macOS High Sierra (10.13)

Odpovědět
Uživatelský avatar
McJobs
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 529
Registrován: úte zář 30, 2008 12:58 pm

macOS High Sierra (10.13)

Příspěvek od McJobs »

Aktualizacia macOS High Sierra dostupna na stiahnutie cez Mac App Store. Hlavnou novinkou je novy suborovy system APFS navrhnuty specialne pre flash disky.

Oficialne podporovany HW je totozny s macOS Sierra (10.12)

 MacBook (late 2009 or later)
 MacBook Air (2010 or later)
 MacBook Pro (2010 or later)
 iMac (late 2009 or later)
 Mac mini (2010 or later)
 Mac Pro (2010 or later)

https://www.macrumors.com/2017/09/25/ap ... gh-sierra/
 Mac OS X 10.6.8 Snow Leopard. Best OS X Yet.

pistak
iPhone guru
iPhone guru
Příspěvky: 1088
Registrován: pát pro 25, 2009 4:41 pm

Re: macOS High Sierra (10.13)

Příspěvek od pistak »

No ja som naformatoval usb na ktore som dal pomocou terminalu novu cistu verziu HS, restartoval som a naformatoval macbook a bum... vyskocila chyba a nemozem nainstalovat novy macOS... https://www.dropbox.com/s/v8ukyv23w7dr1 ... 1.jpg?dl=0

Update: tak uz to ude ale musel som to nainstalovat na APFS (case sensitive)

tLustejmiCin
Host
Host
Příspěvky: 10
Registrován: úte zář 26, 2017 8:43 pm

Re: macOS High Sierra (10.13)

Příspěvek od tLustejmiCin »

Frčím na tom a zatím dobrý. Ale dostat se k tomu clean installem bylo snad horší než rodit slona skrze nosní dírku. Strčil jsem do ntb LAN kabel. Nainstaloval se mi Maverick a pak na Yosemite. Maverick mi zmizel myšku, nereagovaly žádné ty magické kombinace na změnu směru, šipky a potvrzení. No nakonec jsme to tam dobouchali. Pak v Yosemite jsem stahoval High Sierru. Jenže jak mám aktivované duální ověřování - skrze kod na telefonu, v AppStoru jsem zadal moje id a heslo a na telefon mi přišel kod, ale na obrazovce ntb se nic nedělo, neobjevilo se mi políčko, kam zadat šest číslic, nad tím jsem strávil asi dvě hodiny neustálým zkoušením. Nakonec jsem dvojí ověření vypl a dostal se k download HighSierry.

Mám MBP 2015, udělal jsem si radost, chci to na práci s Photoshopen/LR v terénu a hned první den mě to slušně namíchlo :D Jinak pecička, spokojenost.

iTukan
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3021
Registrován: sob úno 07, 2009 5:54 pm

Re: macOS High Sierra (10.13)

Příspěvek od iTukan »

Testoval jste někdo rychlost SSD? Rychlost zápisu mi po instalaci 10.13 klesla na polovinu.... :(
 MBPR 16"  iPhone 11 Pro  iPad Pro 11"  iPad Mini 2 4G  ATV 4K  Withings SmarScan

korwin
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 487
Registrován: sob dub 03, 2010 6:04 am

Re: macOS High Sierra (10.13)

Příspěvek od korwin »

tLustejmiCin píše:Jenže jak mám aktivované duální ověřování - skrze kod na telefonu, v AppStoru jsem zadal moje id a heslo a na telefon mi přišel kod, ale na obrazovce ntb se nic nedělo, neobjevilo se mi políčko, kam zadat šest číslic, nad tím jsem strávil asi dvě hodiny neustálým zkoušením. Nakonec jsem dvojí ověření vypl a dostal se k download HighSierry.

Ověřovací kód se zadává do řádku hned za heslo.
iPhoneX: 256GB_11.2.2 iPad2: 64GB_WiFi iPad Air2: 64GB_GSM iPad Mini2: 64GB_GSM
MacBook Pro 13"Retina: Late2013 8GB RAM, 256GB SSD Mac mini: Late2014 16GB RAM, 256GB SSD

pistak
iPhone guru
iPhone guru
Příspěvky: 1088
Registrován: pát pro 25, 2009 4:41 pm

Re: macOS High Sierra (10.13)

Příspěvek od pistak »

iTukan píše:Testoval jste někdo rychlost SSD? Rychlost zápisu mi po instalaci 10.13 klesla na polovinu.... :(

Keby len o polovicu tak je dobre... nepamätám si presne koľko to bolo vtedy ale určite nie 90MB...
SDD: write: začne na 230MB a behom 5 sekúnd klesne na 100MB
read: začne na 330MB a skončí na 200... ked som nechal test bežať dlhšie tak nameralo aj hodnotu 470MB na ktorej to skončilo. raz to ide super a raz úplne zle...

