MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

toncek
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3018
Registrován: pát led 11, 2008 9:21 pm

MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od toncek »

Apple MacBook Pro Unibody 15"

Technická specifikace

Rozměry a hmotnost:
  • Výška: 2,41 cm
  • Šířka: 36,4 cm
  • Hloubka: 24,9 cm
  • Hmotnost: 2,49 kg

Procesor:
  • Intel Core 2 Duo 2,4 GHz se 3 MB sdílené vyrovnávací paměti L2
  • Intel Core 2 Duo 2,53 GHz či 2,8 GHz s 6 MB vyrovnávací paměti L2
  • 1066MHz systémová sběrnice

Paměť:
  • 2 GB (dva 1GB moduly SO-DIMM) DDR3, 1066MHz
  • 4 GB paměti DDR3 SDRAM (1066 MHz)
  • dva sloty SO-DIMM podporující až 4 GB

Úložiště:
  • 250GB nebo 320GB pevný disk Serial ATA 5400 ot./min
  • Volitelný 250GB nebo 320GB disk 7200 ot./min
  • Volitelný 128GB solid-state disk

Optická mechanika:
  • 8x štěrbinová SuperDrive (DVD?R DL/DVD?RW/CD-RW)
  • Maximální rychlost zápisu: 8x DVD-R, DVD+R; 4x DVD-R DL (dvouvrstvá), DVD+R DL (dvouvrstvá), DVD-RW, DVD+RW; 24x CD-R; 10x CD-RW
  • Maximální rychlost čtení: 8x DVD-R, DVD+R, DVD-ROM; 6x DVD-ROM (dvouvrstvá DVD-9), DVD-R DL (dvouvrstvá), DVD+R DL (dvouvrstvá), DVD-RW a DVD+RW; 24x CD

Obsah balení:
  • MacBook Pro
  • Čisticí hadřík na displej
  • 85W napájecí adaptér MagSafe
  • zástrčka pro střídavý proud a napájecí kabel
  • Instalační/obnovovací disky DVD
  • Tištěná a elektronická dokumentace


Nainstalovaný software

  • Mac OS X v10.5 Leopard (včetně aplikací Time Machine, Quick Look, Spaces, Spotlight, Dashboard, Mail, iChat, Safari, Address Book, QuickTime, iCal, DVD Player, Photo Booth, Front Row, Xcode Developer Tools)
  • iLife (včetně aplikací iTunes, iPhoto, iMovie, iDVD, iWeb, GarageBand)

Další informace:

:arrow: Oficiální stránky Apple
:arrow: Test Macbooku Pro na technetu
:arrow: Support fórum na webu apple.com

Když tak doplním další informace. Pište SZ či zde do topicu, co byste zde chtěli.
Naposledy upravil(a) toncek dne pát úno 27, 2009 9:46 pm, celkem upraveno 1 x.
iPhone 6 16GB
iPad 4 32GB
MacBook Pro (late 2008, 2.4 GHz, 8GB RAM)

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od ls8 »

Vymenil jsem disk za WD3200BEKT, pameti za 2x2GB Samsung (prace na 10minut, jen musis mit spravne sroubovaky - PH00 a TX6), prave se instaluje system. Cekani se nakonec vyplatilo, mel jsem pribalene i DVDcko s iLife 09.

Prvni dojmy, testy vydrze baterie, zahrivani a rychlosti poslu ASAP.

Dojem c.1 - notebook je TICHY! Ted jsem delal zalohu celeho cerstve nainstalovaneho systemu (11GB) pres TimeMachine na externi disk, nebylo slyset ani 7200otackovy disk v notebooku ani vetraky. Super.

Notebook je W8848 (W8=tovarna Shanghai, 848=2008 48.tyden), prisel uz s nainstalovanymi nejnovejsimi verzemi EFI i SMC firmwaru, nemusel jsem doinstalovavat zadne updaty.

