Výběr osobního počítače

Máte iPhone chvilku? Jste tu nový? Nevíte kam dotaz zařadit? Potřebujete poradit? Tak všechno sem.

Chat fóra: a nikdo. Vstup do diskuze online

Uživatelský avatar FILIPSN007 | pon pro 25, 2017 10:06 am

Výběr osobního počítače

Zdravím :)

začátkem ledna chci vyřešit něco, co odkládám pěkně dlouhou dobu, a to je výběr nového počítače. Mám tady k externímu monitoru připojený notebook Dell Vostro 5470, skoro v té nejslabší konfiguraci, takže core i3, 4GB RAM, GPU NVIDIA 740M. Mám ho už myslím 5 let? Několikrát reklamovaný, tady musím vyzdvihnout služby Dellu, a jejich rychlosti oprav na druhý den, prostě super.

Moje práce na něm spočívá v tom, že občas na tom udělám něco do školy (jsem poslední rok ve škole), sdílím nějaké fotky, koukám na YouTube. Prostě nedělám na tom nic náročného. Celý den sedím v práci u PC, a když příjdu večer domů, tak už ho nepouštím. Je pro mě jednodušší vzít do ruky tablet, pustit si něco na Netflixu, kouknout na něco na Facebooku. Doma spíš obsah konzumuji, než vytvářím.

Notebook mi zatím běží, už odešla dedikovaná grafika, integrovaná to furt jistí, a abych pravdu řekl, nechce se mi investovat velké peníze do něčeho, co mi bude doma celý den ležet, a večer to budu otráveně pouštět. Aktuálního iPada Mini jsem daroval otci, už ho moc nepoužívám jak mám 7 Plus.

Tak jsem si říkal, pořídím si iPad Pro 10,5, jenže podle mě toto zařízení nikdy plně nenahradí počítač. Stále jsem myšlenkou u toho, že chci tu radost z toho používání a takový to rozčilování s Windows si nechat do práce.

Takže jsem našel střední cestu a potřeboval bych poradit, s výběrem Macu. Nikdy jsem žádný neměl, nevím jak se to používá, ale očekávám od toho takovou tu přívětivost používání jak na iPadu, ale když půjde do tuhého chci na tom zvládnout vlastně správu souborů, upravit nějakou fotku (dělal jsem na iPadu), a v klidu nerušeně prohlížet internet, nejsem náročný, že ne? :good:

Další věc je, kolik stojí iPad Pro, a kolik Macbook, za Macbook dám maximálně 30K, to mi nechává tyto možnosti - Macbook Air, Mac Mini

Já jsem nejvíce asi za Macbook Air, ale nechci si kupovat počítač, který mi vydrží rok, ale aspoň 4 roky, zvládne to ještě Air? Nemá zrovna nejnovější HW.

Co mi poradíte? Koupit nějaký obyčejné PC až notebook odejde a koupit iPad Pro, nebo koupit Mac?

Za každou radu děkuji, a přeji krásné Vánoce a svátky :)
<Apple>
    <Mac_OS>Macbook_Air</Mac_OS>
    <iOS>iPhone7_Plus</iOS>
    <Watch_OS>Apple_Watch3</Watch_OS>
</Apple>
Senior uživatel
Senior uživatel

