Script na auto on/off Wifi

Odpovědět
mirmo80
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 3513
Registrován: stř srp 08, 2012 1:00 pm

Script na auto on/off Wifi

Příspěvek od mirmo80 »

Ahoj, vedel by mi, prosím, niekto pomôcť so scriptom do apple automátora (prip. používam aj AutomountMaker), alebo pomôcť s vytvorením automatizácie cez skratky?

Chcel by som, aby sa mi automaticky wifi vyplo, keď pripojím LAN kábel, a naopak aby sa zaplo, keď LAN kábel odpojím. Dá sa niečo také? Mac by mal prioritne využívať siete podľa nastaveného poradia. Ja mám však pocit, že aj po pripojení kábla idem cez wifi. Vidím to na rýchlosti prenosu na NAS. Je úplne rovnaká ako cez wifi. Zmení sa až po vypnutí wifi.
Dík
m
iPhony, iPady, AirPods, AW SE 40/44, ATV 4K (1. gen), MacBook Air (M1, 2020), AirTag. SW väčšinou aktuálny.

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19659
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: Script na auto on/off Wifi

Příspěvek od rony »

ved si to overis tym, ze si pozries pod akou ip ide wifi a akou eth a najdes si nejaky tool, co ti zobrazi aktualnu ip adresu pocitaca

mam pocit, ze v terminale by to mohol byt ipconfig?
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

mirmo80
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 3513
Registrován: stř srp 08, 2012 1:00 pm

Re: Script na auto on/off Wifi

Příspěvek od mirmo80 »

Pre mac je to ifconfig, ale zisťujem že môj problém je vo vypadávajúcom LAN pripojení. Testujem to s úplne vypnutým wifi a zrazu som úplne offline. Nejde mi net, neviem ísť na nas, neviem sa pripojiť k routru... Preto sa pripojenie hodí cez wifi, aj keď mám zapojený kábel. Prestane fungovať, len ja to nevidím. Odpojím kábel, zapojím späť a zase to šlape.

Používam takú utilitku, ktorá mi priamo v lište ukazuje "ethernet: (not)connect". Teda vidím, že by som mal ísť cez kábel, vidím IP adresu, ale som proste offline. Takže toto bude niekde medzi routrom a macom. Alebo to môže byť aj v dokovacej stanici? Čaká ma asi viac testovania.

Edit: ešte ma napadlo prenastaviť povolenie na pripojenie nového príslušenstva. Mal som tam "opýtať sa na nové príslušenstvo". Možno po uspaní a prebudení niekde niečo zblblo.
iPhony, iPady, AirPods, AW SE 40/44, ATV 4K (1. gen), MacBook Air (M1, 2020), AirTag. SW väčšinou aktuálny.

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19659
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: Script na auto on/off Wifi

Příspěvek od rony »

tak to uz je asi aj vec fyzickej kontroly: kabel vymenit je najmensi problem. dokovacia stanica ma obvykle svoju mac adresu, inu ako ked pocitac pripojis napriamo.
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

mirmo80
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 3513
Registrován: stř srp 08, 2012 1:00 pm

Re: Script na auto on/off Wifi

Příspěvek od mirmo80 »

rony píše:
úte dub 25, 2023 9:43 am
dokovacia stanica ma obvykle svoju mac adresu, inu ako ked pocitac pripojis napriamo.
Toto ma zaujalo, pretože, v tom by mohol byť môj problém. Router mám nastavený na statické IP. Ak sa v ňom po zapnutí macu objaví iná mac adresa, tak je to jasné. A to mám k macu pripojný dock bez RJ45, takže na LAN kábli mám ešte jednu redukciu, ktorá z LAN urobí usb-c. To sa routru potom nečudujem, že má z toho bordel :). Zatiaľ ale skúmam, čo urobí zmena nastavenia pripájania "nového" príslušenstva.
iPhony, iPady, AirPods, AW SE 40/44, ATV 4K (1. gen), MacBook Air (M1, 2020), AirTag. SW väčšinou aktuálny.

