Multimedialne centrum - prístup z internetu

vše co vás napadne
Odpovědět
pistak
iPhone guru
iPhone guru
Příspěvky: 1088
Registrován: pát pro 25, 2009 4:41 pm

Multimedialne centrum - prístup z internetu

Příspěvek od pistak »

Ahojte, poradili by ste mi niekto kto sa tomu lepšie rozumie?

Mám doma MMC (multimediálne centrum) eGreat EG-M31B z ktorého som vybral HDD a používal som ho na DOMÁCEJ sieti tak že som s ním pristupoval na NAS synology. Teraz ale to MMC beriem rodine domov, a tam už na domácej sieti nebudem, ale budem pristupovať cez INTERNET na ten NAS. A tu je problém... Neviem ako v nastaveniach MMC napísať adresu na ten NAS server... Dá sa naň dostať cez FTP ale je nezabezpečené, a dá sa tam dostať cez SAMBA, ale otázka je ako..
Sú tam kolonky....
Názov:.....
URL:....
Meno:...
Heslo:....

Názov...to je jedno čo tam dám... URL: tak tam som skúšal: smb://XXX.XXX.XXX.XX a nič sa nedialo, len mi napísalo že url format is invalid...
samozrejme že som vyplnil aj meno a heslo.... a nič... Rozumie sa tomu niekto??
Dakujem za každú radu.

iTukan
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3021
Registrován: sob úno 07, 2009 5:54 pm

Re: Multimedialne centrum - prístup z internetu

Příspěvek od iTukan »

To URL by jsi měl psát bez toho SMB, tedy jen IP adresu. Ale je otázkou, zda máš k té domácí síti veřejnou (nebo tobě známou a neměnnou) IP adresu a zda máš domácí router nakonfigurován pro přístup na NAS z internetu. Tohle všechno potřebuješ nastavit k tomu, aby to fungovalo.
 MBPR 16"  iPhone 11 Pro  iPad Pro 11"  iPad Mini 2 4G  ATV 4K  Withings SmarScan

pistak
iPhone guru
iPhone guru
Příspěvky: 1088
Registrován: pát pro 25, 2009 4:41 pm

Re: Multimedialne centrum - prístup z internetu

Příspěvek od pistak »

tak zo svojho macbooku sa na ten nas dostanem cez AFP, či tak podobne... a to som tiež už na inej sieti. Tá sieť kde je NAS je pod nemennou, a mám to cez synology nastavené že miesto XXX.XXX.XXX.XX zadám DDNS od synology a pristupujem na NAS jednoduchšie cez internet.
Skôr vidím problém v tom formate URL čo píšem v nastavení MMC. Skúšal som to aj bez smb://... aj rôzne, a stále to nechcelo ani len uložiť. Na domácej sieti tam mám v nastavení SMB://diskstation...video.. a to sa aj uložilo... a fungovalo to... ale ako vravím, tobolo na domácej sieti...

iTukan
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3021
Registrován: sob úno 07, 2009 5:54 pm

Re: Multimedialne centrum - prístup z internetu

Příspěvek od iTukan »

Potom router může blokovat porty. SMB by měla využívat port 445. AFP používá port 548 nebo 427. Uvnitř domácí sítě předpokládám blokaci portů nastavenou nemáš.
 MBPR 16"  iPhone 11 Pro  iPad Pro 11"  iPad Mini 2 4G  ATV 4K  Withings SmarScan

pistak
iPhone guru
iPhone guru
Příspěvky: 1088
Registrován: pát pro 25, 2009 4:41 pm

Re: Multimedialne centrum - prístup z internetu

Příspěvek od pistak »

no nemám, teda nemal by som mať, ja sa až tak do toho nerozumiem... Dalo by sa nejak zistiť či sa macbook dostane nez sambu na NAS? teda cez internet? či ma vôbec notebook pustí... či ten port 445 nie je blokovaný... a potom skúsim nastavovať MMC. mám aj forklift nainštalovaný a tam ked dám pripojiť sa cez AFP tak ma pripojí, ale ked dám sambu tak to mi nepovolí... vrrr... Dokonca ani FTP ked dám a cez port 21 tak mi nepovolí... Viem že som v NAS nastavoval niečo lebo som tam mal návšetvu z číny, tak som to skoro blokoval. teda niečo s SSH či čo to bolo...

a tu mám nastavenia externeho prístupu na NAS a NFS a SMB zrejme nejde...

http://www.upnito.sk/0/vtm2v6rfgc5rqkg3jn356j4aec6c3qwc.png

a tu je firewall v NAS

http://www.upnito.sk/0/5ny2h8a8p9fnsk97tpkfkgwxzep5sy6x.jpg

iTukan
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3021
Registrován: sob úno 07, 2009 5:54 pm

Re: Multimedialne centrum - prístup z internetu

Příspěvek od iTukan »

Sambu na macu zjistis jednoduse... ve finderi dej CMD+k a vyplň adresu smb://XXX.XXX.XXX.XX
Když se nepřipojí, máš blokovaný port.

