Synchronizace mailů (aplikace Mail)

Máte iPhone chvilku? Jste tu nový? Nevíte kam dotaz zařadit? Potřebujete poradit? Tak všechno sem.

Chat fóra: a nikdo. Vstup do diskuze online

MarketaB | čtv led 03, 2019 5:18 pm

Zdravím zkušenější.... Jsem už bezradná, tak zkusím štěstí tady. Potřebuju, aby mě telefon upozorňoval na nově příchozí maily. Jsem u Gmailu, protože ale nejde u aplikace Gmail nastavit vlastní upozornění a to, co tam je, je na mě moc potichu, rozhodla jsem se použít nativní aplikaci Mail. Mám ale problém s upozorněním. Přijde mi, že je to vcelku loterie, jeden mail dojde s upozorněním, další dva ne. Dělám něco špatně, nebo je to chyba aplikace?

Postupovala jsem takhle:
1) Přidala jsem nový účet (zvolila jsem možnost "jiný," abych mohla využívat více adres jako alias). Nastavila jsem IMAP. Všechno v pohodě, maily se stáhly.
2) Vlezla jsem do nastavení účtů a upravila vyzvedávání. Nechala jsem zaplé Push a u účtu jsem zvolila každých 15 minut (kratší interval není? S automaticky mi to nějak nejelo vůbec).
3) Otevřela oznámení aplikace Mail a nastavila upozornění + jeho zobrazení ....

Vynechala jsem něco? Vůbec nevím, co mám teď dělat a už jsem z toho vcelku otrávená. Ten interval 15 minut se mi zdá až moc dlouhý, ale zas by se to i tak mělo synchronizovat hned, protože push... Díky za rady. Předem říkám, že mám iPhone krátce, tak se omlouvám - zatím všechno načítám a možná mi něco uniklo.
Host
Host

mrzic | čtv led 03, 2019 7:08 pm

Re: Synchronizace mailů (aplikace Mail)

Push u google účtů nefunguje. Před lety to fungovalo, ale teď už ne. Push funguje u iCloud účtu, Exchange účtu.

Napadá mě ještě použít Gmail aplikaci od google, tam myslím push funguje, ale já jí nepoužívám, tak to nemůžu 100% tvrdit.
MacBook Pro 2018 Touch Bar, macOS 10.14
iPhone X, iOS 12
Apple Watch 4 Nike+, watchOS 5
Apple TV4
iPhone expert
iPhone expert

MarketaB | čtv led 03, 2019 8:06 pm

Té jsem se právě chtěla vyhnout, protože tam nejde změnit zvuk oznámení. A nejde nějak zajistit, aby se e-mail synchronizoval automaticky? Nyní mail chodí s 15 minutovou prodlevou, což je na mě v některých situacích moc pozdě. :(
Host
Host

Uživatelský avatar sharkee | čtv led 03, 2019 8:23 pm

vždyť o tom píše a píše i proč ji nepoužívá
sharkee
iPhone8 + iPAD2018/iPad mini2WiFi + MBP2018TB + MBA2014 + AW3Nike+42 + aTV4 + BeatsSOLO3WL
iPhone expert
iPhone expert

mirmo80 | čtv led 03, 2019 10:18 pm

Mozes skusit ms outlook mail. Dlhsie som pouzival a je celkom ok. Ten ma push a tak isto sa da zmenit aj zvuk upozornenia. Dokonca pre kazde konto zvlast.

https://itunes.apple.com/sk/app/microso ... ?l=sk&mt=8
Productivity
19.03.2019 16:44
Velikost: 243 MB
Cena: US$ 0
Hodnoceni: 4.5
od 1220377 lidí
QR code
Microsoft Corporation
Microsoft Outlook 3.15.0
Outlook lets you bring all your email accounts and calendars in one convenient spot. Whether it's staying on top of your inbox or scheduling the next big thing, we make it easy to be your most productive, organized, and connected self.

Here's what you'll love about Outlook for iOS:

- Focus on the right things with our smart inbox - we help you sort between messages you need to act on straight away and everything else.