HDD: write: 30MB,
read: 65MB,

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19653
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: macOS High Sierra (10.13)

Příspěvek od rony »

iTukan píše:Testoval jste někdo rychlost SSD? Rychlost zápisu mi po instalaci 10.13 klesla na polovinu.... :(


mne sa len zda, ze si spotlight robi indexy (kedze nemam mac pusteny nonstop, tak mi to robilo urcite aj na druhy den), takze skus pockat, kym skonci...
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

iTukan
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3021
Registrován: sob úno 07, 2009 5:54 pm

Re: macOS High Sierra (10.13)

Příspěvek od iTukan »

Spotlight indexy už nedělá, mám mac puštěný stále a vidím v iStat, že z disku se nic nečte.
 MBPR 16"  iPhone 11 Pro  iPad Pro 11"  iPad Mini 2 4G  ATV 4K  Withings SmarScan

Saddako
iPhone guru
iPhone guru
Příspěvky: 1099
Registrován: stř čer 18, 2008 8:08 pm

Re: macOS High Sierra (10.13)

Příspěvek od Saddako »

Takže čeho jsem si zatím všimnul...

Chyby překladu:
- Předvolby systému > iCloud > Rodinné sdílení = Tady se najednou ocitneme v sekci "Rodinné zdieĺanie"

iPhoto:
- Nelze přepnout knihovnu "poklepáním". Systém se zeptá zda ji chcete otevřít a opět spustí původní s tím samým dotazem. = Jediná možnost přepnout pomocí Alt při spuštění
- Export fotek pomocí AirDrop na iOS11. Progres je vidět pouze (většinou jen) na macu a to ještě jen úzkým kroužkem na ikoně zařízení. U většího počtu fotografií (cca 400+) se přenos se nepodařil a některé fotky se najednou nesypou do iCloud Photo, ale do iCloud drive.
- Při procházení událostí nebo tváří padá občas iPhoto na hubu.
- Faces se už synchronizují přes iCloud i když to není nikde explicitně povolené.

iMessage:
- Synchronizace pomocí iCloud stále ještě není aktivní.

iBooks:
- Při nahrání nových .epub z externího zdroje, nejde smazat lokální kopii a zanechat "originál" na iCloudu.
Motto: Udělat cokoli blbuvzdorným je zhola nemožné, neboť blbci jsou ohromně vynalézaví

iPhone 11 Pro 256GB Midnight Green - TM - 13.7
iMac 27" 3.0GHz/32GB/256GB SSD (2019) CTO - 10.15.7
Macbook 12" 1.2GHz/8GB/256GB (2017) - 10.15.7

pistak
iPhone guru
iPhone guru
Příspěvky: 1088
Registrován: pát pro 25, 2009 4:41 pm

Re: macOS High Sierra (10.13)

Příspěvek od pistak »

Tak to je fakt otrasné, tuším že som naposledy updatoval či už iphone alebo Mac hned na novú verziu OS... Mám čistú inštaláciu a už mi spadli v macOS poznámky, safari, mrzne finder, padol mail, jdownloader mal nejaký červený kernel error, a veľa dalšieho...

Metalgirl
Moderatorka fóra
Moderatorka fóra
Příspěvky: 12973
Registrován: pon úno 15, 2010 8:17 pm

Re: macOS High Sierra (10.13)

Příspěvek od Metalgirl »

A ten jdownloader je updatovaný na nejnovější OS? Ono můžou dělat problémy appky, které nebyly updatovány ještě. Já všecky takové, co tam mám, zakázala zatím spouštět po startu. Ať mi to neudělá bordel.
Jsme rádi, že dodržujete PRAVIDLA fóra. Jsi zde nový? PAK ZAČNI ZDE.

Anndy
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 2013
Registrován: úte lis 09, 2010 1:04 pm

Re: macOS High Sierra (10.13)

Příspěvek od Anndy »

Hmm. Zaujimave. Dnes som si vsimol, ze mi pri update ostal povodny suborovy system. Nekonala sa ziadna zmena na APFS. A pritom nemam fusion drive, len SSD v macbooku air.