Zatim nepozoruju zadne bezne popisovane problemy, pri testovani se zamerim na:
prosvitani podsviceni,
poruchy grafiky pri skrolovani v Safari,
nahodne zamrzani se 4GB RAM,
prehrivani procesoru,
vybijeni baterie v rezimu spanku,
pad systemu pri graficky narocnych akcich jako hry nebo HD video,
vypadavani wifi,
vypinani externiho monitoru,
samovolne probouzeni z rezimu spanku
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

tor

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od tor »

to ls8: mohl by jsi prosim uvest presny nazev pameti? budou pasovat i do 13 palcoveho unibody, ze?

toncek
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3018
Registrován: pát led 11, 2008 9:21 pm

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od toncek »

Disk jsem vyměnil za stejný jako ls8. btw nepocituješ v místě, kde je disk jemné vibrace, když položíš ruku na to místo? Jinak disk opravdu hlučný není. Slyším ho pouze v noci, kdy je absolutní ticho.

:arrow: K problému vybíjení baterie při sleep modu:
Sám jsem si toho všiml. Už se mi to párkrát taky stalo. Měl jsem 100% baterie - mbp byl připojený do el. sítě. Uspal jsem ho a někam přenášel. Když jsem ho znovu probudil, za cca 1,5 hodiny baterka byla na 95%. Je to nepříjemné, čekal bych, že takto to "žrát baterku nebude".

:arrow: Fleky na repráčcích:
Všiml jsem si na obou repráčcích mírných "fleků" či jak to nazvat. Prostě jsou zde na každém z nich ve stejném místě takové ovály o průměru cca 2 cm, které mají jiný odstín než zbytek repráku. Je to viditelné pouze, když se na MBP díváte z boku. Zajímalo by mě, jestli to tam má být nebo to je zase nějaký nedodělek na mém modelu. Když tak doložím foto.

:arrow: Špinění displeje od klávesnice
Celkem dost se mi špiní displej od klávesnice. Když zavřu víko displeje a znovu otevřu, tak se mi na displeji obtisknou některé klávesy hlavně ze středu klávesnice. Proto musím pořád mezi klávesnici a displej vkládat tu pěnu co tam byla. Opět nepříjemná vlastnost.

S dalšími problémy či poznaky jsem se zatím nesetkal, nebo si je zrovna nevybavuji.

:arrow: Jinak můj model:

Boot ROM version: MBP51.0074.B01
SMC version: 1.33f8
Serial number: W888492TE1GK

Takže podle ls8 rozboru 49. týden 2008 (Jaká náhoda, iPhone mám taky z 49. týdne :) )

Zajímalo by mě jestli mám taky aktuální verzi EFI a SMC firmwaru. A co to pro mě znamená, či o co přicházím.

btw. EFI vím, že je náhrada BIOSU z PC, ale k čemu je SMC firmware?
iPhone 6 16GB
iPad 4 32GB
MacBook Pro (late 2008, 2.4 GHz, 8GB RAM)

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od ls8 »

Pameti jsou koupeny na ebayi, prodejce fastflashstore. Kupoval jsem je v prosinci za $99, dneska uz stoji jen $60.

Zatim nepozoruju zadne problemy, zadne vlneni pri skrolovani, vetraky spravne zrychluji pri dosazeni teploty CPU 80C, podsviceni displeje je rovnomerne, zatim jede 8hodin v kuse (na cestu domu jsem ho jenom uspal, nevypnul), zadna nestabilita. Ve spanku zere cca 2% za hodinu, coz je docela dost, ale je to hodnota kterou hlasi vsichni ostatni majitele poslednich MBP. Wifi nevypadava a na n-kovem routeru je super rychla.

Toncek: jo, to jsou posledni verze EFI i SMC. Viz. http://support.apple.com/kb/HT1237

SMC: http://en.wikipedia.org/wiki/System_Man ... Controller
EFI: http://en.wikipedia.org/wiki/Extensible ... _Interface

Vibrace disku: kdyz disk hodne maka tak trosku ano, ale podle me naprosto primerene. Disk a pameti jsem vymenil hned jak jsem MBP vybalil z krabice driv nez jsem ho poprve zapnul, takze nevim jak moc by to vibrovalo s tim puvodnim diskem. Podle me je to naprosto OK.

"Skrvny" na repracich mam taky, je to videt kdyz se divam temer z uhlu 180, to bych neresil.

Otiskovani klaves jsem si zatim nevsiml, ale take si na to stezuje hodne lidi. Asi je to bezny jev. Sklo na displeji je tvrde, poskrabani od klaves asi nehrozi.

