Obnova MBR na Aire po bootcampe

Odpovědět
Anndy
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 2013
Registrován: úte lis 09, 2010 1:04 pm

Obnova MBR na Aire po bootcampe

Příspěvek od Anndy »

Mám taký problém. Resp viacero, avšak asi súvisia s týmto. (pre istotu MacBook Air 2013 mid 256GB ssd)

1. Po update na HighSierra sa mi neponúkla konverzia na APFS (a plus nejde mi nijako nainštalovať prvý update sierry - supplemental update - stále končí nezdarom - tipujem kvôli APFS)
2. Po spustení disk util z nabootovanej flashky so Sierou to (konverzia) nejde tiež (spustí sa - ale nejde), skončí to chybovou hláškou; síce Google našiel 2 záznamy, že nie som sám ale bez nejakej reakcie na to čo s tým.
3. Podľa mňa je problém, že keď som pred rokmi riešil bootcamp, štandardne to nešlo a preto som urobil nejaké zmeny v MBR (Master boot record-e) kvôli windowsu. Vsetko fungovalo až na to, že odvtedy mi odmieta vyhľadávať MAC (cez cloud) a teraz asi kvôli tomu (pravdepodobne) nejde konverzia na ApFS.
4. Bootcamp už nepotrebujem - ale ani štandardne sa ho nejde zbaviť - bootcamp utilita ho nevidí. Diskutil vie zmazať bootcamp partíciu, ale už ďalej s ňou nevie nič. Keďže macOS nebootuje cez MBR ale EFI - tak stále je v MbR zavedený bootloader pre win - čo mi je fuk, ale treba to kvôli vyššie uvedenému dať do poriadku.

5. Teda vie niekto poradiť ako dať MBR do správneho stavu, ideálne bez nutnosti reinštalácie systému?

Diky.
iPhone 11Pro Silver 64GB, Telekom SK, bez JB
WATCH 44mm oceľové, Series 4, GPS+LTE
iPad mini 5, 64GB, wifi, SG
MBPro 13" 2018, i5, 16GB, 1TB SSD, Space Grey

Anndy
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 2013
Registrován: úte lis 09, 2010 1:04 pm

Obnova MBR na Aire po bootcampe

Příspěvek od Anndy »

No tak sa mi to takmer podarilo.
1. Supplemental update nešiel kvôli tomu, že nebolo APFS. Akonáhle sa to podarilo inštalácia prebehla OK. Resp po prvom boote s APFS to ukázalo update - po reštarte bez inštalácie už automaticky sa objavila nová verzia a žiaden update to už nechce (podľa čísla verzie systému update prešiel). Divné.
2. Konverzia išla nakoniec - avšak problém bol, že bolo treba unmountnuť aj recovery particiu.
3. Áno - ešte pred všetkým som dal pomocou iného linux disk utility preč z MBR Windows.
Potom urobil konverziu na APFS. Viď bod 2.

Problém nastal “iba” ten, že po konverzii už nechcel mac bootovat zo svojej partície. Ani to nešlo nastaviť cez disk util - bootovaciu particiu.

Nakoniec pomohlo - s usb inštalácia sierry nanovo - ale všetko ostalo zachovane a už to bootuje tsk ako má.

Jediná vec - uvoľnené miesto po win particii sa mi nepodarilo spojiť do jednej. Ale to nejako rozchodim.
iPhone 11Pro Silver 64GB, Telekom SK, bez JB
WATCH 44mm oceľové, Series 4, GPS+LTE
iPad mini 5, 64GB, wifi, SG
MBPro 13" 2018, i5, 16GB, 1TB SSD, Space Grey

Odpovědět