Smart termostaticke hlavice

vše co vás napadne
Odpovědět
mirmo80
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 3513
Registrován: stř srp 08, 2012 1:00 pm

Smart termostaticke hlavice

Příspěvek od mirmo80 »

Ahoj, uvazujem ze by som doma pomenil klasicke termohlavice za smart. Jasne ze pozeram a googlim ale ak by mal niekto skusenost, budem rad za tipy. Podmienkou je podpora apple homekit a prijatelna cena. Teda Netatmo zatial vylucujem :-).

Nasiel som nieco take
https://www.meross.com/smart-thermostat ... t-valve/99
Naposledy upravil(a) mirmo80 dne ned led 21, 2024 3:28 pm, celkem upraveno 1 x.
iPhony, iPady, AirPods, AW SE 40/44, ATV 4K (1. gen), MacBook Air (M1, 2020), AirTag. SW väčšinou aktuálny.

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19659
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: Smart termostaticke hlavice

Příspěvek od rony »

Ja som skepticky voci hlavicam meross, pozor som laik, nepouzivam ziadne. Podrobnejsie som ale skumal nazory kupujucich a zatial sa mi to javi neprehladne, najma rozne poznamky ludi ako raz za cas to zblbme a toci si to ako chce.

Od meross mam ich predlzovacky, tie su uzasne veci, za fakt maly peniaz skvele moznosti aspon voci elvivalentom, co zvladaju jednu zasuvku a za obdobnu cenu ;-)
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

Lipon
Senior uživatel
Senior uživatel
Příspěvky: 615
Registrován: čtv zář 03, 2009 3:04 pm

Re: Smart termostaticke hlavice

Příspěvek od Lipon »

Tak počkej na nějakou akci od Netatma. Koupil jsem takhle se slušnou slevou přímo od nich před asi 2 nebo 3 lety, spokojenost.

mirmo80
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 3513
Registrován: stř srp 08, 2012 1:00 pm

Re: Smart termostaticke hlavice

Příspěvek od mirmo80 »

To nie je zly tip. No a vyuzivas ich este aj na nieco ine ako na nastavovanie sa na urcite teploty v nejakych casoch? Lebo prioritne mi pride ze su najma na to. Nie sme doma, znizit teplotu, pred prichodom zvysit, v noci znizit, rano pred vstavanim opat zvysit...
A co nejake statistiky a grafy? Vyuzivas to nejako? Pretoze tie meross nemaju ziadne vystupne data.

@rony: tie zasuvky, maju aj ovladac, alebo sa zapinju/vypinaju len cez mobil?
iPhony, iPady, AirPods, AW SE 40/44, ATV 4K (1. gen), MacBook Air (M1, 2020), AirTag. SW väčšinou aktuálny.

Lipon
Senior uživatel
Senior uživatel
Příspěvky: 615
Registrován: čtv zář 03, 2009 3:04 pm

Re: Smart termostaticke hlavice

Příspěvek od Lipon »

Primárně na nastavování teploty v časových oknech.
Mám vícero časových scénářů, které se liší např. chováním o víkendu nebo když mládež není ve škole, ale doma (nemoc, online škola).
Jsou ram pak různá časová okna s různými teplotami v každém z pokojů. Zjistil jsem, že stačí řídit vytápění ve 2 pokojích, ta mi starter pack se 2 hlavicemi stačil.

Na grafy nekoukám, nemám důvod.

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19659
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: Smart termostaticke hlavice

Příspěvek od rony »

mirmo80 píše:
stř led 24, 2024 9:56 pm

@rony: tie zasuvky, maju aj ovladac, alebo sa zapinju/vypinaju len cez mobil?
priamo v baleni nie, ale toto su veci, kde ovladac si kupujes samostatne (ked uz), lenze z principu ja to beriem najma do automaticky prepinanych scenarov: napr. ju mam k pocitacom (normalny stol s monitormi a pocitacmi) a mam scenar "Pracujem" kde mi pozapina monitory a scenar "Zabava", kde mi ich vypne (a zapina ine veci). Potom mam casove spustanie - napr. v spalni mi cez den vypne napajanie adapterov, Homepodu atd kedze ich nepotrebujem.

