založení Wiki - zkušenosti, jak na to?

vše co vás napadne
Odpovědět
watterman

založení Wiki - zkušenosti, jak na to?

Příspěvek od watterman »

Vzhledem k tomu, že zde se nic nejspíše nechytne, zajímalo by mě, jestli nevíte jak založit web na bázi Wikipedie pro iPhone?
Omlouvám se za "lamerský" dotaz :oops:. jestli by někdo věděl jak něco takového založit (něco na bázi wiki.ubuntu.cz). Co je k tomu potřeba atd.?
Přiznávám, že jsem o tom prozatím nic nehledal, zajímají mě vaše zkušenosti s tímhle, teda jestli nějaké máte? Pokud ne, o víkendu, nebo možná i dříve se po něčem podívám, založím... A pustím se do práce.

Kdyžtak to vyvěsím na ubunťáckém fóru... :-)
Zatím beru pouze zkušenosti!
Dále, pokud bude zájem klidně Vás přiberu do trvalého "redaktorského týmu". Ale nepředbíhejme, nejdříve najít web a dostat tam "systém wiki"...
Ví někdo o něčem?

Nehci prosím žádné debaty o tom jestli to má cenu. Vím že má :) taktéž to nechci na tomhle webu.

ilijusin

Re: založení Wiki - zkušenosti, jak na to?

Příspěvek od ilijusin »

Dobry napad, jenom to zrealizovat po casti vyrobi sajti a tak, myslim ze redaktoru a prispevatelu pak uz bude dost, rad nejak pomuzu, nevim jak pri vyrobe, nic moc neovladam, ale pak v provozu rad pomozu

terry
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 1943
Registrován: úte bře 04, 2008 11:11 am

Re: založení Wiki - zkušenosti, jak na to?

Příspěvek od terry »

Taky si myslim, ze napad to neni k zahozeni. Urcite by se to melo minimalne vyzkouset ;)
Ja bych taky klidne prilozil ruku k dilu. Napr. mensi grafika, spravovani webu (neco uz mam za sebou)..
iPhone 4 16GB iOS 5 beta | MacBook Air 13" C2D 1.86 GHz, , 4GB RAM, 128GB SSD

Zedjunior

Re: založení Wiki - zkušenosti, jak na to?

Příspěvek od Zedjunior »

Ten systém co tam běží můžeš použít také, najdeš ho zde (MediaWiki.org) :wink:

watterman

Re: založení Wiki - zkušenosti, jak na to?

Příspěvek od watterman »

Takže nakonec jsem cosi našel, vypadá to pěkně a doufám že se to bude později líbit. :)
Bohužel server nemohu provozovat u sebe doma, takže budu nucen využít služeb různých hostingů a jak jsem řekl, jeden jsem si již našel...
V budoucnu možná bude čas již na vlastní server, nevím, uvidíme jak to bude oblíbené...
Do wiki nepůjdu dříve než bude firmware 2.0, jelikož poté se hodně věcí změní a přepisovat to, by nebylo ono... Zatím zkusím základní věci sepsat. Vy, kdož by jste měli zájem spolupracovat na wiki, se ozvěte prosím po vydání 2.0...
nerad bych a vy určitě také ne, strávil několik hodin psaním návodů, how-to atd.. a potom to s příchodem 2.0 půlku měnil a půlku mazal..

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19653
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: založení Wiki - zkušenosti, jak na to?

Příspěvek od rony »

prenasat veci z fora do wiki by sa hodilo ale je tu problem ludskych zdrojov - proste to chce hlavneho redaktora, ktory urobi zaklad a bude tomu robit hlavne propagaciu - aby autori pisali texty, davali mu vediet atd atd.

Isteze je wiki vhodne prave na dokumentaciu (navody) a vsetko, co ma "manualovity", "encyklopedicky" format.

ktokolvek sa chce podujat na to plnit rolu sefredaktora, ma moju podporu ;)
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

watterman

Re: založení Wiki - zkušenosti, jak na to?

Příspěvek od watterman »

No právě že jsem se díval po nějakých hostingách wiki systémů, abych to vzal na svá ramena... Tudíž jsem zprvu myslel, že bych tu úlohu "šéfa", zastal já.
Svoji úlohu na serveru mujipod končím (nějak se už 3 měsíce nemohou odhodlat k zaplacení předem smluvené částky za odvedenou práci). Takže chci začít někde jinde.
A teď k té wiki: pokud by jste někdo se mnou neměli problém, tak bych tu počáteční tíhu vzal na sebe. Čas si určitě najdu, ale jak říkám, provoz bych chtěl začít až po vydání firmware 2.0.
takže bychom se mohli nějak domluvit...
Vrhejte sem prosím nápady na nějaké free wiki hostingy.
Já jsem se tam teda moc dlouho nepohyboval, ale zalíbila se mi http://pbwiki.com. Co vy na to?

terry
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 1943
Registrován: úte bře 04, 2008 11:11 am

Re: založení Wiki - zkušenosti, jak na to?

Příspěvek od terry »

Sem ani nevedel, ze na wiki musi byt specialni hosting. Sem pocital s tim, ze to je neco jako wordpress, ale je pravda, ze o wiki sem se nejak zvlast nezajimal. Kazdopadne ja bych do toho sel. Dneska uz nemam moc cas, ale pozdeji bych mohl sepsat nejake napady apod. Ale chtelo by to aspon zkusebni stranku. Proste to vychytat, dodelat ruzne doplnky a potom to - po fm 2.0 - rozjet.
iPhone 4 16GB iOS 5 beta | MacBook Air 13" C2D 1.86 GHz, , 4GB RAM, 128GB SSD

ilijusin

Re: založení Wiki - zkušenosti, jak na to?