Jeste k te spotrebe ve sleep rezimu: prave jsem zkusil uspat stary lenovo v100, po 4 hodinach mu taky ubylo 8%, takze je to asi normalka. Majitele starsich MBP ale tvrdi, ze jejich stroje ve spanku zraly kolem 5% za 24hodin.
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

Pantani
patron iPhone.cz
patron iPhone.cz
Příspěvky: 908
Registrován: ned úno 10, 2008 1:50 pm

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od Pantani »

Na zive.cz byla recenze MB a MBP a psali tam o šimrání konečků prstů díky elektrickému náboji okolo trackpadu. Může to někdo potvrdit/vyvrátit?
Cituji z článku:

Kód: Vybrat vše

Hliníkové tělo MBP se negativně projevilo i v další situaci. Při připojeném adaptéru byl napravo i nalevo od trackpadu citelný elektrický náboj ? jemné šimrání do konečků prstů. Fyzikální zákony nelze jen tak ošálit, do těla se zjevně indikuje nějaké napětí, což potvrdili i němečtí novináři, kteří testovali jiné kusy ? u některých se tento neduh vyskytuje. Setkat se s ním lze i u jiných kovových notebooků ? například Dell XPS M1330 trpí často stejnou chybou.
Pište vaše požadavky ohledně iOS na iPhone feedback popř. iPad feedback a k iCloud na iCloud feedback, jinak si tu nestěžujte že to něco neumí

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od ls8 »

Nevsiml jsem si toho, bohuzel jsem adapter zapomnel vcera v praci a behem vcerejsiho vecera jsem baterku vycerpal, pokracovat budu moct az v pondeli rano.
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

Paly
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 3976
Registrován: pon říj 29, 2007 8:08 pm

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od Paly »

OT: tak to ja by som siel po tu nabijacku. Keby mi nikto nechcel otvorit tak by som vykradol vlastnu firmu len koli tej nabijacke :D
iPhone XS white iOS 13.x,
 iPhone #1 3.1.3
Orange

MacBook Pro retina 2,5 GHz; 8GB RAM
Čítajte pravidlá fóra!

toncek
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3018
Registrován: pát led 11, 2008 9:21 pm

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od toncek »

Ohledně toho šimrání v konečcích prstů, tak osobně to zatím taky nepozoruju..
iPhone 6 16GB
iPad 4 32GB
MacBook Pro (late 2008, 2.4 GHz, 8GB RAM)

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od ls8 »

1/ Rychlost
Pri bezne praci je notebook samozrejme rychly jako blesk, aplikace se spousteji temer okamzite (7200otackovy disk a 4GB RAM udelaji sve), odezva prostredi je ale podobne rychla i na dva roky starem iMacu (C2D 2.0GHz a 2GB RAM), blizsi srovnani vypocetniho vykonu jsem zkusil na kompresi DVD Pan Prstenu - Navrat krale v HandBrake v0.93 do mp4 h264 1500kbit/s s dvema zvukovymi stopami aac 128kbit/s.

MBP C2D 2.4GHz 4GB RAM: 5h 31m
Lenovo V100 CD 2.0GHz 2GB RAM (Win XP): 8h 22min

2/ Vydrz akumulatoru
Pri bezne praci (web, wifi) byla vydrz 3h 45min. Dalsi testy (vydrz pri prehravani DVD, iTunes atd.) jeste doplnim.

3/ Spotreba baterie v rezimu spanku
1.3% za hodinu - za 22hodin spotreba 29% kapacity (ze 100% spadlo na 71%).

4/ Hlucnost, zahrivani
Pri bezne praci vetraky vybec nespinaji, stale si jedou na svych minimalnich otackach (2000 ot/min), teplota CPU se drzi kolem 40-45C. Ke zvysovani otacek dochazi pri prekroceni teploty CPU 80C, pri soucasnem kodovani DVD v HandBrake, prehravani videa ze sitoveho disku, stahovani souboru z internetu pres WiFi system zvysil otacky na 3000 ot/min, aby udrzel teplotu CPU kolem 70C. Vetraky maji maximlni otacky 6000 ot/min.

5/ Klavesnice
Obvykla Apple = vynikajici. Obtiskavani klaves do displeje pri zavrenem viku jsem si zatim nevsiml.

6/ Trackpad
Multitouch gesta jsou super, rychle je clovek dostane pod kuzi. Trackpad funguje presne, na chybejici tlacitka jsem si zvykal pomaleji, ale uz mi nechybeji.

