SSD nebo HDD jako externí disk?

Odpovědět
mike03
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 209
Registrován: čtv dub 26, 2012 9:43 am

SSD nebo HDD jako externí disk?

Příspěvek od mike03 »

Používám macbook pár dní a 128GB mi asi stačit nebude. Vzhledem k tomu, že budu jednou za čas dělat čistou intalaci OSX tak by se mi nějaký externák hodil. Jinak nemám kam zálohovat (16gb flashka je malá :D).
Externí disk bude tedy využíván pro time machine, filmy, fotky a jiná smetí.
A teď otázka. Který HDD zvolit? Nebylo by lepší koupit 500GB/1T SSD interní, hodit ho do nějakého rámečku a používat ho přes thunderbolt čí USB 3.0 (jestli něco takového vůbec jde)? Někdy se takové velkokapacitní SSD disky dají sehnat i za směšný peníz. Jestli se tohle řešení vůbec vyplatí. Pakliže ne tak bych šel do klasického externího disku. Ovšem zde nevím, který zvolit. Chci s minimálníma vibracema, dobrou přenosovou rychlost, nejlépe kovové tělo (není podmínka) a kapacita 500GB - 1T.
Který používáte vy?
iPhone 5S 16GB Space Grey
Macbook Pro 13" Retina 2015

Renik
Senior uživatel
Senior uživatel
Příspěvky: 822
Registrován: ned pro 05, 2010 8:53 pm

Re: SSD nebo HDD jako externí disk?

Příspěvek od Renik »

Uvediem ti moj pripad:
Mam MBP 13. Namiesto dvd mechaniky mam ramcek s povodnym HDD. Dokupul som SSD, z ktoreho bezi osx. Na ssd mam cisto len system, na hdd hudbu atd.. Filmy a podobne veci mam na 2TB externom WD. Problem vyrieseny..
MacBook Pro Retina 13” 2016 | 2 GHz Intel Core i5 | 8 GB 1867 MHz LPDDR3 | 256 GB SSD | Intel Iris Graphics 540 | MacOS Sierra
iPhone X 256GB Space Gray
Apple TV 4 64GB

Johny004
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 294
Registrován: čtv čer 17, 2010 8:12 am

Re: SSD nebo HDD jako externí disk?

Příspěvek od Johny004 »

Ještě se chci zeptat na co budeš dělat jednou za čas čistou instalaci? Unix nemá nic jako registry, nepotřebuješ defragmentovat HDD a není to Windows. K věci. Já vedle Time Capsule používám síťový WD My Book Live. Pouze píchneš do routeru, nastavíš a funguješ. Pokud máš kvalitní síť, já funguju na 5GHz AC, přenos dat je skoro jako po kabelu.
 iPhone 14 Pro
 Watch Ultra
 iPad Pro
 MacBook Air M2
 AirPods
 TV
 Time Capsule 4 TB

mike03
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 209
Registrován: čtv dub 26, 2012 9:43 am

Re: SSD nebo HDD jako externí disk?

Příspěvek od mike03 »

To ne, time capsule je moc draha. A neni pro me moc prakticka. Stehuju se do anglie a kdo vi, muzu se taky dost presouvat (nemusi vyjit bydleni atd.). Takze spise neco praktickeho a rychleho. Ted co tak za externaky frci (znacka, model)? Nejaky SSD nebo obyc plotny?
iPhone 5S 16GB Space Grey
Macbook Pro 13" Retina 2015

Beavers
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 5790
Registrován: úte črc 01, 2008 3:17 pm

Re: SSD nebo HDD jako externí disk?

Příspěvek od Beavers »

Já používám disky od Western Digital. HDD jsou děleny do kategorií (red, blue, black, green) podle druhu použití. Tady https://www.youtube.com/watch?v=v_HYE5ML7k4 máš informační video o jejich discích a dostupné modely. Pokud půjdeš do nějakého e shopu, najdeš tam nepřeberné množství externích disků.
Já mám dva z řady WD Passport, jeden starší, druhý novější.
Pokud jde o SSD, vyhni se levným modelům. Pokud to chceš na uchování dat, mohl bys o ně přijít. Ale to jsou samozřejmé věci, které ti snad ani nemusím opakovat. Osobně mám SSD od Intelu, tady si prostuduj článek o SSD discích http://www.czc.cz/co-se-v-recenzich-ssd ... ite/clanek .
Disk mám v jednoduchém SLIMportu, např. tady máš údaje https://www.alza.cz/axago-adsa-1s-slimp ... xy_2-5_cpc
Tady je např. pro USB 3 https://www.alza.cz/axago-adsa-1s3-slim ... 141534.htm

Na trhu je toho spousta, je potřeba si udělat průzkum na webech a pak se rozhodnout.
Two beer are not too beer. Shakesbeer. Nedostatek sexu způsobuje krátkozrakost.

mike-biker
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3469
Registrován: ned říj 09, 2011 12:39 pm

Re: SSD nebo HDD jako externí disk?

Příspěvek od mike-biker »

Také používám 2 externí disky WD Passport.
Jeden 500GB, čistě na TM a druhý 2TB mám rozdělený na dva oddíly - jeden opět na TM a druhý archivační na fotky, videa, dokumenty atd. :)
iPhone 14 Pro 256GB Silver.
iPhone 12 Mini 64GB RED as reserved.
MacBook Pro 16" M1 Max 24-Core GPU, 32GB Memory, 1TB SSD

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: SSD nebo HDD jako externí disk?

Příspěvek od ls8 »

Rozhodovat se podle toho, co zrovna "frci (znacka, model)", je podle mě špatný přístup, rozhodni se radši podle svých potřeb a (zejména finančních) možností. Pokud chceš disk používat "pro time machine, filmy, fotky a jiná smetí", pak mi 500GB vychází jako malý. Pro Time Machine musíš mít vlastní partition, a na data tedy v případě rozdělení 50/50 budeš mít k dispozici jen 250GB. Takže 1000GB disk. Rozhodnutí, jestli HDD nebo SSD, je čistě o ceně. Sám si musíš říct, jestli je pro tebe cena okolo 10.000Kč za 1TB SSD přijatelná, nebo už ne. HDD v této kapacitě koupíš kolem 2.000Kč. Externí USB3 krabička pro montáž externího disku stojí pár stovek.
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

cuting
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 2259
Registrován: úte čer 07, 2011 8:45 pm

Re: SSD nebo HDD jako externí disk?

Příspěvek od cuting »

Pro Time Machine mám externí 1 TB trvale připojený k booku, dělá mi zálohy automaticky. Ale uvažuji, že koupím ještě jeden. Už se mi stalo, že mi v jednom dnu umřeli oba disky - interní i externí. Sice je to už několik let ale nebylo to ani maličko příjemné. Naštěstí jsem měl to podstatné ještě po síti zálohované na velkém stolním .
 Apple hračky 

mike03
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 209
Registrován: čtv dub 26, 2012 9:43 am

Re: SSD nebo HDD jako externí disk?

Příspěvek od mike03 »

Tak tu mám užší výběr:
http://www.czc.cz/0ck2qcr69eij193kb25gmeu0fa/seznam

U toho WD My Passport Wireless se mi líbí wifina. Nemusím tak vytahovat kabel a automaticky mi udělá zálohu.
iPhone 5S 16GB Space Grey
Macbook Pro 13" Retina 2015

Odpovědět