Návod na tvorbu vlastní Fusion Drive

Petrt
iPhone expert
iPhone expert
Příspěvky: 1573
Registrován: ned srp 24, 2008 12:45 pm

Re: Návod na tvorbu vlastní Fusion Drive

Příspěvek od Petrt »

Márwin: podpora trimu se ti vypne po každém velkém updatu. O záruku se neboj, pokud nic nepokoníš, tak o ní nepříjdeš.
iPhone 13 Pro Watch s4 Silver SS MacMini 2018 iPad Air 4th TV 4K

jerrry
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 239
Registrován: pon zář 01, 2008 11:53 am

Re: Návod na tvorbu vlastní Fusion Drive

Příspěvek od jerrry »

Ahoj, chci se optat, pořídil jsem si nový iMac s Fusion Drive. Přetahoval jsem si do něj kompletní zálohu ze starého iMacu (Time Machine na externím disku) a zajímá mě, zda systém při obnově dat na novém PC automaticky pozná, že má systém obnovit právě na část s Fusion Drive, nebo tohle musím udělat nějak ručně? Zkoušel jsem googlit, ale nic jsem neobjevil, tak by mě zajímalo, zda s tím někdo nemáte zkušenost. Díky
iMac 27" 5k Retina, 4,0 GHz, Core i7, 24 GB RAM
MacBook 12", 256 GB SSD
Apple Watch Sport, 42mm
iPhone 6s Plus, 64 GB

Marek
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 4941
Registrován: pon led 04, 2010 11:19 am

Re: Návod na tvorbu vlastní Fusion Drive

Příspěvek od Marek »

Fusion drive je vlastne SSD a HDD v jednom, tie veci čo často používa sú na SSD a tie čo málo ma HDD. Rozdeluje to všetko sám.
MacBook Air
Magic Mouse
iPhone 5

jerrry
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 239
Registrován: pon zář 01, 2008 11:53 am

Re: Návod na tvorbu vlastní Fusion Drive

Příspěvek od jerrry »

ok, to jsem chtěl vědět. Takže systém ty aplikace, které nejčastěji používám automaticky převelí na SSD, aby se rychleji startovaly, je to tak?
iMac 27" 5k Retina, 4,0 GHz, Core i7, 24 GB RAM
MacBook 12", 256 GB SSD
Apple Watch Sport, 42mm
iPhone 6s Plus, 64 GB

Marek
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 4941
Registrován: pon led 04, 2010 11:19 am

Re: Návod na tvorbu vlastní Fusion Drive

Příspěvek od Marek »

Presne. Nejde len o konkrétne aplikácie, ale aj súbory a pod.
MacBook Air
Magic Mouse
iPhone 5

matouch350
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 573
Registrován: pát dub 09, 2010 5:52 pm

Re: Návod na tvorbu vlastní Fusion Drive

Příspěvek od matouch350 »

FD používám od doby vytvoření tohoto vlákna a od té doby jsem měl jediný problém a to, že se mi po aktualizaci vypla defaultní podpora TRIM, ale tu jsem následně bez problému aktivoval pomocí TRIM Enabler. Takto vytvořený FD umí skvěle pracovat i při úplném zaplnění. Opravdu nemám co vytknout. Jediné co mi chybí u mého Macbooku Pro je absence USB 3.0 a funkce PowerNap, ale té se už bohužel asi nedočkám.
iPhone 5S 32 GB, iOS 8.2
MacBook Pro Retina 13" Late 2013, 8GB RAM, Yosemite 10.10 GM

Márwin
Host
Host
Příspěvky: 3
Registrován: ned bře 24, 2013 5:22 pm

Re: Návod na tvorbu vlastní Fusion Drive

Příspěvek od Márwin »

Používám FD už přes měsíc a jsem maximálně spokojený. Proti samostatnému SSD pozoruji snad i zrychlení a není žádný problém - zatím. Tvorba proběhla podle návodu naprosto bez problému.
Jen by mě zajímalo co udělá vypnutí indexace pomocí příkazu:

- sudo mdutil -i off

toto jsem neprovedl a zdá se vše bez problémů.

czgaston
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 23
Registrován: úte zář 09, 2008 8:19 pm

Re: Návod na tvorbu vlastní Fusion Drive

Příspěvek od czgaston »