7/ Displej
Vynikajici. Asi nejlepsi displej, co jsem kdy na notebooku videl. Skvele barvy i jas, podsviceni rovnomerne, velke pozorovaci uhly. Rozhodne o tridu lepsi displej nez v 13" MacBooku, ktery ma kolegyne. Jen skoda toho leskleho povrchu. Kdyby byla moznost volit mezi lesklym a matnym (jako je u 17" MBP), volil bych rozhodne matny. Uroven odrazu je stejna jako na noteboocich s lesklymi displeji jinych vyrobcu.

8/ Reproduktory
Prekvapive spatne, cekal jsem trochu lepsi.
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

Pantani
patron iPhone.cz
patron iPhone.cz
Příspěvky: 908
Registrován: ned úno 10, 2008 1:50 pm

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od Pantani »

ls8: a nešimrá? :)
Pište vaše požadavky ohledně iOS na iPhone feedback popř. iPad feedback a k iCloud na iCloud feedback, jinak si tu nestěžujte že to něco neumí

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od ls8 »

Nesimra. Ted ho mam pripojeny na adapter, zkousel jsem i trochu vlhkymi prsty jezdit vsude po kovovem tele, zadny naboj jsem nikde neobjevil.
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

Pantani
patron iPhone.cz
patron iPhone.cz
Příspěvky: 908
Registrován: ned úno 10, 2008 1:50 pm

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od Pantani »

Tak to třeba mohla bejt kontrukční chyba prvotních kousků, jinak nevím, co si o té recenzi na zive.cz mám myslet...
Pište vaše požadavky ohledně iOS na iPhone feedback popř. iPad feedback a k iCloud na iCloud feedback, jinak si tu nestěžujte že to něco neumí

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od ls8 »

Taky tam psali ze notebook drnci pri postaveni na stul. Asi meli nejaky divny kus.
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

Pantani
patron iPhone.cz
patron iPhone.cz
Příspěvky: 908
Registrován: ned úno 10, 2008 1:50 pm

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od Pantani »

Nerad bych se mýlil, ale nebylo to náhodou kvůli uvolněné záklopce baterie? - aspoň já jsem to tak původně pochopil. Tam o ní psali, že bude potřeba ji utěsnit papírkem. Ale je určitě možný, že první kusy mohly mít nějaké vady a nynější-novější už tímhle netrpí a Apple samozřejmě nic neřekne (ostatně jako v tomhle případě každej výrobce)
Pište vaše požadavky ohledně iOS na iPhone feedback popř. iPad feedback a k iCloud na iCloud feedback, jinak si tu nestěžujte že to něco neumí

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od ls8 »

Prace s externim 24" monitorem:

1/ Pri prvnim pripojeni se externi monitor nastavi jako sekundarni (bez docku), umisteny ve virtualni plose napravo od plochy displeje MBP.

2/ V System Preferences - Displays - Arrangement lze volne presunovat okna tak, aby obe plochy byly vedle sebe nebo nad sebou, podle skutecneho umisteni na stole.

3/ Pokud chci z externiho monitoru udelat primarni, staci mysi pretahnout bily menubar z okna reprezentujiciho displej notebooku do okna reprezentujiciho externi monitor.

Obrázek

4/ Rozliseni lze nastavovat nezavisle pro kazdy monitor zvlast, v rezimu mirror pochopitelne oba monitory museji mit stejne rozliseni (podle monitoru s nizsim rozlisenim).

5/ Pokud chci pracovat jenom s externim monitorem, treba se zavrenym notebookem, je nutne notebook pripojit k napajeni, zavrit viko displeje, notebook se uspi. Pripojenou mysi nebo klavesnici se notebook probudi, pouziva se jen externi monitor.

6/ Po opetovnem otevreni vika displeje staci v System Preferences - Displays kliknout na Detect Displays, interni displej notebooku se opet zacne pouzivat.

Zatim jsem nepozoroval zadne problemy, funguje to na 100%.
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

Zahradník

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od Zahradník »

Pantani:
Pokud se dotknu kteréhokoli místa na MBP, necítím nic. Pokud prsty pomalu přejedu po povrchu, velmi slabý náboj cítím. Asus W2 tohle dělá taky.

ls8:
Originální HDD je trochu slyšet, ale v přímém porovnání s W2 je o něco tišší.

První dojem z MBP je vynikající. Zdá se, že i přechod z Windows na OSX bude také velmi rychlý.