Mate niekto podobnu skusenost?
iPhone 11Pro Silver 64GB, Telekom SK, bez JB
WATCH 44mm oceľové, Series 4, GPS+LTE
iPad mini 5, 64GB, wifi, SG
MBPro 13" 2018, i5, 16GB, 1TB SSD, Space Grey

Metalgirl
Moderatorka fóra
Moderatorka fóra
Příspěvky: 12973
Registrován: pon úno 15, 2010 8:17 pm

Re: macOS High Sierra (10.13)

Příspěvek od Metalgirl »

Mě nejdřív updatlo na poslední sierru a z ní potom na highsierru. A tam se mi už oddlím změnil na APFS. Jsi si jistý, že to byl update na highsierra?
Jsme rádi, že dodržujete PRAVIDLA fóra. Jsi zde nový? PAK ZAČNI ZDE.

Anndy
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 2013
Registrován: úte lis 09, 2010 1:04 pm

Re: macOS High Sierra (10.13)

Příspěvek od Anndy »

jasne. proste verzia systemu je 10.13 mac OS High Sierra.

Ale mozno som urobil chybu v tomto - vid obr.
Obrázek

Nepamatam si, ze by som odkliklaval nieco podobne ako je na obrazku. Som to nejako v strese robil a asi prehliadol a rovno klikol na install. Teda ak standardne to nie je zakliknute.
iPhone 11Pro Silver 64GB, Telekom SK, bez JB
WATCH 44mm oceľové, Series 4, GPS+LTE
iPad mini 5, 64GB, wifi, SG
MBPro 13" 2018, i5, 16GB, 1TB SSD, Space Grey

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19653
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: macOS High Sierra (10.13)

Příspěvek od rony »

iTukan píše:Spotlight indexy už nedělá, mám mac puštěný stále a vidím v iStat, že z disku se nic nečte.


mne proste cca dva dni nieco chrustal, potom skoncil. Pozeral som, co robi (Activity monitor) a aj ethernet aj diskove operacie. Robil to zasadne, ked som bol od pocitaca prec. Akonahle som k stroju sadol, tak si spravil pauzu. Ja neviem ci to bolo indexovanie alebo cojaviem co ine.
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

Anndy
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 2013
Registrován: úte lis 09, 2010 1:04 pm

Re: macOS High Sierra (10.13)

Příspěvek od Anndy »

Mne tiež prvé dni písala batéria, že apka s max odberom: Spotlight.
Aj občas som Spotlight pristihol, že mi po štarte písal, že indexuje.
iPhone 11Pro Silver 64GB, Telekom SK, bez JB
WATCH 44mm oceľové, Series 4, GPS+LTE
iPad mini 5, 64GB, wifi, SG
MBPro 13" 2018, i5, 16GB, 1TB SSD, Space Grey

Anndy
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 2013
Registrován: úte lis 09, 2010 1:04 pm

Re: macOS High Sierra (10.13)

Příspěvek od Anndy »

Hmm. Mne sa chce opakovane nainstalovat najnovsia aktualizacia (Supplemental Update z 5.10.2013). Som ju instaloval 2 dni naspat - vsetko O.K. Dnes na mna znova vyskociala - stiahla sa, nainstalovala a potom mi napisalo, ze sa nepodarilo update nainstalovat a ponuka mi to zase stiahnutie a instalaciu.
Stretol sa s tym uz niekto?
iPhone 11Pro Silver 64GB, Telekom SK, bez JB
WATCH 44mm oceľové, Series 4, GPS+LTE
iPad mini 5, 64GB, wifi, SG
MBPro 13" 2018, i5, 16GB, 1TB SSD, Space Grey

pistak
iPhone guru
iPhone guru
Příspěvky: 1088
Registrován: pát pro 25, 2009 4:41 pm

Re: macOS High Sierra (10.13)

Příspěvek od pistak »

No mne to tiez 2x ponuklo instalaciu. Raz sa stiahol update, restartoval notebook a nainstalovala sa aktualizacia. Nasledne som pozrel appstore ci je to vsetko a vyskocila aktualizacia este raz... ta sa instalovala vyrazne dlhsie, ale uz je pokoj :)

miro1309
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 477
Registrován: ned led 25, 2009 5:10 pm

