Bezpečne vymazanie dat z MB

Odpovědět
2MATRIX
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 505
Registrován: čtv črc 30, 2009 11:55 pm

Bezpečne vymazanie dat z MB

Příspěvek od 2MATRIX »

Zdravím mám na vás otázku, chcem vymazať interný disk v MB Pro 2017 tak aby sa nedali obnoviť dáta a potom preinštalovať MacOS (inštalačné USB už mám). Vadí mi jedna vec že pokial k macu pripojím hocijaké USB tak v diskovej utilite ked dám vymazať ten USB klúč tak tam je ponuka "možnosti zabezpečenia" a tam viem vybrať metódu ako bezpečne chcem disk vymazať až po 7x prepísanie disku aby sa nedali obnoviť dáta. Pokiaľ ale spustím MacBook do recovery modu a tam dám diskovu utilitu a kliknem na systémový disk tak tam mi ta možnosť "možnosti zabezpečenia" chýba a viem spraviť len obyčajné formátovanie a nie bezpečné vymazanie. Má niekto rady?

honza.mac
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 312
Registrován: čtv bře 22, 2018 4:16 pm

Bezpečne vymazanie dat z MB

Příspěvek od honza.mac »

viz. konec článku ...

https://support.apple.com/kb/PH22241?locale=cs_CZ

Cituji : “ Poznámka: V případě disku SSD nejsou v Diskové utilitě dostupné možnosti zabezpečeného smazání. Kvůli vyššímu zabezpečení je vhodné před zahájením používání disku SSD povolit šifrování FileVault.”

Takže asi smolík pacholík ...
Leda zapnout FV a pak šifrovaný oddíl odebrat “?”
Honza.Mac
iPhone 11 128GB
iPad Air 2 64 GB
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/1TB SSD OWC
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 8TB WD Red

2MATRIX
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 505
Registrován: čtv črc 30, 2009 11:55 pm

Re: Bezpečne vymazanie dat z MB

Příspěvek od 2MATRIX »

No to neviem práve.. Nechápem aký malo dôvod prečo to od Macu s SSD odobrali.. Napadá ma použiť nejaký externý bootovaci SW ale neviem aký. Možno sa nájde niekto a vysvetli prečo to tam už nie je.

honza.mac
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 312
Registrován: čtv bře 22, 2018 4:16 pm

Re: Bezpečne vymazanie dat z MB

Příspěvek od honza.mac »

Apple u SSD disků v DD možnost přepisu odebral zcela logicky, protože by se snižovala jejich životnost a počet zápisů. A nepředpokládám že Apple dává do strojů SLC nand flash SSD, možná ani MLC ale aby zvýšil zisk z jednoho stroje dává TLC ...
viz. :
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Solid-state_drive

V odkazu výše se zaměřte na sekci Charakteristika a podsekci Nevýhody.
Honza.Mac
iPhone 11 128GB
iPad Air 2 64 GB
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/1TB SSD OWC
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 8TB WD Red

Lipon
Senior uživatel
Senior uživatel
Příspěvky: 615
Registrován: čtv zář 03, 2009 3:04 pm

Re: Bezpečne vymazanie dat z MB

Příspěvek od Lipon »

Několikanásobný přepis dával smysl u magnetického záznamu na HDD s plotnami, u paměťových čipů v SSD to tam nefunguje

Buď zapnout file vault a pak vypnout / odebrat, jak je zmíněno výše, nebo třeba pomocí Veracryptu vytvořit několik kontejnerů do zaplnění kapacity disku a pak je normálně smazat, FV bude lepší, zašifruje i systémové soubory

Odpovědět