Tommy Valli píše:Zdravím,

mám takový menší problémek. Koupil jsem si SSD ( crucial m4 128GB), náhradní rámeček místo CD/DVD mechaniky a chtěl jsem si vytvořit FD. Vše šlo hladce, výměna starého HDD za nový SSD, výměna mechaniky za nový rámeček se starým HDD, boot mountain lion, formátování disku, spuštění terminálu až do doby posledního příkazu, tam se mi poprvé seknul macbook a od té doby pořád zamrzával. Došel jsem do fáze, kdy jsem zase SSD i HDD musel vytáhnout a naformátoval na jiném PC, jelikož macbook neviděl SSD disk, jenom starý HDD a červeným mnou "vytvořený" fusion disk. Poté už je zase viděl oba dva disky, tak jsem se ještě jednou pokusil vytvořit FD, bohužel opět nezdárně, jediné v čem sem si nebyl jistý bylo v posledním příkaze velikost disku, někdo psal 100% , a někdo sečtenou hodnotu obou disků, v případě hodnoty 620g mi vyjela (aspoň) chyba, viz. (http://www.ulozto.cz/xmZ1w4A/imag1630-jpg), v případě 100% , se načítání ihned zastavilo u 30% a dál se nic nedělo ... Takže opět vytáhnutí a formátování a potom už sem se na to vyprdnul a nechal zvlášť SSD a HDD. Teďka jsem ve stádiu, kdy jsem spustil obnovu zálohy přes TM a dal jsem ji kvůli místu na pomalý HDD, jenže mi nějak nedošlo (nejsem zase tak zkušený v Macích), že se mi nainstaluje na HDD starý obsah, ale i s OS Lion 10.7.5. , takže to u mě teď vypadá tak, že když dám startovací disk SSD, mám tam OS Mountain Lion 10.8.2. a čistý sýstém a když dám start. disk HDD, tak tam mám v podstatě starý systém se vším, co sem měl před zákrokem. Tak jsem se chtěl zeptat na radu, jednak ohledně FD, zda se někdo nesetkal s podobným problémem a ví jak to vyřešit a potom taky na případ, že si nechám rozdělene disky, ale chtěl bych jenom jeden OS a aplikace atd na SSD a dokumenty a sračky na HDD. Jak to přenést, mail, záložky na netu, knihovny, atd (a asi se mi to nechce moc dělat manuálně poctivě).
Děkuji za rady, jinak moje specifikace:
Macbook Pro 15 palců, Early 2011,2 GHz i7, 16GB RAM


Porovnej vice návodu, já měl stejný problém.
Zkus tadyhttp://www.[BULVAR: odkazujte na jiné zdroje].eu/2012/11/07/jak-opravdu-vytvorit-fusion-svepomoci/
macintosh použij bez uvozovek
iPhone 4, 16 GB
MacBook Pro 15", MID-2010
Apple TV 2g
Airport express cube 5g
iPad 3gr. 64gb 4g

djlucas
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 614
Registrován: ned dub 27, 2008 7:19 pm

Re: Návod na tvorbu vlastní Fusion Drive

Příspěvek od djlucas »

tak ja mam taky nahozeno FD uz asi od zacatku unora a bez problemu :-) system startuje asi 13 sekund takze pohoda.. aplikace taky rychle spustene alespon ty co pouzivam nejcasteji.. indexovani vypnute nemam nevim proc je to potreba :-) jinak jsem jednou po updatu zapomel zapnout trim a ssd disk se hodne zpomalil po zapnuti zase v pohode :-) akorat jsem mel problem pri montazi ssd, ramecek ktery mi prisel mel jen jeden sroubek na uchyceni a navic jeste zavity byly nejake divne :-) ale nejak se to zvladlo a muzu jen doporucit..

SSD Crucial M4 + Western Digital Black .. celkova velikost 1.12TB pohoda :-)

Jinak system jsem instaloval tak ze jsem udelal cistou instalaci a pak nasledne obnovil vsechna data ze zalohy TimeMachine..

Jinak mam iMac 27 (Podzim 2009)
Macbook pro
iPhone 5S 16GB White iOS 9

vegan
Host
Host
Příspěvky: 4
Registrován: pon črc 29, 2013 7:53 am

Odkazy na rámečky

Příspěvek od vegan »

Ahojte všichni,
prosím, jestli by jste nebyli někdo tak laskav a neposkytl odkaz na to kde koupit rámeček pro SSD. Díval jsem se na ebay http://r.ebay.com/Wwe5R2 , ale nacházím jenom cenu 40USD a výše.
Pokud to lze objednat nebou koupit zde, tak by to bylo prima. Ale není problém ani zahraničí. Díky moc, za pomoc!

matouch350
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 573
Registrován: pát dub 09, 2010 5:52 pm

Re: Návod na tvorbu vlastní Fusion Drive

Příspěvek od matouch350 »

Třeba zde: http://www.ebay.com/itm/2nd-SATA-HDD-SS ... 3382e006f6

V českých eshopech tě akorát slušně natáhnou. Teď to z Číny chodí docela rychle (do 10 dní to máš doma).
iPhone 5S 32 GB, iOS 8.2
MacBook Pro Retina 13" Late 2013, 8GB RAM, Yosemite 10.10 GM

vegan
Host
Host
Příspěvky: 4
Registrován: pon črc 29, 2013 7:53 am

EXterní Optika

Příspěvek od vegan »

