Jakou navigaci vybrat?

Pravidla fóra
V tejto sekcií uverejňujte informácie o zaujímavých navigáciách. Váš príspevok by mal obsahovať názov aplikácie, popis, screenshoty či video a zdroj. Pred otvorením novej témy si overte vyhľadaním už existujúce vlákno o aplikácií, o ktorej chcete diskutovať.
DenyKr
Host
Host
Příspěvky: 142
Registrován: pon zář 17, 2012 6:06 am

Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od DenyKr »

Ahoj všem,
zatvrzele jsem trval na názoru, že je přenosná navigace nejlepší. Po zkušenostech s vestavěnou navigací (Škoda) už nikdy více a telefony mi nepřišly optimální velikostí, umístěním a hlasitostí.
Situace se však mění v nové práci, kde v autech všichni bujaře využívají navigace v telefonech, neboť aktivní držák nefunguje jen jako handsfree, ale rovněž pouští zvuk navigace z mobilu do reproduktorů.

Otázkou tak je, zda existuje navigace, která by splňovala následující:

1) Jezdím po mnoha nových zákaznících, potřebuji c nejobsáhlejší mapy ČR = čím více vesniček bude mít ulice a čísla popisná, tím lépe. Toto je bod, na kterém mi velmi záleží a možná rozhodne, zda koupím přenosnou navi, nebo ne.

2) Naprosto ideální by byla možnost zadání souřadnic. Tuto funkci jsem u přenosné navi vždy velmi využíval.

3) Co nejrealističtější hlasové podání bez zadrhávání, žádná plechová huba.

4) Online mapy nejsou velkým problémem, vzhledem k omezenému datovému tarifu (neovlivním, platí zaměstnavatel) a velké "spotřebě" bych ale spíše ocenil offline mapy - online funkce bych uvítal třeba v rámci dopravního zpravodajství (obdoba TMC)

5) Tento bod z těch důležitějších dávám až na konec, neboť si nejsem jist, zda tato funkce na mobilech vůbec existuje - zobrazení maximální rychlosti a ideálně i aktuální rychlosti.

6) Ocenil bych alternativní trasy (= vybrat dle priorit jako délka trasy, či doba dojezdu, mít na výběr třeba 3 alternativy každého řešení).

7) Body zájmu (stačí jen aktuální databáze čerpaček).

8) Tento bod není podmínkou, funkční hlasové ovládání by ale potěšilo - abych nemusel za jízdy pořád ťapat na displej.

9) Ani tento bod není podmínkou, existuje-li ale aplikace s přepnutím denní/noční režim (např. dle času), budu jenom rád.

10) ... a jako poslední bod bych zmínil pravidelné (nejlépe bezplatné) aktualizace map, popř. upozornění na radary, apod..


Na ceně nesejde, jsem ochoten investovat klidně nad 5 tisíc, hledám ovšem opravdovou kvalitu a prosím vás ostatní o radu a cenné zkušenosti, jaká dostupná aplikace, existuje-li vůbec taková, může splnit mé požadavky.

Předem všem děkuji :beer:
Naposledy upravil(a) rony dne pát bře 15, 2013 8:54 pm, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Skvela tema, topujem.
iPhone 12 Pro Max Gold, 256GB
iPad Pro 10.5" Space Gray, 64GB, Wi-Fi + Cellular

dalzap
Senior uživatel
Senior uživatel
Příspěvky: 892
Registrován: čtv črc 07, 2011 5:31 pm

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od dalzap »

Mam Navigon a to, co chces splnuje a me vyhovuje. V super apple magazinu byla tusim recenze kde nejlepe ale vysel podle nich tom tom

DenyKr
Host
Host
Příspěvky: 142
Registrován: pon zář 17, 2012 6:06 am

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od DenyKr »

Jsem rád, že to píšeš, dle zběžného shlédnutí na appstore mě právě aplikace Navigon a Tom Tom zaujala.

Dle tvých zkušeností tedy splňuje úplně všechny body, nebo něco ne?
Především za nejdůležitější považuji velmi obsáhlé mapy, dobrou přehlednost, možnost zadání GPS souřadnic, alternativa tras a rychlost přepočítávání/nalezení.
Pokud by Tom Tom i Navigon tyto body splňovaly, dále bych se rozhodoval asi podle toho, jaké z těch méně důležitých bodů která nabízí, či nenabízí.
iPhone 12 Pro Max Gold, 256GB
iPad Pro 10.5" Space Gray, 64GB, Wi-Fi + Cellular

Barberry.pha
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 8245
Registrován: pát dub 09, 2010 11:16 am

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od Barberry.pha »

V čísle Leden-Únor je pěkné a podrobné srovnání
http://magazin.superapple.cz/

Jinak osobně používám Navigon v kombinaci s Google maps nebo mapami od Applu. Podle toho jestli jedu někam dál (Navigon ) nebo jezdím pouze po Praze (GM nebo AM)
" Nekdo ma rád vláčky ...někdo Apple Hračky :) "
Manual iPhone
iPhone 5S 32GB SpaceGrey MacBook White 2010 iPad Mini 16GB Black wifi

dalzap
Senior uživatel
Senior uživatel
Příspěvky: 892
Registrován: čtv črc 07, 2011 5:31 pm

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od dalzap »

Na presnost map u Navigonu si stezovat nemuzu, rychlost nalezeni atd. je okamzita. Body zajmu jsou taky dobre delane jen si nejsem jist, jestli jdou zadat ty souradnice. Zkus si sehnat ten magazin a uvidis