Pre mna je podstatna cena na jednu zasuvku - Meross ma 4 zasuvky + USB (4ks ale spolocne) a za tu cenu neexistuje ina Homekitom spinana zasuvka

Aby som to drzal ontopic, mna - zatial teoreticky - by tieto hlavice zaujimali vlastne asi iba na casovo spinane zapinanie, pripadne na udalosti reagovane zapinanie/vypinanie. Automaticka regulacia ma nezaujima - toto je asi skor pre ludi s vlastnymi kotlami, kde to dava zmysel. Ak mas len radiator, tak pre mna zaujimave by bolo uz sa nestarat o to, aby som v danu cast dna musel ist k radiatoru a bud ho zapnut alebo vypnut.
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

mirmo80
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 3513
Registrován: stř srp 08, 2012 1:00 pm

Re: Smart termostaticke hlavice

Příspěvek od mirmo80 »

Super, vidím že to vidím to rovnako :). Automaticky upravovať teploty v určitých časoch podľa určitých situácií a viacmenej sa o to nestarať.
iPhony, iPady, AirPods, AW SE 40/44, ATV 4K (1. gen), MacBook Air (M1, 2020), AirTag. SW väčšinou aktuálny.

mirmo80
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 3513
Registrován: stř srp 08, 2012 1:00 pm

Re: Smart termostaticke hlavice

Příspěvek od mirmo80 »

Pozerám tie meross zásuvky a teda neporovnateľná cena napr. s philips hue ktoré používam. Ten dvojpack, tak to je bezkonkurenčná cena. Objednal som to.
iPhony, iPady, AirPods, AW SE 40/44, ATV 4K (1. gen), MacBook Air (M1, 2020), AirTag. SW väčšinou aktuálny.

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19659
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: Smart termostaticke hlavice

Příspěvek od rony »

Len upresnim, myslim tieto https://www.alza.sk/meross-smart-wifi-p ... 480922.htm

Mozno podotknut, ze funguju bez hubu, priamo s apple home, to malokde uvadzaju.
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

mirmo80
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 3513
Registrován: stř srp 08, 2012 1:00 pm

Re: Smart termostaticke hlavice

Příspěvek od mirmo80 »

Ano ano, pochopil som ktoru myslis. Ja prave vyuzijem tie samostatne. Tak parada, dik za tip.
iPhony, iPady, AirPods, AW SE 40/44, ATV 4K (1. gen), MacBook Air (M1, 2020), AirTag. SW väčšinou aktuálny.

mirmo80
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 3513
Registrován: stř srp 08, 2012 1:00 pm

Re: Smart termostaticke hlavice

Příspěvek od mirmo80 »

Zasuvky su doma, recenziu okolo funckii asi netreba, zapina, vypina :-)

Trosku ma zaskocil rozmer, su pomerne robustne a okolo seba zaberu celkom vela miesta. Dost na to, aby sa do vedlajsej zasuvky nezmestila troj vidlica, alebo napr. nejaka nabijacka. Mne osobne toto teraz nevadi, ale niekomu moze. Inak fajn.

Ale aby som si sam nerobil OT tak tie termohlavice zatial tak isto ok.
iPhony, iPady, AirPods, AW SE 40/44, ATV 4K (1. gen), MacBook Air (M1, 2020), AirTag. SW väčšinou aktuálny.

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19659
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: Smart termostaticke hlavice

Příspěvek od rony »

ani vedla Hue ani Eve sa nic nezmesti a to su relativne male.

K hlaviciam - vyzaduje to remeselnost a to je vec, ktora ma zaujima - vychodiskovy stav "mam radiator". Ako opises nastrahy montaze? ;-)

Stav, ze uz to tam je namontovane uz som schopny zvladat ale to predtym je otazne ;-)

Podotykam, ze som schopny odsrobovat vanovu bateriu bez vypnutia vody ;-)
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

mirmo80
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 3513
Registrován: stř srp 08, 2012 1:00 pm

Re: Smart termostaticke hlavice

Příspěvek od mirmo80 »

U mna uz ziadna extra montaz. Ventily a veci kolo toho mame vymenene uz davnejsie, cize u mna len odkrutit existujucu niesmart termohlavicu a nakrutit novu.