Re: macOS High Sierra (10.13)

Příspěvek od miro1309 »

Spravil som čistú inštaláciu cez USB, všetko prebehlo v poriadku.
Chyba je však v iCloude a iMessage - ktoré sa nesynchronizujú. Problém je dostatočne rozoberaný aj na zahraničných fórach. V v aplikácii Messages na Macu vidieť iba telefónne čísla namiesto mien, a rovnako odoslaná správa ako SMS, nie ako iMessage, sa buď odošle alebo nie, na základe počasia zrejme. Zdá sa, že bez updatu to nie je možné fixnúť žiadnym z dostupných návodov.
Ešte je to zabugované, škoda, že toto pustili medzi ľudí, mne to spôsobilo dosť problémy, než som si všimol, že sms neodcházajú. Iné výrazné nepríjemnosti som zatiaľ nepostrehol.

Anndy
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 2013
Registrován: úte lis 09, 2010 1:04 pm

Re: macOS High Sierra (10.13)

Příspěvek od Anndy »

pistak píše:No mne to tiez 2x ponuklo instalaciu. Raz sa stiahol update, restartoval notebook a nainstalovala sa aktualizacia. Nasledne som pozrel appstore ci je to vsetko a vyskocila aktualizacia este raz... ta sa instalovala vyrazne dlhsie, ale uz je pokoj :)

No mne to po reštarte napíše, že inštalácia zlyhala. Bez dalších podrobností.
A chce sa inštalovať znova. A vždy aj stiahnuť.
iPhone 11Pro Silver 64GB, Telekom SK, bez JB
WATCH 44mm oceľové, Series 4, GPS+LTE
iPad mini 5, 64GB, wifi, SG
MBPro 13" 2018, i5, 16GB, 1TB SSD, Space Grey

pistak
iPhone guru
iPhone guru
Příspěvky: 1088
Registrován: pát pro 25, 2009 4:41 pm

Re: macOS High Sierra (10.13)

Příspěvek od pistak »

No mne to písalo že inštalácia zlyhala ked som inštaloval HS do macbooku. kým som nenaformatoval na ten ich nový formát plus (sensitive) tak mi to jednoducho nešlo.ale tie dve aktualizácie už boli v pohode..

Anndy
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 2013
Registrován: úte lis 09, 2010 1:04 pm

Re: macOS High Sierra (10.13)

Příspěvek od Anndy »

Môže byť. Mne sa napríklad neurobila pri update na High Sierra konverzia na APFS.
iPhone 11Pro Silver 64GB, Telekom SK, bez JB
WATCH 44mm oceľové, Series 4, GPS+LTE
iPad mini 5, 64GB, wifi, SG
MBPro 13" 2018, i5, 16GB, 1TB SSD, Space Grey

pistak
iPhone guru
iPhone guru
Příspěvky: 1088
Registrován: pát pro 25, 2009 4:41 pm

Re: macOS High Sierra (10.13)

Příspěvek od pistak »

Oki, takže nannovo nainštalujem macbook a APFS nebudem používať. Je to jeden spomalený smrad, neviem na čo je to dobré, ale stojí to za hovno.. Macbook nedokáže ani poriadne zapisovať na disk a zároveň zapisovať na disk druhý. ked niečo presúvam či kopírujem, tak aj to trvá podstatne dlhšie ako predtým.

A po dnesnom update mi krachol cely book, cize som fakt vdacny applu ze sa tento rok naozaj nenudim :/

Anndy
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 2013
Registrován: úte lis 09, 2010 1:04 pm

macOS High Sierra (10.13)

Příspěvek od Anndy »

Mne sa po prechode na APFS (nejako som ho donútil nakoniec) zrýchlil. Najmä to vidím na pomalej SD karte
iPhone 11Pro Silver 64GB, Telekom SK, bez JB
WATCH 44mm oceľové, Series 4, GPS+LTE
iPad mini 5, 64GB, wifi, SG
MBPro 13" 2018, i5, 16GB, 1TB SSD, Space Grey

Dennis
Host
Host
Příspěvky: 4
Registrován: ned lis 12, 2017 4:31 pm

Re: macOS High Sierra (10.13)

Příspěvek od Dennis »

čaute chalani, ja mám zase so Sierrou 10.13.1 na novom macbooku pro late 2016 problém s lokalizačnými službami.

nedá sa mi automaticky nastaviť dátum a čas (pásmo) a ani v mapách nevie rozoznať moju aktuálnu polohu. Trochu som googlil a niečo som o tom našiel aj na zahraničných weboch, ale len málo...