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od ls8 »

Pokud je nepřekonatelnou podmínkou přítomnost databáze čísel popisných, není jiná rozumná volba než Navigon. Přestože jinak je TomTom podle mě lepší volbou. Mám oba, takže můžu srovnávat.
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

cuting
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 2259
Registrován: úte čer 07, 2011 8:45 pm

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od cuting »

Jsem na tom podobně, ke zmíněným jsem v akci před časem pořídil ještě IGO, ale Navigon mi vyhovuje nejvíce. Také i proto , že umožňuje mít nahrané jen mapy zemí, které momentálně potřebuji (v současnosti jen Česko ) a v případě potřeby-např. dovolená a nebo služební cesta si dočasně nahrát mapy země,kam jedu. Nezabírá tak zbytečné místo.
 Apple hračky 

DenyKr
Host
Host
Příspěvky: 142
Registrován: pon zář 17, 2012 6:06 am

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od DenyKr »

Aha, díky za reakce, zkusím tedy nalézt podklady k oběma aplikacím a uvidím, co mě osloví více.
Mám ještě jeden dotaz: Umožňují tyto aplikace uložení libovolného počtu adres pod svým názvem?


Odesláno z iPhone 4S
iPhone 12 Pro Max Gold, 256GB
iPad Pro 10.5" Space Gray, 64GB, Wi-Fi + Cellular

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od ls8 »

U TomToma je limit asi 48, viz http://discussions.tomtom.com/t5/TomTom ... d-p/253937.

U Navigonu nevím, žádné info jsem nenašel.

Sám mám v každé asi 20 oblíbených položek, víc jsem zatím nepotřeboval.
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

DenyKr
Host
Host
Příspěvky: 142
Registrován: pon zář 17, 2012 6:06 am

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od DenyKr »

Diky. Jestli ma nekdo blizsi info k Navigonu, budu rad. ;)
Cim vice, tim lepe, vetsinu firem si nechavam ulozenou.
Jeste jeden dotaz k hlasovemu navadeni: Je v obou pripadech cesky?
Diky


Odesláno z iPhone 4S
iPhone 12 Pro Max Gold, 256GB
iPad Pro 10.5" Space Gray, 64GB, Wi-Fi + Cellular

mookie
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 379
Registrován: stř zář 02, 2009 3:18 pm

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od mookie »

souřadnice jdou samozřejmě v Navigonu zadat

hlasový povely Navigon bere podle systémovýho jazyka, takže pokud máš telefon nastavenej na češtinu, bude Navigon mluvit česky

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od ls8 »

U TomToma si lze nastavit jazyk nezávisle na jazyce systému, pro češtinu jsou k dispozici dva hlasy, jeden mužský a jeden ženský.
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

cuting
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 2259
Registrován: úte čer 07, 2011 8:45 pm

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od cuting »

Nevím, jak to mají ostatní navigace, ale Navigon spolupracuje velmi dobře s adresářem telefonu, takže nemusíš ukládat nikde žádné cíle. Pokud máš v kontaktech v telefonu u kontaktu správně uvedenou adresu, tak tě na ni Navigon navede.
 Apple hračky 

DenyKr
Host
Host
Příspěvky: 142
Registrován: pon zář 17, 2012 6:06 am

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od DenyKr »

Telefon mám nastaven na češtinu, čili by snad neměl být problém.
Co se těch cílů týče, do kontaktů si adresu píši spíše sporadicky. Proto mít možnost uložení cílů do databáze navigace, bude to ideální. V telefonu mám 64GB, o volné místo se nebojím..
Zatím se ale každopádně přikláním spíše k tomu Navigonu, dle fotek má mít k dispozici dokonce také navádění do pruhů - funguje to také v praxi?
A zobrazení aktuální a maximální povolené rychlosti mě rovněž velmi těší. :)


Odesláno z iPhone 4S
iPhone 12 Pro Max Gold, 256GB
iPad Pro 10.5" Space Gray, 64GB, Wi-Fi + Cellular

dalzap
Senior uživatel
Senior uživatel
Příspěvky: 892
Registrován: čtv črc 07, 2011 5:31 pm

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od dalzap »

Ano navadeni do pruhu to ka, fuguje bez problemu. Treba ve Vidni to dost pomuze - ukaze to do jakeho pruhu odblcit. Treba i tunely to ka dobre udelane - kdyz jedes tunelem zobrazi se animace a za tunelem zase navaze navigace takze se nestane, ze se navigovani prerusi kvuli ztrate signalu coz je super

jackherrer
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3737
Registrován: ned úno 01, 2009 10:40 am

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od jackherrer »

ja taky doporucuju navigon. jak rika dalzap to navadeni v pruhach je paradni.. ale nejen to, je to dobra plnohodnotna navigace
I will maintain an attitude of open-mindedness.

Golf
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 1567
Registrován: sob bře 21, 2009 10:47 pm

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od Golf »

DenyKr píše:........................Zatím se ale každopádně přikláním spíše k tomu Navigonu, dle fotek má mít k dispozici dokonce také navádění do pruhů - funguje to také v praxi?
............................

Sic na to tady už dlabu, ale je to tu, tak se koukni.