Jenom mě tak napadá laická otázka, lze potom tu vymontovanou optiku vložit do nějakého rámečku a udělat z ní externí DVD-mechaniku? Nebo nelze?
díky moc!

iTukan
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3021
Registrován: sob úno 07, 2009 5:54 pm

Re: Návod na tvorbu vlastní Fusion Drive

Příspěvek od iTukan »

Ano lze, když ten rámeček bude na štěrbinovou mechaniku.
 MBPR 16"  iPhone 11 Pro  iPad Pro 11"  iPad Mini 2 4G  ATV 4K  Withings SmarScan

marseli
Senior uživatel
Senior uživatel
Příspěvky: 721
Registrován: ned črc 20, 2008 5:22 pm

Re: Návod na tvorbu vlastní Fusion Drive

Příspěvek od marseli »

musi se to delat na Mountain Lion nebo staci starsi verze - Lion ? dik

vegan
Host
Host
Příspěvky: 4
Registrován: pon črc 29, 2013 7:53 am

Re: Návod na tvorbu vlastní Fusion Drive

Příspěvek od vegan »

Nemate nahodou nekdo odkaz na ten dvd ramecek z evay? :)

marseli
Senior uživatel
Senior uživatel
Příspěvky: 721
Registrován: ned črc 20, 2008 5:22 pm

Re: Návod na tvorbu vlastní Fusion Drive

Příspěvek od marseli »

Nejaka dobra duse na facetime pro pomoc? Diky na pm

matouch350
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 573
Registrován: pát dub 09, 2010 5:52 pm

Re: Návod na tvorbu vlastní Fusion Drive

Příspěvek od matouch350 »

marseli: Rozepiš se tady, více hlav toho dá víc dohromady ;-)
iPhone 5S 32 GB, iOS 8.2
MacBook Pro Retina 13" Late 2013, 8GB RAM, Yosemite 10.10 GM

marseli
Senior uživatel
Senior uživatel
Příspěvky: 721
Registrován: ned črc 20, 2008 5:22 pm

Re: Návod na tvorbu vlastní Fusion Drive

Příspěvek od marseli »

Tak mam problem s obnovou z TM, chci najet do disk utility a pise to recovery z internetu. Pak to najede a dam obnovit z TM pak najede ext. disk kde je zaloha a dam dalsi, ale vubec se neobjevi mnou vytvoreny FD. Proste to pise Hledani disku. Ale nic se nenajde. Na disku je instalovany ML, ale ja tam chci dostat svou zalohu z TM. FD funguje, ale obnova z TM ne. Diky za radu

GooGal

Re: Návod na tvorbu vlastní Fusion Drive

Příspěvek od GooGal »

matouch350 píše:HDD občas spíná, ale myslím, že spotřeba SSD ani HDD není taková, aby mohla změnit výdrž Macbooku o desítky minut. Pohybuje se to podle mě v jednotkách minut a to je zanedbatelné. Dost podle mě bude záležet na zaplnění disku daty. Jakmile bude zaplněný víc, tak bude i HDD spínat častěji, ale to vše ukáže až čas.


Včera jsem taky instaloval Fusion Drive, vše šlo v pořádku. ALE, všiml jsme si, že se disk přát vypínal a zapínal a vydával takové nepříjemné zvuky.

Trochu jsem hledal na internetu a našel jsem tento návod: http://www.petr.jecool.net/vylepsujeme-fusion-drive/ je sice psaný asi pro trochu zkušenější uživatele než jsem já, ale nakonec se mi to podařilo zprovoznit a opravdu to funguje.

matouch350
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
Příspěvky: 573
Registrován: pát dub 09, 2010 5:52 pm

Re: Návod na tvorbu vlastní Fusion Drive

Příspěvek od matouch350 »

Dnes jsem provedl update z Mountain Lion na Mavericks a vše bez problému. Po instalaci stačilo reaktivovat TRIM a pokračuje se v práci.
Update nijak nerozhodí Fusion Drive.
iPhone 5S 32 GB, iOS 8.2
MacBook Pro Retina 13" Late 2013, 8GB RAM, Yosemite 10.10 GM

Renik
Senior uživatel
Senior uživatel
Příspěvky: 822
Registrován: ned pro 05, 2010 8:53 pm

Re: Návod na tvorbu vlastní Fusion Drive

Příspěvek od Renik »

Pani, ako rozdelim SSD a HDD z fusion drive naspat na klasiku?

edit: tak sa mi podarilo najst to..

diskutil cs list (copy Fusion Number)
diskutil cs delete (paste the Fusion Number)
MacBook Pro Retina 13” 2016 | 2 GHz Intel Core i5 | 8 GB 1867 MHz LPDDR3 | 256 GB SSD | Intel Iris Graphics 540 | MacOS Sierra
iPhone X 256GB Space Gray
Apple TV 4 64GB

Odpovědět