Chybějící klávesa Delete

Odpovědět
Pantani
patron iPhone.cz
patron iPhone.cz
Příspěvky: 908
Registrován: ned úno 10, 2008 1:50 pm

Chybějící klávesa Delete

Příspěvek od Pantani »

Chtěl jsem si koupit macbook a po přečtení některých recenzí jsem se zhrozil, že to nemá klasickou klávesu Delete jako mají PC notebooky. Ta klávesa Delete co tam je údajně funguje jako Backspace a s Fn funguje jako Delete.
Chtěl jsem se zeptat, jak hodně Vám, kteří jste čerstvě přešli na mac, tohle vadí? Když budu zkoušet macbook v prodejně čtvrt nebo půl hodiny, něco to sice napoví, ale nebude to ono jako při delším používání. Taky jsem si všimnul, že PgUp, PgDown to má taky přes Fn... :( Jak tohle překáží? Nebo se dá gesty dávat PgUp/Down?
Pište vaše požadavky ohledně iOS na iPhone feedback popř. iPad feedback a k iCloud na iCloud feedback, jinak si tu nestěžujte že to něco neumí

ilijusin

Re: Chybějící klávesa Delete

Příspěvek od ilijusin »

No ja nepouzivam klasicke Delete jako na woknech, protoze v nekterych aplikacich funguje jako normalni Delete z WIN a nekdy nefunguje.

"Backspace" ma na sobe napsano delete a funguje jako backspace, kdyz zmacknes Command + "backspace" tak funguje jako delete na woknech.

Command funguje jako FN a jako CTRL na woknech.


Ted mi ale doslo, ze sem ti to vysvetlil tak spatne, ze radsi pockam az to nekdo napise lip :)

terry
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 1943
Registrován: úte bře 04, 2008 11:11 am

Re: Chybějící klávesa Delete

Příspěvek od terry »

Tak jak říká ilijusin, je to správně.

Klávesa backspace funguje stejně v OSX jako ve Win. Pokud chceš použít na MB delete, stačí zmáčknout tlačítko command + backspace a je to. Žádný problém jsem v tom já osobně neviděl a rychle si při přechodu zvykl. To samé u kláves Page Down/up, Home a End. Stačí stisknout command + šipka a je to.
iPhone 4 16GB iOS 5 beta | MacBook Air 13" C2D 1.86 GHz, , 4GB RAM, 128GB SSD

Paly
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 3976
Registrován: pon říj 29, 2007 8:08 pm

Re: Chybějící klávesa Delete

Příspěvek od Paly »

No tak "delete" na MacBooku mam :) je to presne tam kde je BackSpace cize tieto dve tlacidla su rovnake.

Ak chcem v texte nieco vymazat tak sa to da "delete" talcidlom (maze ako BackSpace na win) a ked chcem mazat ako na oknach Delete tak stlacim "Fn" a "delete" a maze opacnym smerom ako "delete".

Ak chcem nieco vymazat z plochy nie je problem stlacis "comand+delete" alebo ide to aj cisto stlacenim "delete" nie vzdy.

PageUp PageDown...aky problem? ziaden, nevyuzival som tuto funkciu casto, ale funguje ako na oknach "Fn+PageUp (PageDown, Home, End)" bez problemov. Ako novacik som s tym nemal ziaden problem. Je to jednoduche :)
iPhone XS white iOS 13.x,
 iPhone #1 3.1.3
Orange

MacBook Pro retina 2,5 GHz; 8GB RAM
Čítajte pravidlá fóra!

Pantani
patron iPhone.cz
patron iPhone.cz
Příspěvky: 908
Registrován: ned úno 10, 2008 1:50 pm

Re: Chybějící klávesa Delete

Příspěvek od Pantani »

No zatím tady všichni 3 píšete, že jste problém při přechodu/postupném zvykání si neměli. Docela se divím.
V tuhle chvíli, kdy jsem macbook nikdy neměl/nezkoušel, mi absence kláves pgup, pgdown, home, end, insert, delete a jejich nahrazením za Command + /klávesa/, přijde dost omezující a tragická.

Píšu všemi 10ti a např. nynější stav na mém staříčkem Asus L1400B notebooku odpovídá tomu, že když chci zmáčknout jednu z těch kláves, přesouvám jen jednu ruku (např. když chci zmáčknout Insert). Takhle si ale budu muset asi častěji přesouvat 2, což mi v tuhle chvíli přijde strašně omezující.

Ale chápu, že všechno je otázka zvyku a mac kvůli tomu rozhodně nezatracuju! :wink:
Pište vaše požadavky ohledně iOS na iPhone feedback popř. iPad feedback a k iCloud na iCloud feedback, jinak si tu nestěžujte že to něco neumí

Paly
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 3976
Registrován: pon říj 29, 2007 8:08 pm

Re: Chybějící klávesa Delete

Příspěvek od Paly »

Ehm, ja tiez pisem vsetkymi 10-timi. Musim Ti pravdu povedat, nikdy som tieto klavesi co spominas nevyuzival, ci na win pred casom (rok do zadu) a ani teraz. Nevidim dovod, nie som lenivy. Mam mysku, mam cas, nikam sa neplasim, pohoda :D

Ak mas nejaky styl vyuzivanie klavesnice tak je to uz o inom, ale myslim, ze nie je prbolem s MacBookmi. Ak koli tymto klavesam mas na MacBook nadavat tak si ho nekupuj :)
iPhone XS white iOS 13.x,
 iPhone #1 3.1.3
Orange

MacBook Pro retina 2,5 GHz; 8GB RAM
Čítajte pravidlá fóra!

