VR/AR Headsety - brýle pro virtuální a rozšířenou realitu

Odpovědět
FILIPSN007
Senior uživatel
Senior uživatel
Příspěvky: 947
Registrován: čtv led 06, 2011 3:31 pm

VR/AR Headsety - brýle pro virtuální a rozšířenou realitu

Příspěvek od FILIPSN007 »

Zdravím,

zakládám toto téma, abychom si mohli sdělit zkušenosti s virtuální a rozšířenou realitou. :)

Já bych se osobně k tomuto tématu dostal asi až o pár let později, protože mi tato technologie nepřipadala tak atraktivní. V tuto chvíli se zajímám o rozšířenou realitu a její možnosti, protože na toto téma mám bakalářskou práci.

Letos jsem měl možnost se účastnit Ampéru 2016, a získal jsem tam od Simplecellu(Sigfoxu) Cardboardy. Papírové řešení pro virtuální realitu, s kterým přišel Google. Né že by přímo cardboardy dělal Simplecell, ale použili toto řešení pro zobrazení jejich showroomu. Pro ČR to zajišťuje firma Panoboard.

Obrázek

Jednoduchá záležitost, složíte z papíru brýle, které obsahují čočky a tlačítko pro interakci s virtuální realitou. Pak stačí mít aspoň 4 palcový mobil, nainstalovat potřebný SW a vložit dovnitř.

A moje zkušenosti?

Jsem mile překvapen co dokáže kus kartonu :D. Stáhl jsem si do mobilu od Googlu aplikaci pro Cardboardy a chvilku jsem si s tím hrál. Je to sranda. Okamžikama se opravdu stalo, že smysly byly oklamány, ale jen pouze na chvíli. Já mám ještě iPhone 5S, a zde jde vidět jak je displej pro virtuální realitu nedostatečný. Displej se rozdělí na dvě poloviny, každá polovina pro oko. Vnímáme tak pouze polovinu dipsleje. Čočky protáhnou obraz kolem vás, displej tak vypadá jak pod lupou. To má za následek viditelné pixely. Samozřejmě záleží na tom, co sledujete u umělé grafiky to tak nevadí, ale u videa je to horší, už se nelze smysly tak lehce oklamat.

Bolí z toho oči?
Mě osobně nebolí, ale pod podmínkou, že se nesoustředím na viditelné pixely.

K čemu jsou Cardboardy? K tomu aby vás to nalákalo na koupi dražšího zařízení. Ihned jsem začal pokukovat po plastové variantě, s lepšíma čočkama.

Lepší Headsety pro mobily stojí okolo 2500 Kč, Cardboardy 179 Kč, vycházím z cen na Alze.

Když se vrátím nohama zpátky na zem, a uvědomím si proč jsem se o to začal zajímat, tak si uvědomuji co tato technologie bude pro lidi znamenat. Jiný svět, který bude od toho reálného snažší, lenost a zas ta lenost. Nechci strašit, ale doba Matrixu se blíží :D.

Závěrem, bych Vás chtěl poprosit jestli byste mi nevěnovali minutu vašeho času a nevyplnili mi krátký dotazník, který má za cíl zjistit jak si naše společnost vede s moderní technikou, a jestli vidí blížíce se vymoženosti jako hrozbu pro jejich zaměstnání. Dotazník je anonymní, a data budou zpracována pro moji Bakalářskou práci na téma: "Aplikační potenciál rozšířené reality v logistice".

https://docs.google.com/forms/d/1YtQGRCgv2AXwM-6jVGhmqURBpNcC94VpcIBcfbnTMII/viewform

Za chvíli bude dostupný Oculus Rift, HTC VIVE, Zeis One i Sony něco chystá pro PS4. Tato řešení jsou poměrně drahá a to nepočítám jak výkonné PC musíte mít pro využití tohoto příslušenství.

Headsety pro mobily jsou cenově dostupné, za 179kč můžete vyzkoušet, nebo si koupit něco lepšího třeba DSCVR, za 750 na Alze, nad tím uvažuji :D.

https://www.alza.cz/gaming/i-am-cardboard-dscvr-cerne-d4128158.htm

Ještě upozornění iPhone 5S je opravdu minimum, hlavně kvůli velikosti. Většina headsetu požaduje alespoň 4,5 pálce displej.

Tak se v té virtuální realitě neutopte! :good:

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19653
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: VR/AR Headsety - brýle pro virtuální a rozšířenou realit

Příspěvek od rony »

S mobilom je to uplne na hrane technologickeho dema. V tejtonurovni su pekne filmy natacane 360st kamerami ale tam to konci.

Mal som pozicany oculus robeny pre samsung.