Skúste to prosím vás, či to robí aj vám... predtým to išlo, a síce je pravda, že včera som menil router, ale s tým by problém byť nemal...

Deje sa to po aktualizácii na Sierru 10.13.1 aj na mojom predošlom macbooku pro mid 2015 a aj na tomto macbooku pro late 2016. Na novom macbooku som kvôli "úplnej" inštalácii robil odporučenú čistú inštaláciu macOS prostredníctvom Internet recovery - zmazaním a naformátovaním disku a následným nainštalovaním OS.

Ďakujem za odpovede alebo prípadné rady.

Anndy
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 2013
Registrován: úte lis 09, 2010 1:04 pm

Re: macOS High Sierra (10.13)

Příspěvek od Anndy »

Mam sice iba Air - vid podpis, ale funguje to. Mas v nastaveniach v casti sukromie - Lokalizacne sluzby - povolenie pre Mapy?
Cas funguje.
iPhone 11Pro Silver 64GB, Telekom SK, bez JB
WATCH 44mm oceľové, Series 4, GPS+LTE
iPad mini 5, 64GB, wifi, SG
MBPro 13" 2018, i5, 16GB, 1TB SSD, Space Grey

Dennis
Host
Host
Příspěvky: 4
Registrován: ned lis 12, 2017 4:31 pm

Re: macOS High Sierra (10.13)

Příspěvek od Dennis »

áno, už to funguje aj mne, prišiel som na intrák a cez pripojenie na ethernet to ide. Len doma cez wifi to nešlo... zrejme to bude niečo s nastavením toho nového routra...

Uživatelský avatar
McJobs
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 529
Registrován: úte zář 30, 2008 12:58 pm

Re: macOS High Sierra (10.13)

Příspěvek od McJobs »

Pozor, v macOS High Sierra vážna nepochopiteľná chyba, bez hesla sa dá prihlásiť ako root

http://dsl.sk/article.php?article=20495
________________________________________

Security Update 2017-001
 Mac OS X 10.6.8 Snow Leopard. Best OS X Yet.

Uživatelský avatar
McJobs
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 529
Registrován: úte zář 30, 2008 12:58 pm

Re: macOS High Sierra (10.13)

Příspěvek od McJobs »

Analýza čo spôsobilo vážnu chybu macOS umožňujúcu prihlásenie roota prázdnym heslom

http://dsl.sk/article.php?article=20500

Apple si vyrobil ďalšiu hanbu, aktualizácia na root chybu znefunkčnila zdieľanie súborov

http://dsl.sk/article.php?article=20502
 Mac OS X 10.6.8 Snow Leopard. Best OS X Yet.

pistak
iPhone guru
iPhone guru
Příspěvky: 1088
Registrován: pát pro 25, 2009 4:41 pm

Re: macOS High Sierra (10.13)

Příspěvek od pistak »

Takze po poslednej aktualizacii ktoru vypustil apple, mi nejde spustit finder. Nedokazem spravit s macom nic, stale dookola sa finder neocakavane ukonci. Nepomaha ani restart, ani safeboot, ani cistenie pr, cize zasa mozem reinstalovat.

mike-biker
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3469
Registrován: ned říj 09, 2011 12:39 pm

Re: macOS High Sierra (10.13)

Příspěvek od mike-biker »

Mně zase nefunguje od té doby, co jsem stáhl 10.13.2 Time Machine. Spustí se to a zasekne.
Stejně jsem chtěl udělat čistou instalaci, tak se do toho o víkendu pustím. :D
iPhone 14 Pro 256GB Silver.
iPhone 12 Mini 64GB RED as reserved.
MacBook Pro 16" M1 Max 24-Core GPU, 32GB Memory, 1TB SSD

iTukan
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3021
Registrován: sob úno 07, 2009 5:54 pm

Re: macOS High Sierra (10.13)

Příspěvek od iTukan »

A kam to zálohuješ? Nebude to spíš problém "druhé strany". Občas se mi stalo na Synology, že po aktualizaci MAC OS museli nejdříve něco opravit v AFP protokolu NASu, aby to zase jelo bez problému.
 MBPR 16"  iPhone 11 Pro  iPad Pro 11"  iPad Mini 2 4G  ATV 4K  Withings SmarScan

Odpovědět