Akurat som necakal, ze mi nebude sediet rozmer, takze som musle pouzit jednu z mnohych redukcii, ktore boli v baleni. To ale znamena, ze bude viac trcat do priestoru. Napr. chalani maju v izbe pisaci stol na mieru, ktory konci pri radiatore a kvoli hlavici, ma v rohu vyrez. Nova sa mi ale nezmesti, takze to potrebujem vyriesit. To je presne ten dosledok, ze nova hlavica aj kvoli redukci viac trci.

Ale v skratke, povodna hlavica dole (vidlicovy kluc, alebo blicky) nasadit redukciu a natocit novu hlavicu (opat kluc, alebo blicky).
iPhony, iPady, AirPods, AW SE 40/44, ATV 4K (1. gen), MacBook Air (M1, 2020), AirTag. SW väčšinou aktuálny.

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19659
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: Smart termostaticke hlavice

Příspěvek od rony »

ziadny mokry proces bez vyziadania teda nehrozi ;-)
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

mirmo80
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 3513
Registrován: stř srp 08, 2012 1:00 pm

Re: Smart termostaticke hlavice

Příspěvek od mirmo80 »

To nie :) S ventilmi fyzicky nič nerobíš. Akurát, kým je hlavica odmontovaná, tak je ventil na plno otvorený. Takže nie je úplne vhodné zložiť ju a vrátiť sa k tomu za pár dní :)
iPhony, iPady, AirPods, AW SE 40/44, ATV 4K (1. gen), MacBook Air (M1, 2020), AirTag. SW väčšinou aktuálny.

mirmo80
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 3513
Registrován: stř srp 08, 2012 1:00 pm

Smart termostaticke hlavice

Příspěvek od mirmo80 »

rony píše:
pát led 26, 2024 9:26 pm
Mozno podotknut, ze funguju bez hubu, priamo s apple home, to malokde uvadzaju.
Áno, je to tak. Akurát nie je zlé spravovať ich aj cez apku výrobcu kvôli aktualizáciám. Ako prvé som ju pridal cez apple homekit a samozrejme všetko fungovalo. Potom som sa tým hral, niečo nejako prenastavoval, resetoval a riešil aj cez meross apku a hop, rovno na mňa vyskočil update.
iPhony, iPady, AirPods, AW SE 40/44, ATV 4K (1. gen), MacBook Air (M1, 2020), AirTag. SW väčšinou aktuálny.

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19659
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: Smart termostaticke hlavice

Příspěvek od rony »

a tie meross hlavice teda mas, a tie tiez nepotrebuju hub?
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

mirmo80
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 3513
Registrován: stř srp 08, 2012 1:00 pm

Re: Smart termostaticke hlavice

Příspěvek od mirmo80 »

Jo, tie meross, ale tie uz hub potrebuju.
iPhony, iPady, AirPods, AW SE 40/44, ATV 4K (1. gen), MacBook Air (M1, 2020), AirTag. SW väčšinou aktuálny.

mirmo80
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 3513
Registrován: stř srp 08, 2012 1:00 pm

Re: Smart termostaticke hlavice

Příspěvek od mirmo80 »

S odstupom času zvžujem, že dané hlavice asi vrátim. Nechápem ich správanie v tom, že samé o sebe majú v danej miestnosti nameraných napr. 23°. Ja mám na nich nastavené, že vyhrievaj na 21°no radiátor je aj tak horúci - hreje. Nemal by ventil v takomto prípade vykurovanie stopnúť? Hlavica ventil úplne zavrie, až keď nastavím teplotu napr. na 18°, proste hodne nižšiu ako je nameraná. Ja som očakával, že v momente, keď si hlavica v miestnosti nameria vyššiu, alebo rovnú, teplotu ako má nastavenú, tak by ventil mala zavrieť. A znovú otvoriť, keď teplota v miestnosti klesne pod nastavenú. A čakal by som to v rozmedzí jedného stupňa.