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19659
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: Script na auto on/off Wifi

Příspěvek od rony »

tak to mas skor rozsirovac portov, nie dock ;-) tam netusim ako to riesi Etherne.

ja mam cosi taketo https://www.alza.sk/hp-usb-ca-universal ... 369535.htm - tam ked strcim laptop, tak to uz je pre router zabava ;-) ten pocitac totiz vystupuje pod tromi roznymi rozhraniami (Wi-Fi, samotny laptop a ked je na docku) ;-) Uz tomu ale rozumiem (aj TV, co ma WiFi aj konektor ma dve rozhrania) a pri nastavovani routeru nove zariadenie nakonfigurujem pre vsetky rozhrania. Cudzie zariadenia zasa neobmedzujem, DHCP im cosi prideli (u Ethernetu je to v pohodicke -> sused cez dve steny sa nepripoji...)
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

mirmo80
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 3513
Registrován: stř srp 08, 2012 1:00 pm

Re: Script na auto on/off Wifi

Příspěvek od mirmo80 »

Mám toto https://i-tec.pro/produkt/c31mbpada/. V popise to má dock, ale môže to byť aj rozšírovač. Len tento nemá RJ45 tak na LAN kábli mám ešte toto https://www.verbatim-europe.cz/cz/prod/ ... ter-49146/. Asi trošku bordel pre router. Zatiaľ sa ale zdá, že to prenastavenie pripájania príslušenstva zabralo. Uvidíme, ešte som nezapol wifi. Zatiaľ som len na kábli a zatiaľ drží.

Susedov sa nebojím. Skôr sem tam niekto z rodiny, alebo spolužiaci našich chlapcov. Ja mám pre cudzích aj tak druhú sieť s vlastnou wifi, ale tak ja som pacient, to už vieme :). Ešte pred tým som používal toto https://i-tec.pro/produkt/c31nanodocklanpd/. Mal som to odpojené z macu, ale LAN kábel a power kábel boli zapojené. Synovec si to šupol do mobilu, že si ho nabije. Nabíjal a okrem iného bol zrazu v mojej sieti. Či vedel surfovať a išiel mu net, to si už nepamätám, ale zrazu bol u mňa "doma" niekto cudzí a to ja nerád :).
iPhony, iPady, AirPods, AW SE 40/44, ATV 4K (1. gen), MacBook Air (M1, 2020), AirTag. SW väčšinou aktuálny.

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19659
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: Script na auto on/off Wifi

Příspěvek od rony »

au, tak toto retazenie redukcia na redukciu, to nie je nieco, co by som chcel mat doma :)

ja som pacient na ine vedi: cable management. takze tieto veci mam co najviac skryte. firemny laptop ten kablik s usb-c aj cely dock je skryty, laptop ak je pripojeny ani nie je na stole - par mesoacov som experimentoval s kolajnicami kam som ho zasunul (spodna plocha dosky stola)

teraz tak mam urobeny mac mini, ze je v takom stande prisrobovanom pod doskou stola. v idealnom pripade nemam na stole ziadny kabel :)

komplet bordel je v kontajneri a kable z neho vyvedene zozadu k monitorom.


i-tec moc nelubim, volaku blbinu od verbatim mam pre ipad akoze hlavne kvoli tomu, ze to ma hdmi a mam to ako nudzovku ak by som chcel premietat obraz z ipadu von.
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

mirmo80
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 3513
Registrován: stř srp 08, 2012 1:00 pm

Re: Script na auto on/off Wifi

Příspěvek od mirmo80 »

Asi som odhalil pricinu. Problem je v redukcii na redukcii. Redukcia z LAN na USB-C sa v doku jemne kyve a v tom bude problem. Posunul som mac po stole a spojenie padlo. Pohybal som s tym rukou a uz to "blikalo" on/off/on/off...
iPhony, iPady, AirPods, AW SE 40/44, ATV 4K (1. gen), MacBook Air (M1, 2020), AirTag. SW väčšinou aktuálny.

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19659
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: Script na auto on/off Wifi

Příspěvek od rony »

to je dovod preco nikomu neodporucam kupit kabel a potom ine konektory riesit redukciami :)

lepsie je kupit kabel s komcovkami, ktore sedia na oboch stranach :)

parada, vyriesene..

ps: toto je len konstatovanie bez skryteho zameru :)
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

mirmo80
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 3513
Registrován: stř srp 08, 2012 1:00 pm

