Dotaz ohledně iPhoto 09

Odpovědět
jerrry
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 239
Registrován: pon zář 01, 2008 11:53 am

Dotaz ohledně iPhoto 09

Příspěvek od jerrry »

Zdravím, potřeboval bych poradit, přešel jsem z Windows a trochu teď bojuji s jinak skvělým iPhoto. Můj problém je v kategorizaci snímků. Na PC jsem byl zvyklý mít ve složce Fotografie následující rozdělení:
- ROK (2010)
-- Leden
-- Únor
-- Březen...
--- Akce 1
--- Akce 2...


Jinými slovy, měl jsem složky roztříděné podle měsíců a v nich pak byly jednotlivé akce, ze kterých jsem měl fotky. Naimportoval jsem zkusmo několik galerií fotografií do iPhoto a potřeboval bych poradit. Snímky vidím v galeriích (Events), řazeny jsou podle data fotek, označil jsem si tam lidi i místa, což je super... jinými slovy to co mi iPhoto servíruje a co vidím, nemá chybu, takhle si představuju prohlížení fotek.

Co mi ale vadí (nezvykl jsem si), je třídění ve složkách v "Pictures/iPhoto Library", kam se všechny fotografie naimportovaly z původních složek které jsem si přetáhl z Windows PC. Nelze nějak nastavit, aby si iPhoto do sebe fotografie neimportovalo, ale použilo původní umístění (tím myslím, že bych si ve stejné hierarchii jako jsem používal na Windows umístil složky do Pictures a odtamtud by se načítaly do iPhoto, nikoliv že by se znovu kopírovaly/importovaly do iPhoto. Případně umí tohle placený Aperture 3? Moc děkuji za případné reakce.
iMac 27" 5k Retina, 4,0 GHz, Core i7, 24 GB RAM
MacBook 12", 256 GB SSD
Apple Watch Sport, 42mm
iPhone 6s Plus, 64 GB

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: Dotaz ohledně iPhoto 09

Příspěvek od ls8 »

Vypni toto:

Obrázek
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

jerrry
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 239
Registrován: pon zář 01, 2008 11:53 am

Re: Dotaz ohledně iPhoto 09

Příspěvek od jerrry »

ls8: Díky moc za rychlou a dobře směřovanou odpověď, to jsem přesně potřeboval. Ještě se zeptám na jednu věc. Pročítám teď články o Aperture 3 a zvažuji jeho nákup, ale na druhou stranu si říkám, že asi vše potřebné okolo fotek zvládnu i s iPhoto. Nejsem žádný fotograf, pouze chci mít pěkný pořádek ve fotkách z různých akcí a událostí a vím, že když v iPhoto upravím fotografii, tak na disku zůstane uložena i originální verze + vznikne nová s úpravami. Nelze nějak docílit toho, abych měl jen jednu verzi fotky?

Nepotřebuji se vracet ke starým úpravám, takže se mi moc nelíbí, že mám pak na disku zbytečně mnoho souborů. Jinými slovy, nahraju si fotky z fotoaparátu, vymažu ty nepovedené a případně oříznu několik, u kterých se mi nelíbí okraje a uložím = album je hotové. A nechci, aby se mi na disku v knihovně uložily ještě ty původní originály, ale aby existovaly jen ty upravené - jedna verze snímku. Umí tohle iPhoto případně lze to nastavit v Aperture 3 (akorát z webu Apple stahuji trial verzi).

U Aperture jsem se dočetl, že uchovává na věky master verzi fotky, tedy originál a úpravy dává do XML souboru + JPEG výstup, což je zajímavé a pro fotografy nezbytné, ale pro mě jako obyčejného uživatele zbytečné. Já bych chtěl mít prostě vždy v jednom albu jen ty upravené fotografie a žádné původní snímky. Za případnou reakci opět moc děkuji.
iMac 27" 5k Retina, 4,0 GHz, Core i7, 24 GB RAM
MacBook 12", 256 GB SSD
Apple Watch Sport, 42mm
iPhone 6s Plus, 64 GB

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: Dotaz ohledně iPhoto 09

Příspěvek od ls8 »

Řešení je jediné, a sám to tak taky dělám. Neupravovat fotky v iPhoto, ale v nějekém jiném editoru (používám Pixelmator), a do iPhoto importovat až finální verze.

Ale nevím, jak se to chová, když fotky nejsou v interní knihovně. Třeba to pak duplikáty neukládá.

Případně zkus něco takového: http://www.macupdate.com/info.php/id/11668/iphoto-diet sice to není moc aktuální, ale třeba to funguje.
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

jerrry
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 239
Registrován: pon zář 01, 2008 11:53 am

Re: Dotaz ohledně iPhoto 09

Příspěvek od jerrry »

Na Pixelmator jsem se už díval, asi jej koupím místo Aperture, alespoň ušetřím a budu to dělat tak, jak ty píšeš. Teď jsem zkoušel u iPhoto načítat fotky z původních umístění (bez importu do vlastní knihovny) a když se nějaká upraví, tak to její kopii uloží do toho "package" iPhoto v uživatelově profilu, ještě mrknu na ten iPhoto Diet a uvidíme. Každopádně moc díky za užitečné rady, zase je o problém méně po přechodu na Mac :)
iMac 27" 5k Retina, 4,0 GHz, Core i7, 24 GB RAM
MacBook 12", 256 GB SSD
Apple Watch Sport, 42mm
iPhone 6s Plus, 64 GB

shauriq
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 447
Registrován: stř črc 16, 2008 6:42 pm

Re: Dotaz ohledně iPhoto 09

Příspěvek od shauriq »

akoby si to napisal zamna.. presne tieto 2 veci neuveritelne srali na iphoto aj mna.. iphoto diet nefunguje v 09ke.. skus pouzit toto.. cena je viac nez prijatelna: http://www.brattoo.com/propaganda/index.php?s=1174047984&action=software

jerrry
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 239
Registrován: pon zář 01, 2008 11:53 am

Re: Dotaz ohledně iPhoto 09

Příspěvek od jerrry »

shauriq: Díky, ale tenhle softík mi asi nepomůže. Já nemám problém s duplicitními fotkami v iPhoto, ale s tím, že bych chtěl mít jen jednu verzi fotky a ne skladovat ještě dalších X, které jsem upravil a iPhoto si pak uchovává ty upravené + v knihovně i ten originál. A mě by maximálně vyhovovalo, aby iPhoto po nějaké úpravě dané fotky (třeba oříznutí) automaticky přepsalo původní soubor a ne vytvořilo kopii se změnou.
iMac 27" 5k Retina, 4,0 GHz, Core i7, 24 GB RAM
MacBook 12", 256 GB SSD
Apple Watch Sport, 42mm
iPhone 6s Plus, 64 GB

Odpovědět