Tady to máš i s konkurencí v praxi (a věř, že se od té doby téměř nic podstatného nezměnilo)
viewtopic.php?p=241742#p241742

A ještě další:
viewtopic.php?p=240047#p240047
viewtopic.php?p=235485#p235485

Ty pruhy a rychlosti ale ber s rezervou, v těch databázích je i spousta chyb...
Lidstvo vyhyne na vlastní blbost. Příspěvky některých uživatelů na (nejen) tomto fóru jsou toho jasným důkazem...

iPhone 13 Pro Max
MBA 2014 13" i5 8GB RAM
iPad Air 3 64GB LTE
Powerbeats Pro
Apple TV 2G + 4G
AW5 44
Mac mini 2021

DenyKr
Host
Host
Příspěvky: 142
Registrován: pon zář 17, 2012 6:06 am

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od DenyKr »

Díky moc za odkaz, upřímně vím, že je tady témat hodně, ovšem ačkoli přehlednosti fóra dalším tématem moc nepřidám, dokud mi někdo nepošle odkaz, nestíhám tady při práci listovat.
Faktem je, že jsem se koukal i na recenze v AppStore a Tom Tom má lepší ohlasy, než Navigon. Navíc je i levnější - na tom mi ale moc nesejde.
Slitost cest je opravdu divná a faktem je, že když jsem přemýšlel nad přenosnou navi, jednalo se o vyšší model Tom Tomu.
Nejen zde na fóru jsem se ale dočetl, že na rozdíl od Navigonu má Tom Tom velmi omezenou databázi čísel popisných. Pokud to ale již neplatí, tím lépe - na tom mi vážně hodně záleží.
A ještě jeden dotaz ze zajímavosti: to navádění do pruhů nabízí jen Navigon, nebo také Tom Tom? Ne, že by mi na tom až tak záleželo, jsou-li ale funkce relevantní, v orientaci to pomůže.
A co se obdoby TMC týče, fungují tyto systémy na nějakém principu (třeba volitelně zapnutelná funkce HD Traffic, apod.), nebo ne? Pokud ano, jak spolehlivé tyto funkce jsou? (aby mi to nebralo datový tarif zbytečně)

Děkuji :)


Odesláno z iPhone 4S
iPhone 12 Pro Max Gold, 256GB
iPad Pro 10.5" Space Gray, 64GB, Wi-Fi + Cellular

Golf
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 1567
Registrován: sob bře 21, 2009 10:47 pm

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od Golf »

V tom prvním odkazu ta navigace v pruzích je, právě Navigon vs TT, a pro Navigon tohle srovnáni nedopadá nijak extra, tady TT naprosto vede...

TT HD Trafic funguje téměř dokonale, obdobu Navigonu neumím posoudit.

Na TT v jednoduchosti, přehlednosti a přímočarém ovládání nemá zatím nikdo, ovšem je bez těch čísel popisných. Navigon je funkcemi nabušená navigace, což s sebou nese i řadu negativ, z pohledu grafické přehlednosti je na tom ale bezkonkurenčně nejhůř, a to naprosto bez pardónu. A další hlavní rozdíl je v mapových podkladech, kdy jsou u Navigonu mapy i detailnější, ovšem s daní většího počtu chyb. TT má jinou filozofii, kdy méně je vice, což ale zase někomu může vadit ;-)

Takže jsou tu dva protipóly, nic kloudného mezi tím, každý si musí to své zdůvodnit. Pokud preferuješ ta čísla popisná, tak moc na výběr nemáš, asi jedině Navigon, Dynavix i Be-on-road jsou každý z jiného důvodu za trest, IGO každému nesedne. Aktualizace map zdarma už nejsou u Navigonu (a nikdy to zázrak nebyl oproti TT 4x ročně), u zbytku navigací je to asi jenom otázka času... Těžko, k tomu co tu padlo, cokoliv zásadního dodávat, Navigon nebo TomTom.
Lidstvo vyhyne na vlastní blbost. Příspěvky některých uživatelů na (nejen) tomto fóru jsou toho jasným důkazem...

iPhone 13 Pro Max
MBA 2014 13" i5 8GB RAM
iPad Air 3 64GB LTE
Powerbeats Pro
Apple TV 2G + 4G
AW5 44
Mac mini 2021

mike-biker
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3469
Registrován: ned říj 09, 2011 12:39 pm

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od mike-biker »

Já sám mám TomTom Europe a Dynavix CZ. Dynavix má i čísla popisná, jinak obě navigace jsou dobré, problém je jen v naprosto nedostatečných mapových podkladech a pravidelné aktualizaci. Ale vzhledem k tomu, že veškeré navigace používají buď Teleatlas, nebo Navteq, tak nelze počítat s tím, že nějaká bude superbomba, která bude výrazně čnít nad ostatními.
Já sám mohu doporučit obě s klidným svědomím, Dynavix má i Pavla Lišku, který ovšem po několika týdnech leze na nervy.
U TT používám US Bonnie, český Miloslav je doslova příšerný - přesně tak nemá hlas vypadat. :evil:
iPhone 14 Pro 256GB Silver.
iPhone 12 Mini 64GB RED as reserved.
MacBook Pro 16" M1 Max 24-Core GPU, 32GB Memory, 1TB SSD

cuting
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 2259
Registrován: úte čer 07, 2011 8:45 pm

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od cuting »

