v písních chybí, to je jasné, nemůžu říct, že tam chybí ty a ty klávesy, když v mp3 je ani neslyším vůbec a nemám ani tušení, že tam mají být v originále být. ;)

Prostě u mp3 jde ta ztráta na vyšších kmitočtech poznat. Jen jak říkám, neumím popsat, co při tom slyším, ale vím, že výšky tomu chybí. Má to prostě JINÝ charakter, než bezztrátový formát, ten má zase pro sebe typický jiný charakter projevu. Je to asi stejné jako zvuk kultivovaného benzínu a uklapaného dieslu. :) Oba taky mají jiný charakter projevu. No a když člověk umí poznat, jaký zvukový charakter má benzínový motor a jaký zvukový charakter má dieslový motor, tak ty rozdíly tam slyší. Řečeno z nadsázkou. :D Ale toto stejně platí jen v případech audiosestavy, na které člověk poslouchá hudbu denně a je na ni zvyklý. Zná jak se daná audiosoustava projevuje, ví, co z ní leze atd. V tomto případě rozdíly pozná, to ano.

Ale upřímně, na cizí audiosoustavě by člověk opravdu nepoznal, jestli přehrávaný soubor je mp3 či lossless a když už náhodou jo, tak zase jen u některých druhů žánrů, u kterých se rozdíl může projevit.
No ale jde o to, že hudbu poslouchám hlavně na svém, ale ne u cizích ne? Takže já jsem zvyklá už na jakýsi standard u sebe doma, na čem poslouchám, neříkám, není to dokonalé, ani zdaleka a ani to dokonalé být nemusí, nemusí to být drahá, luxusní, špičková audiosestava. Jde prostě o to, že v takové kombinaci, v jaké to mám, včetně toho lossless formátu je to pro mě přijatelné, baví mě to a nerve mi to uši. :) Takže v podstatě to má dvě stránky a každý má po svém pravdu.
Jsme rádi, že dodržujete PRAVIDLA fóra. Jsi zde nový? PAK ZAČNI ZDE.

Lincoln Six Echo
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3739
Registrován: pát čer 25, 2010 8:53 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Lincoln Six Echo »

Pod tohle se můžu podepsat. Čert vem frekvence :-P Prostě lossless je lossless, tečka. Nic víc k tomu psát nebudu.
  • iPhone 6s
  • Mac mini (Late 2012) | MacBook Pro (Early 2015)
  • AirPort Extreme 5th gen

Metalgirl
Moderatorka fóra
Moderatorka fóra
Příspěvky: 12973
Registrován: pon úno 15, 2010 8:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Metalgirl »

eRiper: Amen. :)
Jsme rádi, že dodržujete PRAVIDLA fóra. Jsi zde nový? PAK ZAČNI ZDE.

Beavers
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 5790
Registrován: úte črc 01, 2008 3:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Beavers »

eRiper: Amen s tebou :-)
A vůbec, žádný lossless, ale pořádný analogový záznam z gramofonové desky, to je teprve pošušňáníčko Obrázek
Two beer are not too beer. Shakesbeer. Nedostatek sexu způsobuje krátkozrakost.

Metalgirl
Moderatorka fóra
Moderatorka fóra
Příspěvky: 12973
Registrován: pon úno 15, 2010 8:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Metalgirl »

Hlavně supraphon desky :D
Jsme rádi, že dodržujete PRAVIDLA fóra. Jsi zde nový? PAK ZAČNI ZDE.

Beavers
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 5790
Registrován: úte črc 01, 2008 3:17 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Beavers »

Z limitovaných edicí ve spolupráci s Hi-Fi klubem určitě ano. Zato desky z Pantonu Obrázek
Two beer are not too beer. Shakesbeer. Nedostatek sexu způsobuje krátkozrakost.