Pantani
patron iPhone.cz
patron iPhone.cz
Příspěvky: 908
Registrován: ned úno 10, 2008 1:50 pm

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od Pantani »

abych to pochopil: když se letmo dotkneš, tak necítíš nic a když jezdíš prstama po povrchu tak jo? :roll:
Pište vaše požadavky ohledně iOS na iPhone feedback popř. iPad feedback a k iCloud na iCloud feedback, jinak si tu nestěžujte že to něco neumí

Zahradník

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od Zahradník »

Když na MBP (s připojeným napájecím zdrojem) na unibody položím ruku - nic se neděje. Když tou rukou na unibody pohnu - jakoby ten hliník zdrsněl :) .
Při provozu na baterii se nic podobného neděje.

MBP má oproti Asusu i mnohem citlivější WIFI kartu.

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od ls8 »

Jirkus: kovove telo (kostra) notebooku by melo byt pri nabijeni uzemnene, takze by se tam zadny naboj vytvaret nemel.

Nicmene mas pravdu, je to takove velmi lehke brneni, kdybys me na to neupozornil, asi bych si toho ani nevsiml. Musim mit konecky prstu na povrchu polozene jen velmi zlehka, kdyz se prsty dotykaji celou plochou brisek, uz to citit neni.

Kdyz zmerim napeti mezi kovovym povrchem notebooku a zemi, je kolem 1mV, coz je tolerance meho meraku. Ampermetr na rozsahu 200uA ukazuje proti zemi 0.00. Takze tam spis efektivne nic nebude.

Update: Po odvedeni naboje z tela notebooku (pri mereni proudu proti zemnicimu koliku zasuvky) brneni uplne zmizelo. Asi se tedy naboj na tele notebooku casem kumuluje.
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

Julek
Administrator
Administrator
Příspěvky: 9848
Registrován: pát říj 12, 2007 9:32 pm

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od Julek »

ot:

máte lepší MB než já, takže mám radost, že s tím máte alespoň nějaké starosti 8)

Respektujte pravidla, pak si u mě můžete stěžovat na moderátory.


Obrázek

toncek
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3018
Registrován: pát led 11, 2008 9:21 pm

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od toncek »

ls8 píše:5/ Klavesnice
Obvykla Apple = vynikajici. Obtiskavani klaves do displeje pri zavrenem viku jsem si zatim nevsiml.
.


Vynikající jak v čem. Co se týče psaní, tak opravdu nemá chybu, píše se na ni krásně a na lepší klávesnici jsem u notebooku ještě nepsal. Co se týče povrchového zpracování kláves, tak z toho jsem tak trochu překvapený. Přijde mi dost nekvalitní.

Již po měsíci je třeba na mezerníku viditelně prošoupané místo v oblasti, kde ho mačkám. S takovou budu mít za půl roku z té klávesnice zrcadlo..

Toto bych čekal u nějakého plastového aceru či asusu za 20K, ale ne u stroje za bezmála 50K, kde je celkové zpracování na úplně jiné úrovni.
iPhone 6 16GB
iPad 4 32GB
MacBook Pro (late 2008, 2.4 GHz, 8GB RAM)

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od ls8 »

Prosoupane? To asi ne. A pokud ano, reklamuj to.
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

toncek
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3018
Registrován: pát led 11, 2008 9:21 pm

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od toncek »

No nedá se říct přímo prošoupané, ale je zde již vidět, že místo stisku té klávesy má již takový hladší povrch, podobně jako asi na většině klávesnicí po delší době používání..

Možná to je jen tím, že se mi celkem dost potí ruce, takže to na té klávesnici zanechává stopy. Asi počkám, jak se to bude vyvíjet dál..
iPhone 6 16GB
iPad 4 32GB
MacBook Pro (late 2008, 2.4 GHz, 8GB RAM)

Zahradník

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od Zahradník »

Zkus n?jakou silikonovou ochranu klávesnice.
Na MBP jsem zatím neměl moc času, ale tuhle ochranu úspěšně provozuju na Apple wireless keyboard, aby mi tu klávesnici nepoškrábala mladá. :wink:
Až bude trocha času, tak testnu kompatibilitu klávesnic a dám ti vědět.