Jak píše Golf, je to o tom, co kdo preferuje více. Mě osobně sedí více Navigon, nejen díky popisným číslům, ale i díky zmíněným pruhům a také pro jeho datovou nenáročnost, kdy nemusím mít v mobilu giga a více nepotřebných dat zemí, kam nikdy nepojedu. Ale jiným zase vyhovuje víc TT. "Slívání" jsem nikdy mic neřešil,grafika mi nevadí, na velkých křižovatkách jedu právě podle pruhů a dívám se více před sebe, než na display telefonu :) a ta provázanost s adresářem mi také maximálně vyhovuje. Prostě jen ke kontaktu vyplním adresu a dál už nikdy nic neřeším .Ale na druhou stranu, když jsem zkoušel TT , tak mi někdy vypočítal lepší trasu. I Navigon mne už povodil po polních cestách. ale nejenom Navigon...:) Svého času jsem testoval i Dynavix, i ten má čísla popisná, ale nesedi mi, a to nejenom Liška. K cenám - všichni mívají čas od času výrazné slevy, takto jsem před dvěma lety koupil IGO za myslím 14 dolarů , i když jen regionální českou versi. Navigon i TT bývají v těchto akcích za ceny kolem 50 dolarů ,ale trvají vždy jen tak 7-10 dnů. Nicméně, o těchto akcích se zde vždy dozvíš, stačí to zde občas skedovat. A závěrem, nevybírej jen podle subjektivních pocitů jiných, opakuji - každý preferuje něco jiného, což je přirozené. Záleží především na tom, co preferuješ ty sám. Jde o tvé peníze. :)
 Apple hračky 

DenyKr
Host
Host
Příspěvky: 142
Registrován: pon zář 17, 2012 6:06 am

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od DenyKr »

Perfektní reakce kluci, postupně si dotvářím obrázek :)
Od začátku mám asi jasno, že to bude buď Navigon, nebo Tom Tom. Rozhodování mezi nimi je ale těžší, než jsem myslel - zde asi bude nutné hledat videa, recenze..

Pokud to tedy shrnu:

- Navigon obsahuje širokou databázi čísel popisných. Mapy má ale pouze pro ČR? Naproti tomu TT je na tom s čísly popisnými hůře - co se obsahu ulic týče, je na tom srovnatelně s Navigonem, nebo také zde pokulhává? Navigon nabízí možnost zadání souřadnic, TT také?

- Obě navigace obsahují navádění do pruhů, pokud to chápu správně, TT možná o něco spolehlivěji.

- Obě navigace jsou v češtině s výběrem hlasu, hlas je aspoň v jednom módu realistický..?

- TT potřebuje připojení k internetu, oplácí to ale dobře fungující aplikací HD Traffic, kterou lze dokoupit za příplatek. Navigon tedy něco nabízí, nebo ne?

- Oba zobrazují maximální povolenou rychlost a současnou rychlost, kterou se pohybuji

- Oba nabízejí body zájmu (minimálně čerpačky)

- Limit uložených adres je u TT 4, u Navigonu = ?

- Hlasové ovládání mají oba, ani jeden ale v tomto ohledu neperlí..?

- Automatické přepnutí na denní/ noční režim tedy zvládají oba?

- Navigon má menší počet zpoplatněných aktualizací, TT jich má více a jsou bezplatné


... prosím tedy ještě o doplnění toho, čím si nejsem jist, popř. opravu, napsal-li jsem ve shrnutí nějaký nesmysl. Poté už rozhodnou testy a videa.

Ještě jednou všem díky! :)
iPhone 12 Pro Max Gold, 256GB
iPad Pro 10.5" Space Gray, 64GB, Wi-Fi + Cellular

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od ls8 »

Co přesně máš na mysli pojmem "Hlasové ovládání"? Ovládání aplikace? Tedy rozpoznání řeči - tvých pokynů? Nebo "Hlasové navádění"?

Ano, TT umí navigovat na zadané souřadnice.

TT má navádění do pruhů jen na dálnicích, Navigon i na křižovatkách po Praze (v jiných městech nevím).

TT nepotřebuje připojení k internetu, s výjimkou online služeb jako například dopravní info.

Databáze bodů zájmu mají obě aplikace rozsáhlé, navíc umějí vyhledávat body zájmu online (google, foursquare, facebook,...).

Automatický noční režim mají obě aplikace, TT na noční přepíná inteligentně i podle data, počítá si v kolik hodin zapadá slunce (v létě přepíná třeba v půl desáté, v zimě ve čtyři).

Pořád opakuješ, že ti nejde o peníze. Kup TT i Navigona, a pohraj si s oběma. To je podle mě nejlepší volba, taky jsem to tak udělal, Navigona jsem chytil v nějaké akci za 50%.
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

DenyKr
Host
Host
Příspěvky: 142
Registrován: pon zář 17, 2012 6:06 am

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od DenyKr »

Nepokládejte tak krátké otázky, má reakce bude dlouhá - příspěvky mi stále moderuje admin :)
Hlasovým ovládáním myslím to, že stisknu na mobilu tlačítko a řeknu např. "Nemocniční 1, Praha" a navigace mi vyhledá tento cíl trasy. :wink:

Jinak, když píši odpověď, rovnou se zeptám ještě na jedno: Poněvadž je videí a článků překvapivě méně, než jsem čekal, chápu-li to správně, Navigon zobrazuje aktuální rychlost nahoře, maximální povolenou rychlost formou ikonky značky v levém horním rohu a další změny směru poloprůhlednou tabulkou dole, zatímco TT zobrazuje maximální povolenou rychlost a aktuální rychlost pouze ve formě čísel ve spodní liště (ve smyslu 37/50) a změny směru jsou znázorněny dole uprostřed v liště + formou velkých šipek přímo na mapě, které Navigonu chybí?