Script na auto on/off Wifi

Příspěvek od mirmo80 »

rony píše:
úte dub 25, 2023 5:32 pm
ja mam cosi taketo https://www.alza.sk/hp-usb-ca-universal ... 369535.htm
rony píše:
úte dub 25, 2023 7:02 pm
ja som pacient na ine vedi: cable management. takze tieto veci mam co najviac skryte. firemny laptop ten kablik s usb-c aj cely dock je skryty, laptop ak je pripojeny ani nie je na stole - par mesoacov som experimentoval s kolajnicami kam som ho zasunul (spodna plocha dosky stola)

teraz tak mam urobeny mac mini, ze je v takom stande prisrobovanom pod doskou stola. v idealnom pripade nemam na stole ziadny kabel :)

komplet bordel je v kontajneri a kable z neho vyvedene zozadu k monitorom.
No a ako potom riešiš napr. pripojenie usb kľúča, alebo nejakého ext. hdd? Lebo aj si viem predstaviť, že by som si nejakú staničku skryl pod stôl a zo zadu by vychádzal jeden kábel. Len ako sa k tomu potom dostať?
iPhony, iPady, AirPods, AW SE 40/44, ATV 4K (1. gen), MacBook Air (M1, 2020), AirTag. SW väčšinou aktuálny.

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19659
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: Script na auto on/off Wifi

Příspěvek od rony »

teraz momentalne mam rameno na monitor, ktore ma v sebe USB konektory, kablami dotiahute kam treba.

Ja moc nefungujem na USB storages (uz vobec nie tie volakedajsie hitovky ako USB storage kluce). Mam externe USB disky na zalohy (odlozene v sufliku), takze tie pripojim k tomu ramenu.

No a vacsina monitorov ma v sebe USB konektory, ak by som fakt nutne potreboval blizky USB port, riesim to bud takto alebo znovu vyhrabem nejaky kabel a pritiahnem si to blizsie (s USB female portom). Ale vacsinu zariadeni, co pripajam naozaj castejsie su iPhone/iPad a k nim mam vytiahnute kable a nastoknute na Apple Dock, cize tie v pohodicke pripajam.

a ak sa fakt chcem dostat k dockine (pre pracovny laptop s Win) alebo k mac mini, tak sa dostanem.

Neznasam kable rovno na stole, nevidim dovod, aby veci, ktore priamo nedrzim v ruke mi kempovali na stole. Takmer mi to vyslo: na stole su len klavesnice, mysi, sluchadla a inak nic (monitory su na ramenach a repracky tam este stale mam ale realne mi zvuk z macu ide do Homepodu).
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

mirmo80
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 3513
Registrován: stř srp 08, 2012 1:00 pm

Re: Script na auto on/off Wifi

Příspěvek od mirmo80 »

Chapem, mas to podla toho, s cim a ako pracujes.

Nakoniec som sa rozhdol pre toto
https://www.istores.sk/default.asp?cls= ... GN28N-GRAY
Aktualne nechcem hub s kratkym kablikom. Od stanice s dlhsim kablom, ulozenej napr. pod stolom, som upustil.
Aktualne ho skusam a zda sa byt ok.

Dik za rady.
iPhony, iPady, AirPods, AW SE 40/44, ATV 4K (1. gen), MacBook Air (M1, 2020), AirTag. SW väčšinou aktuálny.

Uživatelský avatar
rony
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 19659
Registrován: pát pro 14, 2007 12:37 am

Re: Script na auto on/off Wifi

Příspěvek od rony »

podla mna tieto malicke rozbocovace su urcene skor mobilnym uzivatelom, aby si v terene raz za cas rozsirili porty. na trvale riesenie mozno nieco vacsie.
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mac mini  iPhone  4  5S  X  13 Pro  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods

mirmo80
iPhonefil
iPhonefil
Příspěvky: 3513
Registrován: stř srp 08, 2012 1:00 pm

Re: Script na auto on/off Wifi

Příspěvek od mirmo80 »

Ako jediný mal v balení aj malé cestovné púzdro takže áno, určený skôr na mobilitu :). Ale nechcem momentálne usb hub pripojený krátkym usb-c káblom. Mal som dva rôzne a tiež mi LAN pripojenie nefungovalo dobre. Väčšie staničky, ako máš napr. ty, sú už zase moc drahé na to čo (ne)potrebujem.
iPhony, iPady, AirPods, AW SE 40/44, ATV 4K (1. gen), MacBook Air (M1, 2020), AirTag. SW väčšinou aktuálny.

Odpovědět