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od ls8 »

Klavesnice je stejna jako u MBA, ten se prodava asi rok, a zatim jsem v diskuzi http://discussions.apple.com/category.j ... =0#threads nenarazil na zadne stiznosti ohledne trvanlivosti povrchu klavesnice.
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

toncek
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3018
Registrován: pát led 11, 2008 9:21 pm

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od toncek »

Hm, tak nejspíš to bude těma mýma potícíma se prackama :mrgreen:

Ta klávesnice je nejspíš jenom upatlaná a já z toho hned dělám vědu :)

Jak říkám, dám tomu čas a uvidí se, jak to bude vypadat za 3 nebo 6 měsíců..

O silikonových ochranách už jsem taky četl, ale nechci kazit krásný design macbooku nějakým kusem plastu :)
iPhone 6 16GB
iPad 4 32GB
MacBook Pro (late 2008, 2.4 GHz, 8GB RAM)

Zahradník

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od Zahradník »

Náhodou, silikony jsou celkem fajn. :roll:

Ochrání klávesnici před poškrábáním (můj případ:), prachem a jinými nečistotami.

Doma můžeš mít silikóny a když půjdeš někam něco prezentovat, silikóny necháš doma a obecenstvo bude unešeno z tvé krásné, skoro jako nové klávesnice. :D

Ale zvaž si to sám ...

toncek
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3018
Registrován: pát led 11, 2008 9:21 pm

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od toncek »

Jo, tyhle výhody to určitě má. A na doma to nemusí být špatné..

A jak se Ti na tom píše? Přece jenom momentálně má klávesnice příjemný zdvih a píše se mi na ni skvěle..

Na druhou stranu ať chceme nebo ne pořád je to spotřební zboží, takže se stejně jednoho dne "opotřebuje". :)

OT: Proč by ti mladá měla poškrábat apple keyboard, to má tak dlouhé nehty nebo co? :D
iPhone 6 16GB
iPad 4 32GB
MacBook Pro (late 2008, 2.4 GHz, 8GB RAM)

Zahradník

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od Zahradník »

Ad.1 Nemám co bych dodal.

Ad.2 Ta silikonová průhledná guma přesně kopíruje jednotlivé klávesy, takže je to otázka zvyku a estetického cítěni. Mě to vyhovuje.

Ad.3 Spotřební předmět to rozhodně je a já si ho chci užívat a spotřebovávat pěkn? dlouho. :)

Ad. OT Není nebezpečná, má je nalepovací. :roll: Ale prevence je prevence ...

toncek
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3018
Registrován: pát led 11, 2008 9:21 pm

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od toncek »

Můžete mi poradit jaký firewire kabel potřebuju, k připojení digitální kamery k macbooku? Ten firewire 800 je zase nějaký nový standart applu? Mám doma nyní toto. Používám to k připojení kamery k PC.

Čili potřebuju na jedné straně 4pinový konektor a na druhé ten fw800.

Jak jsem koukal na maczone, tak je to zase 1000 Kč kabel, což se mi dávat nechce. Ale nevím jestli jsem koukal na spráný kabel..

Co třeba nějaká redukce neexistuje?
iPhone 6 16GB
iPad 4 32GB
MacBook Pro (late 2008, 2.4 GHz, 8GB RAM)

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od ls8 »

iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

toncek
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3018
Registrován: pát led 11, 2008 9:21 pm

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od toncek »

Díky. Jak tak koukám, tak z toho jejich e-shopu mi to k nám asi nepošlou..Jelikož u nás to je opět nedostatkové zboží a když už je, tak za nehoráznou cenu :)

Zkusím sledovat i ebay, jestli se neobjeví tam. Měl by se dát použít i tento kabel, ne?

Ono jestli to ve výsledku nejvyjde levněji než ta redukce :)
iPhone 6 16GB
iPad 4 32GB
MacBook Pro (late 2008, 2.4 GHz, 8GB RAM)

ls8
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 11456
Registrován: pát črc 11, 2008 6:52 pm

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od ls8 »

Asi jo, ale nejlepsi by bylo nejdriv to vyzkouset.
iPhone XS 64GB | MacMini 2018 | MacBook Pro 15 2013

Kaunaz
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 252
Registrován: pát bře 07, 2008 3:49 pm