A dle toho mála, co jsem viděl, je hlavní rozdíl v mapách asi následující:

Navigon zobrazuje na displeji příliš mnoho a z větší dálky, čili je méně přehledný. Tomu nenapomáhají ani ty slité cesty..

.. Zatímco TT je mnohem minimalističtější, přehlednější a cesta jako taková je "větší", na druhou stranu ale nezobrazuje občas užitečné polní cestičky, apod.?

Upřímně dle toho, co jsem našel a co jsem se dočetl, začínám se přiklánět k TT, důležité je, umožňuje-li zadání těch souřadnic a má-li aspoň dostatečné pokrytí ulic, když už č.p. ne.

Chtít TT, jaký zvolit? TomTom Europe je asi nejlepší volbou, HD traffic a zobrazení častějších radarů je za příplatek? Nikde jsem nic nenašel, čili to půjde dokoupit asi až po zakoupení samotné TT, že?

... vím, že mám hodně otázek, chci si být ale výběrem opravdu jistý. V těchto ohledech mě mrzí, že si nelze aplikaci z appstore vyzkoušet třeba na 1 den a případně vrátit....
iPhone 12 Pro Max Gold, 256GB
iPad Pro 10.5" Space Gray, 64GB, Wi-Fi + Cellular

Golf
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 1567
Registrován: sob bře 21, 2009 10:47 pm

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od Golf »

* TT popisná čísla neumí, souřadnice umí oba, obecně ale volba tras u TT je uznávaná jako lepší

* navádění v pruzích umí oba, TT přehledněji a spolehlivěji (nevím co má na mysli ls8)

* Navigon má jediný navigační hlas, TT dva (plus možnost doplnění dalších), realistické jsou

* rychlost povolenou i momentální i s upozorněním umí oba

* HD Traffic potřebuje vždy připojení k netu, nic dramatického, u Navigonu taky (ale nemám zkušenost), dopravní info v reálném čase je prostě vždy závislé na internetu, oba mají mapy offline a nepotřebují internet, u Navigonu se dá nainstalovat jenom mapa určitého státu, u TT musí být instalován celý balíček

* body zájmu jsou u obou v dostatečném množství, nejen čerpačky, u TT jdou i doplnit

* oblíbené umí oba, počet jsem nezjišťoval, adresy lze brát i z kontaktů

* hlasové ovládání? asi máš na mysli hlasovou navigaci, tu mají oba (TT je míň ukecaný a nepoužívá zavádějící pojmy a je tam volba zvuků upozornění)

* automatický i ruční režim noc/den umí oba

* Navigon aktualizaci map zpoplatnil, TT zatím zdarma cca 4x ročně

U TT se dá snad i dnes něco customizovat, dřív toho bylo víc (i radary), u Navigonu nejde vlastně nic. Ale s tou customizací to i TT začal omezovat, kdyžtak mě v tomto doplňte...
Lidstvo vyhyne na vlastní blbost. Příspěvky některých uživatelů na (nejen) tomto fóru jsou toho jasným důkazem...

iPhone 13 Pro Max
MBA 2014 13" i5 8GB RAM
iPad Air 3 64GB LTE
Powerbeats Pro
Apple TV 2G + 4G
AW5 44
Mac mini 2021

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od ls8 »

Nojo vlastně, zapomněl jsem na ty ukazatele pruhů ve stavovém řádku, moc na to nekoukám.

Obrázek

Pomotal jsem to s tím celoobrazovkovým náhledem exitu na dálnici.

Obrázek
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

DenyKr
Host
Host
Příspěvky: 142
Registrován: pon zář 17, 2012 6:06 am

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od DenyKr »

No nic, nebudu tady sedět u PC a čekat, až se admini uráčí schválit mi příspěvek. Poněvadž čekám už přes 2 hodiny a stále se nic neděje, mezi čímž uživatel ls8 upravil příspěvek a ty Golfe jsi napsal další, píši vám novou odpověď a na můj předchozí příspěvek, který byl určen původní otázce uživatele ls8 před editací, neberte v potaz..... Otázkou je, zda mi tento příspěvek schválí dříve, než někdo bude ragovat na ten předchozí (pokud jej vůbec schválí).

Předně oběma děkuji za odpovědi, níže jen něco upřesním a doptám se ještě na to, co mě napadlo:

- Měl jsem namysli vlastní hlasové příkazy - čili že navigaci řeknu třeba "Nemocniční 1, Praha" a ona vypočítá trasu.
- Co se TT a popisných čísel týče - neumí je tedy vůbec, nebo jen v omezené míře?
- V předchozím příspěvku jsem se již na to ptal, raději pro přehlednost ale položím otázku ještě jednou - pokud to chápu správně, Navigon zobrazuje povolenou rychlost prostřednictvím ikonky (značka) v levém horním rohu a aktuální rychlost nahoře uprostřed, zatímco TT zobrazuje rychlost pouze za pomoci čísel (ve smyslu 37/50) ve spodní liště vlevo, že?
- Pokud upozorňují na radary a překročenou rychlost, jen jednou, nebo otravně? Mám zkušenost s Garminem, který, i když jsem nejel 50km/h, ale 51km/h, na mě pořád řval a vyhazoval mi tabulky na displeji - to bych nerad zažil znovu. Ovšem jednoduché upozornění (třeba 1x) se hodí.
- Chápu-li to správně, základní rozdíl mezi Navigonem a TT spočívá asi v tom, že TT je minimalističtější a přehlednější díky většímu zoomu, zatímco Navigon je trošku hektičtější se slitými cestami, na druhou stranu ale ukáže i někdy hodící se polní cesty, vodu, apod., které Garmin nemá..?
- Co se nákupu týče, samozřejmě jsem ochoten zaplatit dost za aplikaci, která mi bude denně sloužit. Ovšem ačkoli se nejedná o závratné částky, které bych nějak zvlášť pocítil, přijde mi zbytečné vyhodit cca 2000,- Kč oknem jen proto, abych si navigace porovnal - netvrdím, že k tomu nedojde, množstvím otázek, s nimiž se na vás zkušenější obracím, se tomu ale chci vyvarovat hned tím 1. správným výběrem. :wink:
- A poslední věc: Momentálně jsem asi nakonec více nakloněn tomu TT, existuje ale v několika verzích. Převážně budu jezdit po ČR, nevylučuji ale ani Rakousko, Německo, Polsko, Slovensko a mít pro zichr i Chorvatsko, Španělsko a Francii se také hodí. V tomto případě bude předpokládám nejvhodnější volbou TT Europe. Ovšem pokud jsem to pochopil dobře, HD Traffic je za příplatek (předpokládám, že stáhnout půjde až, když stáhnu navigaci). Databáze radarů také, nebo je součástí ceny navigace?

.. a na zbytek jste mi odpověděli, za co vám moc děkuji. Po ujasnění výše uvedených otázek (tohoto 2. příspěvku) se zaměřím již pouze na těch několik málo fotek a videí co najdu a dle zjištěných informací (možná si to pro přehlednost sepíšu a porovnám) se rozhodnu. :)
iPhone 12 Pro Max Gold, 256GB
iPad Pro 10.5" Space Gray, 64GB, Wi-Fi + Cellular

cuting
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 2259
Registrován: úte čer 07, 2011 8:45 pm

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od cuting »

Píšeš "- Navigon obsahuje širokou databázi čísel popisných. Mapy má ale pouze pro ČR? " Ne , mapy nemá samotný Navigon v sobě v základu žádné ,ale natáhneš si tam ze seznamu sám mapy podle své potřeby. K dispozici jsou zdarma mapy pro celou evropu. Tyto mapy můžeš podle potřeby doplňovat a nebo mazat. Osobně mi to hodně vyhovuje. Například když jsem jel před vánocemi do Rakouska a do Italie , natáhnul jsem mapy Rakouska a Italie a po návratu jsem je zase smazal. Co se týká aktualizace, je otázkou, zda je někdo musí mít, pokud ano, až tak drahé nejsou. A co jsem někde zaslechl , tak i TT je má v úmyslu zpoplatnit. Což je logické, mapy nejsou žádná maličkost a nikdo z nás nedělá svou práci pro druhé zadarmo. :) Jinak souhlas s Is - pokud neřešíš peníze, kup obě. :) Každá má své + i - . Před sezonou budou mít brzy oba vyrobci akce, možná pořídíš obě za současnou cenu jedné .
 Apple hračky 

SteveJSF
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 1923
Registrován: úte lis 04, 2008 1:37 am

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od SteveJSF »

Ja si myslim, ze uz se to resi vic, nez kolik rozdilu v tom ve finale uzivatel pociti. Kazda navigace muze mit nekde svoji slabinu, ale jinak vsechny vetsinou dovedou do cile.

Ja mam Navigon a Dynavix. Radsi pouzivam Navigon, hezky me to vedlo na ceste do Italie, zatim co autonavigace od Garminu me ztratila jeste pred Vidni. Na Dynavixu me zatim jeste neomrzel Liska, takze to muzu, ale jinak oproti Navigonu pozoruju jeste tu vyhodu, ze si tam muzu nastavit jazyk - navadi me to cesky, prestoze iPhone mam cely v anglictine. To Navigon nema - jazykove nastaveni bere ze systemoveho nastaveni iPhonu. To mi vadi. Ale presto davam prednost Navigonu.
Několik iPhonů, iPadů, MacBooků, Time Capsule, Apple TV, iPod Nano, AR.Drone...

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od ls8 »

DenyKr píše:- Měl jsem namysli vlastní hlasové příkazy - čili že navigaci řeknu třeba "Nemocniční 1, Praha" a ona vypočítá trasu.


Speech recognition nemá ani jedna. Leda možná až bude Siri v češtině, mohli by autoři integrovat opodporu Siri.
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

Golf
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 1567
Registrován: sob bře 21, 2009 10:47 pm

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od Golf »

Další plus pro TT, jdou doinstalovat radary... Je to v příslušném vláknu...

Jinak radary, tedy ty stacionární, jsou součástí obou navigací, v ceně. U Navigonu je ale jako hodně nesmyslné upozornění na ně hláškou "pozor, nebezpečné místo", což je hodně zcestné. U TT si můžeš vybrat z menu příslušný zvuk.