@Lipon: ako je to, prosím ťa, u teba?
iPhony, iPady, AirPods, AW SE 40/44, ATV 4K (1. gen), MacBook Air (M1, 2020), AirTag. SW väčšinou aktuálny.

Lipon
Senior uživatel
Senior uživatel
Příspěvky: 615
Registrován: čtv zář 03, 2009 3:04 pm

Smart termostaticke hlavice

Příspěvek od Lipon »

Někde v aplikaci je tuším něco jako "kalibrace", položka, kde se dá posunout, jakou to má ukazovat momentální teplotu.
Pokud máš externí teploměrem změřeno např. těch 23, hlavice ukazuje 21 a ty chceš hlavici říct, že má ukazovat 23, jde to nastavit. Vychází se samozřejmé z toho, že externím teploměrem měříš u hlavice.

Já s tímhle nehybal. Mám vyzkoušeno, že když se vytápí na hlavicí změřených 21, je v pokoji příjemně. Netatmo bere v úvahu i venkovní teplotu v místě (zjišťuje asi podle lokace wifi a dát z veřejných stanic). Když byly mrazy, topení nastavené na 21 bylo pocitově horké, při současných 13 stupních venku je takové spíš vlažné.
Zkoušel jsem třeba týden nebo dva nastavit na 20°C hlavicových a to už bylo u stolu nebo u televize po delší době době zima. Takže těch 21 je pro nás akorát. A vypne se třeba podle rozvrhu v 20,30 a než jdeme spát, tak to dobíhá.

mirmo80
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 3513
Registrován: stř srp 08, 2012 1:00 pm

Re: Smart termostaticke hlavice

Příspěvek od mirmo80 »

Áno, upraviť "nameranú" teplotu v miestnosti viem aj ja, ale príde mi to také kostrbaté. Tak isto zrejme pracujú aj s vonkajšou teplotou získanú z polohy. Hm, tak ešte uvidím, aj keď teraz už veľmi chladno asi nebude.
iPhony, iPady, AirPods, AW SE 40/44, ATV 4K (1. gen), MacBook Air (M1, 2020), AirTag. SW väčšinou aktuálny.

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19659
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: Smart termostaticke hlavice

Příspěvek od rony »

riadenie sposobom "je 23, nastavil som 23, tak sa uplne vypni" nie je moc dobre riadenie teploty, lepsie je stiahnut to nizsie a ak teplota este stupne, tak este nizsie.

ina vec je ze nesedia udaje na meracoch teploty, meranie priamo pri zdroji tepla je vzdy nieco ine nez meranie kdekolvek inde -> v jednej miestnosti mam cca 4x teplomer a rozdiely na nich nie su len chyba teplomera.

Uprimne povediac, na automaticke riadenie teploty treba kvantum pokusov, dalsie nezavisle teplomery, sledovanie (zapisovanie) a az potom mozno po tyzdnoch akotak vyladis toto riadenie.

Co by som ale asi urcite spravil a venoval tomu cas je, ze si dam niekde v miestnosti teplomer a riadenie teploty naviazem nan, nie na cidlo co je nalepene rovno na radiatore.

Este poznamka -> v bytovycvh domoch, najma tie, co maju svoje kotle, pochopitelne riadia silu kurenia podla externej teploty (vonkajsie cidla).

Asi sa nestretol s nicim, co by som nepredpokladal -> casove sloty pre zapnutie/stiahnnutie/zosilnenie/vypnutie radiatora by bola prva vec a pri nej by som asi dlho zostal -> spalna pocas dna stiahnuty uplne a pod. No a automatizovane riadenie na niecom, co sa po zmene prejavi po x hodinach, tak to je uloha pre profika. ;-)
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

mirmo80
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 3513
Registrován: stř srp 08, 2012 1:00 pm

Re: Smart termostaticke hlavice

Příspěvek od mirmo80 »

Áno, celkové správne nastavenie nie je otázka 2-3 dní. Ale bez ohľadu na toto všetko, tieto meross sa správajú dosť zvláštne. Napr. sa z mne neznámeho dôvodu prepínajú do auto módu, čím reagujú na úplne iné nastavenia. Určite sa k termohlaviciam vrátim, ale vyskúšam iného výrobcu.