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od Kaunaz »

toncek
Jasne ze jde pouzit ten kabel. FireWire 800 je zpetne kompatibilni s FireWire 400. Ten kabel se da sehnat i levneji. Treba v Macwell maji cely set kabelu pro FireWire ani ne za 500,-.
Jmenuje se to LaCie Firewire 800 & 400 Cables Kit - LC-107860 a jsou v tom kabely:
1x FW 800 - FW 800 9-to-9 pin
1x FW 800 - FW 400 9-to-6 pin
1x FW 800 - FW 400 9-to-4 pin
1x FW 400 - FW 400 6-to 6 pin
1x FW 400 - FW 400 6-to-4 pin

toncek
Moderator fóra
Moderator fóra
Příspěvky: 3018
Registrován: pát led 11, 2008 9:21 pm

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od toncek »

Ten set vypadá zajímavě. Tolik kabelů za cca 500 :)

No nejlepší by bylo to vyzkoušet, jen bohužel nikdo v mém okolí ten kabel nemá, že bych si ho půjčil...Ale neměl by to být problém, kamera má firewire 400 4pinový konektor (iLink 1394). Je to kamera sony, pravda už trošku starší - 9 let, ale na PC to s tím kabelem funguje bez problémů.

Ten konektor v MBP je 9 pinový?

EDIT:

Ještě k té klávesnici. Vyfotil jsem to ještě dnes foťákem, tak tady je obrázek, jak vypadá můj mezerník po měsíci používání. Fotka asi nebude moc kvalitní, ale snad to bude patrné o čem jsem tady psal.

Obrázek
iPhone 6 16GB
iPad 4 32GB
MacBook Pro (late 2008, 2.4 GHz, 8GB RAM)

Paly
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
Příspěvky: 3976
Registrován: pon říj 29, 2007 8:08 pm

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od Paly »

tonecek, take iste mam aj ja na svojom MB bielom :) ale ja ho uz mam vyse roka. Ked vycistim klavesnicu tak to vacsinou nie je vidiet. Skus to troska vycuchat, vycistit
iPhone XS white iOS 13.x,
 iPhone #1 3.1.3
Orange

MacBook Pro retina 2,5 GHz; 8GB RAM
Čítajte pravidlá fóra!

Julek
Administrator
Administrator
Příspěvky: 9848
Registrován: pát říj 12, 2007 9:32 pm

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od Julek »

je to tak, některé plochy na klávesách mám taky vyleštěné ... dá se s tím žít :)

Respektujte pravidla, pak si u mě můžete stěžovat na moderátory.


Obrázek

Jirka Al
patron iPhone.cz
patron iPhone.cz
Příspěvky: 154
Registrován: ned úno 17, 2008 10:19 pm

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od Jirka Al »

Mám MBP 15.4. Dnes jsem se bavil o něčem S Julkem a aniž bych četl tuto diskuzi se ho ptám, jestli mu taky probíjí jeho Mac. Na to on mě upozornil na toto vlákno. Píšu to jen proto, že nemůžu být ovlivněný ani tímto ani nějakým článkem v časopisu prostě jsem to vypozoroval sám. U mě to není jen neznatelné brnění, ale brnění nepříjemné. Dokonce v okamžiku, kdy jsem měl ruce opřené o plochy vedle toho trackpadu (či jak se to jmenuje) se mě dotkla manželka a úplně ode mě odskočila.
Nejvíce to brnění cítím, když se opřu o přední hranu MBP tou částí ruky co je mezi dlaní a loktem (nevím jak to nazvat - vnitřní předloktí ?) Opírám si takhle ruce při psaní. V těch místech mám asi citlivější pokožku. Už vážně uvažuju o tom, že si tam všude nalepím nějakou fólii.
iPhone 4 16GB
MacBook Pro 15"

Zahradník

Re: MBP Unibody - rady, testy, zkušenosti

Příspěvek od Zahradník »

Jirko, s ls8 jsme tu probírali indukování elektrostatického náboje na povrchu kovových částí různých spotřebičů, který vzniká špatným uzeměním napájecího zdroje. Nejedná se tedy o žádné probíjení v pravém slova smyslu.
Tuto "závadu" odstraníš tak, že nahradíš dvoukolíkovou síťovou zástrčku napájecího adapteru tříkolikovým kabelem, který je součástí balení MBP.

Pokud ti ale MBP opravdu probíjí, neváhej a běž s ním hned na reklamaci.
Nejspíš ale tvému MBP nic není. :wink:

Odpovědět