- Swipe to quickly schedule, delete and archive messages.

- Share your meeting availability with just a tap and easily find times to meet with others.

- Find everything you're looking for with our new search experience, including files, contacts, and your upcoming trips.

- View and attach any file from your email, OneDrive, Dropbox, and more, without having to download them to your phone.

- Bring all the apps you love in Outlook, including Facebook, Evernote, Trello, and more.

- Open Word, Excel, or other Office document attachments to edit them directly in the corresponding app and attach them back to an email.

--

Outlook for iOS works with Microsoft Exchange, Office 365, Outlook.com (including Hotmail and MSN), Gmail, Yahoo Mail, and iCloud.

--

To make an in-app purchase of an Office 365 Home or Personal subscription, open the app, go to Settings, and tap on Upgrade next to your Outlook.com or Hotmail.com account. Subscriptions begin at $6.99 a month in the US, and can vary by region. With an Office 365 subscription, you get 1TB of storage for each user, access to all features in Word, Excel, and PowerPoint on iPad, iPhone, and iPod touch, and you can install Word, Excel, PowerPoint, Outlook and OneNote on PCs or Macs.

Office 365 subscriptions purchased from the app will be charged to your iTunes account and will automatically renew within 24 hours prior to the end of the current subscription period, unless auto-renewal is disabled beforehand. To manage your subscriptions or to disable auto-renewal, after purchase, go to your iTunes account settings. A subscription cannot be cancelled during the active subscription period. Any unused portion of a free trial period, if offered will be forfeited when the user purchases a subscription to that publication, where applicable.

Privacy and Cookies: https://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=521839
Terms of Use: http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=530144
VÍCE O APLIKACI
Powered by iPhone.cz
iPhone 8, iPhone SE 64/16GB, iPad mini 4, iPad Air, iPad 2, iPod Touch 5th, AW 3 42/38mm, ATV 4
iPhoneHolik
iPhoneHolik

Uživatelský avatar sharkee | pát led 04, 2019 8:03 am

Tak to už je super kombinace, na iOS, Gmail přes MSFT Outlook :-) No hlavně, že to bude fungovat.
sharkee
iPhone8 + iPAD2018/iPad mini2WiFi + MBP2018TB + MBA2014 + AW3Nike+42 + aTV4 + BeatsSOLO3WL
iPhone expert
iPhone expert

mirmo80 | pát led 04, 2019 8:45 am

Ked to tak po tebe citam, tak je to naozaj prekombinovane :) ale fungovat to bude. Ale je tam jedno ale. Neviem ako dnes, ale ked som ms outlook pouzival ja, tak nevidel kontakty v icloud ucte. Musel som kontakty sync bud do gmail (co marketa ma) alebo samozrejme exchange.
iPhone 8, iPhone SE 64/16GB, iPad mini 4, iPad Air, iPad 2, iPod Touch 5th, AW 3 42/38mm, ATV 4
iPhoneHolik
iPhoneHolik

Uživatelský avatar sharkee | pát led 04, 2019 10:29 am

Dle mého používání outlooku nemá moc společného s kontakty v Gmail účtu. istě to bude fungovat. Kontakty nebudou na iCloudu, ale stále na Gmail účtu.
sharkee
iPhone expert
iPhone expert

Uživatelský avatar mike-biker | pát led 04, 2019 11:30 am

Já osobně jsem se všem problémům vyhnul, když jsem se před mnoha lety přeorientoval na mail od APPLE.
Gmail patří Google, ten je zase úzce spjat s Androidem. Takže mi to trochu přijde jako snaha narvat do BMW motor od Audi za každou cenu.
Ovšem uznávám, že Gmail je propracovanější a má více možností nastavení, než APPLE mail.
Není přece problém si Gmail ponechat a přeposílat maily na iCloud. :)
iPhone Xs Max Space Grey
iPhone 7 32GB Silver as reserved
MacBook Pro Retina 15" Mid 2014, i7 4x2,5GHz 16GB RAM 256GB SSD + 256GB Jet Drive.
Moderator fóra
Moderator fóra

mirmo80 | pát led 04, 2019 1:22 pm

sharkee píše:Dle mého používání outlooku nemá moc společného s kontakty v Gmail účtu. istě to bude fungovat. Kontakty nebudou na iCloudu, ale stále na Gmail účtu.
Myslel som to tak, ze kym som mal kontakty ulozene na iCloud tak ms outlook ich nevydel. Ked som chcel zadat komu chcem poslat mail, tak v mojom telef. zozname nic nevidel. Az ked som dal kontakty na gmail/exchange.
iPhoneHolik
iPhoneHolik