Vyladenie je jedna vec, ale funkčnosť, alebo lepšie povedané spoľahlivosť, potom vec druhá.
iPhony, iPady, AirPods, AW SE 40/44, ATV 4K (1. gen), MacBook Air (M1, 2020), AirTag. SW väčšinou aktuálny.

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19659
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: Smart termostaticke hlavice

Příspěvek od rony »

A nejde ich mat vyslovene len o 16.00 otoc kurenie na 3ku, o 07.00 daj na nulu v po-pi. V so-ne izbu zapni o 8.00 na 4ku a o 23.00 na nulu?

Cize vyslovene len casove intervaly?

Nekde riesit to, ze si prepinamie vyriesis automatizaciami v `homekite’ a nie v meross appke?
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

mirmo80
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 3513
Registrován: stř srp 08, 2012 1:00 pm

Re: Smart termostaticke hlavice

Příspěvek od mirmo80 »

Časové intervaly mám nastavené ako píšeš, len nie na nulu, trojku, štvorku... ale na teplotu. Čiže napr. 22:30 16°, 5:30 23°, 7:15 16°, 16:00 22°a pod. A toto hlavica aj urobí. Ja skôr nerozumiem, ako píšem vyššie, prečo radiátor stále hreje, keď hlavica má nastavené, že chcem mať v miestnosti 22° a ona sama má namerané, že v miestnosti je 24°. Podľa mňa by v tej chvíli mala ventil zavrieť/tlmiť a znovu otvoriť, keď teplota v miestnosti klesne buď na nastavenú, alebo tesne pod ňu. Uvažoval som že, môže chvíľku trvať, kým prehodnotí a prenastaví. Aj na nejaký pokyn z aplikácie hlavica reaguje s určitou odozvou, kľudne aj pár minút. Ale toto sa nemenilo. Prešlo 10-15 min. a radiátor stále horúci. Ok, možno si vypočítava nejaký priemer teplôt v kombinácií s vonkajšou (podľa polohy) ale nejako sa mi to aj tak nezdá. No a aktuálne, keď sa relatívne oteplilo, už veľmi ani nepotestujem.

No a potom ten nezmysel, že v apke výrobcu je zrazu sama od seba prepnutá do auto módu, kde samozrejme funguje úplne inak.
iPhony, iPady, AirPods, AW SE 40/44, ATV 4K (1. gen), MacBook Air (M1, 2020), AirTag. SW väčšinou aktuálny.

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19659
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: Smart termostaticke hlavice

Příspěvek od rony »

Hm, ak je to riesene na teplotu, je to komplikacia, trosku som dufal v tom, ze je tam aj moznost otvorenia na “otacky” (ja mam znacky od 1 po 5 na vysvetlenie). Z merani teploty x teplomermi po miestnosti viem, ze orientovat sa na teplotu je haluz, v ten isty okamzik rozdiely kludne 3-4 stupne a asi aj viac.
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

mirmo80
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 3513
Registrován: stř srp 08, 2012 1:00 pm

Re: Smart termostaticke hlavice

Příspěvek od mirmo80 »

Tak pri smart hlaviciach mi to viac sedí už na teplotu ako na stupne 0 - 5. Asi aj v tom bude to smart. A nejaké správne "vyladenie" je asi tiež len otázka času a meraní :).
iPhony, iPady, AirPods, AW SE 40/44, ATV 4K (1. gen), MacBook Air (M1, 2020), AirTag. SW väčšinou aktuálny.

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19659
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: Smart termostaticke hlavice

Příspěvek od rony »

Jj, tiez iba spekulujem bez skusenosti, preto hlcem kazdeho, co popise ;-)
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

Odpovědět