Na tom prvním obrázku je jasně vidět, že nemáš nakonfigurovaný na směrovači FTP přístup a "Souborový server windows" má status nesplněno, takže ani FTP ani SMB by ti nemělo jít.
Firewall v NASu je jedna věc, ale před ním máš ještě router, který filtruje porty dříve.
 MBPR 16"  iPhone 11 Pro  iPad Pro 11"  iPad Mini 2 4G  ATV 4K  Withings SmarScan

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19658
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: Multimedialne centrum - prístup z internetu

Příspěvek od rony »

uprimne, otvorit si sa bu do internetu je... blbe rozhodnutie :-)

asi ani ten pristup nebude nic moc.

ak to fakt tak silno chces, na nasle zapni http server a z tpho prehravaca uz toot nejako musi ist otvarat.
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

iTukan
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3021
Registrován: sob úno 07, 2009 5:54 pm

Re: Multimedialne centrum - prístup z internetu

Příspěvek od iTukan »

NAS Synology má web rozhraní na přehrávání jak audia, tak videa. A na iOS i super aplikace na obojí. Určitě by to bylo lepší řešení, je otázkou, jestli ten eGreat umí http přístup. Chce to nastudovat návod. ;)
 MBPR 16"  iPhone 11 Pro  iPad Pro 11"  iPad Mini 2 4G  ATV 4K  Withings SmarScan

pistak
iPhone guru
iPhone guru
Příspěvky: 1088
Registrován: pát pro 25, 2009 4:41 pm

Re: Multimedialne centrum - prístup z internetu

Příspěvek od pistak »

tak samba je blokovaná, a zrejme je blokovaná v synology a to som ja robil lebo mi tam útočili čínske IP tak som to blokol a teraz mám pokoj... To asi ani meniť nebudem, zasa tak urgentne to nepotrebujem... funguje to dobre aj teraz tak načo sa s tým....srať...:D

Router používam airport extreme, a tam neviem ako to je s portom nastavené, vravím že sa tomu moc nerozumiem...ale tak na sambu som sa pred blokovanim vo firewalle v synology dostal, tak zrejme tam to je povolené.

našiel som nejaké info no a píšu: NAS přístup: SAMBA, NFS, FTP

viac info: http://www.mironet.cz/umax-egreat-egm31 ... +dp107504/

tak neviem teda

iTukan
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3021
Registrován: sob úno 07, 2009 5:54 pm

Re: Multimedialne centrum - prístup z internetu

Příspěvek od iTukan »

Takt o rozchod pres to FTP... uz jsem ti psal, ze ho nemas povoleny, viz http://www.upnito.sk/0/vtm2v6rfgc5rqkg3 ... 6c3qwc.png (Soubrový server FTP nemáš zafajfkovaný). Pak ti to pres FTP tezko bude chodit, pokud ho nepovolis... ;)
 MBPR 16"  iPhone 11 Pro  iPad Pro 11"  iPad Mini 2 4G  ATV 4K  Withings SmarScan

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19658
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: Multimedialne centrum - prístup z internetu

Příspěvek od rony »

na ftp ti zautocia, mam overene. ja by som sa bal kazdej diery dnu do siete.
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

pistak
iPhone guru
iPhone guru
Příspěvky: 1088
Registrován: pát pro 25, 2009 4:41 pm

Re: Multimedialne centrum - prístup z internetu

Příspěvek od pistak »

dakujem za rady, ja sa na to naozaj vykašlem.. budú mi na to útočiť tak ako vtedy ked som to mal povolené... NAS si nechám pekne pre seba doma, a do MMC šupnem HDD dám tam pár filmov a bude to určite lepšie ako dvd prehrávač čo im tam doma zaberá miesto... Síce to nebude také super ako som chcel, ale tak má mi na NAS a sieť zaútočiť nejaký pin pong tak to radšej kašlem na to..
ale ešte raz dakujem za rady. verím že by som to rozbehol zrušením firewalu v NASe a tou kvačkou u FTP :)