MarketaB | pát led 04, 2019 3:35 pm

Děkuju moc za rady!

Nakonec jsem to vyřešila opravdu Outlookem. Uznávám, že se může jednat o trochu překombinované řešení, ale to mi nijak nevadí. Když si totiž představím, že už Gmail je takový můj shromažďovač pošty a chodí mi na něj přeposílané e-maily z několika účtů (pracovní, školní, domácí, fakultní osobní mail...), tak bych se té překombinovanosti s Cloudem moc nevyhla. A nastavovat to všechno ručně, když můžu jedním kliknutím přidat Google účet .... Zkrátka vyhrála pohodlnost. :-D Moc díky. :)
Host
Host

mrzic | pát led 04, 2019 6:16 pm

Spark by taky měl umět push. Upozornění nevím, ale je zdarma, tak sama vyzkoušej
https://itunes.apple.com/us/app/email-s ... 02246?mt=8
Productivity
13.03.2019 10:36
Velikost: 137 MB
Cena: US$ 0
Hodnoceni: 4.5
od 44267 lidí
QR code
Readdle Inc.
Spark - Email App by Readdle 2.3.0
Spark is the best personal email client and a revolutionary email for teams. You will love your email again!

"Best of the App Store" - Apple
"It's a combination of polish, simplicity, and depth" - FastCompany
"You can create an email experience that works for you" - TechCrunch

**Beautiful and Intelligent Email App**
We are building the future of email. Modern design, fast, intuitive, collaborative, seeing what’s important, automation and truly personal experience that you love - this is what Spark stands for.

**Farewell to Busy Inbox**
Smart Inbox lets you quickly see what's important in your inbox and clean up the rest. All new emails are smartly categorized into Personal, Notifications and Newsletters.

**Discuss email privately**
Invite teammates to discuss specific emails and threads. Ask questions, get answers, and keep everyone in the loop.

**Create email together**
For the first time ever, collaborate with your teammates using real-time editor to compose professional emails.

**Schedule emails to be sent later**
Schedule emails to be sent when your recipient is most likely to read them. It works even if your device is turned off.

**Snooze That One For Later**
Snooze an email and get back to it when the time is right. Snoozing works across all your Apple devices.

**Find Any Email In An Instant**
Powerful, natural language search makes it easy to find that email you're looking for. Just search the way you think and let Spark do the rest.

**Get Notified About Important Emails Only**
Smart Notifications filter out the noise, letting you know when an email is important, saving you from notification overload.

**Powerful Integrations**
Integrate Spark into your workflow and take productivity to the next level. Supports Dropbox, Box, iCloud Drive, and more.

**Built-in calendar**
A full-featured calendar works right in your email to help you always be on top of your schedule. Create events easily using natural language.

**Create links to email**
Create secure links to a specific email or conversation. Share the link on Slack, Skype, CRM, or any other medium so your team can see it and collaborate around it.

**Sign Off With A Swipe**
Before you send an email, quickly swipe to choose the right signature for the occasion.

**Email with Emotion**
Quick Replies get the point across with just a tap. Love, like or acknowledge an email in an instant.

**Email Never Looked This Good**
That terrible mess in your inbox is now replaced it with a beautiful, threaded message design.

**A Truly Personal Experience**
Customize Spark to work as you do. You decide which swipes do what, what cards are shown, and how many emails you want to see.
You’ll love your email again!

If you need us, you can always find us at rdsupport@readdle.com
VÍCE O APLIKACI