Pri dlhsom pozerani pre mna unavne.
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

Zemlicka
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 490
Registrován: úte dub 07, 2009 4:48 am

Re: VR/AR Headsety - brýle pro virtuální a rozšířenou realit

Příspěvek od Zemlicka »

ja cakam na 2. generaciu oculus riftu.. chcem vyssie rozlisenie na oko a samozrejme aj vykonnejsie pc
iPhone 5S
iPad Air
Hackintosh Mavericks (docasne)

Onygzzer
patron iPhone.cz
patron iPhone.cz
Příspěvky: 546
Registrován: sob led 10, 2009 3:48 pm

Re: VR/AR Headsety - brýle pro virtuální a rozšířenou realit

Příspěvek od Onygzzer »

Ze srandy jsem pořídil VR Box Headset na Aliexpressu za cca 450 korun. Kvalita mě celkem udivila. Kámoš kupoval nějaký VR headset za cca 200 korun a to je teda uplně k ničemu. Tohle má regulovatelnou vzdálenost čoček od očí, takže se dá krásně doostřit. Navíc je velmi dobře řešeno vkládání mobilu do šuplíku, takže odpadá násilné zacvakávání s nejistou polohou vůči čočkám. Aplikace co jsem zkoušel mě nijak extra nenadchly - přece jen vím jaké to je mít na očích Oculus (na té pouťové houpačce jsem se regulérně málem poblil:-D ). Nicméně dost fajn je to na 3D filmy...to se mi dost líbí ;-)

Pokud někdo máte, zkustě sem hodit zkušenosti s nějakými placenými appkami a hrami ve srovnání s free ;-)
Historie: iP2G, iP3G, iP3GS, iP4, iP5, iP7.....

FILIPSN007
Senior uživatel
Senior uživatel
Příspěvky: 947
Registrován: čtv led 06, 2011 3:31 pm

Re: VR/AR Headsety - brýle pro virtuální a rozšířenou realit

Příspěvek od FILIPSN007 »

A používáš s tím iPhone5? Nevadí ti, že vidíš pixely?

Onygzzer
patron iPhone.cz
patron iPhone.cz
Příspěvky: 546
Registrován: sob led 10, 2009 3:48 pm

Re: VR/AR Headsety - brýle pro virtuální a rozšířenou realit

Příspěvek od Onygzzer »

Jojo...s pětkou...tak pixely vidíš no, ale na té vývojářské verzi Oculusu to rozlišení taky bylo dost o ničem :-)


Znáš http://spravodaj.madaj.net/ ?
Historie: iP2G, iP3G, iP3GS, iP4, iP5, iP7.....

FILIPSN007
Senior uživatel
Senior uživatel
Příspěvky: 947
Registrován: čtv led 06, 2011 3:31 pm

Re: VR/AR Headsety - brýle pro virtuální a rozšířenou realit

Příspěvek od FILIPSN007 »

Doma se ještě válí HTC One, to má lepší displej jak 5/5S, ale moc odvařenej jsem z toho nebyl. 180 a 360 videa jsou ve velkém rozlišení okolo 2600x..., protože je to přiblížené a pohybem hlavy se rozhlížíš. Jenže jsem na Androidu nenašel aplikaci, které by si s takto velkým rozlišením poradila. Nejlepší aplikaci má asi Homido, bohužel zvládá videa pouze do 1080p, takže jsem zkusil video překonvertovat, ale nakonec jsem se dočkal přibližně stejné kvality jako na 5S, další problém byl potom bitrate. HTC One M7 je sice starší, ale takové video by to mohlo zvládnout.

Vše jsem zkoušel přes Google Cardboard, no a co dodat? Google sám není připravený na multimediální obsah.

Onygzzer
patron iPhone.cz
patron iPhone.cz
Příspěvky: 546
Registrován: sob led 10, 2009 3:48 pm

Re: VR/AR Headsety - brýle pro virtuální a rozšířenou realit

Příspěvek od Onygzzer »

No filmy hrnu normálně tak, že stáhnu blueray hd sbs 3d verzi filmu a tu normálně pustím ve VLC a koukám :-) Rozhlížet se nepotřebuju - jde mi jen o 3d ;-)
Historie: iP2G, iP3G, iP3GS, iP4, iP5, iP7.....

Vitezslav2
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 528
Registrován: pát pro 12, 2008 7:22 pm

Re: VR/AR Headsety - brýle pro virtuální a rozšířenou realit

Příspěvek od Vitezslav2 »

Ahoj, nevíte jestli jsou nějaké brýle pro virtuální realitu kompatibilní s iPhone 7 plus?
Děkuji za radu
iPhone XS Max 256GB
iPad 2019 32GB WIFI
Apple Watch Series 5 Nike+ 44mm

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19653
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: VR/AR Headsety - brýle pro virtuální a rozšířenou realit

Příspěvek od rony »

Su.

Kedze najdolezitejsi faktor je to, ci sa da mobil do nich uchytit, tak trebars tieto Google Daydream VR. Samozrejme dialkove k nim nemusi spolupracovat s iOS.

Ja som ich skusal s 6S plus. Celkovy dojem: nechcem to pouzivat na pozeranie filmov.
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

Vitezslav2
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 528
Registrován: pát pro 12, 2008 7:22 pm

Re: VR/AR Headsety - brýle pro virtuální a rozšířenou realit

Příspěvek od Vitezslav2 »

Diky za tip.Mrknu na ně.
iPhone XS Max 256GB
iPad 2019 32GB WIFI
Apple Watch Series 5 Nike+ 44mm

Odpovědět