Do TT si tedy můžeš doinstalovat nejen body zájmu z poi.cz (např. bordely, kostely, bankomaty příslušné banky a pod.), ale i ty radary, tedy krom těch stacionárních je tam i databáze rozdělená na mobilní, v semaforech a úsekové. Co je ale hlavní, vybereš si i předstih upozornění, navíc to hlasem jasně řekne i to, o jaký radar jde (u těch mobilních je to spíš upozornění, že se tam může měřit). Je tu o tom celé vlákno, navíc je to "dítě" tohoto fóra, protože jsme tady na to přišli přímo zde 8)
Lidstvo vyhyne na vlastní blbost. Příspěvky některých uživatelů na (nejen) tomto fóru jsou toho jasným důkazem...

iPhone 13 Pro Max
MBA 2014 13" i5 8GB RAM
iPad Air 3 64GB LTE
Powerbeats Pro
Apple TV 2G + 4G
AW5 44
Mac mini 2021

bedo.
Senior uživatel
Senior uživatel
Příspěvky: 704
Registrován: sob kvě 29, 2010 11:04 am

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od bedo. »

Osobne som vcelku spokojný so Sygicom - čo sa týka grafiky aj kvality navigácie. Plus má také tie vychytávky ako upozornenie pri prekročení rýchlosti (nastaviteľné o koľko v meste aj mimo mesta a aj počet upozornení), či automatickú knihu jázd s exportom do Google Earth. Iné navigácie (okrem Waze a Skobblera) som však neskúšal, mám ešte klasickú navigáciu Garmin, ale Sygic mám radšej.

DenyKr
Host
Host
Příspěvky: 142
Registrován: pon zář 17, 2012 6:06 am

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od DenyKr »

Všem moc děkuji za odpovědi. Stále mé rozhodnutí není finální a poněvadž tu navigaci budu brzy potřebovat, asi mi nevyjde ani čekání na slevy. S tím ale už nikdo nepomůže, to už si musím rozhodnout sám :)

Napsal bych tedy shrnutí, snad to dobře chápu:

- Obě navigace jsou srovnatelné, každá má něco. Obě jsou dobré.
- Obě navigace umožňují zadání souřadnic, databáze Navigonu pro ČR je obsáhlejší, především co se čísel popisných týče. TT nenabízí čísla popisná vůbec, nabízí pouze čísla orientační.
- Hlasové povely nepřijde ani jedna navigace
- Zato hlasové navádění ano, TT je stručnější a zřetelnější, Navigon má možná až příliš zavádějících informací
- Obě navigace umí fungovat offline, TT nabízí propracovaný HD Traffic (nutné připojení), který funguje, Navigon nabízí... Co vlastně? K tomu jsme se pořád nějak nedobrali a to Navigon používá spousta z vás.
- Limit pro počet uložených adres je u TT 49, u Navigonu - najde se někdo, kdo to ví?
- TT i Navigon umožňují zadat preference trasy (rychlost, délka, zakázané úseky) a v rámci dané preference (např. "nejrychlejší trasa!) nabízí několik možných alternativ na výběr
- Body zájmu mají oba, u TT více možností
- Navádění do pruhů mají oba, TT možná spolehlivější
- Mapy má přehlednější TT, mají větší zoom a zobrazují šipky. Navigon je má slité a bez šipek, občas ukáže zavádějící informaci (odbočky, apod.)
- Denní/noční režim nabízí obě, jen TT ovšem inteligentně dle času a měsíce (= variabilně dle ročního období mění čas režimů)
- Aktualizace map jsou dosud stále u TT bezplatné, u Navigonu ne
- Maximální povolenou a aktuální rychlost zobrazují oba, TT pouze numericky dole v liště, Navigon numericky nahoře v liště (aktuální) a ikonkou maximální povolenou


... je tedy tento souhrn správně? Výše uvedené považuji za důležité informace, dle nichž se rozhodnu (kde budou + převládat, to zvolím). Nenapadne-li mě něco nového, další příspěvek bude obsahovat to, jak jsem se rozhodl :)

Ještě jednou všem předem děkuji za odpověď! :friends:
iPhone 12 Pro Max Gold, 256GB
iPad Pro 10.5" Space Gray, 64GB, Wi-Fi + Cellular

Alek13
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 303
Registrován: pát říj 02, 2009 1:15 pm

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od Alek13 »

Navigon je hodne dobrej! Funguje na 100%
A chce to penez/ ja na to nemel:(
ale diky kamaradovi, ktery to ma zakoupeno jeste kdy si davno, ted to mam i ja.
Jsem stasnej ze se da pouzivat ID znamejch
iPhone 3GS
iPad 2
iPhone 4S
Macbook / 2010 / SSD / OS X 10.9.
iPhone 5

jackb
Sons of Jailbreak
Sons of Jailbreak
Příspěvky: 172
Registrován: úte čer 30, 2009 2:40 pm

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od jackb »

Pocas vyletu na Balkan sa Navigon ukazal ako najlepsia volba. Je presny, ma vynikajuce podklady, takze sa s nim nestratite ani v Albansku ci Kosove, kde pozna aj tu najmesiu ulicku.
Sofer vyletu mal Sygic, ale ten po opusteni Slovinska, Chorvatska ci Madarska smerom na juh podklady, ktore pouziva aj TomTom stracaju drasticky na kvalite, co v praxi vyzera tak, ze aj cez velke mesta mate maximalne 4 krizujuce sa ciary a nehrozi tak navigovanie na adresu.
Navigonu sa da snad vytknut len nemozny hlas a mozno az prirychle prepocitanie trasy, ktore v ulickach mesta vie skomplivat situaciu.
Neviem kde sa stala "chyba" ale mne sa mapy aktualizuju zadarmo :unknown:
MacBook Pro late 2010
iPhone SE 128GB

DenyKr
Host
Host
Příspěvky: 142
Registrován: pon zář 17, 2012 6:06 am

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od DenyKr »