Uživatelský avatar Tony1 | pon pro 25, 2017 2:11 pm

Re: Výběr osobního počítače

Popíši mou zkušenost, jsme odkojen na win a vše s čím jsem se setkal jsou jen win a vše co dělaám, tak ve win. Ce se týká stroje, tak jsem vždy pro domácí použití preferoval noťas a po zkušenostech Acer, HP, Dell jsem zůstal na Thoshibě. Letos nastal zlom že zkusím objevit tu krásu Mac a cca před 6.měsíci jsme si pořídil Mac Pro 13". Vizi jsme měl, že tento stroj bude můj obyvákový, prostě večer po práci ho budu používat v obyváku na klidné surfování. Po nelehkých začátcích, mám už nějaký křížek na hřbetu a přijít na chuť Mac bylo těžké, nechápal jsem některé operace co šly ve Win běžně v Mac pro mě nepochopitelně složitě. Po surfování rad na netu a učení, jsem teď ve stavu spokojeného uživatele, ale ne tvořiče něčeho na Mac. Uchvátil mě zpracováním a rychlostí, ale propast v užívání je ještě hodně co se mám učit a nedovedu si představit, když vidím někoho na schůzce či poradě a má otevřený Mac co na něm vůbec dělá, když většina uživatelů ze zmíněné schúzky či porady jede na win, tak že tak. Jednoznačně ale pro domácí použití volím noťas, nedovedu si představit že mě něco napadne a měl bych vstát a jít ke stolnímu PC a nápad přetvořit tam. Ta pohoda kdy šáhnu po noťasu otevřu ho a můžu dělat je skutečná. Využití pro iPad osobně nemám žádné, a jediné praktické využití je pro děti.
Naposledy upravil Tony1 dne úte pro 26, 2017 10:31 pm, celkově upraveno 1
Noťas, TOSHIBA, Macbook Pro
iPhone 6s space grey 16GB, Apple Store, UK
Operátor T-Mobile, Telefonika O2, Vodafone
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)

Uživatelský avatar rony | pon pro 25, 2017 3:10 pm

tiez som cele desatrocia frcal win ale prechod na mac bol... lahsi ako som cakal. nemam rigidne postupy v ovladani systemu, takze ma nenervuje odlisnost OS. Prepojenie vsetkych nastrojov je viditelnejsie a lahsie - ipad, iphone, mac, appletv...

rozdielnost platforiem je, no vobec nerozumiem preco by v zas@dacke nemohol sediet jeden clovek s macom medzi ludmi s PC. Je to asi aj preto, ze na schodzi by podla mna nemal nikto cumiet do pocitaca ;)))

co sa tyka otazok: macboook air ti v pohode postaci a aj dlho vydrzi, ja mam model z 2012. bohuzial ma vsak TN obrazovku a aspon ja k nemu potrebujem externu 27”. Air som chcel ako rozmar a casom som dal prec mac mini. Teraz cakam na to, ci nepride novsi mac mini. Ak nie, tak musim nejako moralne odovodnit iMac (ten moj terajsi monitor).

Ja by soma na tvojom mieste siel po mac mini. Ak pocitac uz nikam nenosis...

Moj pohlad je vsak skresleny tym, ze drvivu cast casu pouzivam ipad. Pocitac ma ulohy, ktore na ipade nechcem a nemozem robit.
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mba i7  iPhone  4  5S  X  iPad Pro  Pencil  TV4  WATCH  AirPods
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS

Uživatelský avatar FILIPSN007 | pon pro 25, 2017 6:21 pm

Když teď koupím Mac MINI, tak bych bral asi tu verzi s 8GB RAM a 1TB HDD diskem, ale nebude mi chybět SSD? Nevím jak je to u Macu, ale myslím si, že systém by mohl být potom rychlejší? V té poslední verzi není možnost vyměnit disk :( .
<Apple>
    <iOS>iPhone7_Plus</iOS>
</Apple>
Senior uživatel
Senior uživatel

Anndy | pon pro 25, 2017 6:59 pm

Výběr osobního počítače

Bez ssd by som dnes už PC nekupoval.
Myslím si, že Air je dnes ešte stále dobrý kompromis medzi občasným prenosným použitím a použitím k pripojením k monitoru. Jediný handicap je display - ale žiť sa s tým dá. Otázka, či to človek vydrží dalších 5 rokov.

Edit: a všeobecne. Prechod z win nie je vôbec zložitý. Ale dnes najmä platí, že ak porovnávaš jednotlivo platformy medzi sebou bez širších súvislosti (teda iPhone a iOS Napr so samsungom / androidom, alebo čisto win a macOS a pod.) tak rozdiely až take veľké nebudú. Avšak ak to zoberieš komplexne - tak Apple nemá moc konkurenciu. Najmä v širokej a takmer 100% spolupráci iZariadení medzisebou. A v tom je najväčšie čaro a dnes už asi jediná konkurenčná výhoda Apple. Preto by som na tvojom mieste siahol po Macu.
Naposledy upravil Anndy dne pon pro 25, 2017 8:36 pm, celkově upraveno 1
iPhone 7 128GB Black, Telekom SK, bez JB
WATCH 42 oceľové, Series 3, GPS+LTE, watchOS 4
iPad Pro 10,5, 64GB, cellular, SG
MBA(mid 2013), i7, 8GB, 256GB SSD
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS

Uživatelský avatar rony | pon pro 25, 2017 8:33 pm

rozhodne len SSD nanajvys fusion. na tom nesetri.
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS

bedo. | úte pro 26, 2017 9:40 am

Rozdiel medzi MacOS a Windows (a napr. aj Ubuntu Linuxom) je dnes menší, než kedykoľvek predtým a to hovorím z pozície človeka, ktorý používal MacOS od roku 1994. Bohužiaľ to nie je len tým, že sa Windows (Linux) hodne zlepšili, ale aj tým, že sa MacOS hodne zhoršil. U mňa je momentálne cca. 50% Linux (práca), 30% Windows (Toshiba notebook) a zvyšok MacOS (MacBook Air). A nebyť toho, že v Linuxe chýbajú niektoré mnou používané programy (typicky Adobe Lightroom), tak by som sa už asi v pohode zaobišiel aj bez M/W.

Displej na MacBooku Air je síce TN, ale vcelku OK, na hi-DPI displeje súčasných telefónov sa aj tak nechytá nič z oblasti PC. S Mac mini si zasa vieš vyskladať ergonomickejšiu zostavu (displej, klávesnica a myš podľa vlastného výberu).
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Uživatelský avatar FILIPSN007 | pon led 08, 2018 7:16 pm

Používáte někdo Macbooka s 128GB ssd? Je to vůbec použitelný? Zajímalo by mě jak moc je systém nenažraný.
<Apple>
    <iOS>iPhone7_Plus</iOS>
</Apple>
Senior uživatel
Senior uživatel

Lipon | pon led 08, 2018 7:58 pm

Jj. Žena to používá, má ještě 30 GB místa. Na takové to domácí žvýkání. Filmy, dokumenty ani hudbu v tom neukládá, to je na NASce. Jen fotky z telefonu.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Uživatelský avatar rony | pon led 08, 2018 8:11 pm

FILIPSN007 píše:Používáte někdo Macbooka s 128GB ssd? Je to vůbec použitelný? Zajímalo by mě jak moc je systém nenažraný.

daj viac.

128 sa da ale casom budes nastvany...
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS

Uživatelský avatar jackherrer | pon led 08, 2018 10:25 pm

presne jak rika rony, 128 GB se da, ale casem budes litovat.. ja mam 128 GB v MBP a lituju... (kdyz pouzivam jen xcode tak to staci v pohode, ale kdyz si chci ve final cutu neco strihnout z gopra tak uz musim mazat filmy, co tam mam na dlouhe chvile, ktere tam pak nahravam znova a pak zase znova), radim posetri a kup si vetsi ssd.. minimalne bych to videl na 256 GB, ale napriklad muj bracha se poucil z me chyby a ma tech 256 GB, ale i tak se me po case ptal co se s tim da delat, ze mu ani to nestaci.. vyresili sme to tak, ze ma permanentne v SD slotu 256 GB kartu, kde ma mene dulezita data (filmy, serialy, ...) po cca roce nepretrziteho pouzivani je ta karta porad naprosto v pohode..

ale stejne podle me plati, ze jakekoli misto po case zaplnis.. a je jedno jestli mas 128 GB nebo 4 TB :)

myslim ze ma tuhle:
https://www.google.cz/search?q=Transcen ... 30+-+256GB

edit

FILIPSN007 píše:
Já jsem nejvíce asi za Macbook Air, ale nechci si kupovat počítač, který mi vydrží rok, ale aspoň 4 roky, zvládne to ještě Air? Nemá zrovna nejnovější HW.

muj prvni mac byl macbook air 11" mid 2013 v zakladu + 8 GB RAM.. takze myslim i5 1,3 GHz, 8 GB RAM a 128 GB SSD.. ten mac dodnes pouziva mlada a bohate ji staci.. ja na nem v iMovie strihal video, programoval v xcodu, hral World of Warcraft (v roce 2015, sice celkem hřál, ale dalo se to hrat) a proste komplet vsechno co na kompu asi dnes delas.. nikdy sem nepocitil nejaky slaby vykon kdyz sem samozrejme uvazil, ze to je 1.3 GHz procik, od ktereho proste zazraky cekat nemuzes... MBA je dostatecne vykonej stroj pro vetsinu lidi, pokud nehrajes highend hry na plny detaily popr. nestrihas 4K videa...