Julek
Administrator
Administrator
Příspěvky: 9848
Registrován: pát říj 12, 2007 9:32 pm

Re: Chybějící klávesa Delete

Příspěvek od Julek »

byl jsem naučený ovládat windows, hodně klávesnicí, hlavně při práci,je to rychlejší než používat myš ... takže můj názor je : dá se na to zvyknout, nejdříve budeš občas tápat ale po pár dní používání opět svištím po klávesnici, ani nemám v MacBooku připojenou myš... vše dělám na klávesnici popřípadě touch pad na nějaké to posunutí no ...

takže moje zkušenost > zvykneš si v pohodě

Respektujte pravidla, pak si u mě můžete stěžovat na moderátory.


Obrázek

Dwarf

Re: Chybějící klávesa Delete

Příspěvek od Dwarf »

no jasne ze si zvyknes aj na touch pad len s jednym tlacidlom :P

Pantani
patron iPhone.cz
patron iPhone.cz
Příspěvky: 908
Registrován: ned úno 10, 2008 1:50 pm

Re: Chybějící klávesa Delete

Příspěvek od Pantani »

díky všem.

zřejmě vyzkouším tímhle způsobem:
http://www.istyle-praha.cz/pronajem.php

nemám bohužel nikoho v okolí, kdo by maca měl, jinou možnost abych nekupoval zajíce v pytli nemám a řekl bych, že pokud si člověk není úplně jistej, stojí to za těch pár tisíc.

Krom toho bych rád vyzkoušel, jestli si zvyknu na o palec menší úhlopříčku, mám 14.1" 5 let starej Asus a macbooky jsou jen 13".
Pište vaše požadavky ohledně iOS na iPhone feedback popř. iPad feedback a k iCloud na iCloud feedback, jinak si tu nestěžujte že to něco neumí

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: Chybějící klávesa Delete

Příspěvek od ls8 »

Je to opravdu jen otazka zvyku. Na zacatku mi krome DEL=CMD+BACKSPACE treba vadilo, ze stisk ENTER na plose prave zvolenou ikonu nespusti, ale prejmenuje. Spousti se CMD+O. Dneska naopak kdyz sedim u pocitace s Windows mam problem preorientovat se zpet.
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

Pantani
patron iPhone.cz
patron iPhone.cz
Příspěvky: 908
Registrován: ned úno 10, 2008 1:50 pm

Re: Chybějící klávesa Delete

Příspěvek od Pantani »

Jo, už tomu začínám i věřit! :wink:
ls8 píše:Dneska naopak kdyz sedim u pocitace s Windows mam problem preorientovat se zpet.

jestli sedíš už dneska častějc u maca, tak to pak jo :D
Já sedím častějc u Linuxu, tak mi vaděj zas jiný věci
Pište vaše požadavky ohledně iOS na iPhone feedback popř. iPad feedback a k iCloud na iCloud feedback, jinak si tu nestěžujte že to něco neumí

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: Chybějící klávesa Delete

Příspěvek od ls8 »

Jo. V soucasne dobe travim NA DESKTOPU asi tak 80% casu u Mac OS X (bezna prace i zabava), 10% Windows (ucetnictvi, obcas nejaka hra) a 10% Linux (zejmena pruzkum novinek v distribucich). Protoze se zivim jako spravce linuxovych sitovych serveru a vypocetnich klastru, 100% pracovniho casu travim v Linuxu.
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

Julek
Administrator
Administrator
Příspěvky: 9848
Registrován: pát říj 12, 2007 9:32 pm

Re: Chybějící klávesa Delete

Příspěvek od Julek »

Přijeď na sraz tam nějaké MacBooky budou ... svůj vezmu také ...

Respektujte pravidla, pak si u mě můžete stěžovat na moderátory.


Obrázek

Jelen

Re: Chybějící klávesa Delete

Příspěvek od Jelen »

Taky sem si zvyknul v pohodě, ale jedna věc mě trochu trápí :-) windowsovské alt+ctrl+delete :-)

Nevíte někdo jak na nějakou obdobu? Už ve dvou případech jsem se dostal do situace kdy aplikace přestala reagovat (vždy to bylo ve fullscreen módu) a já musel nakonec natvrdo vypnout počítač, což mu dělám velmi nerad :-(

terry
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 1943
Registrován: úte bře 04, 2008 11:11 am

Re: Chybějící klávesa Delete

Příspěvek od terry »

Samozřejmě, že existuje ;) Buďto v horním panelu jabko a Force Quit a nebo klávesová zkratka Command + Option + Escape.
iPhone 4 16GB iOS 5 beta | MacBook Air 13" C2D 1.86 GHz, , 4GB RAM, 128GB SSD

Julek
Administrator
Administrator
Příspěvky: 9848
Registrován: pát říj 12, 2007 9:32 pm

Re: Chybějící klávesa Delete

Příspěvek od Julek »

předem říkám moc tu klávesovou kombinaci nepoužiješ.. Mac je neuvěřitelně stabilní zařízení :)

Respektujte pravidla, pak si u mě můžete stěžovat na moderátory.


Obrázek

Dwarf

Re: Chybějící klávesa Delete

Příspěvek od Dwarf »

podla toho ake a kolko prasacin s tym naraz robis ... (win by mi uz daaavno hodil modru Billovu smrt :mrgreen: ) niekedy niaka aplikacia zmrzne, bud ju killnes alebo pockas a ked sa uvolnia sys prostriedky tak mne sa na 99% rozbehne. Ale naozaj tam toho musis mat spustnene straaasne moooc :twisted:

Jelen

Re: Chybějící klávesa Delete

Příspěvek od Jelen »

Jste úplně nejvíc zlatí, děkuji :-)

Odpovědět