Příspěvek od ilijusin »

ja bych zacal tim, ze bych udelal zkusebni sajtu, kam bych treba jen nakopcil navody odsud, vychytal mouchy a pak pockal na FW 2.0 a mezitim pridal nejake "trvale" navody ktere budou platit vzdy, a jak uz sem rikal , sem ochotnej objetovat nakej cas a neco psat :)

drsny
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 1414
Registrován: sob pro 08, 2007 8:38 pm

Re: založení Wiki - zkušenosti, jak na to?

Příspěvek od drsny »

zadnej specialni hosting na to potreba neni. pobezi to na kazdem beznem hostingu, na ktery se nakopci wiki engine. kazdopadne by bylo dobre tento projekt schovat pod kridla (domenu) iphone.cz myslim, ze wiki.iphone.cz by byla rozumna volba. doufam, ze s tim bude marek souhlasit. nejsem ted na zadnem rozumnem pripojeni a az do nedele nebudu, ale az budu doma, tak to to nekam zkusebne natlacim a wattermanovi dam prava na na spravu, kdy se k tomu prihlasil ;-)

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19653
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: založení Wiki - zkušenosti, jak na to?

Příspěvek od rony »

Jasne, na wiki staci len vybrat idealny balicek sw. Je ich viac a treba opatrne vybrat to, co je najlepsie. Momentalne sa mi zda ako najvhodnejsie prave to, co ma aj wikipedia. Avsak celkom urcite je nutne, aby to vedelo prijemnym sposobom vkladat videa z youtube (casto pouzivane) a zaroven malo aj velmi dobru pracu s obrazkami - napr. moznost linkovat obrazky z flickr.com a pod. (kvoli miestu na hostingu).
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

watterman

Re: založení Wiki - zkušenosti, jak na to?

Příspěvek od watterman »

@drsny - jasný, rozhodně by bylo nejlepší aby to bylo vše na doméně iphone.cz :) To co jsem psal v prvním příspěvku jsem zvážil a ... prostě bych to bral nejraději na iphone.cz...

Potom se nám tedy iPhone.cz pěkně rzroste...

iphone.cz - novinky (už to spíše ani nefunguje, i když se tu hlásily řady redaktorů a nic z toho...)
development.iphone.cz - k tomu se tady hládil jeden, ale nějak se poslední dobou neozval...
forum.iphone.cz - pěkně se nám to tu rozrůstá.. :)
wiki.iphone.cz - snad bude...

Potom je tedy otázka, který by byl ideální SW balíček té wikipedie...?

watterman

Re: založení Wiki - zkušenosti, jak na to?

Příspěvek od watterman »

Takže, bohužel, té wiki se "nezůčastním", poslední dobou už nemám moc času...
Ano, pro rýpalky - blíží se konec pololetí a já se musím do toho učení více podívat + mám ještě svoje aktivity.
Věřím, že to nebude vadit, tady se těch co by přispěli najde opravdu hromada :)

terry
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 1943
Registrován: úte bře 04, 2008 11:11 am

Re: založení Wiki - zkušenosti, jak na to?

Příspěvek od terry »

Uvidime, jestli se to rozjede. Zatim jeste neni nic urcityho a musi se hlavne najit nekdo, kdo by to vedl.
iPhone 4 16GB iOS 5 beta | MacBook Air 13" C2D 1.86 GHz, , 4GB RAM, 128GB SSD

tut
Host
Host
Příspěvky: 2
Registrován: stř pro 31, 2014 1:08 pm

Re: založení Wiki - zkušenosti, jak na to?

Příspěvek od tut »

Jak se tak dívám podobný nápad vznikl již také u vás. Rozbíháme wiki týkajíci se iphonu a apple obecně. Najde se někdo kto by pomohl .

Wiki: apple.pedie.cz

Děkuji.

jackherrer
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3737
Registrován: ned úno 01, 2009 10:40 am

Re: založení Wiki - zkušenosti, jak na to?

Příspěvek od jackherrer »

ten web apple.pedie.cz je (snad zatim) brak.. viz http://apple.pedie.cz/wiki/Za%C5%99%C3% ... 3%AD_iOS_X
I will maintain an attitude of open-mindedness.

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19653
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: založení Wiki - zkušenosti, jak na to?

Příspěvek od rony »

je to prazdne. ako vzdy, dobre napady koncia na tom, ze realizacia je bolestivejsia ako napad.
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

tut
Host
Host
Příspěvky: 2
Registrován: stř pro 31, 2014 1:08 pm

Re: založení Wiki - zkušenosti, jak na to?

Příspěvek od tut »

Ano jsme teprve na začátku ... je to důvod proč jsem psal na tohle fórum. Myslím že je zde spousta fanoušků iphonu a apple zařízení obecně, kteří můžou priložit ruku k dílu.

jackherrer
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3737
Registrován: ned úno 01, 2009 10:40 am

Re: založení Wiki - zkušenosti, jak na to?

Příspěvek od jackherrer »

tak aspon upravte nazev toho clanku z "Zařízení používající iOS X" na "Zařízení používající iOS"
I will maintain an attitude of open-mindedness.

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19653
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: založení Wiki - zkušenosti, jak na to?

Příspěvek od rony »

tut tak to nefunguje :) o nieco take sa snazime aj tu na fore, prebehni si nasu sekciu faq a navody, vsimaj si autorov datumy atd. potom si pozri kolko je na fore uctov
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

Odpovědět