nicmene pokud ti jde vice o vykon oproti mobilite ber mac mini..
I will maintain an attitude of open-mindedness.
Moderator fóra
Moderator fóra

Uživatelský avatar rony | pon led 08, 2018 10:31 pm

alebo kup starsi macbook air, zistis do coho ides, podla mna stroje od 2012 budu naprosto v pohode...
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS

Uživatelský avatar jackherrer | pon led 08, 2018 10:37 pm

taky volba.. dobry vyber maji na macbookarna.cz (nic s nimi nemam, jen vim, ze tam mivaji celkem vyber pouzitych macu)
I will maintain an attitude of open-mindedness.
Moderator fóra
Moderator fóra

Uživatelský avatar rony | úte led 09, 2018 12:29 am

s tym kolko ti vydrzi...

moj mba 2012 s i7 (vcelku hlupy a zbytocny vyber) slape High Sierra, to je aktualny system, preslo nim snad 4? hlavne verzie macOS. Vykonovo bohate staci.

Ak by si kupoval starsi, samozrejme hlavne na vyskusanie prostredia. Ako prve si treba zvyknut, ze na monitory uz nikdy viac VGA, ani HDMI (aj ked to ide). Spociatku som chcel ponechat logitech mysku a klavesnicu ale dost rychlo som zistil, ze su precenovane :) postupne som to vsak obmenil. Jedine co som dokupil inde je EIZO monitor...
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS

Anndy | úte led 09, 2018 7:37 am

Výběr osobního počítače

Ja používam MBA i7 8GB RAM a 256GB SSD z r. 2013 (mid) doteraz denne na prácu a nemôžem sa sťažovať. Jedine obmedzenie je veľkosť disku - i keď sa to dá, ale musím sa obmedzovať. (Najmä foto a donedávna apky u iTunes zaberali dosť). Preto mám toez sd kartu v slote trvalo uloženú. Len je pomalá. Je to pracovný počítač a funguje doteraz skvelo - nemôžem sa sťažovať na rýchlosť ani na spoľahlivosť. Subjektívne mám pocit, že funguje stále ako po vybalení z krabice. Samozrejme je tam vždy najnovší macOS. Nie je absolútne dôvod ho vymeniť zatiaľ. Aj na aku dá ešte 6-9 h práce bežnej. Kým ho bude Apple podporovať vo všetkom (AirDrop, 811 a.c., odomykanie cez AW a pod.) dovtedy si ho nechám. Páči sa mi jeho prenosnosť. Ale priznávam, že z 80% práce som v kancli za stolom s ext. monitorom kl. a myšou (Apple) a len 20% chodím mimo. Plus veľmi občasne domáce použitie.
Hrať sa na ňom ale nikdy nešlo, preto mám doma čisto herný ntb s win a som spokojný.
iPhone 7 128GB Black, Telekom SK, bez JB
WATCH 42 oceľové, Series 3, GPS+LTE, watchOS 4
iPad Pro 10,5, 64GB, cellular, SG
MBA(mid 2013), i7, 8GB, 256GB SSD
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS

Uživatelský avatar FILIPSN007 | ned led 14, 2018 2:03 pm

Tak už jsem výběr omezil na dva modely, i s tím že jsem si celkem slušně vyjasnil na co to budu chtít. Doma pracovat nebudu, ani náhodou. Chci od toho hudbu, seriály, fotky a ať to běží svižně. V práci Windows, ale doma to vidět nechci. Takže MacBook Air 256GB, nebo Macbook 12”?
<Apple>
    <iOS>iPhone7_Plus</iOS>
</Apple>
Senior uživatel
Senior uživatel

Uživatelský avatar rony | ned led 14, 2018 3:18 pm

ak vacsiu cast chces to mat k externemu monitoru tak urcite mba.

ak to chces po byte nosit tak mb ma trosicku lepsiu obrazovku

ale inak tazsia volba ak sa nepozeras na cenovky. za mna to mba...
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS

Prehľad diskusií na forum.iphone.cz

* indicates required

Zpět na Poradna