Jirkus
Senior uživatel
Senior uživatel
Příspěvky: 611
Registrován: pát říj 29, 2010 9:42 am

Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Jirkus »

Pokud si chcete testovat sluch nebo něco jiného :), spíše než pseudotestovací www stránky s mp3 soubory raději použijte opravdový generátor signálu nebo alespoň toto:

http://itunes.apple.com/cz/app/audiosiz ... 87863?mt=8

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od ls8 »

Velky souhlas s MG, strasne zalezi na tom, na cem je kdo zvykly poslouchat. Treba ja jsem byl dlouho zvykly poslouchat jen MP3, tok 160kbit/s jsem povazoval za dostatecny. Hudba mela slusne basy a byl jsem happy. Pomerne nedavno jsem si domu poridil HiFi sestavu, zadny audiofilsky vykrik techniky za statisice, ale myslim ze rozumny vyber komponent podle financnich moznosti (gramo Pro-Ject Debut III, CD prehravac Yamaha CD-S 300, zesik Rotel RA04SE, reproboxy AQ Labrador 279 - trochu kompromisni, byl jsem dost limitovany velikosti, aby se mi vesly do regalu. Kdyz jsem si poprve pustil desku nebo CDcko, byl jsem nastvany, co jsem to koupil za kram, vzdyt to nema zadne basy proti MP3 na (slusnych - Sennheiser) sluchatkach. Postupem casu jsem ale zacal objevovat, ze ty "chybejici" basy na notoricky oposlouchanych skladbach jsou zpusobene nahlou pritomnosti dosud nepoznanych presnych vyssich stredu a naprosto necekanych vysek (boxy maji v 10dB pasmu rozsah do 40kHz). Zejmena jazzik, klasika ale treba i takovi Beatles na tom zneji jemneji, detailneji a pohodoveji, vic si pri tom odpocinu. Lehce uvazuju o dokoupeni AQ Labrador 422 subwooferu, uvidime.

Mimochodem, teprve na teto sestave si vsimam, ze na mnoha CD je hudba nahrana s dost silnym sumem, ktery pri prehravani na horsim prehravaci neslysim.

Zesik mam s hodne neutralnim zvukem, to mi dost vyhovuje. Jen nema uplne idealni phono predzesilovac, ma trochu vyssi sum. Vyrobce meho grama dela elektronkovy nizkosumovy predzesilovac, ale nejsem si jisty, jestli bych investici do nej (11.000) obhajil jak doma, tak sam pred sebou.

A kdyz uz jste tady nakousli kvality desek, tak kousky, ktere chci opravdu na vyjimecne prilezitosti, poslech s maximalni koncentraci k dosazeni audiofilskeho orgasmu, kupuju japonske vinyly na ebayi od prodejce far_east_jukebox_japan. Kousek v EX/NM stavu vychazi podle titulu na 20-50 dolaru, ale stoji to za to. Prodejce je super, desky chodi v samostatnych obalech (ja si je stejne prebaluju do obalu znacky Nagaoka), nikdy mi od nej neprisl deska v horsim stavu, nez mel v popisu. Treba takova The Wall, to je neco!
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

vasa13
Sons of Jailbreak
Sons of Jailbreak
Příspěvky: 238
Registrován: ned led 24, 2010 9:18 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od vasa13 »

Doporučili byste mi nějakej dobrej convertor z Flac do AAC, aby to nebylo ztrátový? :) Děkuju. :)
iPhone 6S, Macbook Pro retina, Apple Watch Sport 38mm

Lincoln Six Echo
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3739
Registrován: pát čer 25, 2010 8:53 pm

Re: Mp3, AAC, FLAC - který používáte/doporučujete ?

Příspěvek od Lincoln Six Echo »

AAC je ztrátový formát. Musíš konvertovat do ALACu (přípona .m4a, stejně jako u AAC). Pro OS X je asi nejlepší XLD.
  • iPhone 6s
  • Mac mini (Late 2012) | MacBook Pro (Early 2015)
  • AirPort Extreme 5th gen

Odpovědět