Toto je jeden ohled, který mi také leží v hlavě - kolikrát se databáze uliček, malých parkovišť, či polních cestiček hodí. Na jednu stranu TomTom získává body v přehlednosti, na druhou stranu v tomto ohledu trošku ztrácí v obsáhlosti.
Jsem opravdu velmi, velmi nerozhodný. Dle videí myslím, že dle TT se jezdí lépe (snadněji). Navigon ale asi nabízí vypracovanější mapy, které mohou být využitelné nejen při cestě z bodu A do bodu B.
Poněvadž je tady na fóru hodně zmínek o TT, ale méně o Navigonu, pořád mi chybí 3 věci (vím, zmiňuji to pořád dokola, textu ale píši hodně a pořád věřím, že se najdou odpovědi):

1) Kolik adres lze uložit do paměti Navigonu? (Lze to vůbec?). Stačí mi aspoň zkušenost - např. "momentálně mám 35 uložených adres a bez problémů"...

2) Dočetl jsem se, že Navigon nabízí jakousi obdobu HD traffic od TT, nemůžu už najít ten název. Otázka zní - je v ceně navigace? A hlavně - funguje v ČR? (a spolehlivost?). Někde jsem totiž četl, že v ČR funkční tato služba není.

3) Databáze radarů - hodí se stále aktuální databáze statických radarů, možnost přidání vlastních "nebezpečných úseků" a úplně ideální by byla online aktualizace od uživatelů (to ale asi v tomto případě neexistuje) ve smyslu kdy a kde spatřili radar.
Nabízí Navigon aspoň jednu z těchto vlastností?

.. toto jsou asi poslední 3 věci, které mi nejsou u Navigonu jasné. Určitě vy uživatelé přece určitě nějaké zkušenosti máte, abyste znali odpověď. :good:
iPhone 12 Pro Max Gold, 256GB
iPad Pro 10.5" Space Gray, 64GB, Wi-Fi + Cellular

SteveJSF
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 1923
Registrován: úte lis 04, 2008 1:37 am

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od SteveJSF »

Jasne ze se aktualizuji zadarmo, to predtim byl jen vystrel do tmy. Za poplatek jsou ty aktualizace castejsi, ale nakolik jsou skutecne dobre, to mi jeste nikdo nebyl schopny rict. Vystacim v pohode s temi aktualizacemi zdarma.
Několik iPhonů, iPadů, MacBooků, Time Capsule, Apple TV, iPod Nano, AR.Drone...

cuting
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 2259
Registrován: úte čer 07, 2011 8:45 pm

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od cuting »

DenyKr- s tebou to opravdu neni jednoduche. :) takze zkusim odpovedet strucne:
1.) adresy nevim kolik se jich vejde, ale opakuji, Navigon naviguje na adresy z adresare. Je tak tezke si u adresy doplnit ulici a cislo domu? Mas to pak na jeden klik...jinak jsou k dispozici i dva seznamy- "oblibene" a "posledni".ale kolik se kam vejde,netusim. Co to treba vyzkouset sam ? :)
2.) jmenuje se to Trafic Live, stoji to 22 dolaru a tady v cesku to zatim nefunguje
3.) radary- Navigon neumoznuje doplnovat radary ze vselijakych databazi, na to je lepsi TT. A co treba jezdit podle predpisu ? Usetris . :) Ale jinak - Navigon nabizi sdileni radaru s ostatnimi uzivately Navigonu. Jmenuje se to Mobile Alert Live a stoji to 9 dolaru. Mas prehled o radarech ,ktere zadal do databaze Navigonu nekdo jiny a muzes do te databaze pridavat anonymne i ty. Je to takova uzavrena komunita. Ale osobni zkusenosti s timto nemam,nevim jak to funguje a je mi to fuk- nepotrebuji to , jezdim podle predpisu :) Radary a jine ficury neresim. A predstav si, ze to jde a urcite i usetrim :)
 Apple hračky 

DenyKr
Host
Host
Příspěvky: 142
Registrován: pon zář 17, 2012 6:06 am

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od DenyKr »

No super, konečně mám ucelený přehled - díky :)
Vzhledem k nefunkčnosti dopravních informací na Navigonu, mám asi jasno. Tyto informace se na cestách hodí a není-li tato služba dostupná pro ČR, kdo ví, co dalšího by nefungovalo...
Jinak ještě detail: Při akvizičních objížďkách si kolikrát neukládám ani číslo na daného zástupce firmy, protože bych měl brzy adresář opravdu hodně a zbytečně nepřehledný.. Proto ti odpovím "Ano, je to tak těžké uložit si adresu ke kontaktu" ;).
Věřím, že je tato funkce pro někoho adi užitečná, no mě by nebyla asi k mičemu - nebo pokud ano, sporadicky.

Dobrá, ještě jednou díky, vše podstatné už snad vím. Ještě se rozhodnu, každá navi má něco. TT mi přijde lepší, odrazuje mě akorát tou slabou databází čísel popisných...


Odesláno z iPhone 4S
iPhone 12 Pro Max Gold, 256GB
iPad Pro 10.5" Space Gray, 64GB, Wi-Fi + Cellular

jackb
Sons of Jailbreak
Sons of Jailbreak
Příspěvky: 172
Registrován: úte čer 30, 2009 2:40 pm

Re: Jakou navigaci vybrat?

Příspěvek od jackb »

nech sluzi. no ako pisem, na dovolenku na juh s tym nechod. uz v Madarsku nas potiahol do rieky Tisa, lebo veril ze tam je most :D
MacBook Pro late 2010
iPhone SE 128GB

Odpovědět