Smrdaky
Suspect
Suspect
Příspěvky: 1436
Registrován: stř dub 24, 2013 3:59 pm

Re: Multimedialne centrum - prístup z internetu

Příspěvek od Smrdaky »

Vpn znas?

pistak
iPhone guru
iPhone guru
Příspěvky: 1088
Registrován: pát pro 25, 2009 4:41 pm

Re: Multimedialne centrum - prístup z internetu

Příspěvek od pistak »

Ani moc nie, ale vraj samba funguje cez VPN či si to s niečim pletiem?

iTukan
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3021
Registrován: sob úno 07, 2009 5:54 pm

Re: Multimedialne centrum - prístup z internetu

Příspěvek od iTukan »

 MBPR 16"  iPhone 11 Pro  iPad Pro 11"  iPad Mini 2 4G  ATV 4K  Withings SmarScan

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19658
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: Multimedialne centrum - prístup z internetu

Příspěvek od rony »

pistak píše:Ani moc nie, ale vraj samba funguje cez VPN či si to s niečim pletiem?


keby som chcel byt tajomny a odpovedat presne, poviem ANO funguje cez VPN :-) ale som dovtipny a viem, ze si sa pytal, ze ci SMB ma v sebe VPN automaticky a ked ides cez SMB ze to vlastne pouziva VPN. Nie. Nepouziva.

Laicky: VPN ti urobi "chraneny tunel" internetom od pocitaca do tvojej domacej/firemnej siete pricom zabezpecenie je take, ze "bezpecnostni admini" povolia toho "viac" ako len tak z internetu. VPN v zaklade teda hlavne chrani pred "odpocuvanim" toku dat.
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

pistak
iPhone guru
iPhone guru
Příspěvky: 1088
Registrován: pát pro 25, 2009 4:41 pm

Re: Multimedialne centrum - prístup z internetu

Příspěvek od pistak »

No znie to zaujímavo, ale... už len mi povedz či by sa to dalo aj mne nejak urobiť, lebo ja som z toho tak trochu šiši ale celkom ma to zaujíma, len by som rád vedel čo kde a ako...:D
Mám doma modem od UPC, mám za tým router airport extreme, dalej za tým je NAS synology DS214+, z AP extreme ide dalej kábel do MMC egreat, ktorý som vlastne chcel dať na inú sieť, ale tak tam je ohrozená tá bezpečnosť....
No ako by si to teda ty spravil? Teda pomocov VPN?

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: Multimedialne centrum - prístup z internetu

Příspěvek od ls8 »

Pokud je MMC za Airportem, musel by VPN server běžet v Airportu. A to, pokud vím, neběží. Jiné routery, např. od Cisca, v soubě VPN server integrují.
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

Clon
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 2782
Registrován: stř črc 11, 2012 4:29 pm

Re: Multimedialne centrum - prístup z internetu

Příspěvek od Clon »

Me VPN bezi na NASu synology. Je to spatne? Je to podle vas bezpecne?
iPhone X iOS 13.3, iPad Pro 11" iOS 13.3, ATV 4
(+ starsi kousky iPad 3 (NEW) 64 GB + cellular, iOS 7.1.1 + JB Pangu China, iPhone 5 64 GB, iOS 9.3.3 NO JB, iPad Air + Cellular 128 GB, iOS 9.3.3 NO JB)

pistak
iPhone guru
iPhone guru
Příspěvky: 1088
Registrován: pát pro 25, 2009 4:41 pm

Re: Multimedialne centrum - prístup z internetu

Příspěvek od pistak »

Tak na synology je to VPN celkom zaujímavé ... otázka je či by mi to vôbec potom cez eGreat šlo :)

VPN Synology

Smrdaky
Suspect
Suspect
Příspěvky: 1436
Registrován: stř dub 24, 2013 3:59 pm

Multimedialne centrum - prístup z internetu

Příspěvek od Smrdaky »

Vpn mmj zpusobi, ze tvuj telefon, at je kdekoliv, je ve tve lokalni siti. Rozumny teda je spustit vpn na routeru co spojuje tvou sit s internetem...

Modemy Firmy avm to umi... Ipsec

Odpovědět